Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το κινητό είναι σε άλλη κατηγορία από άλλα κινητά στα χρήματα που ζητάει. Με dual core στο 1ghz, 3.7" οθόνη (που καίει αρκετά) δεν μπορεί να συγκρίνεται μονοπύρηνα κινητά και με μικρότερη οθόνη...

 

Προσωπικά περιμένω να βγάζει μια μέρα με κάποια δυσκολία, αν το σκίζεις...

 

Απο την στιγμή που talk time και stand-by time η ίδια η sony μας τα παρουσιάζει ελαφρώς καλύτερα όμως περιμένω και εγώ να είναι έτσι! Όπως και να έχει είναι ακόμα νωρίς αυτές τις μέρες το έχω ξεσκίσει στο wifi, πιστεύω με μια πιο λογική χρήση και με ακόμα περισσότερες φορτίσεις θα έρθουν περίπου στα ίδια επίπεδα....

 

http://www.phonearena.com/phones/compare/Sony-Xperia-sola,LG-Optimus-One/phones/6814,4886

 

Φίλε iobelika σίγουρα έχω κάνει και θα κάνω ακόμα κάποια απο αυτά τα πραγματάκια.. Ευχαριστώ και για τον σύνδεσμο...

Link to comment
Share on other sites

παλι 1ες ειναι του sole και ακολουθουν του galaxy

 

Καλά ρε παιδιά, από το πραγματικά πολύ καλό υλικό που μας έδωσε ο c0rpse_grinder, βγάζετε το συμπέρασμα ότι οι φωτό του Sole είναι καλύτερες του Galaxy (S είναι ή SII?)??? Εγώ θεωρώ ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη υπέρ του Galaxy (χωρίς να λεώ ότι του Sole είναι του πεταματού, μπορεί με ένα fw update να γίνουν πολύ καλύτερες, και άλλωστε μιλάμε για συσκευή που λανσαρίστηκε ως mid-range και όχι high-end.) Δέστε π.χ., στην 1η φωτό, πόσες αποχρώσεις του πράσινου αποτυπώνει το Galaxy vs ένα πράσινο σκούρο του Sole. Επίσης το βάθος πεδίου είναι καλύτερο στο Galaxy. Στη 2η ρίξτε μια ματιά στο θάμνο αριστερά. Στο Sole φαίνεται μια πράσινη θαμπάδα, ενώ στο Galaxy έχει περισότερη resolved detail και crispness, βλέπεις τα ξεχωριστά φύλλα/κλαδιά του θάμνου.

 

Πάντως θεωρώ το Sole την πιο τίμια πρόταση σε αυτά τα λεφτά, με πολύ ωραία design, με μοναδικά features για την κατηγορία (floating point, NFC, 8GB + card slot), με dual core soc + Μali gpu. Aυτό και το Alcatel OT-995

 

EDIT: Ανακαλώ, όλοι συμφωνούμε λοιπόν. Εγώ δε διάβασα σωστά όσα γράφτηκαν. Μάλλον ψάχνομαι για διαμάχη :p

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και ο ελάφρωσα λιγάκι απο άχρηστες εφαρμογές και θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία γτ κατα τα άλλα έχω μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος απο την συσκευή!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

αναμενουμε να μας πεις.:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25307&d=1337539200

Λ

|

|

εγω παντως που τους ολοκληρωσα τους κυκλους φορτιστης οπως πρεπει εχω παρα πολυ καλα αποτελεσματα. οσοι απο σας το πηρατε προσφατα, μην περιμενε καλα αποτελεσματα μεχρι να ολοκληρωθουν οι ~4 ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ κυκλοι φορτισης. (και σκεφτειτε οτι τα αποτελεσματα ειναι και με wifi, και gps, και συνχρονισμους αρκετους για να στειλω τις φωτογραφιες σε mail κτλ)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο σου κραταει με μετρια χρήση??

με μπολικη χρηση εχω "10ω 7λ 31δ με μπαταρια" στο 65%

 

edit: και printscreen

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα είναι 10 ώρες ανοιχτό και μένει ακόμα 65% μπαταρία!

οχι απλα ανοιχτο, και αρκετες κλησεις και λογικες ποσοτητες wifi και μηνυματα και απολα :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά καλό μενού και κινητάκι, απορώ τι το καλύτερο θα του φέρει το ICS...

παρέλαβα και εγώ σήμερα, άντε να κάνει τις 4-5 φορτίσεις του :) να το χαρούμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά καλό μενού και κινητάκι, απορώ τι το καλύτερο θα του φέρει το ICS...

παρέλαβα και εγώ σήμερα, άντε να κάνει τις 4-5 φορτίσεις του :) να το χαρούμε κανονικά.

με γεια! την 1η φορα αστο να φτασει ως το 10-20% για να το βαλεις στην 1η του φορτιση :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το αγοραζω αφοβα??:):)

 

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα,πάρε το και βλέπεις

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το αγοραζω αφοβα??:):)

τι εννοεις αφοβα? εχεις δει τα χαρακτηριστικα του, εχεις διαβασει εντυπωσεις απο διαφορους χρηστες...

απο κει και περα ειναι στην κριση σου αν θα σε βολεψει. γιαυτο υπαρχουν και κινητα με 100€ και κινητα με 400€+

για mid-end συσκευη ειναι απ'τις καλυτερες επιλογες τη δεδομενη στιγμη :) ως εκει μπορουμε να βοηθησουμε!

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλο ακουγετε..

 

δηλαδη το αγοραζω αφοβα??:):)

 

Να θυμίσω ότι εδώ είναι forum και όχι chat room με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Γράψτε πλήρη post τόσο σε αυτά που θέλετε να μάθετε όσο και στις απαντήσεις που θέλετε να δώσετε.

 

Μετά εσείς οι ίδιοι είστε που παραπονιέστε για μακροσκελή θέματα με ανούσια πληροφορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα στα αλλα χρωματα που βγαινει θα ερθει στην ελλαδα?περασα απο την wind σημερα και ρωτησα και μου ειπαν οτι μονο το μαυρο θα φερνουν.

και μια δευτερη απορια .το wifi του ειναι δυνατο γενικα?με το μινι που εχω μπορει ολοι να εχουν συνδεθει και εμενα να <<χαροπαλευει>> στα 10 μετρα σε ευθεια γραμμη με το ρουτερ (και χωρις εμποδια).το ιδιο ειχα και με το χ10 μινι που ειχα πιο πριν(αρα δεν ειναι προβλημα της συσκευης)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να το δω open σε λειτουργία αλλά πουθενά δεν το έχουν εδώ προς επίδειξη,η οθόνη είναι που με ενδιαφέρει και γενικά να μην δείχνει φτηνή κατασκευή.

Αλλά ειδικά η οθόνη είναι κάτι πολύ βασικό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει να μάθουμε πόσο σάρ έχει η ευρωπαϊκή συσκευή ; Ελπίσω να μην είναι αυτά τα 1,52 κεφάλι που είδα και λίγο πιο κάτω σώμα.

 

Επίσης, ήταν να πάρω πριν ένα μήνα το neo v, αλλά για Χ λόγο το ανέβαλα και μπήκα στο λούκι να ψάχνω το VFM πάλι..

Οπότε εκτός από το HDMI & Front Camera που δεν έχει η Σόλα, πως θα τα συγκρίνατε σαν τηλέφωνα ;

 

Δεν ρωτάω για την μπαταρία ακόμα γιατί είναι ίσως λίγο νωρίς. Διχάστηκα πάλι όπως διχάστηκα προ ολίγου καιρού με το X5 VS Neo V και δεν ξέρω τι να αποφασίσω, μιας και πρέπει να πάρω οπωσδήποτε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει να μάθουμε πόσο σάρ έχει η ευρωπαϊκή συσκευή ; Ελπίσω να μην είναι αυτά τα 1,52 κεφάλι που είδα και λίγο πιο κάτω σώμα.

 

Επίσης, ήταν να πάρω πριν ένα μήνα το neo v, αλλά για Χ λόγο το ανέβαλα και μπήκα στο λούκι να ψάχνω το VFM πάλι..

Οπότε εκτός από το HDMI & Front Camera που δεν έχει η Σόλα, πως θα τα συγκρίνατε σαν τηλέφωνα ;

 

Δεν ρωτάω για την μπαταρία ακόμα γιατί είναι ίσως λίγο νωρίς. Διχάστηκα πάλι όπως διχάστηκα προ ολίγου καιρού με το X5 VS Neo V και δεν ξέρω τι να αποφασίσω, μιας και πρέπει να πάρω οπωσδήποτε κινητό.

 

αν και οι συγκρίσεις είναι θέμα άλλου thread να σου πω εν συντομία μιας και τα έχω κ τα δυο ότι το sole είναι ανώτερο σχεδόν σε κάθε σύγκριση!

Μέγεθος,που σχεδόν δε το νιώθεις μαζί με το βάρος

οθόνη,πιο καθαρή και ποιο φωτεινή,ειδικά στο τελευταίο θες root για να πετύχεις κάτι καλό με το neo v.

No lags και καθυστερήσεις,σε αντίθεση με το neo.

Ταχύτατη φωτογραφική ειδικά για τη κατηγορία του!

Και το κυριότερο..

μια αίσθηση ταχύτητας και ανωτερότητας παντού και πάντα,είτε ανοίγεις το dialer,είτε τη φωτογραφική,είτε είσαι στο browser!!

 

Γενικά είναι ένα μικρό υποκατάστατο galaxy s2 με πολύ σωστό μέγεθος για τηλέφωνο και πολύ ωραίο στυλ!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με λιγα λογια,στην κατηγορια του (προς το παρον) δεν εχει αντιπαλο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι αρκετά καλή (η προηγούμενη που έχω για σύγκριση είναι του HTC Desire). Τόσο σε ανάλυση (για τις 3,7'') όσο και σε χρώματα.

Είναι αρκετά γρήγορο (και όμορφο) που να με αποθεί από σκέψεις για φορμάτ και καστομιές...

Σε 802.11gn WiFi μέσα στο δωμάτιο, το download/installation εφαρμογών είναι μακράν ταχύρερο από το Desire.

 

Θα σημειώσω 2 σημαντικά στοιχεία

1) Ισχυρός επεξεργαστής

2) Αρκετή εσωτερική Flash, ώστε αν έχεις χαμηλές ανάγκες (σε mp3, video) να μην βάλεις microSD. Εγώ πχ που δεν ακούω mp3 από το κινητό, δε θα του βάλω microSD.

 

Πραγματικά έχω μετανιώσει που πριν 1,5 έτος έδωσα 400ευ για το Desire... όταν με 250ευ βγαίνει κάτι τόσο καλό. Πιστεύω πως η HTC αν δεν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική θα φάει χώμα από αυτή τη συσκευή. Αν δε κάνω λάθος, ακόμα και σήμερα το Desire είναι πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα φιλτατε ειναι οτι παρολο που η Σονυ βγαζει πολυ καλες (mid range) προτασεις,δεν μπορει να κερδισει μεγαλο κομματι απο την πιτα...:/

 

οσο για τα 2 θεματακια που λες,κανενα xperia δεν εχει κατι απο τα 2.

κατεβασε το AL voice recorder :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με λιγα λογια,στην κατηγορια του (προς το παρον) δεν εχει αντιπαλο;

 

πιστεύω πως κανένα άλλο smartphone δε προσφέρει τόσο καλά τεχνικά χαρακτηριστικά σε μία σχετικά τοσο χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...