Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Όσοι έχουν απορίες για εγγύηση κτλ., ειδικά αν αγοράσατε κινητό από μαγαζί που δεν προμηθεύεται από την ελληνική αντιπροσωπεία, διαβάστε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4424560#post4424560 (είναι στο θέμα του SIII αλλά ισχύουν τα ίδια)

 

Μία ερώτηση... πήγα να κάνω "Αναβάθμιση υλικολογισμικού και προετοιμασία" με το KIES και μου εμφάνισε το μήνυμα "το GT-I9100" δεν υποστηρίζει τη λειτουργία". Με το κινητό συνδεδεμένο με USB ή εκτός σύνδεσης, πάλι αυτό το μήνυμα σφάλματος βγάζει... τι σημαίνει αυτό; Υποτίθεται με βάση το παραπάνω link ότι θα έπρεπε να εμφανίσει την τελευταία έκδοση λογισμικού, αλλά τίποτα... μήπως κάτι παίζει; Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ στο μέλλον να κάνω αναβάθμιση μέσω kies?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν υποστηρίζεται από το s2 πλέον...
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς θα κάνω την άλλη φορά φώτη. όπως το έγραψες.

 

1.επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

2.factory reset

3.wipe cache

4.εγκατάσταση νέας έκδοσης

5.factory reset

6.wipe cache

 

πιάνουν ώρα αλλά τελικά χρειάζεται...:rolleyes:

 

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και factory reset το ιδιο πραγμα δεν ειναι ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και factory reset το ιδιο πραγμα δεν ειναι ρε παιδια???

 

οχι, δοκιμασε να βγαλεις πχ μια φωτο η να εχεις καποιους φακελους στα αρχεια σου απο καποιες εφαρμογες και κανε μονο φακτορυ ρεσετ, μολις ανοιξει το τηλ σου θα υπαρχουν ηδη!

Link to comment
Share on other sites

Αφου λετε που λετε τα σωστα βηματα που πρεπει να γινουν πριν και μετα το περασμα μιας νεας ρομ δεν τα λετε ποιο αναλυτικα....

 

Δηλαδη πως ακριβως κανει καποιος το καθε βημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου λετε που λετε τα σωστα βηματα που πρεπει να γινουν πριν και μετα το περασμα μιας νεας ρομ δεν τα λετε ποιο αναλυτικα....

 

Δηλαδη πως ακριβως κανει καποιος το καθε βημα.

 

Ανοίγεις το κινητό, πας στις ρυθμίσεις και μετά "δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας και επαναφορά". Πατάς "επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και στην συνεχεία τικάρεις την επιλογή για διαμόρφωση μνήμης usb. Μετά θα τα κάνει όλα μόνο του. Μόλις ανοίξει ξανά, μπάινεις σε recovery (VOLUME UP+POWER+HOME BUTTON), τα κρατάτε πατημένα μέχρι να βγουν τα γραμματα, μετά τα αφήνεις και μπήκες. Πηγαίνεις στην επιλογή με τα κουμπιά volume up και down, wipe cache/factory reset και το επιλεγεις με το power button, έπειτα, delete all users, μολις τελειώσεις με αυτα, πηγαινεις πιο κατω που λεει, wipe cache partision, μολις τελειωσει κι αυτο, reboot system now και τελειωσες. Μολις μπει στο μενου κτλ το κινητο μετα τις ρυθμίσεις που θα γινουν, μπαινεις σε download mode, VOLUME DOWN+POWER+HOME BUTTON (η συνεχεία για το πως περνάμε μια έκδοση υπαρχει στο φορουμ). Μολις περάσεις και την εκδοση που θελεις και μπει στο μενου, ακολουθεις τα ιδια βηματα που γραφω παραπάνω (Μόλις ανοίξει ξανά, μπάινεις σε recovery (VOLUME UP+POWER+HOME BUTTON), τα κρατάτε πατημένα μέχρι να βγουν τα γραμματα, μετά τα αφήνεις και μπήκες. Πηγαίνεις στην επιλογή με τα κουμπιά volume up και down, wipe cache/factory reset και το επιλεγεις με το power button, έπειτα, delete all users, μολις τελειωσεις με αυτα, πηγαινεις πιο κατω που λεει, wipe cache partision, μολις τελειωσει κι αυτο, reboot system now και τελειωσες.) και εισαι οκ με μια καθαρη και σωστα περασμενη εκδοση. Οσο μπορούσα, βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η Samsung βγάζει συνεχώς νέες version, κάπου θα κάτσει και σε μας :)

Firmware: I9100XWLSN_I9100OXXLS8_NEE

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πει αν είδε διαφορά στη μπαταρία

 

Για να καταλάβεις διαφορά στην μπαταρία θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον τρεις μέρες.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τη Samsung Ελλάς είναι ότι μας προσέχει, πάντα περιμένει να βγει η δεύτερη γενιά firmware :p

 

Πρέπει να έχει κάποια αλλαγή από τις παλαιότερες γιατί έχει διαφορετικό changelist

Edited by gkas1973

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η Samsung βγάζει συνεχώς νέες version, κάπου θα κάτσει και σε μας :)

Firmware: I9100XWLSN_I9100OXXLS8_NEE

 

Κοίτα αναβαθμίσεις οι Σκανδιναβοί κι εμείς εδώ τον ύπνο του δικαίου..! Ναι, θα πάρουμε κατ'ευθείαν την "καλή" έκδοση, μένω ανήσυχος.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αναβαθμίσεις οι Σκανδιναβοί κι εμείς εδώ τον ύπνο του δικαίου..! Ναι, θα πάρουμε κατ'ευθείαν την "καλή" έκδοση, μένω ανήσυχος.. :lol:

 

Αισιοδοξία πάνω απ' όλα

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Αισιοδοξία πάνω απ' όλα

 

Καλά μην σας φανεί και απίθανο να ανακοινωθεί η 4.2.2 και να πουν ξανά πάμε κατευθείαν για αυτή.. :P

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η Samsung βγάζει συνεχώς νέες version, κάπου θα κάτσει και σε μας :)

Firmware: I9100XWLSN_I9100OXXLS8_NEE

 

Αυτή είναι αναβάθμιση της LSJ; Υπάρχουν κάπου οι αλλαγές που έγιναν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι αναβάθμιση της LSJ; Υπάρχουν κάπου οι αλλαγές που έγιναν;

 

Στις επίσημες ειδικά αν είναι ίδια release με την προηγούμενη δεν νομίζω ότι γράφουν κάπου τις αλλαγές.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Στις επίσημες ειδικά αν είναι ίδια release με την προηγούμενη δεν νομίζω ότι γράφουν κάπου τις αλλαγές.

 

Λογικά μικροαλλαγές δηλαδή, όπως από την lsd στην lsj. Δοκιμάζοντας να κάνω την ενημέρωση, πάντως, βρίσκομαι σε σειρά προτεραιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μικροαλλαγές δηλαδή, όπως από την lsd στην lsj. Δοκιμάζοντας να κάνω την ενημέρωση, πάντως, βρίσκομαι σε σειρά προτεραιότητας.

 

Καντην μεσω odin.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και καιρό με την ισπανική. Λεω να δοκιμάσω την καινούργια nee ή την Baltic. Ο κίνδυνος μπρικαρίσματος της συσκευής με την jb από το recovery υπάρχει ακόμα?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και καιρό με την ισπανική. Λεω να δοκιμάσω την καινούργια nee ή την Baltic. Ο κίνδυνος μπρικαρίσματος της συσκευής με την jb από το recovery υπάρχει ακόμα?

 

Δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος. Φυσικά ένα nandroid πριν από κάθε φλασάρισμα είναι η σίγουρη προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος. Φυσικά ένα nandroid πριν από κάθε φλασάρισμα είναι η σίγουρη προσέγγιση.

 

Nandroid αν ειναι root.Εγω εχω το τηλεφωνο unroot αυτο το διαστημα,οποτε θα προχωρησω μαλλον με το κλασσικο factory reset!

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος υπάρχει μόνο με factory reset μέσω recovery με kernel stock 4.0.4 (και πάλι είναι random) αλλιώς δεν υφίσταται κίνδυνος.

Σε περίπτωση τέτοιου είδους brick δεν επαναφέρεται το τηλέφωνο, πάει για αλλαγή πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος υπάρχει μόνο με factory reset μέσω recovery με kernel stock 4.0.4 (και πάλι είναι random) αλλιώς δεν υφίσταται κίνδυνος.

Σε περίπτωση τέτοιου είδους brick δεν επαναφέρεται το τηλέφωνο, πάει για αλλαγή πλακέτας.

 

Σε 4.1.2 με stock kernel δεν εχει αναφερθει brick?Δεν βρισκω μια σιγουρη απαντηση γι αυτο και ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος με 4.1.2 :-)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...