Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα

θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Πρόσφατα τοποθέτηση τη nordic 4..1.2. LSJ και σήμερα που πήγα να συνδέσω το κινητο μέσω ΚΙΕS ο υπολογιστης δεν αναγνωρίζει το κινητο το ίδιο και το ΚΙΕS.Το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται ούτε μέσω ΚΙΕS στην αντιμετώπιση συνδέσεων και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό.

Γνωρίζετε σε τι λόγο μπορεί να οφείλεται αυτό και τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Πρόσφατα τοποθέτηση τη nordic 4..1.2. LSJ και σήμερα που πήγα να συνδέσω το κινητο μέσω ΚΙΕS ο υπολογιστης δεν αναγνωρίζει το κινητο το ίδιο και το ΚΙΕS.Το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται ούτε μέσω ΚΙΕS στην αντιμετώπιση συνδέσεων και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό.

Γνωρίζετε σε τι λόγο μπορεί να οφείλεται αυτό και τι πρέπει να κάνω;

 

Το πιθανότερο είναι οτι αυτό οφείλεται στο sales code σου που είναι EUR απ'το προηγούμενο firmware ενώ το firmware σου αυτή τη στιγμή είναι ΝΕΕ (αυτά τα δυο πρέπει να είναι ίδια για να μπορέσει η συσκευή να συνδεθεί στο Kies). Πως εγκατέστησες το firmware, με Odin; Κάτι ακόμα, είσαι root; Γιατί αν είσαι μπορείς να αλλάξεις το EUR σε ΝΕΕ (στην αλλαγή θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων της lsj να ξερεις..) και να δουλέψει το Kies, διαφορετικά άσ'το ως έχει και περίμενε λίγο την επίσημη Ελληνική (που θα ειναι EUR) να την περάσεις με Odin και θα μπορέσει το Kies να δει πλέον τη συσκευή σου κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Με odin την πέρασα.Root δεν είμαι.Επίσης ισχύει οτι δεν έχω αλλάξει σε EYR.

Οταν λές ότι θα πρέπει να γίνει επαναφορά εργ.ρυθμίσεων σημαίνει ότι θέλει στήσιμο από την αρχή;

Μπορώ να αλλάξω σε ΕΥΡ απο ΝΕΕ χωρίς να το ξαναστήσω και σε παρακαλώ πές μου πως μπορώ να το κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με odin την πέρασα.Root δεν είμαι.Επίσης ισχύει οτι δεν έχω αλλάξει σε EYR.

Οταν λές ότι θα πρέπει να γίνει επαναφορά εργ.ρυθμίσεων σημαίνει ότι θέλει στήσιμο από την αρχή;

Μπορώ να αλλάξω σε ΕΥΡ απο ΝΕΕ χωρίς να το ξαναστήσω και σε παρακαλώ πές μου πως μπορώ να το κάνω.

Ευχαριστώ

 

Δεν είπα ότι το άλλαξες εσύ, απλώς -και αν όντως είναι EUR- υποθέτω ότι έμεινε απ'την προηγούμενη rom.;)

Δύο πράγματα θα σου πω που δεν είναι και τόσο ευχάριστα, σε καμμία περίπτωση όμως δεν χαλάει κι ο κόσμος. Το πρώτο είναι ότι για να αλλάξει το sales code (csc) γίνεται αυτομάτως και η επαναφορά, δεν μπορείς να αποφύγεις το στήσιμο απ'την αρχή.. το δεύτερο είναι ότι στην jelly bean για να το αλλάξεις απαιτείται root.. είναι μέσα στους περιορισμούς ασφαλείας που έβαλαν στην 4.1...

 

Μπες στο play και ψάξε για "galaxy s2 csc", θα βρεις μια εφαρμογή να την κατεβάσεις, να δούμε μήπως καταφέρουμε τουλάχιστον να βρούμε το csc που έχεις αυτή τη στιγμή, να το αλλάξεις με αυτήν δεν πρόκειται χωρίς root.. ας τσεκάρουμε τι csc έχεις (αν στο δείξει κιόλας χωρίς root..) και μετά απεγκατέστησέ την αν θες.

 

Μην αγχώνεσαι πάντως, αφού ξέρεις τι γίνεται με το Odin όλα φτιάχνουν εύκολα! Και το Kies εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω και τόσο απαραίτητο, προσωπική άποψη βέβαια..:)

Link to comment
Share on other sites

Με odin την πέρασα.Root δεν είμαι.Επίσης ισχύει οτι δεν έχω αλλάξει σε EYR.

Οταν λές ότι θα πρέπει να γίνει επαναφορά εργ.ρυθμίσεων σημαίνει ότι θέλει στήσιμο από την αρχή;

Μπορώ να αλλάξω σε ΕΥΡ απο ΝΕΕ χωρίς να το ξαναστήσω και σε παρακαλώ πές μου πως μπορώ να το κάνω.

Ευχαριστώ

 

Εχω διαβασει καπου στο φορουμ οτι μπορεις να κανεις το εξης: (πρεπει ομως να εισαι root)

 

Kανεις ενα nandroid backup, αλλαζεις το csc σε οτι θελεις εσυ με το csc select απο το store, αλλα γινεται factory reset. Επαναφερεις μετα το nandroid backup κι εχεις το κινητο σου οπως ηταν πριν, αλλα με το νεο csc...

 

Προσοχη, επαναλαμβανω οτι το διαβασα, ΔΕΝ το εχω δοκιμασει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τη κατέβασα αλλα δε δείχνει τίποτα.Θέλει root.

Αν έρθει η ελληνική θα το λύσω το θέμα σίγουρα για τι δε με απασχολεί τόσο το ΚΙΕS αλλά η μεταφορά αρχείων μέσω usb στον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Τη κατέβασα αλλα δε δείχνει τίποτα.Θέλει root.

Αν έρθει η ελληνική θα το λύσω το θέμα σίγουρα για τι δε με απασχολεί τόσο το ΚΙΕS αλλά η μεταφορά αρχείων μέσω usb στον υπολογιστή;

 

Τι εννοεις? Δεν μπορεις να μεταφερεις αρχεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν αναγνωρίζεται η συσκευή απο τα windows και γράφει άγνωστη συσκευή και δεν μπορει να εγκαταστήσει το πρόγραμμα οδήγησης

 

Μου το κανει κι εμενα καμμια φορα... κανε ενα restart στον υπολογιστη και αν και παλι δεν το δει, απεγκατεστησε και ξαναεγκατεστησε το Kies "καθαριζοντας" τα παντα απο registry. Λογικα θα το δει... (κοιτα και το antivirus μηπως και.....................!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τη κατέβασα αλλα δε δείχνει τίποτα.Θέλει root.

Αν έρθει η ελληνική θα το λύσω το θέμα σίγουρα για τι δε με απασχολεί τόσο το ΚΙΕS αλλά η μεταφορά αρχείων μέσω usb στον υπολογιστή;

 

Όταν με το καλό έρθει η Ελληνική το πιθανότερο είναι ότι θα φτιάξουν όλα χωρίς να κάνεις το παραμικρό στο csc επειδή κατά 99% έχει EUR η συσκευή σου και τότε θα συμβαδίζει με το Eλληνικό firmware.;)

 

Αν και δεν είμαστε στο κατάλληλο νήμα.. ρίξε μια ματιά στο Airdroid γι'αυτή τη δουλειά..:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό έρθει η Ελληνική το πιθανότερο είναι ότι θα φτιάξουν όλα χωρίς να κάνεις το παραμικρό στο csc επειδή κατά 99% έχει EUR η συσκευή σου και τότε θα συμβαδίζει με το Eλληνικό firmware.;)

 

Αν και δεν είμαστε στο κατάλληλο νήμα.. ρίξε μια ματιά στο Airdroid γι'αυτή τη δουλειά..:)[/QUOT

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές να είσαι καλά και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται και η I9100XWLSN εχει csc EUR απλα θελει root για να αλλαξει μολις το εκανα.Αν και πιστευω οτι αυτη θα παρουμε και εμεις(μακαρι).Παντως δεν ξερω αν ειναι λογω του hard-reset η το οτι αλλαξα απο την πρωτη FOP αλλα οντως το κινητο ειναι πιο smooth και δειχνει να κραταει η μπαταρια πιο πολυ.Εχουν αλλαξει τιποτα απο το UI;Γιατι μου φαινεται κατι διαφορετικο. Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ρουτ ενα κινητο στην ουσια του αλλαζεις τον kernel της καθε ρομ με custom?

 

Αν οχι τι ακριβως αλλαζεις αν απλα κανεις ρουτ το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ρουτ ενα κινητο στην ουσια του αλλαζεις τον kernel της καθε ρομ με custom?

 

Αν οχι τι ακριβως αλλαζεις αν απλα κανεις ρουτ το κινητο?

Το root είναι σα να είσαι administrator στα Windows. Δεν αλλάζει τίποτα. Απλά αποκτάς περισσότερα δικαιώματα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα αυτό αλλά ποια αρχεία

Αλλαζει.

 

Τέλος πότε αρίθμηση του custom binary. αλλαζει;

 

Δεν αλλάζει κανένα αρχείο.

Προσθέτει μια εφαρμογή, η οποία σου παρέχει δικαιώματα διαχειριστή όπου εσύ θέλεις να έχεις.

 

Όταν φλασαρεις μέσω Odin custom Rom ή kernel (εκτός από αυτόν του Philz).

 

Ψάξε λίγο στο forum ή στο Google γενικότερα, θα βρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει να κανεις ρουτ το κινητο σου χωρις να αλλαξει καθολου ο μετρητης στο κινητο σου?

 

Απλα κοιτας να περασεις επισημο ρουτ(αν υπαρχει κατι τετοιο).

 

Οσο για το αλλο περι google που λες νομιζω οτι το φορουμ αυτο εχει φτιαχτει για να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ τους ανρθωπους για τα κινητα καθοτι υπαρχουν πολλα ατομα μεσα εδω που γνωριζουν αρκετα για αυτα και μπορουν να σου απαντησουν αμεσα και οχι να ψαχνεις ωρα στο google κ.τ.λ.

 

Αλλωστε αυτη δεν ειναι και η νοοτροπια του φορουμ?

Να βοηθαμε αλληλους αν γνωριζουμε να απαντησουμε στις ερωτησεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει να κανεις ρουτ το κινητο σου χωρις να αλλαξει καθολου ο μετρητης στο κινητο σου?

 

Απλα κοιτας να περασεις επισημο ρουτ(αν υπαρχει κατι τετοιο).

 

Οσο για το αλλο περι google που λες νομιζω οτι το φορουμ αυτο εχει φτιαχτει για να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ τους ανρθωπους για τα κινητα καθοτι υπαρχουν πολλα ατομα μεσα εδω που γνωριζουν αρκετα για αυτα και μπορουν να σου απαντησουν αμεσα και οχι να ψαχνεις ωρα στο google κ.τ.λ.

 

Αλλωστε αυτη δεν ειναι και η νοοτροπια του φορουμ?

Να βοηθαμε αλληλους αν γνωριζουμε να απαντησουμε στις ερωτησεις τους.

 

Ο τρόπος για ρουτ που προτείνεται από το φορουμ είναι να κατεβάσεις τον kernel του Philz που είναι ίδιος ο stock με διαφορά στο ότι έχει ρουτ, και custom recovery mode. Με αυτό το κέρνελ δε γράφει ο μετρητης, ούτε εμφανίζεται το γνωστό τριγωνάκι. Ο σκοπός του φόρουμ είναι αυτός που λες, αλλά όλοι εδώ συμμετέχουν εθελοντικά και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει αν δε θέλει. Επίσης νομίζω πως ο Sofos σου είπε να ψάξεις στο google γιατί αυτό που ρώτησες ήταν εξειδικευμένες γνώσεις που εμείς οι απλοί χρήστες δεν γνωρίζουμε, και ξέφευγε κατά πολύ από τις απορίες για βοήθεια στη χρήση του κινητού από έναν αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτά που ρωτάς έχουν ειπωθεί αρκετές φορές, εγώ ο ίδιος τα έχω γράψει ξανά!

Επίσης υπάρχει και ξεχωριστός οδηγός android περί root, τι είναι κτλ κτλ κάπου εδώ μέσα.

Και αν διαβάσεις ξανά το post μου λέω ψάξε και στο forum το ίδιο και στο google :-)

 

Και στη τελική σου είπα ψάξε, όχι σκαψε :-P

Χαβαλέ κάνω, αν έχεις άλλη απορία στείλε και pm αν θες.

Τα υπόλοιπα σου τα απάντησαν..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος για ρουτ που προτείνεται από το φορουμ είναι να κατεβάσεις τον kernel του Philz που είναι ίδιος ο stock με διαφορά στο ότι έχει ρουτ, και custom recovery mode. Με αυτό το κέρνελ δε γράφει ο μετρητης, ούτε εμφανίζεται το γνωστό τριγωνάκι. Ο σκοπός του φόρουμ είναι αυτός που λες, αλλά όλοι εδώ συμμετέχουν εθελοντικά και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει αν δε θέλει. Επίσης νομίζω πως ο Sofos σου είπε να ψάξεις στο google γιατί αυτό που ρώτησες ήταν εξειδικευμένες γνώσεις που εμείς οι απλοί χρήστες δεν γνωρίζουμε, και ξέφευγε κατά πολύ από τις απορίες για βοήθεια στη χρήση του κινητού από έναν αρχάριο.

Εξυπακούεται οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να μου απαντησει και δεν νομιζω να τον υποχρεωσα με τον οποιοδηποτε τροπο ετσι.

Απλα εκανα την ερωτηση και περιμενα αν καποιος γνωριζει καθοτι φορουμ για κινητα οποτε πολλοι εχουν περισσοτερες γνωσεις απο αλλους ισως μου απανταγε.

 

Απλά αυτά που ρωτάς έχουν ειπωθεί αρκετές φορές, εγώ ο ίδιος τα έχω γράψει ξανά!

Επίσης υπάρχει και ξεχωριστός οδηγός android περί root, τι είναι κτλ κτλ κάπου εδώ μέσα.

Και αν διαβάσεις ξανά το post μου λέω ψάξε και στο forum το ίδιο και στο google :-)

 

Και στη τελική σου είπα ψάξε, όχι σκαψε :-P

Χαβαλέ κάνω, αν έχεις άλλη απορία στείλε και pm αν θες.

Τα υπόλοιπα σου τα απάντησαν..

Ναι ρε φιλε κανενα προβλημα αλλα αφου οπως και εσυ ο ιδιος λες υπαρχει ηδη στο φορουμ αυτο που ρωτησα θα μπορουσες πολυ απλα να μου πεις το λινκ για το φορουμ/ποστ που εξηγει και να παω να διαβασω οτι ρωτησα και αν ειχα απορια να σε ρωταγα.

Ετσι δεν ειναι?

 

Κατι αλλο.

Αν κανει καποιος με το 4.1.2(το ελληνικοι οταν ερθει για τις unbranded ή της vodafone που υπαρχει ηδη) αυτη( Root στο Galaxy S II με Jelly Bean) τη διαδικασια για ρουτ του samsung galaxy s2 θα του αλλαξει νουμερο το custom binary?

Αν οχι τοτε και τυπικα και στην samsung να το πας για service δεν προκειτε να σου πουν τιποτα ετσι δεν ειναι?

Edited by mindfield
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Αγόρασα ένα Galaxy s Advance για εμένα και μέσω kies δεν αναβαθμίζεται. Όταν συνέδεσα το SII της συζύγου το αναβάθμισε σε 4.1.2 από 2.3.5. Το τηλ δουλεύει τέλεια. Διάβασα στο forum ότι η τελευταία ενημέρωση είναι η 4.0.4. Είμαι τυχερός, ή έγινε κάποιο λάθος ή μόλις βγήκε η 4.1.2 και είμαι ο πρώτος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Αγόρασα ένα Galaxy s Advance για εμένα και μέσω kies δεν αναβαθμίζεται. Όταν συνέδεσα το SII της συζύγου το αναβάθμισε σε 4.1.2 από 2.3.5. Το τηλ δουλεύει τέλεια. Διάβασα στο forum ότι η τελευταία ενημέρωση είναι η 4.0.4. Είμαι τυχερός, ή έγινε κάποιο λάθος ή μόλις βγήκε η 4.1.2 και είμαι ο πρώτος;

 

Πιθανότατα επειδή της συζύγου σου είναι branded η συσκευή από τη Vodafone. Μέχρι στιγμής μόνο εκείνες έχουν πάρει την επίσημη αναβάθμιση σε 4.1.2, ούτε της Cosmote, ούτε της Wind αλλά ούτε και οι unbranded.

 

Όλα αυτά βέβαια χωρίς να τσεκάρω αν ήρθε σήμερα κάτι, που δεν πιστεύω βέβαια..:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τσεκαρα το s2 πριν της αδερφης μου το οποιο το εχουμε παρει απο επιδοτηση στην βοντα και εκανα update και δεν εδωσε την 4.1.2...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...