Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ακούσει τα καλύτερα για το noteII αλλά πραγματικά δεν σταματάει να με εντυπωσιάζει το δικό μας.

Θέλει όμως και αρκετό πείραγμα για να φτάσεις να έχεις δυνατή αυτονομία με σκληρή χρήση,κάτι που ο μέσος χρήστης δεν θα κάνει..

 

ok-γαιδουρι τηλεφωνο με γαιδουρι μπαταρια.

λογικο στις 5.5`-χωρανε και τεραστιες μπαταριες(3100mah).

ασε που υπαρχει η λυση και σε εμας.

ενα 25αρι ευρο για γνησια 2000mah και τελειωσε το θεμα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιο σοβαρα τωρα, η τελευταια version του Android ΥΠΑΡΧΕΙ. Τι παει να πει δεν ειναι Ελληνικη, τι τη θες, για την εγγυηση? Αφου κατα πασα πιθανοτητα θα εισαι root, οποτε ειναι ηδη "χαμενη"...

Αν παλι δεν εισαι root, τοτε μαλλον δεν πολυκαιγεσαι να "πειραζεις" την συσκευη σου, οποτε μπορει να καλυπτεσαι και με την 2.3...

 

Συμφωνω σε ολα με το post σου αλλα καταλαβαινεις οτι αυτα δεν ειναι επιχειρηματα...

Αν εσυ κι εγω αγνοουμε την εγγυηση, δεν σημαινει οτι προκειται περι αμελητεου παραγοντα. Κι εγω που αναβαθμισα, αισθανομαι αβολα με το ενδεχομενο μιας σοβαρης βλαβης πχ στην οθονη που πιθανα να μου δημιουργησει προβλημα με την χρεωση στο service...

Οσο για το root, δεν παει απαραιτητα πακετο με την χειροκινητη αναβαθμιση. Δεν το θεωρω απαραιτητο κι ας περασα την Σκανδιναβικη. Και φυσικα επειδη δεν εκανα root, δεν σημαινει οτι με καλυπτει η Gingerbread ή η Donut.

Γενικα, ας αποφυγουμε τους αφορισμους, γιατι οι αναγκες και η εμπειρια χρησης του καθενος ειναι απόλυτα σχετικες και δεν οφειλουν να προσαρμοζονται στις δικες μας προτιμησεις :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ok-γαιδουρι τηλεφωνο με γαιδουρι μπαταρια.

λογικο στις 5.5`-χωρανε και τεραστιες μπαταριες(3100mah).

ασε που υπαρχει η λυση και σε εμας.

ενα 25αρι ευρο για γνησια 2000mah και τελειωσε το θεμα...;)

Γιατι ρε φιλε το λες αυτο?

Εχεις παρει την αυθεντικη 2000mah της samsung μπαταρια και ειδες τρελη διαφορα με την μαμα 1650mah που ειχε το κινητο?

Καλυτερα απαντησε μου εδω για να ειμαστε ον τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε φιλε το λες αυτο?

Εχεις παρει την αυθεντικη 2000mah της samsung μπαταρια και ειδες τρελη διαφορα με την μαμα 1650mah που ειχε το κινητο?

Καλυτερα απαντησε μου εδω για να ειμαστε ον τοπικ.

 

κοιταξε-εαν τωρα με την 1650 και ζορι μου βγαζει 1,5-2 ημερες,

προφανως η 2χιλιαρη,να μου παει στις 2,5-3 ημερες.

ποσο παραπανω να παει ενα κινητο που κανει παπαδες δηλαδη...?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα με το post σου αλλα καταλαβαινεις οτι αυτα δεν ειναι επιχειρηματα...

Αν εσυ κι εγω αγνοουμε την εγγυηση, δεν σημαινει οτι προκειται περι αμελητεου παραγοντα. Κι εγω που αναβαθμισα, αισθανομαι αβολα με το ενδεχομενο μιας σοβαρης βλαβης πχ στην οθονη που πιθανα να μου δημιουργησει προβλημα με την χρεωση στο service...

Οσο για το root, δεν παει απαραιτητα πακετο με την χειροκινητη αναβαθμιση. Δεν το θεωρω απαραιτητο κι ας περασα την Σκανδιναβικη. Και φυσικα επειδη δεν εκανα root, δεν σημαινει οτι με καλυπτει η Gingerbread ή η Donut.

Γενικα, ας αποφυγουμε τους αφορισμους, γιατι οι αναγκες και η εμπειρια χρησης του καθενος ειναι απόλυτα σχετικες και δεν οφειλουν να προσαρμοζονται στις δικες μας προτιμησεις :)

 

Εχεις δικιο σε οτι λες και μαλιστα σε πληροφορω οτι εγω εφαγα στην μαπα το service μια και πριν 2 μηνες το κινητο μου απλα πεθανε... Το θετικο ηταν οτι δεν αναβε, οποτε δεν καταλαβαν τι του ειχα κανει! :lol::lol::lol:

 

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να κανει οτι γουσταρω εγω, ουτε... αφοριζω την μια rom ή την αλλη... Απλα οταν βλεπω καποιους φιλους να περιμενουν πως και πως την αναβαθμηση και να μην την παιρνουν, τους προτεινω να κανουν κατι (που καποιοι ξερουν...) για να ησυχασουν σε πρωτη - τουλαχιστον - φαση...

Τωρα, αν καποιοι φοβουνται τοσο πολυ την περιπτωση βλαβης ή οποιασδηποτε αλλης ζημιας, τοτε τι να πω... Σεβαστο...

 

Υ.Γ. Οταν ειχα ακομα την 2.3.4 και δεν ηξερα τιποτα περι root, custom rom κλπ.κλπ. φορτωνα καθημερινα (που λεει ο λογος...) το Kies και... ετρωγα τα νυχια μου μηπως δω τιποτα καλο... Οσοι φιλοι λοιπον θελουν κατι πιο επισημο, μπορουν να ελεγχουν καθημερινα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω πως το να επαναφέρει κάποιος τη συσκευή του εντός εγγύησης για να τη πάει στο service δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καινουργια εκδοση μετα την lsj

 

είδα ότι κυκλοφόρησε και η αργεντίνικη I9100UHMS8

ταϊβανέζικη I9100ZSLSJ

γερμανική I9100UHMS8

Edited by malmsteen
Link to comment
Share on other sites

Απλά να υπενθυμίσω πως το να επαναφέρει κάποιος τη συσκευή του εντός εγγύησης για να τη πάει στο service δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο.

 

Αν καει η οθονη out of the blue και δεν βλεπεις τιποτα (η συσκευη ομως "λειτουργει" αρα μπορει να εντοπιστει το "ανεπίσημο" firmware), ειναι ευκολο να επιστρεψεις στην αρχικη rom πριν πας στο service? Σπανιο προφανως ξερω, αλλα.... :worry:

Anyway, εντελως θεωρητικη η κουβεντα, ακομα κι εγω που τα λεω αυτα με nordic ειμαι, απλά κλεινω λεγοντας οτι για καποιους το θεμα εγγυηση μπορει να ειναι σημαντικο - κι οχι μονο για τους αρχαριους, αλλα και για εμας σε περιπτωση που γινει η στραβη...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ok-γαιδουρι τηλεφωνο με γαιδουρι μπαταρια.

λογικο στις 5.5`-χωρανε και τεραστιες μπαταριες(3100mah).

ασε που υπαρχει η λυση και σε εμας.

ενα 25αρι ευρο για γνησια 2000mah και τελειωσε το θεμα...;)

 

Που βρηκες 2000mΑh με 25 ευρο? δωσε site!!

Link to comment
Share on other sites

Που βρηκες 2000mΑh με 25 ευρο? δωσε site!!

 

καμια 20αρια μερες πριν που εψαχνα,ειμαι σιγουρος οτι την ειχα βρει 25-26 ευρω.

τωρα την βρισκω 33 ευρω.

κατσε θα το ξανα-ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς?

 

Ποιας χώρας είναι/έβαλες?

 

EDIT: Την βρηκα, ειναι αυτη εδω αυτη η εκδοση που λες και η τελευταια επισης της 4.0.4 που εχει βγει για την χωρα αυτην.

http://www.hotfile.com/dl/198217715/0e2fec6/I9100BVLPJ_I9100ORALPJ_ORA.zip.html

 

Ειναι της United Kingdom (Orange).

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα sgs2 στα χέρια μου, που θέλει ο κολλητός να το στείλει για service γιατί του έχει πετάξει τα μάτια έξω :blink:, οπότε θέλει να το φέρει στην μαμά κατάσταση.

 

Κατεβάζω λοιπόν το επίσημο, το βάζω με το odin, χάνω έτσι ότι root, custom kernel και cwm είχε βάλει... και όλα καλά... Όμως, έτσι δεν μετράει ο counter κανονικά ότι έβαλε rom με το odin? Μήπως πρέπει μετά να κάνω root -> triangleaway (ώστε να κάνει reset το counter)-> unroot για να είναι πραγματικά μαμά;;;

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ποιας χώρας είναι/έβαλες?

 

EDIT: Την βρηκα, ειναι αυτη εδω αυτη η εκδοση που λες και η τελευταια επισης της 4.0.4 που εχει βγει για την χωρα αυτην.

http://www.hotfile.com/dl/198217715/0e2fec6/I9100BVLPJ_I9100ORALPJ_ORA.zip.html

 

Ειναι της United Kingdom (Orange).

Δηλαδή είναι 4.0.4 κι αυτή?

Έχει βγει κι άλλη αναβάθμιση για την 4.0.4?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι 4.0.4 κι αυτή?

Έχει βγει κι άλλη αναβάθμιση για την 4.0.4?

 

Ναι, ειναι 4.0.4 αλλα η τελευτια εκδοση για United Kingdom (Orange) που εχεις στο τηλ σου περασμενη.

Δεν εχει βγει ακομα η 4.1.2 JB για την συγκεκριμενη χωρα κτλ, μπορεις να βαλεις μεσω odin καποια αλλη παντως απο τοσες πολλες που υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι 4.0.4 αλλα η τελευτια εκδοση για United Kingdom (Orange) που εχεις στο τηλ σου περασμενη.

Δεν εχει βγει ακομα η 4.1.2 JB για την συγκεκριμενη χωρα κτλ, μπορεις να βαλεις μεσω odin καποια αλλη παντως απο τοσες πολλες που υπαρχουν.

Ναι το ξέρω αλλά δεν είμαι τόσο τρελαμένος. Προτείνεται και σε αυτές τις αναβαθμίσεις πληρης wipe out ή δεν είναι αναγκαίο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά δεν είμαι τόσο τρελαμένος. Προτείνεται και σε αυτές τις αναβαθμίσεις πληρης wipe out ή δεν είναι αναγκαίο?

 

κανονικα, φακτορυ ρεσετ και wipe cache πριν και μετα την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα, φακτορυ ρεσετ και wipe cache πριν και μετα την αναβαθμιση.

 

για να κάνω factory reset και wipe cache πρέπει να μπω σε recovery σωστά?

δλδ volume up+power on+home button

σωστά?

και πρώτα θα κάνω factory reset μετά reboot και μετά wipe cache. σωστά?

 

θα σβηστούν και τα δεδομένα της microsd? αν ναι να τα μεταφέρω πρώτα στον υπολογιστή

εκτός από factory reset και wipe cache υπάρχει κάτι άλλο που κάνουμε για να γίνει σαν καινούργιο?

γιατί είχες γράψει το εξής:

"Το σαν καινουργιο για να γινει θα πρεπει απο τις ρυθμισεις του κινητου να το κανεις απο κει φορματ με τικαρισμενο την διαμορφωση τηςμνημης usb"

σε ποιο υπομενού βρίσκεται αυτό για να το κάνω? χρειάζεται και αυτό επιπλέον μαζί με f.r. και w.c.?

Link to comment
Share on other sites

για να κάνω factory reset και wipe cache πρέπει να μπω σε recovery σωστά?

δλδ volume up+power on+home button

σωστά?

και πρώτα θα κάνω factory reset μετά reboot και μετά wipe cache. σωστά?

 

θα σβηστούν και τα δεδομένα της microsd? αν ναι να τα μεταφέρω πρώτα στον υπολογιστή

εκτός από factory reset και wipe cache υπάρχει κάτι άλλο που κάνουμε για να γίνει σαν καινούργιο?

γιατί είχες γράψει το εξής:

"Το σαν καινουργιο για να γινει θα πρεπει απο τις ρυθμισεις του κινητου να το κανεις απο κει φορματ με τικαρισμενο την διαμορφωση τηςμνημης usb"

σε ποιο υπομενού βρίσκεται αυτό για να το κάνω? χρειάζεται και αυτό επιπλέον μαζί με f.r. και w.c.?

 

Στην πρώτη παράγραφο είναι όλα σωστά. Η microsd δεν επιρρεάζεται μη φοβάσαι, ούτε και τα backups από titanium που βρίσκονται στον κινητό σβήνονται, οπότε ότι applications μαζί με τα data τους έχεις κάνει backup, τα επαναφέρεις εύκολα με το titanium

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα sgs2 στα χέρια μου, που θέλει ο κολλητός να το στείλει για service γιατί του έχει πετάξει τα μάτια έξω :blink:, οπότε θέλει να το φέρει στην μαμά κατάσταση.

 

Κατεβάζω λοιπόν το επίσημο, το βάζω με το odin, χάνω έτσι ότι root, custom kernel και cwm είχε βάλει... και όλα καλά... Όμως, έτσι δεν μετράει ο counter κανονικά ότι έβαλε rom με το odin? Μήπως πρέπει μετά να κάνω root -> triangleaway (ώστε να κάνει reset το counter)-> unroot για να είναι πραγματικά μαμά;;;

 

Κανείς για αυτό

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν καει η οθονη out of the blue και δεν βλεπεις τιποτα (η συσκευη ομως "λειτουργει" αρα μπορει να εντοπιστει το "ανεπίσημο" firmware), ειναι ευκολο να επιστρεψεις στην αρχικη rom πριν πας στο service? Σπανιο προφανως ξερω, αλλα.... :worry:

Anyway, εντελως θεωρητικη η κουβεντα, ακομα κι εγω που τα λεω αυτα με nordic ειμαι, απλά κλεινω λεγοντας οτι για καποιους το θεμα εγγυηση μπορει να ειναι σημαντικο - κι οχι μονο για τους αρχαριους, αλλα και για εμας σε περιπτωση που γινει η στραβη...

 

Δεκτό και κατανοητό το ρισκο σε κάθε περίπτωση αλλά και σε αυτό σου έχω απάντηση.

 

Γιατί με το που του περάσεις root, να μην του μηδενισεις τον counter έτσι ώστε εάν στη χειρότερη πάθει κάτι η οθόνη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το βάλεις με τα 3 κουμπιά σε download mode και να περάσεις μέσω Odin μια επίσημη. Είναι κάτι που μπορείς να κάνεις και στα τυφλά (σου δείχνει στο Odin εάν βλέπει το κινητό πριν αλλά και αν ήταν επιτυχημένο το flasharisma μετά).

Το Ρίσκο πάντα υπάρχει απλά πλέον η πιθανότητα να τη "πατήσει" κάποιος προσωπικά πιστεύω είναι παρά πολύ μικρή.. παρόλα αυτά, ναι υπάρχει.

 

@kogos Όσο είναι rooted πήγαινε είτε με usbjig είτε με triangle away και μηδενισε το μετρητή.

Έπειτα πέρασε του μέσω Odin τη τελευταία επίσημη unbranded Ελληνική (κάποια 4.0.3).

Σβήσε και ότι φάκελο έχει στην sdcard.

Οι επίσημες Rom της Samsung δεν γράφουν στον μετρητή ακόμα και μέσω Odin (αλλά για το service της Ελλάδας πέρασε του μόνο κάποια επίσημη ελληνική).

Μπορείς να το ελέγξεις και μόνος σου.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Που βρηκες 2000mΑh με 25 ευρο? δωσε site!!

εχω παρει την 2000μπαταρια σαμσουνγκ απο e-finder εντυπωσεις με ιδια χρηση απο 10πρωι-10βραδυ πριν 35-40% τωρα 60-65% απαντω εδω γιατι πολοι ρωτανε σε λαθος μερος.ας μεταφερθει το ποστ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την 2000μπαταρια σαμσουνγκ απο e-finder εντυπωσεις με ιδια χρηση απο 10πρωι-10βραδυ πριν 35-40% τωρα 60-65% απαντω εδω γιατι πολοι ρωτανε σε λαθος μερος.ας μεταφερθει το ποστ.

 

Απο που την πηρες δεν μας ειπες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τελικά έκανα και factory reset και wipe cache και το κινητό έγινε σαν καινούργιο. πραγματικά πετάει. μάλλον είχε πολλά σκουπίδια μέσα και είχε πέσει το σύστημα...

χαχαχα

τώρα φυσικά επειδή δεν έκανα backup τις εφαρμογές πρέπει να τις περάσω μία μία. καλό μου κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τελικά έκανα και factory reset και wipe cache και το κινητό έγινε σαν καινούργιο. πραγματικά πετάει. μάλλον είχε πολλά σκουπίδια μέσα και είχε πέσει το σύστημα...

χαχαχα

τώρα φυσικά επειδή δεν έκανα backup τις εφαρμογές πρέπει να τις περάσω μία μία. καλό μου κουράγιο...

 

Κάτσε στον υπολογιστή σου, μπες στο play store, άνοιξε το wifi του τηλεφώνου και σε 10 λεπτά θα έχεις ξεμπερδέψει. :)

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...