Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Εχω φορτωμενη την στοκ 4.2.1 .Ποιον οδηγο ακολουθω ωστε να του βαλω την official 4.3 και να το κανω google ωστε να τραβαει τις αναβαθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω φορτωμενη την στοκ 4.2.1 .Ποιον οδηγο ακολουθω ωστε να του βαλω την official 4.3 και να το κανω google ωστε να τραβαει τις αναβαθμισεις;

 

Αυτόν που λέει "Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju" θα το κάνεις Google. Αν δεν έχει την 4.3 όπως λένε, βάλε την 4.2.2 και μόλις ανοίξεις το κινητό θα σου έρθει η 4.3.

Μην ξεχάσεις να πάρεις backup, θα σβήσει τα πάντα η διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα απο τον καιρό που δώσανε το OTA κ ήμουν με 4.2.2 κ pitch black...έβαλα 4.3 κ ησυχασα άλλα δεν με ικανοποιεί η μαμα ρομ σαν την custom ROM...

 

Επιβεβαιώνω και εγώ. Ξαφνικά είδα τρελές background data καταναλώσεις εκεί αρχές Αυγούστου, και έφαγα το κινητό ψάχνοντας τι έχω κάνει λάθος...τελικά όπως βλέπω και από εδώ ήταν ότι κατέβαζε συνεχώς (μα συνεχώς...) την 4.3, αλλιώς δεν εξηγείται...

 

Παλεύω ακόμα μέσα μου αν θα μείνω στην Pitchblack 2.2, ή θα περάσω και εγώ στην PA 4.3....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Η PA 3.97 είναι κορυφή παιδιά δοκιμάστε την.την έχω στο s2 μου και phone flies! Φανταστείτε στο δικό σας

Όσο για τον ήχο δοκιμάστε το viper4 android το καλύτερο από όλα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Η PA 3.97 είναι κορυφή παιδιά δοκιμάστε την.την έχω στο s2 μου και phone flies! Φανταστείτε στο δικό σας

Όσο για τον ήχο δοκιμάστε το viper4 android το καλύτερο από όλα

 

Για τον ήχο δοκιμάστε παιδιά και το PureAudio 1.0(ο dev λέει όλες τις συσκευές). Πραγματικά στο S4 μου έκανε απίστευτη δουλειά και πολύ καλύτερη από το Viper4. Ειδικά με το poweramp και ρυθμίσεις EQ εκεί γίνεται ακόμα καλύτερο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Επειδη εχω να ασχοληθώ καιρο με τα "πειράγματα" της συσκευής, ήθελα να ρωτήσω, ποια 4.3 custom rom θα προτεινατε να βάλω και ποιον kernel? φαντάζομαι μετα απο τοσο καιρο που κυκλοφόρησε η 4.3 θα ειναι πλεον σταθερές οι 4.3 custom roms... Επίσης αν μπορείτε να μου απαντήσετε με ναι/οχι, αν εχει αναβαθμιστεί το προγραμμα που rootαρεις το τηλεφωνο, κανεις unlock τον boot loader κλπ, ώστε να μπορω να rootαρω εύκολα την 4.3 stock, αν δεν βάλω καμια custom rom. Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από 3 εβδομάδες τελικά το nexus μου είναι έτοιμο (με ενημέρωσε σήμερα η samsung και μου ζήτησε και συγγνώμη για την αναμονή αφού όπως είπαν περίμεναν ανταλλακτικό από το εξωτερικό). Απλά σας γράφω εδώ για να σας πω να πειράζετε τα κινητά σας άφοβα πλέον και να μην φοβάστε για απώλεια εγγύησης. Επίσημα η samsung μου είπε πως είχε κάψει πλακέτα και γι αυτό το ανταλλακτικό περίμεναν. Μου το κάλυψαν με την εγγύηση πλήρως και μεταφορικά και τα πάντα. Το αστείο είναι πως το τηλέφωνο πήγε στο service της samsung έχοντας 1: ξεκλείδωτο bootloader, 2: custom rom android 4.3, 3: franco kernel χρονισμένο στο 1.3ghz, 4: rootαρισμένο 5: custom recovery και συγκεκριμένα την TWRP και εκτός αυτών στην μνήμη του είχα τουλάχιστον άλλες 5-6 custom rom έτοιμες και άλλους τόσους κέρνελ. Το κινητό μας το μόνο που μπορεί να πάθει από το <<σκάλισμα>> είναι να κάψει πλακέτα, οπότε εφόσον καεί αυτομάτως κανείς από το service δεν μπορεί να διαπιστώσει τι <<φόραγε>> το τηλέφωνο και στα πόσα ghz έτρεχε κλπ. Απλά την αλλάζουν και τέλειωσε το θέμα. Αυτά μου τα είπε άτομο που δουλεύει σε service άλλης εταιρίας και με μεγάλη μου χαρά είδα πως όντως ισχύουν. Μην φοβάστε τίποτα λοιπόν...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε Βλάσση... Λογικό είναι αφού σου έκαψε πλακέτα να μην μπορούν να βρουν τι είχες... Hard brick λοιπόν το τηλέφωνό σου. Πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι να στην έκανε ο kernel...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα και το ποστάρω και εδώ και στο topic με τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις γιατί δε ξέρω που ταιριάζει περισσότερο. Τρέχω 4.1.1 custom rom (δεν έχω διάθεση να κάνω upgrade καθώς τα έχω φτιάξει όλα ακριβώς όπως θέλω) και τον τελευταίο μήνα άμα βγάλω και ξαναβάλω τη μπαταρία δε μπορεί να μπουτάρει (κολλάει στο γραφικό του μπουταρίσματος). Στην αρχή νόμιζα ότι είχε να κάνει με την κινέζικη δεύτερη μπαταρία που είχα και για αυτό και την ξεφορτώθηκα, αλλά σήμερα που αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία επειδή κόλλησε το κινητό διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν προκαλείται από αυτή αλλά απο το γεγονός ότι βγάζω και ξαναβάζω την μπαταρία. Ο μοναδικός τρόπος για να προχωρήσει είναι να μπω στο recovery mode και να κάνω restore κάποιο προηγούμενο backup (φαντάζομαι και το factory reset θα δούλευε επίσης). Μήπως έχει κάποιος οτιδήποτε υπόψη του;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεία σας. θα ήθελα να ρωτήσω ποία rom κατεβάζω (ποιο φάκελο) απο αυτά που βγάζει στο PARANOIDANDROID 3.98 για το galaxy nexus???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα και το ποστάρω και εδώ και στο topic με τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις γιατί δε ξέρω που ταιριάζει περισσότερο. Τρέχω 4.1.1 custom rom (δεν έχω διάθεση να κάνω upgrade καθώς τα έχω φτιάξει όλα ακριβώς όπως θέλω) και τον τελευταίο μήνα άμα βγάλω και ξαναβάλω τη μπαταρία δε μπορεί να μπουτάρει (κολλάει στο γραφικό του μπουταρίσματος). Στην αρχή νόμιζα ότι είχε να κάνει με την κινέζικη δεύτερη μπαταρία που είχα και για αυτό και την ξεφορτώθηκα, αλλά σήμερα που αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία επειδή κόλλησε το κινητό διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν προκαλείται από αυτή αλλά απο το γεγονός ότι βγάζω και ξαναβάζω την μπαταρία. Ο μοναδικός τρόπος για να προχωρήσει είναι να μπω στο recovery mode και να κάνω restore κάποιο προηγούμενο backup (φαντάζομαι και το factory reset θα δούλευε επίσης). Μήπως έχει κάποιος οτιδήποτε υπόψη του;

 

Σας ευχαριστώ.

 

To πρόβλημά σου μάλλον δεν είναι το γεγονός ότι βγάζεις-βάζεις μπαταρία, αλλά για ποιο λόγο το κάνεις αυτό. Όπως λες το κινητό σου κόλλησε, άρα το πιθανότερο είναι με το κόλλημα να καταστρέφονται/χαλάνε/σβήνονται βασικά και κρίσιμα αρχεία απαραίτητα για το boot. Τα οποία και επαναφέρεις με το restore.

 

Αν κάνεις ένα απλό power-off, βγάλεις-βάλεις μπαταρία, το κινητό σου κάνει το ίδιο ? Αν όχι, τότε μήπως έχεις απενεργοποιήσει το FSync και σου χαλάνε αρχεία συστήματος ?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα και το ποστάρω και εδώ και στο topic με τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις γιατί δε ξέρω που ταιριάζει περισσότερο. Τρέχω 4.1.1 custom rom (δεν έχω διάθεση να κάνω upgrade καθώς τα έχω φτιάξει όλα ακριβώς όπως θέλω) και τον τελευταίο μήνα άμα βγάλω και ξαναβάλω τη μπαταρία δε μπορεί να μπουτάρει (κολλάει στο γραφικό του μπουταρίσματος). Στην αρχή νόμιζα ότι είχε να κάνει με την κινέζικη δεύτερη μπαταρία που είχα και για αυτό και την ξεφορτώθηκα, αλλά σήμερα που αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία επειδή κόλλησε το κινητό διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν προκαλείται από αυτή αλλά απο το γεγονός ότι βγάζω και ξαναβάζω την μπαταρία. Ο μοναδικός τρόπος για να προχωρήσει είναι να μπω στο recovery mode και να κάνω restore κάποιο προηγούμενο backup (φαντάζομαι και το factory reset θα δούλευε επίσης). Μήπως έχει κάποιος οτιδήποτε υπόψη του;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Δοκίμασε να κάνεις wipe cache/ wipe dalvik cache από το recovery

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα και το ποστάρω και εδώ και στο topic με τις τροποποιήσεις/βελτιώσεις γιατί δε ξέρω που ταιριάζει περισσότερο. Τρέχω 4.1.1 custom rom (δεν έχω διάθεση να κάνω upgrade καθώς τα έχω φτιάξει όλα ακριβώς όπως θέλω) και τον τελευταίο μήνα άμα βγάλω και ξαναβάλω τη μπαταρία δε μπορεί να μπουτάρει (κολλάει στο γραφικό του μπουταρίσματος). Στην αρχή νόμιζα ότι είχε να κάνει με την κινέζικη δεύτερη μπαταρία που είχα και για αυτό και την ξεφορτώθηκα, αλλά σήμερα που αναγκάστηκα να βγάλω τη μπαταρία επειδή κόλλησε το κινητό διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν προκαλείται από αυτή αλλά απο το γεγονός ότι βγάζω και ξαναβάζω την μπαταρία. Ο μοναδικός τρόπος για να προχωρήσει είναι να μπω στο recovery mode και να κάνω restore κάποιο προηγούμενο backup (φαντάζομαι και το factory reset θα δούλευε επίσης). Μήπως έχει κάποιος οτιδήποτε υπόψη του;

 

Σας ευχαριστώ.

αν και γραφεις οτι δεν θελεις, εγω θα σου πω να βαλεις την 4.3, και θα εχεις αλλο κινητο, και φυσικα οι εφαρμογες ολες θα ερθουν παλι απο το play οποτε δεν χανεις τιποτα.

πιο πολυ χρονο τρως με ολα αυτα που παιδευεσαι παρα στο να κανεις παλι μια αναβαθμιση.... ασε που το προβλημα σου μπορει να ειναι (πολυ πιθανον) απο την ρομ που φορας.

Τελος να ξερεις οτι καμια coustom rom δεν ειναι για χρηση επ αοριστο χωρις αναβαθμιση, καποια στιγμη θα σου κανει την "στραβη".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Wipe cache και dalvic cache είχα δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα. Δεν το έχω συνδέσει απαραίτητα με πρόβλημα που συμβαίνει στο κινητό εκείνη την ώρα καθώς συμβαίνει και χωρίς να κολλησει το κινητό (για παράδειγμα όταν αλλάζω μπαταρία). Όταν λες fsync τι εννοείς. Πως το ελέγχω; :)

 

Ευχαριστώ και τον φίλο για την παραίνεση του να αναβαθμίσω. Σε κάποια φαση θα πρέπει να το κάνω αλλα θα περιμένω κάποια φάση στην οποία θα έχω περισσότερο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Stock android 4,3 με στοκ κερνελ. Μετά από δοκιμή όλων των customιών για 4.3 επιβεβαίωσα την αρχική μου εντύπωση, πως πλέον αυτός που μένει στοκ κερδίζει περισσότερα σε θέματα σταθερότητας και μπαταρίας... Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την τελευταία paranoid; πραγματικά απίστευτα γρήγορη ROM και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα energy friendly σε συνδυασμό με τον fancy r39!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την τελευταία paranoid; πραγματικά απίστευτα γρήγορη ROM και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα energy friendly σε συνδυασμό με τον fancy r39!

 

Την τρέχω εγώ τώρα.

Είναι πραγματικά πολύ καλή και σε αυτονομία και σε smoothness.

Παλαιότερα δεν με ενθουσίαζε καθόλου (προ 4.3). Τώρα πια σε συνδυασμό με τον fancy είναι super!!

When the enemy comes welcome him,

when he goes send him on his way.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δόκιμα την καινούργια purity με τον τελευταίο fancy... Και ναι το τηλέφωνο δεν το έχω δει ποτέ άλλοτε τόσο γρήγορο και με τέτοια διαχείρηση ενέργειας!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό με την PitchBlack 2.2 και αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα το background κατέβασμα της 4.3 (που μου έτρωγε συνεχώς τα ΜΒ του data plan), είπα να την δοκιμάσω να δω τουλάχιστον αν και τι χάνω/κερδίζω...ε λοιπόν, αν εξαιρέσουμε τα -πολλά- extra features που έχουν οι custom ROMs, ξαναθυμήθηκα πως είναι να απαντά ακαριαία το κινητό στις καθημερινές "εργασίες" (κινητό, μήνυμα κλπ). Δεν έχει πέσει και πολύ σε επιδόσεις, οπότε θα το αφήσω έτσι μερικές μέρες να δω αν τελικά με βολέψει και τι battery life θα μου βγάλει....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό με την PitchBlack 2.2 και αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα το background κατέβασμα της 4.3 (που μου έτρωγε συνεχώς τα ΜΒ του data plan), είπα να την δοκιμάσω να δω τουλάχιστον αν και τι χάνω/κερδίζω...ε λοιπόν, αν εξαιρέσουμε τα -πολλά- extra features που έχουν οι custom ROMs, ξαναθυμήθηκα πως είναι να απαντά ακαριαία το κινητό στις καθημερινές "εργασίες" (κινητό, μήνυμα κλπ). Δεν έχει πέσει και πολύ σε επιδόσεις, οπότε θα το αφήσω έτσι μερικές μέρες να δω αν τελικά με βολέψει και τι battery life θα μου βγάλει....

 

Εγώ είμαι εδώ και μια βδομάδα και βάλε με την 4.3 την στοκ και πραγματικά ούτε έχω σκεφτεί να πάω σε custom rom... Φοβερή δουλειά από την Google και αφού δουλεύουν όλα ρολόι δεν βρίσκω λόγο για να πειραματιστώ περαιτέρω. Μόνο κέρνελ έχω αλλάξει βάζοντας τον fancy r40 κι αυτό μόνο για να φτιάξω τα χρώματα της οθόνης όπως τα θέλω ( τα στοκ χρώματα είναι πολύ κιτρινιάρικα για τα γούστα μου) και για το PGM που χωρίς αυτό δεν μπορώ να ζήσω πλέον :p

που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εδώ και μια βδομάδα και βάλε με την 4.3 την στοκ και πραγματικά ούτε έχω σκεφτεί να πάω σε custom rom... Φοβερή δουλειά από την Google και αφού δουλεύουν όλα ρολόι δεν βρίσκω λόγο για να πειραματιστώ περαιτέρω. Μόνο κέρνελ έχω αλλάξει βάζοντας τον fancy r40 κι αυτό μόνο για να φτιάξω τα χρώματα της οθόνης όπως τα θέλω ( τα στοκ χρώματα είναι πολύ κιτρινιάρικα για τα γούστα μου) και για το PGM που χωρίς αυτό δεν μπορώ να ζήσω πλέον :p

που λέει ο λόγος.

 

Τελικά έχω μια -σχετικά σημαντική- πτώση στις επιδόσεις, κυρίως σε 3D (δηλαδή GPU). Αν εξαιρέσουμε τα χαμηλότερα scores σε Antutu/Quadrant/κλπ (που είναι και λόγο της stock συχνότητας CPU/GPU), σε βαριά παιχνίδια βλέπω σε πολλά σημεία αρκετό lag ή χαμηλά FPS. Οπότε περνάω και εγώ τον fancy για να δω πως πάει (πρέπει να είναι ο μοναδικός kernel που δεν έχω δοκιμάσει)....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...