Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να συζητάτε για όλες τις custom Rom του Galaxy Nexus. Post τα οποία θα έχουν μορφή οδηγού για οποιαδήποτε βελτίωση/hack του GN θα προστίθεντο εδώ. Παρακαλώ πολύ να μένετε on topic για να διευκολύνεστε και εσείς αλλά και εμείς.

 

 

- Πως κάνουμε Root / CWM / Unlock Bootloader / Flash Custom Rom / Επαναφορά σε stock by sakiss

 

 

- Διαδικασία αλλαγής των εικονιδίων της Navigation Bar by sakiss

 

 

- Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju

 

 

- XDA (Custom Roms, Hacks etc)

 

- Ελληνικά στο Android Stock Keyboard (by L10nH34Rt / μόνο για 4.0.3 Rom)

 

- Swype με Ελληνικά

 

- Bootanimation

 

- Οδηγός για βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας στο Gnexus.

 

- Λύση στο πρόβλημα με τα SMS

 

- Τα yakju και τα "άλλα (yakjuxw,yakjuux,yakjudv,yakju** .... ) ", ... η αποκάλυψη !!!

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού. Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

Edited by Superuser
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγήκε νέο Radio i9250xxkk6 με πολλές διορθώσεις.

Διαβάστε εδώ.

 

Εγώ μόλις το πέρασα και θα το δοκιμάσω :)

 

Για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν, ας κατεβάσουν το zip από το link που έδωσα παραπάνω, κάντε το unzip σε φάκελο που υπάρχει το fastboot, συνδέστε το κινητό με usb, μπείτε στον bootloader και τρέξτε fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxkk6.img

Link to comment
Share on other sites

Τhanks geovass :happy:

 

Με λίγα λόγια κάντε extract το zip στον root φάκελο που δίνω στους οδηγούς και δώστε σε cmd τις παρακάτω εντολές:

 

cd C:/ -> πατάμε enter

cd root -> πατάμε enter

fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxkk6.img -> πατάμε enter

...........................................................................

 

Υ.Γ. Εντολή για Bootloader: fastboot-windows flash bootloader bootloader-maguro-primekl01.img

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις απο το νεο radio?Μπαταρια και σημα?

 

Ευχαριστω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις απο το νεο radio?Μπαταρια και σημα?

 

Ευχαριστω

 

Eννοείται πως το περνάς. Δεν έχει παρουσιάσει ασυμβατότητες ... βελτιώσεις σε wifi/ένταση ακουστικού.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως το περνάς. Δεν έχει παρουσιάσει ασυμβατότητες ... βελτιώσεις σε wifi/ένταση ακουστικού.

 

Ευχαριστω.Για οσους ενοχλουνται με τα "σκοτεινα" χρωματα της μαμας ρομ,εχει βγει ενα patch για το auto brightness με αποτελεσμα η οθονγ να ειναι πιο φωτεινη.Το link εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1377410

 

Και screenshots

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Για οσους ενοχλουνται με τα "σκοτεινα" χρωματα της μαμας ρομ,εχει βγει ενα patch για το auto brightness με αποτελεσμα η οθονγ να ειναι πιο φωτεινη.Το link εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1377410

 

Και screenshots

 

Καλύτερο από το fix του Paul?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το fix του Paul?

 

Δεν έχω προσωπική γνώμη για τα levels του Paul μιας και περιμενω να βγάλει σημερα την 4, αλλά από ότι διάβασα στο thread το συγκεκριμενο mod είναι πιο "φωτεινό".Αν δεις και στο thread του Paul, του ζητάνε για autobrightness fix , να την κάνει πιο φωτεινή.Για το θέμα των χρωμάτων πρεπει να περιμένουμε supercurio

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και τα 2 brightness fix. Η ψήφος μου πάει στον Γερμανό καθώς του Paul είναι πολύ σκοτεινό ;)

http://goo.gl/jSnf2

 

Υ.Γ. κάθε φορά που φλασάρουμε update μιας custom ROM όλα αυτά τα patches πρέπει να τα ξαναπερνάμε!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

σε λιγες ωρες-μερες θα δουμε και μια ελληνικη ρομ...

 

Btw μόλις βγει και το Swype Beta για την ανάλυση του GN, παίζει να του προσθέσεις ελληνικά ? :)

Link to comment
Share on other sites

@sakiss

 

Του βαζω λοιπον την 4 του paul η οποια εχει ολα τα mods σωστα?

Μετα αν του περασω το mod του γερμανου για το brightness θα ειναι οκ?

Αν και να σου πω την αληθεια μου λειπει λιγο το odin για να φλασαρω την καινουργια rom.Δεν την εχεις περασει φανταζομαι:D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

@sakiss

 

Του βαζω λοιπον την 4 του paul η οποια εχει ολα τα mods σωστα?

Μετα αν του περασω το mod του γερμανου για το brightness θα ειναι οκ?

Αν και να σου πω την αληθεια μου λειπει λιγο το odin για να φλασαρω την καινουργια rom.Δεν την εχεις περασει φανταζομαι:D

 

- Δεν είμαι σιγουρός λογικά τα έχει όλα τα patch απλώς έχει ξηλώσει πολλές εφαρμογές τις οποίες βάζεις/επιλέγεις από την κουζίνα του (9$).

- Ναι ρε ότι patch γουστάρεις το περνάς μέσω CWM άφοβα.

- Revolution HD FTW... bugfree!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως το patch του Γερμανού να "σκοτώσει¨τα tweaks UI του Paul, εάν το βάλεις από πάνω...
Link to comment
Share on other sites

- Δεν είμαι σιγουρός λογικά τα έχει όλα τα patch απλώς έχει ξηλώσει πολλές εφαρμογές τις οποίες βάζεις/επιλέγεις από την κουζίνα του (9$).

- Ναι ρε ότι patch γουστάρεις το περνάς μέσω CWM άφοβα.

- Revolution HD FTW... bugfree!

 

 

Ειμαι ήδη adfree user.:lol: Απλα πρεπει να τεσταρω αν το mod του γερμανου παιζει απο πανω.Ειναι τοσο καλη η revolution?Αν θυμαμαι σωστα ο dev ηταν στο htc desire hd

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ήδη adfree user.:lol: Απλα πρεπει να τεσταρω αν το mod του γερμανου παιζει απο πανω.Ειναι τοσο καλη η revolution?Αν θυμαμαι σωστα ο dev ηταν στο htc desire hd

 

Ναι λύνει το θέμα της μπαταρίας και αυξάνει αισθητά την ταχύτητα στο σκρολάρισμα.

Μέσα στην sdcard θα περάσεις και ένα άλλο zip που δίνει (Super Wipe Lite) και θα φλασάρεις πρώτα αυτό και μετά το zip της ROM. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις wipe/data factory reset μέσω CWM ούτε battery callibration (έχει ενσωματώσει το script στο φλασάρισμα της ROM). Kάθε update που βγάζει το περνάμε απο πάνω χωρίς Wipe εκτός αν βγάλει νέο firm η Google που εκεί θα φλασάρουμε πάλι το Wipe zip που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λύνει το θέμα της μπαταρίας και αυξάνει αισθητά την ταχύτητα στο σκρολάρισμα.

Μέσα στην sdcard θα περάσεις και ένα άλλο zip που δίνει (Super Wipe Lite) και θα φλασάρεις πρώτα αυτό και μετά το zip της ROM. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις wipe/data factory reset μέσω CWM ούτε battery callibration (έχει ενσωματώσει το script στο φλασάρισμα της ROM). Kάθε update που βγάζει το περνάμε απο πάνω χωρίς Wipe εκτός αν βγάλει νέο firm η Google που εκεί θα φλασάρουμε πάλι το Wipe zip που δίνει.

 

Ευχαριστω φίλε.Λοιπον με τη σειρα θα δοκιμασω

Την καινουργια ρομ (ο θεος βοηθος)

ar hd

και modaco

 

και θα επανελθω

 

 

 

Εβαλα i9250XWKK8 - ITL41F. Πρωτη εντυπωση: απο το setup γλωσσας κτλ κτλ μου φαινεται πολυ πιο smooth απο την ρομ που μου ηρθε το τηλ. Αν μπορει ας δοκιμασει και καποιος αλλος

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ο Paul έβγαλε την επόμενη του ROM...

 

Changelog

 

06 Dec 18:10 (Ir4)

 

Updated MoDaCo Custom Kernel (latest source including volume fix, patched to 3.0.9)

Fixed backlight patch

Added XXKK6 radio option (thanks imth!)

Added Trackball Alert Free edition

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό φλασαρισματάκι για ποσοστιαία ένδειξη μπαταρίας :)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19969571&postcount=436

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός nprussell με τις VillainRom παρουσίασε την δική του Custom Rom με advanced power menu για πρώτη φορά! :happy:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382022

 

Kαλά φλασαρίσματα. Εγώ είμαι με Revolution... απο σήμερα θα δοκιμάσω του Paul και λογικά θα καταλήξω προς Villain.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός nprussell με τις VillainRom παρουσίασε την δική του Custom Rom με advanced power menu για πρώτη φορά! :happy:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382022

 

Kαλά φλασαρίσματα. Εγώ είμαι με Revolution... απο σήμερα θα δοκιμάσω του Paul και λογικά θα καταλήξω προς Villain.

MCR γιατί έχει Trackball Alert Pro support :) Το έχω αγορασμένο από εποχές N1.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός nprussell με τις VillainRom παρουσίασε την δική του Custom Rom με advanced power menu για πρώτη φορά! :happy:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1382022

 

Kαλά φλασαρίσματα. Εγώ είμαι με Revolution... απο σήμερα θα δοκιμάσω του Paul και λογικά θα καταλήξω προς Villain.

 

Λογικα ο Αγιος Βασιλης θα μου το φερει κατω απο το δεντρο:p:p:p:p

Οποτε θελω να σε ρωτησω, μεχρι στιγμης που εχεις δοκιμασει την Revolution και την ρομ του Modaco, ποια προτεινεις απο τις 2??

Την Villain δεν την δοκιμαζω ακομα μεχρι να φτασει σε ενα αξιοπρεπες σταδιο

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ο Αγιος Βασιλης θα μου το φερει κατω απο το δεντρο:p:p:p:p

Οποτε θελω να σε ρωτησω, μεχρι στιγμης που εχεις δοκιμασει την Revolution και την ρομ του Modaco, ποια προτεινεις απο τις 2??

Την Villain δεν την δοκιμαζω ακομα μεχρι να φτασει σε ενα αξιοπρεπες σταδιο

 

 

Off topic

Ξέρω τι θα σου πεί...revolutionakias είναι :lol:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...