Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι άρχοντας!!!!

Ποια ρομ προτείνεις για τον παραπάνω κερνελ;;;

 

Καλό είναι να δοκιμάσεις πρώτα του Paul. Απλώς φλασάρεις τα 2 zip που δίνει: Ir5 core & Ir5 option pack

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1361108

 

Aν δεν σε αφήσει ικανοποιημένο θα φλασάρεις την Revolution HD 1.3.2 με τον kernel του franco.

http://rootzwiki.com/topic/10518-rom-android-revolution-hd™-132-high-quality-performance-ics-legendary/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με λένε Σάκη :p , εγώ με 3g μόνιμα ανοιχτό, σε περιοχή με χαλιά κάλυψη και push σε 3 λογαριασμούς βγάζω γύρω στις 14-15 ώρες. Με κλειστά δεδομένα δεν έχω δοκιμάσει, δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

αφου δεν καταφερνα με τιποτα να κανω εγκατασταση τους drivers για να κανω ρουτ το κινητο, δεν ηθελα να το ενεργοποιησω για να μην ξεκινησει να φορτιζει, εν τελει το ανοιξα, δεν αντεξα κι εγκατασταθηκαν κανονικα οι drivers οποτε και το αναγνωρισε σε fastboot.

 

το λεω αν ψαχτει καποιος, να το κανει κατευθειαν ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

sakiss ποσο αυτονομια μπαταριας εχεις τωρα ;

 

Μην περιμένεις θαύματα ακόμα... όλοι στην 1 μέρα παίζουμε με αρκετή χρήση. Εγώ πάντως την καλύτερη αυτονομία την είχα σήμερα με τον τελευταίο franco.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο XDA ανακάλυψαν batery drain στον τελευταίο kernel του Paul...

Βάζω stock kernel με την τελευταία rom του Paul..

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο XDA ανακάλυψαν batery drain στον τελευταίο kernel του Paul...

Βάζω stock kernel με την τελευταία rom του Paul..

Όντως παίζει μεγάλο battery drain στην MCR... Από εχθές τρέχω selfKANG CM9 (μη φανταστείτε ότι έχει κανά τρελό feature ακόμα...) και η μπαταρία είναι σαφώς καλύτερη με συνεχές πείραγμα....

 

Α! BTW : https://plus.google.com/112183968423631042183/posts/FcCyx848YDD :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίζει μεγάλο battery drain στην MCR... Από εχθές τρέχω selfKANG CM9 (μη φανταστείτε ότι έχει κανά τρελό feature ακόμα...) και η μπαταρία είναι σαφώς καλύτερη με συνεχές πείραγμα....

 

Α! BTW : https://plus.google.com/112183968423631042183/posts/FcCyx848YDD :D

μπορουμε να το βρουμε καπου;

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να το βρουμε καπου;

Με επιφύλαξη, περάστε αυτό το .apk (αφού το αποσυμπιέσετε) στο /system/app με χρήση του root explorer και βάλτε τα permissions rw-r--r--. Reboot και πρέπει να είστε οκ. Μερικές ROM μπορεί να έχουν το LatinIME ως LatinIMEGoogle.apk. Θα σας εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια μετά το reboot. Αν δουλεύει το δικό μου, μπορείτε να σβήσετε το άλλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη, περάστε αυτό το .apk (αφού το αποσυμπιέσετε) στο /system/app με χρήση του root explorer και βάλτε τα permissions rw-r--r--. Reboot και πρέπει να είστε οκ. Μερικές ROM μπορεί να έχουν το LatinIME ως LatinIMEGoogle.apk. Θα σας εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια μετά το reboot. Αν δουλεύει το δικό μου, μπορείτε να σβήσετε το άλλο. ;)

 

χιλια ευχαριστω.πως καταφερες να κανεις την μαγκια?υποθετω decompile το apk και μετα προσθηκη αρχειου απο που?σε ρωταω γιατι προσπαθω να πειραξω καποια αρχεια στο swype ωστε να αναγνωριζει την αναλυση του galaxy nexus σαν συμβατη μιας και αποτι ειδα υποστηριζει 720p οθονες αλλα επειδη εχει τα πληκτρα το βλεπει σαν 720x1184 και οχι 720x1280 και για αυτο το βγαζει σαν ασυμβατο ενω δεν ειναι.μολις παρω το galaxy nexus κατα τα χριστουγεννα(καθως προς το παρον κανω δοκιμες με το gn ενος φιλου)σιγουρα το πληκρολογιο σου θα βοηθησει πολυ γιατι το stock πιστευω ειναι το καλυτερο ελαχιστα μετα το swype

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη, περάστε αυτό το .apk (αφού το αποσυμπιέσετε) στο /system/app με χρήση του root explorer και βάλτε τα permissions rw-r--r--. Reboot και πρέπει να είστε οκ. Μερικές ROM μπορεί να έχουν το LatinIME ως LatinIMEGoogle.apk. Θα σας εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια μετά το reboot. Αν δουλεύει το δικό μου, μπορείτε να σβήσετε το άλλο. ;)

 

Η cm9 ειναι για καθημερινη χρηση?Υπαρχει θεμα με download απο το market?

 

χιλια ευχαριστω.πως καταφερες να κανεις την μαγκια?υποθετω decompile το apk και μετα προσθηκη αρχειου απο που?σε ρωταω γιατι προσπαθω να πειραξω καποια αρχεια στο swype ωστε να αναγνωριζει την αναλυση του galaxy nexus σαν συμβατη μιας και αποτι ειδα υποστηριζει 720p οθονες αλλα επειδη εχει τα πληκτρα το βλεπει σαν 720x1184 και οχι 720x1280 και για αυτο το βγαζει σαν ασυμβατο ενω δεν ειναι.μολις παρω το galaxy nexus κατα τα χριστουγεννα(καθως προς το παρον κανω δοκιμες με το gn ενος φιλου)σιγουρα το πληκρολογιο σου θα βοηθησει πολυ γιατι το stock πιστευω ειναι το καλυτερο ελαχιστα μετα το swype

 

http://review.cyanogenmod.com/#q,status:open,n,z http://review.cyanogenmod.com/#change,10851

αν ο lionheart λεγεται Παρης Πανταζης τότε θα μπορεσει να σου απαντησει :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη, περάστε αυτό το .apk (αφού το αποσυμπιέσετε) στο /system/app με χρήση του root explorer και βάλτε τα permissions rw-r--r--. Reboot και πρέπει να είστε οκ. Μερικές ROM μπορεί να έχουν το LatinIME ως LatinIMEGoogle.apk. Θα σας εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια μετά το reboot. Αν δουλεύει το δικό μου, μπορείτε να σβήσετε το άλλο. ;)

 

Επιτέλους Greek στo android keyboard που στην έκδοση του παγωτού είναι τόσο μαμάτο με σωστό spacing. Sticky με credits στην 1η σελίδα γιατί είσαι πρώτος μάγκας!! :up:

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Greek στo android keyboard που στην έκδοση του παγωτού είναι τόσο μαμάτο με σωστό spacing. Sticky με credits στην 1η σελίδα γιατί είσαι πρώτος μάγκας!! :up:

 

Δεν παιζει ποια το slide στο space για να αλλαξει γλωσσα?Μονο με παρατεταμενο πατημα παιζει?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ποια το slide στο space για να αλλαξει γλωσσα?Μονο με παρατεταμενο πατημα παιζει?

Δεν είχα προσέξει οτι το stock keyboard αλλαζε γλώσσα με slide... δεν ξέρω :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει οτι το stock keyboard αλλαζε γλώσσα με slide... δεν ξέρω :O

 

Σιγουρα το keyboard στη cm7 αλλαζε με slide.και εγω το stock στο ics δεν το ειχα προσεξει.

Μια σημειωση για αυτους που θελουν να το αλλαξουν.Πρεπει ή να μεταφερουν στην sd ή να μετονομασουν σε .bak(αν δεν θελουν να το κανουν delete) και το LatinImeGoogle.odex

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε κανενα decompilation στο apk . Εχει προστεθει η ελληνικη γλωσσα κατ'ευθειαν στον κωδικα. Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε το commit που ποσταρε ο φιλος afilopou.

 

Το cm9 δεν ειναι ακομη ετοιμο καθημερινη χρηση. Ειναι λιγο ασταθες και δεν εχει κατι το ιδιαιτερο ακομη για να αξιζει να το φλασαρετε αντι καποιας αλλης custom rom... Εξ'αλλου δεν υπαρχει ακομη official διαθεσιμη εκδοση για φλασαρισμα εκτος απο μια custom kang εκδοση στο rootzwiki.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ότι έλυσα το πρόβλημα τη μπαταρίας σε sleep mode!

Διαβασα στο modaco/xda και εκανα τα παρακατω.

Εστησα το setCpu και εφτιαξα ενα νεο προφιλ - οταν κλεινει η οθονη με 350max και conservative!

Σε sleep mode χάνει ελάχιστη μπαταρία!!!

 

Επίσης για όποιον θέλει, MCR Enhanced Power Menu | Reboot & Recovery Options παίζει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ότι έλυσα το πρόβλημα τη μπαταρίας σε sleep mode!

Διαβασα στο modaco/xda και εκανα τα παρακατω.

Εστησα το setCpu και εφτιαξα ενα νεο προφιλ - οταν κλεινει η οθονη με 350max και conservative!

Σε sleep mode χάνει ελάχιστη μπαταρία!!!

 

- Nαι το έχω προτείνει και στην προηγούμενη σελίδα αλλά επειδή δοκιμάζω kernels δεν το κάνω μπας και βρεθεί λύση χωρις set profile.

- Mod που ίσως αρέσει σε μερικούς: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1390935

- Σήμερα βγαίνει και η Revolution 1.3.3 με stock kernel. Μέχρι να λυθούν τα πρόβλήματα στον kernel του paul και του franco ο mike το γυρνάει σε stock.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει...:) anyway παίζει μια χαρά έτσι!

Για το mod, μη το βάλει κάποιος που έχει τα paches του modaco γιατί απλά θα τα χάσει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια.Μετα απο 3-4 κυκλους φορτισεων και αφου περασα τον τελευται kernle του franco μπορω να πω πως η αυτονομια της συσκευης εχει βελτιωθει αρκετα...τωρα βγαζω μια μερα:)ευτυχως γιατι την ειχα παρει με πολυ ασχημο ματι την συσκευη λογω της μπαταριας....τωρα μπορω να πω πως δεν εχω κανενα παραπαπονο...

Μια ερωτηση μονο για οσους γνωριζουν...

Οταν παταω να ανοιξει η εφαρμογη του τηλεφωνου η των επαφων η αποκριση του κινητου δεν ειναι ακαριαια οπως ειναι σε αλλες εφαρμογες οπως του browser πχ...δηλαδη πρωτα παταω τν οθονη και μετα απο 1 δευτερολεπτο ανταποκρινεται το κινητο.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?:rolleyes:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει...:) anyway παίζει μια χαρά έτσι!

Για το mod, μη το βάλει κάποιος που έχει τα paches του modaco γιατί απλά θα τα χάσει!

 

Πάντως αν είδες ο τυπος με τα brightness fix έχε βγάλει σε ξεχωριστό zipaki τα patch του paul με search-menu button. Πολύ χρήσιμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Νέα ROM ο Paul!

 

Changelog

 

14 Dec 17:45 (pre Ir6)

 

Updated MoDaCo Custom Kernel (MCK) to r5 (standard and oc/uv), removed USB OTG wakelock.

Added baseband UGKK7 option.

 

Την στήνω με stock Kernel...

Link to comment
Share on other sites

Νέα ROM ο Paul!

 

Changelog

 

14 Dec 17:45 (pre Ir6)

 

Updated MoDaCo Custom Kernel (MCK) to r5 (standard and oc/uv), removed USB OTG wakelock.

Added baseband UGKK7 option.

 

Την στήνω με stock Kernel...

 

Kοίτα, αφού αφαίρεσε το USB OTG παίζει να έχει καλή αυτονομία ο custom kernel... γνώμη μου να τον τεστάρεις και βλέπεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...