Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χρειαζεται αλλος bootloader για την HD 2.0.1;

 

οχι δεν χρειαζεται.οι custom kernels θα πρεπει να αναβαθμιστουν για την νεα εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να φτιάξω μία έκδοση του LatinIME με ελληνική διόρθωση. Πήρα database λέξεων από τη wikipedia αλλά το πληκτρολόγιο lagάρει αρκετά με το ελληνικό dictionary και πολλές φορές δίνει άκυρες προβλέψεις και ενώ υπάρχει η λέξη (δεν τη βγάζει λάθος ορθογραφικά) δεν την προτείνει... Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τον αλγόριθμο πρόβλεψης. Οπότε για την ώρα καθίστε με το πληκτρολόγιο που σας έδωσα ή βάλτε το Swiftkey X :p.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... Με revolution hd 2.1.0 η κατανάλωση βελτιώθηκε απίστευτα. Είναι το πρώτο πρωί που ξυπνάω και βλέπω να έχει χάσει 5% :-)

 

Για κοιτάξτε λίγο όσοι έχετε αυτή τη Ρομ... Στη βιντεοκάμερα δουλεύουν τα εφέ φόντου στο βιντεο; γιατί ενώ με τη ρομ του Paul δούλευαν, τώρα τίποτα

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... Με revolution hd 2.1.0 η κατανάλωση βελτιώθηκε απίστευτα. Είναι το πρώτο πρωί που ξυπνάω και βλέπω να έχει χάσει 5% :-)

 

Για κοιτάξτε λίγο όσοι έχετε αυτή τη Ρομ... Στη βιντεοκάμερα δουλεύουν τα εφέ φόντου στο βιντεο; γιατί ενώ με τη ρομ του Paul δούλευαν, τώρα τίποτα

 

Μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει να βάλω το κινητό σε σταθερό σημείο και από κάτω έχει μόνο κουμπί cancel. Σε εσένα τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια Revolution 2.1.1

Download: http://www.androidrevolution.nl/downloader/download.php?file=Android_Revolution_HD-Galaxy_Nexus_GSM_2.1.1.zip

 

Fixed lags in the user interface

Tweaked interactive governor for better performance

Fixed Adobe Flash Player

Google Maps updated to latest 6.0.3

Other minor changes and fixes

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει να βάλω το κινητό σε σταθερό σημείο και από κάτω έχει μόνο κουμπί cancel. Σε εσένα τι κάνει;

 

Ακριβώς το ίδιο. Το θέμα είναι ότι με τις ROM του Paul το ίδιο παράθυρο έβγαζε αλλά μετά από λίγο έδειχνε το φόντο που είχες διαλέξει...Ο mike το ξέρει αλλά στο forum του έγραψε: Common issue, don't know why

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το stock πληκτρολόγιο της έκδοσης 4.0.3 (δε δουλεύει το προηγούμενο που έχω ποστάρει σε 4.0.2+) σε μορφή flashable CWM .zip. Λογικά όσοι εγκαθιστάτε ROMs που έχουν γίνει build από το repository του CyanogenMod θα το έχετε ήδη στις συσκευές σας εκτός αν έχετε βάλει κάποιο Google Apps add-on που το αντικαθιστά με αυτό της Google (LatinIMEGoogle.apk στο /system/app/). Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να βρείτε αυτό το .apk στο φάκελο /system/app της zipped ROM σας και να το τοποθετήσετε χειροκίνητα στον αντίστοιχο φάκελο (μην ξεχάσετε τα permissions rw-r--r--).

 

Για λόγους ασφάλειας, δε σβήνεται το stock πληκτρολόγιο της εκάστοτε ROM οπότε θα σας δείχνει 2 πληκτρολόγια στις ρυθμίσεις (σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά μη μείνετε χωρίς πληκτρολόγιο!). Αν όλα είναι ΟΚ, τότε μετονομάστε/διαγράψτε το LatinIMEGoogle.apk που βρίσκεται στη διαδρομή /system/app/ για να "φύγει" το 2ο πληκτρολόγιο.

 

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο post, η ελληνική διόρθωση δε δουλεύει σωστά (lag, περίεργη συμπεριφορά κτλ.) οπότε δεν την έχω συμπεριλάβει.

 

LINK (Multi-Upload γιατί το forum δεν επιτρέπει τόσο μεγάλα αρχεία)

Edited by L10nH34Rt
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σε Nexus S 4.0.3 και το προηγούμενο που είχε φτιάξει ο Lionheart με απλή εγκατάσταση του .apk! Δες και εδώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι άψογο.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δουλεύει σε Nexus S 4.0.3 και το προηγούμενο που είχε φτιάξει ο Lionheart με απλή εγκατάσταση του .apk! Δες και εδώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι άψογο.

 

Προστέθηκε στο σχετικό θέμα του Nexus S. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το stock πληκτρολόγιο της έκδοσης 4.0.3 (δε δουλεύει το προηγούμενο που έχω ποστάρει σε 4.0.2+) σε μορφή flashable CWM .zip. Λογικά όσοι εγκαθιστάτε ROMs που έχουν γίνει build από το repository του CyanogenMod θα το έχετε ήδη στις συσκευές σας εκτός αν έχετε βάλει κάποιο Google Apps add-on που το αντικαθιστά με αυτό της Google (LatinIMEGoogle.apk στο /system/app/). Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να βρείτε αυτό το .apk στο φάκελο /system/app της zipped ROM σας και να το τοποθετήσετε χειροκίνητα στον αντίστοιχο φάκελο (μην ξεχάσετε τα permissions rw-r--r--).

 

Για λόγους ασφάλειας, δε σβήνεται το stock πληκτρολόγιο της εκάστοτε ROM οπότε θα σας δείχνει 2 πληκτρολόγια στις ρυθμίσεις (σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά μη μείνετε χωρίς πληκτρολόγιο!). Αν όλα είναι ΟΚ, τότε μετονομάστε/διαγράψτε το LatinIMEGoogle.apk που βρίσκεται στη διαδρομή /system/app/ για να "φύγει" το 2ο πληκτρολόγιο.

 

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο post, η ελληνική διόρθωση δε δουλεύει σωστά (lag, περίεργη συμπεριφορά κτλ.) οπότε δεν την έχω συμπεριλάβει.

 

LINK (Multi-Upload γιατί το forum δεν επιτρέπει τόσο μεγάλα αρχεία)

 

Το προηγουμενο σου μου δουλευει σε 4.0.3, μ αυτο γραφω τωρα :D. Η ρομ ειναι του bigxie.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο σου μου δουλευει σε 4.0.3, μ αυτο γραφω τωρα :D. Η ρομ ειναι του bigxie.

Αυτό είναι όμως το LatinIME από την 4.0.3 (δραματικές διαφορές στον κώδικα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όμως το LatinIME από την 4.0.3 (δραματικές διαφορές στον κώδικα).

οκ, νομιζα οτι δε δουλευε καθολου. ειχε καποιο νοημα στην πραξη και ειχε τοσες διαφορες; να κανω τη διαδικασια ή να μεινω ως εχει;

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει διαφορές το τελευταίο με το προηγούμενο. Το τελευταίο μου φαίνεται κάπως πιο γρήγορο!!! Πολύ ευχάριστο, σε ευχαρισούμε Lionheart!
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

οκ, νομιζα οτι δε δουλευε καθολου. ειχε καποιο νοημα στην πραξη και ειχε τοσες διαφορες; να κανω τη διαδικασια ή να μεινω ως εχει;

Μείνε ως έχει. Το τελευταίο μάλλον δουλεύει μόνο σε 4.0.3 framework. Εμένα δε μου δουλεύει σε 4.0.2 και έχω βάλει το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Μείνε ως έχει. Το τελευταίο μάλλον δουλεύει μόνο σε 4.0.3 framework. Εμένα δε μου δουλεύει σε 4.0.2 και έχω βάλει το παλιό.

 

Κάτι άλλο... όταν πέρναγα κάποιο update της HD από πάνω το apk σου με copy στο system/app δεν δούλευε... δλδ ήθελε wipe flasharisma για να το δεχτεί....?

 

H Revolution HD είναι εξωπραγματική σε αυτονομία για τα μέχρι τώρα δεδομένα του GN... σε νορμάλ χρήση άνετα 2-3 ημέρες.... αντε να βγάλει την 2.1.2 (4.0.3 ICS) να δοκιμάσουμε και τον τελευταία franco που προσθέτει πολλά κιλά ομαλότητας :p

Link to comment
Share on other sites

Με τη ρομ του bigxie και τον κερνελ του φρανκο δεν ειχα καλη αυτονομια και εβαλα τον κερνελ του ιδιου που ειναι OCed, καλυτερα ειναι απο αυτονομια αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχει κατσει σε sleep το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... όταν πέρναγα κάποιο update της HD από πάνω το apk σου με copy στο system/app δεν δούλευε... δλδ ήθελε wipe flasharisma για να το δεχτεί....?

 

H Revolution HD είναι εξωπραγματική σε αυτονομία για τα μέχρι τώρα δεδομένα του GN... σε νορμάλ χρήση άνετα 2-3 ημέρες.... αντε να βγάλει την 2.1.2 (4.0.3 ICS) να δοκιμάσουμε και τον τελευταία franco που προσθέτει πολλά κιλά ομαλότητας :p

Επειδή δεν ξέρω τι αρχεία χρησιμοποιεί ο κάθε cook για να φτιάξει τη ROM του, πιστεύω πως ένα από τα δύο πρέπει να σου κάνει... Εννοείται πως δε θέλει wipe...

Link to comment
Share on other sites

για οποιους θελουν εναν ποιο απλο τροπο root και cwm απο αυτον που υπαρχει στο πρωτο post η λυση ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1356917 το κατεβαζετε τρεχετε το .bat αρχειο αφου πρωτα εχετε βαλει το κιν σε bootloader mode και εχετε εγκαταστησει τους drivers του κινητου και εχετε cwm,root και unlocked bootloader με ενα κλικ.προσοχη.θα διαγραφουν ολα τα data λογω του ξεκλειδωματος του bootloader
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... όταν πέρναγα κάποιο update της HD από πάνω το apk σου με copy στο system/app δεν δούλευε... δλδ ήθελε wipe flasharisma για να το δεχτεί....?

 

H Revolution HD είναι εξωπραγματική σε αυτονομία για τα μέχρι τώρα δεδομένα του GN... σε νορμάλ χρήση άνετα 2-3 ημέρες.... αντε να βγάλει την 2.1.2 (4.0.3 ICS) να δοκιμάσουμε και τον τελευταία franco που προσθέτει πολλά κιλά ομαλότητας :p

 

Ατύχησες όμως (κι εγώ μαζί) διότι η 2.1.2 βασίζεται στο 4.0.2 ICS. Έβαλε το changelog στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Ατύχησες όμως (κι εγώ μαζί) διότι η 2.1.2 βασίζεται στο 4.0.2 ICS. Έβαλε το changelog στο xda.

 

Δεν πειράζει, τώρα που ήρθε το κινητό στα χέρια τους (και του franco) θα δούμε παπάδες.

 

Μόλις βγήκε: http://www.androidrevolution.nl/downloader/download.php?file=Android_Revolution_HD-Galaxy_Nexus_GSM_2.1.2.zip

 

Android Revolution HD 2.1.2

Fixed charging issue (Thanks to steveeJ for spotting permissions issue)

Fixed backgrounds effects (Thanks to gnufabio)

BDI read_ahead_kb changed from 1024KB to 512KB

SuperUser binary updated to latest 3.0.3.2

ES File Explorer updated to latest 1.6.1.0

Adobe Reader updated to latest 10.1.1

Minor fixed in instalation script

Updated Super Wipe Lite script with fixes cache issue (Thanks to madmaxx82)

Other minor changes and fixes

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...