Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη χρονια σε ολους...μια ερωτηση για το καλο...:happy:..ειχα βαλει την 4.0.3 kang νομιζω με franco αλλα πριν μια εβδομαδα και η μπαταρια που ειναι και το ζητουμενο μου,μου αδειαζε πολυ πιο γρηγορα απο stock 4.0.2 με root και cmw..:(..αν παω τωρα σε roman και franco 7.1 θα ειναι καλυτερα στο θεμα μπαταριας απο την στοκ 4.0.2 που το εχω επαναφερει??

:confused:..ευχαριστω πολυ ...:O

 

Καλη Χρονια και σε εσενα λοιπον με Roman AOKP maguro build 12 http://rootzwiki.com/topic/11455-rom-android-open-kang-project-maguro-build-2012-dec-31/ και Kernel franciscofranco v7.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341 για εμενα ειναι συγκριτικα τα καλυτερα αποτελεσματα,οσο αναφορα την μπαταρια φορτισμενη απο εχθες το βραδυ στο 100% σημερα το πρωι μετα απο σχεδον 8 ωρες με light χρηση εχασε μολις 4%,ειμαι πολυ ικανοποιημενος καμμια σχεση με μαμισια ρομ,η μονη ρομ που ειχα σχεδον τα ιδια αποτελεσματα ηταν του Mike ARHD 4.0.2 v2.1.2 οπως ανεφερε στο πιο πανω ποστ ο Σακης :) αλλα του Roman εχει πιο πολλες προσαρμογες και βεβαιως ειναι Android 4.0.3...

Edited by pafimal
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οκ..την εβαλα..ευχαριστω πολυ:confused:..φανταζομαι δεν ξανακανω calibration την μπαταρια ε??

 

Καλησπερα εγω καθε φορα που αλλαζω ρομ κανω και ενα calibration,δεν γνωριζω εαν κανω καλα αλλα καποιος πιο ειδικος σε αυτο το θεμα εαν θελει μπορει να μας απαντησει...

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

οκ..την εβαλα..ευχαριστω πολυ:confused:..φανταζομαι δεν ξανακανω calibration την μπαταρια ε??

δε χρειαζεται calibration, μονο αν δεις οτι πεφτει περιεργα ή κλεινει πχ στο 15%, τοτε ναι χρειαζεται.

 

ο roman εβγαλε κι αλλο update μολις τωρα:

 

build 13 - January 2

 

Added an option for center clock

Added an option to color your clock, wherever it might be O_O

Added an option to hide alarm icon (note, you need to toggle your alarms off first, then back on)

Recoded data toggles to be super super clean (good for me, irrelevant for you!)

Added a mobile data toggle

Added option to long-press back button to kill process

Fix power-menu toggle options not toggling and such

Added super awesome advanced options to Power Saver. If you don't touch them, they won't touch you.

CHANGED MODVERSION TO BUILD 13 (this makes your phone faster)

http://goo-inside.me/roms/edt/maguro/aokp_maguro_build-13.zip

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 προβληματακια μιας και 1η φορα επιχειρω κατι τετοιο... 1ον μου βγαζει οτι το rom manager δεν ανταποκρινεται την ωρα που προσπαθω να φλασαρω το cwm. τι κανω;;

2ον πως μεταφερω το ζιπακι στη μνημη του κιν;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς προσπαθείς πρώτη φορά;

 

Για να μεταφέρεις το .zip στην μνήμη του κινητού απλά συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή και κάνεις αντιγραφή στην μνήμη του κινητού.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το stock πληκτρολόγιο της έκδοσης 4.0.3 (δε δουλεύει το προηγούμενο που έχω ποστάρει σε 4.0.2+) σε μορφή flashable CWM .zip. Λογικά όσοι εγκαθιστάτε ROMs που έχουν γίνει build από το repository του CyanogenMod θα το έχετε ήδη στις συσκευές σας εκτός αν έχετε βάλει κάποιο Google Apps add-on που το αντικαθιστά με αυτό της Google (LatinIMEGoogle.apk στο /system/app/). Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να βρείτε αυτό το .apk στο φάκελο /system/app της zipped ROM σας και να το τοποθετήσετε χειροκίνητα στον αντίστοιχο φάκελο (μην ξεχάσετε τα permissions rw-r--r--).

 

Για λόγους ασφάλειας, δε σβήνεται το stock πληκτρολόγιο της εκάστοτε ROM οπότε θα σας δείχνει 2 πληκτρολόγια στις ρυθμίσεις (σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά μη μείνετε χωρίς πληκτρολόγιο!). Αν όλα είναι ΟΚ, τότε μετονομάστε/διαγράψτε το LatinIMEGoogle.apk που βρίσκεται στη διαδρομή /system/app/ για να "φύγει" το 2ο πληκτρολόγιο.

 

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο post, η ελληνική διόρθωση δε δουλεύει σωστά (lag, περίεργη συμπεριφορά κτλ.) οπότε δεν την έχω συμπεριλάβει.

 

LINK (Multi-Upload γιατί το forum δεν επιτρέπει τόσο μεγάλα αρχεία)

 

αυτό παίζει να δουλεύει σε nexus one (2.3.6) ?:worry:

αν ναι, το φλασάρω από cwm ?

thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς προσπαθείς πρώτη φορά;

 

Για να μεταφέρεις το .zip στην μνήμη του κινητού απλά συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή και κάνεις αντιγραφή στην μνήμη του κινητού.

1η φορα προσπαθω να φλασαρω ρομ. Το θεμα ειναι οτι δεν το βλεπει και ειμαι σε osx!

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο αυτού δουλεύει μόνο με 4.0.3... Δεν έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο με κάποια custom rom ας πούμε (περιέργεια μεγάλη το ξέρω :P)...

 

1η φορα προσπαθω να φλασαρω ρομ. Το θεμα ειναι οτι δεν το βλεπει και ειμαι σε osx!

Κατέβασε αυτό για να μεταφέρεις αρχεία. Λογικά για να έχεις και Rom Manager είσαι root οπότε δοκίμασε κατευθείαν να μπεις σε bootloader και μετά σε Recovery mode αν είναι το CWM έχει καλώς αλλιώς άμα βγάζει σφάλμα συνέχεια ο Rom Manager κατέβασε το τελευταίο recovery.img και flashαρέ το μέσω fastboot.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 προβληματακια μιας και 1η φορα επιχειρω κατι τετοιο... 1ον μου βγαζει οτι το rom manager δεν ανταποκρινεται την ωρα που προσπαθω να φλασαρω το cwm. τι κανω;;

2ον πως μεταφερω το ζιπακι στη μνημη του κιν;

Γιατι θελεις να φλασαρεις με τον Rom Manager?

Mε κλειστό το κινητό μπαίνουμε σε Fast boot Mode (volume down+volume up +power buttons). Eκεί με Volume up ή Volume down αναζητούμε την επιλογή Recovery και την επιλέγουμε με το Power Button,τωρα ειμαστε σε recovery παταμε επιλογη install zip from sdcard/power button/choose zip from sdcard/power button και σε εκεινο το σημειο διαλεγεις το zip(ROM) που εχεις περασει μεσω PC στο κινητο σου.!!!Μην ξεχασεις να κανεις τα 4 wipe πριν φλασαρεις την ρομ εαν προερχεσαι απο διαφορετικη ρομ η απο μαμισια!!!Υποτιθεται οτι εχεις κανει το κινητο σου πρωτα απο ολα Root - Unlock Bootloader!!!

Edited by pafimal
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πριν και μετά να κάνουμε wipe και ακόμη καλύτερα να κάνεις format σε όλα τα partition εκτός του /sdcard. Πάντως εγώ κυρίως πριν τα κάνω.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ολα οκ ειμαι πλεον με maguro 13. οι εφαρμογες απο το μαρκετ δεν θα επρεπε να επανεγκατασταθουν αυτοματα μολις κανω sign in;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, με ICS εκδόσεις εμένα άλλες φορές μου συμβαίνει αυτό που λες άλλες όχι.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ολα οκ ειμαι πλεον με maguro 13. οι εφαρμογες απο το μαρκετ δεν θα επρεπε να επανεγκατασταθουν αυτοματα μολις κανω sign in;

 

Οσον αφορά το πρώτο post έτσι μου βγήκε στην ροή του οδηγού. Το wipe είναι προτιμότερο να γίνεται μετά αν και εγώ κάνω και πριν και μετά. Να θυμάσαι τα update που βγάζει ο κάθε μάγειρας τα περνάμε απο πάνω χωρίς Wipe εκτός αν έχουν βασιστεί σε νέο build της Google (IML74K, ITL41F..etc). Πέρασε το titanium backup να έχεις μόνιμα ένα backup των εφαρμογών σου για κάθε φορά που κάνεις φλασάρισμα με Wipe (σε εφαρμογές συστήματος προτείνω να μην πάρεις backup).

 

Μολις εβαλα την ρομ του raffaele foxhound v02 και δεν μοu εκανε κανενα restore το market:(

 

Tις paid apps εννοείς? Για πες εντυπώσεις για την ROM γιατι είναι γνωστός στην GS2 scene.

 

Υ.Γ. Να θυμίσω στο build 9 του franco kernel αφήστε το scale στο 350/700-1.200 (μην το ανεβάσετε στο 1.3) γιατί παρουσίασε BSoD σε αρκετούς.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το πρώτο post έτσι μου βγήκε στην ροή του οδηγού. Το wipe είναι προτιμότερο να γίνεται μετά αν και εγώ κάνω και πριν και μετά. Να θυμάσαι τα update που βγάζει ο κάθε μάγειρας τα περνάμε απο πάνω χωρίς Wipe εκτός αν έχουν βασιστεί σε νέο build της Google (IML74K, ITL41F..etc). Πέρασε το titanium backup να έχεις μόνιμα ένα backup των εφαρμογών σου για κάθε φορά που κάνεις φλασάρισμα με Wipe (σε εφαρμογές συστήματος προτείνω να μην πάρεις backup).

 

 

 

Tις paid apps εννοείς? Για πες εντυπώσεις για την ROM γιατι είναι γνωστός στην GS2 scene.

 

Υ.Γ. Να θυμίσω στο build 9 του franco kernel αφήστε το scale στο 350/700-1.200 (μην το ανεβάσετε στο 1.3) γιατί παρουσίασε BSoD σε αρκετούς.

 

οχι τις paid τις free,τωρα την εβαλα Σακη πολυ ομορφη,6000 στο Antutu benchmark,αλλα το πρωτο πραγμα που προσεξα ειναι οτι δεν εχει τις κουστουμιες του Roman και notificatoins toglles,με βλεπω να ξαναγυρναω στου Roman,Σακη για δες και αυτο http://rootzwiki.com/topic/14107-aokp-build-13-lockscreen-mod-two-other-goodies/ αν και νομιζω οτι πρεπει να το εχεις δει..

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανακεφαλαινοντας μπηκαν ολα (maguro 13, franco 9) τωρα προσπαθουσα να περασω και το τελευταιο ραδιο με fastboot απο το 1 που εχω αλλα μου βγαζει οτι το αρχειο δεν μπορουσε να ανοιξει!

edit:ακομα κι απο cwm οταν προσπαθω να το κανω μου βγαζει installation aborted!! καμια ιδεα;;

Edited by Arvylas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανακεφαλαινοντας μπηκαν ολα (maguro 13, franco 9) τωρα προσπαθουσα να περασω και το τελευταιο ραδιο με fastboot απο το 1 που εχω αλλα μου βγαζει οτι το αρχειο δεν μπορουσε να ανοιξει!

edit:ακομα κι απο cwm οταν προσπαθω να το κανω μου βγαζει installation aborted!! καμια ιδεα;;

 

Γιατί δεν ακολουθείς τις οδηγίες στο 2ο/3ο post της 1ης σελίδας...? ;)

 

 

Σακη για δες και αυτο http://rootzwiki.com/topic/14107-aokp-build-13-lockscreen-mod-two-other-goodies/ αν και νομιζω οτι πρεπει να το εχεις δει..
Oχι δεν το είχα δει αν και τώρα εξηγιέται γιατί αρκετοί του ζητουν να βάλει κάτι τέτοιο στο build 14. Thanks :)
Link to comment
Share on other sites

μα αυτες τις οδηγιες ακουλουθω και δεν μπορει να το ανοιξει απλα τις διαβαζα απο xda και το ειχα μετονομασει σε radio.img δοκιμασα και με fastboot-mac kai sketo fastboot αλλα τιποτα. στο τελευταιο ποστ εχει δωσει και καποιος μορφη για cwm το δοκιμασα και αυτο αλλα τζιφος!!!! πρεπει να κανω wipe παλι πριν απο αυτο; δεν λενε κατι τετοιο...
Link to comment
Share on other sites

μα αυτες τις οδηγιες ακουλουθω και δεν μπορει να το ανοιξει απλα τις διαβαζα απο xda και το ειχα μετονομασει σε radio.img δοκιμασα και με fastboot-mac kai sketo fastboot αλλα τιποτα. στο τελευταιο ποστ εχει δωσει και καποιος μορφη για cwm το δοκιμασα και αυτο αλλα τζιφος!!!! πρεπει να κανω wipe παλι πριν απο αυτο; δεν λενε κατι τετοιο...

 

Για δοκίμασε να κατεβάσεις το XXK6 radio και από εδώ:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1394076

 

1. Φαντάζομαι το img αρχείο που κάνεις extract το πετάς στον φάκελο του root και μετά δίνεις εντολές μέσω cmd....bootlοader unlock σου έγινε κανονικά?

2. fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxkk6.img...ότι είναι σε bold είναι η ονομασία που έχεις δώσει εσύ εκτός αν το άφησες όπως το κατέβασες...και γράφεις το πρώτο κομμάτι πριν το bold όπως είναι με mac αντί windows. Απλώς το αναφέρω μήν παρέλειψες κάτι στην εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα περασει τον τελευταιο bootloader μονο που τωρα που προσπαθησα να τον περασω μου λεει sending bootloader και εμεινε εκει... τι κανω;;;;

 

Edit: Θα με τρελανει αυτο το κιν... εκανα τελικα flash τον bootloader 15 και τωρα μου λεει οτι εχω τον 10 αλλα ραδιο το 6 χωρις να το εχω φλασαρει!!!!!!!!!

Edit 2: Τωρα μου λεει οτι εχω τον 15!!! αυτο δεν ηταν φλασαρισμα γυφτικος γαμος ηταν...

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το πρώτο post έτσι μου βγήκε στην ροή του οδηγού. Το wipe είναι προτιμότερο να γίνεται μετά αν και εγώ κάνω και πριν και μετά. Να θυμάσαι τα update που βγάζει ο κάθε μάγειρας τα περνάμε απο πάνω χωρίς Wipe εκτός αν έχουν βασιστεί σε νέο build της Google (IML74K, ITL41F..etc). Πέρασε το titanium backup να έχεις μόνιμα ένα backup των εφαρμογών σου για κάθε φορά που κάνεις φλασάρισμα με Wipe (σε εφαρμογές συστήματος προτείνω να μην πάρεις backup).

 

 

 

Tις paid apps εννοείς? Για πες εντυπώσεις για την ROM γιατι είναι γνωστός στην GS2 scene.

 

Υ.Γ. Να θυμίσω στο build 9 του franco kernel αφήστε το scale στο 350/700-1.200 (μην το ανεβάσετε στο 1.3) γιατί παρουσίασε BSoD σε αρκετούς.

και πως σκαλιζουμε τον kernel???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...