Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 22/5/2023 at 10:02 ΠΜ, sakdim said:

Καλημέρα σε όλους.

Είχα ένα Teclast P20HD που δυστυχώς η μικρή έσπασε η οθόνη και ακόμα δεν έχω βρει άκρη με ανταλλακτικά (το ρίσκο αγοράς από Κίνα). Δυστυχώς το tablet ήταν αξιοπρεπέστατο χωρίς κολλήματα και λοιπά προβλήματα. (Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με το service θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως.

Με τα πολλά, αποφάσισα να αγοράσω νέο tablet στη μικρή. Η χρήση είναι youtube, games (όχι ιδιαιτέρων απαιτήσεων) και netflix/disney+.

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας αναφορικά με προτάσεις αγοράς σύμφωνα με την χρήση που ανέφερα. Budget 200 €.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα χρήματα, δεν έχεις και πολλές επιλογές αλλά, νομίζω ότι θα πρέπει να κινηθείς ανάμεσα σε δυο. Η μια είναι το Lenovo M10 2nd gen το οποίο, είναι ένα αρκετά τίμιο ταμπλετ για τα λεφτά του, δεν θα το έλεγα υποδεέστερο σε καμία περίπτωση και για όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, σε θέματα απόδοσης, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ήταν άψογο. Έχει επίσης και την εφαρμογή Kids Space της Google προεγκατεστημένη, δεν έχω ασχοληθεί αλλά, πιστεύω σε καλύπτει και με το παραπάνω. Δεν ξέρω βέβαια σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή η σέρβις τι γίνεται, είχα θέμα με το δικό μου (έσπασε η οθόνη) αλλά απ’ όσο κατάλαβα, στην επαρχία δυσκολα βρίσκει κάποιος επισκευαστή, θα πρέπει να απευθυνθεί στην κεντρική αντιπροσωπεία στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να αποστείλει για επισκευή αν τυχόν χρειαστεί. Επίσης, σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, καλή επιλογή θα έλεγα και τις προτάσεις της Samsung, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να βρεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από 32gb/2gb ram, αν υπάρχει αυτό το κόστος με μεγαλύτερο χώρο, καλύτερα να κινηθείς εκεί, για να μην έχεις θεμα με κολλήματα κτλ. 

 

11 ώρες πριν, junglist said:

Blackview και θα με θυμηθείς.

Πανγρηγορο, εξαιρετικη οθόνη, πολύς χώρος και Ram, παίρνει sim κλπ

Με τα Blackview, δεν είχα προσωπική εμπειρία μεν, θυμάμαι όμως ένας φίλος πριν από χρόνια είχε πάρει κινητό της φίρμας αυτής και δεν είχε μείνει ικανοποιημένος, του είχε βγάλει προβλήματα, πιθανόν βέβαια μετά από χρόνια να έχει βελτιωθεί η εταιρεία, είδα πρόσφατα ότι δίνει το παρόν στην κατηγορία των ταμπλετ, δεν έχω ψάξει βέβαια και πολλές λεπτομέρειες, σχόλια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tsimisde said:

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα χρήματα, δεν έχεις και πολλές επιλογές αλλά, νομίζω ότι θα πρέπει να κινηθείς ανάμεσα σε δυο. Η μια είναι το Lenovo M10 2nd gen το οποίο, είναι ένα αρκετά τίμιο ταμπλετ για τα λεφτά του, δεν θα το έλεγα υποδεέστερο σε καμία περίπτωση και για όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, σε θέματα απόδοσης, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ήταν άψογο. Έχει επίσης και την εφαρμογή Kids Space της Google προεγκατεστημένη, δεν έχω ασχοληθεί αλλά, πιστεύω σε καλύπτει και με το παραπάνω. Δεν ξέρω βέβαια σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή η σέρβις τι γίνεται, είχα θέμα με το δικό μου (έσπασε η οθόνη) αλλά απ’ όσο κατάλαβα, στην επαρχία δυσκολα βρίσκει κάποιος επισκευαστή, θα πρέπει να απευθυνθεί στην κεντρική αντιπροσωπεία στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να αποστείλει για επισκευή αν τυχόν χρειαστεί. Επίσης, σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, καλή επιλογή θα έλεγα και τις προτάσεις της Samsung, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να βρεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από 32gb/2gb ram, αν υπάρχει αυτό το κόστος με μεγαλύτερο χώρο, καλύτερα να κινηθείς εκεί, για να μην έχεις θεμα με κολλήματα κτλ. 

 

Με τα Blackview, δεν είχα προσωπική εμπειρία μεν, θυμάμαι όμως ένας φίλος πριν από χρόνια είχε πάρει κινητό της φίρμας αυτής και δεν είχε μείνει ικανοποιημένος, του είχε βγάλει προβλήματα, πιθανόν βέβαια μετά από χρόνια να έχει βελτιωθεί η εταιρεία, είδα πρόσφατα ότι δίνει το παρόν στην κατηγορία των ταμπλετ, δεν έχω ψάξει βέβαια και πολλές λεπτομέρειες, σχόλια κτλ.

Έχω το Tab 11 και πετάει λέμε 

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, junglist said:

Έχω το Tab 11 και πετάει λέμε 

Χαίρομαι για αυτό, θα την έχω στα υπόψιν τη μάρκα και φυσικά, ευχαριστούμε για την δημόσια αυτή τοποθέτηση σου. Ερώτηση προς τους υπόλοιπους συναδέλφους του φόρουμ. Είχε κάποιος εμπειρία με τις προτάσεις της Xiaomi και της realme στα ταμπλετ; Είναι αντίστοιχες περιπτώσεις με τα κινητά η είναι κάτι διαφορετικό (καλύτερα η χειρότερα πχ); 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Χαίρομαι για αυτό, θα την έχω στα υπόψιν τη μάρκα και φυσικά, ευχαριστούμε για την δημόσια αυτή τοποθέτηση σου. Ερώτηση προς τους υπόλοιπους συναδέλφους του φόρουμ. Είχε κάποιος εμπειρία με τις προτάσεις της Xiaomi και της realme στα ταμπλετ; Είναι αντίστοιχες περιπτώσεις με τα κινητά η είναι κάτι διαφορετικό (καλύτερα η χειρότερα πχ); 

Αγόρασα πρόσφατα το Realme PAD 10.4 και για βασική χρήση (browsing, Netflix, Youtube κλπ) μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. 

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dante_100 said:

Αγόρασα πρόσφατα το Realme PAD 10.4 και για βασική χρήση (browsing, Netflix, Youtube κλπ) μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. 

Σε τι τιμή;

Έχει play store ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, junglist said:

Σε τι τιμή;

Έχει play store ;

Γύρω στα 250€ το 6/128, ναι κανονικά Play Store και Google Apps

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 23/5/2023 at 7:11 ΜΜ, tsimisde said:

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα χρήματα, δεν έχεις και πολλές επιλογές αλλά, νομίζω ότι θα πρέπει να κινηθείς ανάμεσα σε δυο. Η μια είναι το Lenovo M10 2nd gen το οποίο, είναι ένα αρκετά τίμιο ταμπλετ για τα λεφτά του, δεν θα το έλεγα υποδεέστερο σε καμία περίπτωση και για όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, σε θέματα απόδοσης, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ήταν άψογο. Έχει επίσης και την εφαρμογή Kids Space της Google προεγκατεστημένη, δεν έχω ασχοληθεί αλλά, πιστεύω σε καλύπτει και με το παραπάνω. Δεν ξέρω βέβαια σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή η σέρβις τι γίνεται, είχα θέμα με το δικό μου (έσπασε η οθόνη) αλλά απ’ όσο κατάλαβα, στην επαρχία δυσκολα βρίσκει κάποιος επισκευαστή, θα πρέπει να απευθυνθεί στην κεντρική αντιπροσωπεία στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να αποστείλει για επισκευή αν τυχόν χρειαστεί. Επίσης, σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις, καλή επιλογή θα έλεγα και τις προτάσεις της Samsung, δεν ξέρω όμως αν μπορείς να βρεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από 32gb/2gb ram, αν υπάρχει αυτό το κόστος με μεγαλύτερο χώρο, καλύτερα να κινηθείς εκεί, για να μην έχεις θεμα με κολλήματα κτλ. 

 

Με τα Blackview, δεν είχα προσωπική εμπειρία μεν, θυμάμαι όμως ένας φίλος πριν από χρόνια είχε πάρει κινητό της φίρμας αυτής και δεν είχε μείνει ικανοποιημένος, του είχε βγάλει προβλήματα, πιθανόν βέβαια μετά από χρόνια να έχει βελτιωθεί η εταιρεία, είδα πρόσφατα ότι δίνει το παρόν στην κατηγορία των ταμπλετ, δεν έχω ψάξει βέβαια και πολλές λεπτομέρειες, σχόλια κτλ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους.

Νομίζω έχω καταλήξει μεταξύ του Samsung Α8 4/64 και του XIΑΟΜΙ Redmi pad 4/128.

Τα έχω βρει στο e-shop 200 € και 229 αντίστοιχα.

Πιστεύετε ότι είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο;

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, sakdim said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους.

Νομίζω έχω καταλήξει μεταξύ του Samsung Α8 4/64 και του XIΑΟΜΙ Redmi pad 4/128.

Τα έχω βρει στο e-shop 200 € και 229 αντίστοιχα.

Πιστεύετε ότι είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο;

Και πάλι ευχαριστώ.

Δες λίγο εδώ.https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11265&idPhone2=11911

Με απογοητεύουν και τα δύο αυτήν την εποχή και σε αυτά χρήματα. Το xiaomi έχει περιορισμένη συνδεσιμότητα. Προσωπικά με ενδιαφέρει να λειτουργεί και ως τηλέφωνο για ώρα ανάγκης. Ούτε ακουστικά δέχεται. Ούτε GPS. Θέλω τις λειτουργίες ενός μεγαλύτερου σε διαστάσεις τηλεφώνου.

Δες λίγο και Lenovo αν και εκεί λόγω μη αναβαθμίσεων μετά από δυο χρόνια  άρχισαν τα κολλήματα όχι επειδή είχε πρόβλημα η συσκευή αλλά δεν έπαιρνε κανένα update.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τόσο εγώ , όσο και η σύζυγος έχουμε κινητά Android από την αρχή σχεδόν.

Σε ταμπλετ είχαμε κάτι κινέζικα pippo, κάτι Samsung…

Το 2011 πήραμε το πρώτο iPad. Τέλος! 
Έκτοτε , μόνο iPad για τάμπλετ.

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερη από ολα τα Android.

Ούτε κολλήματα, ούτε ασυμβατότητες, ούτε τίποτα. 
Η υποστήριξη στο software διαρκεί για διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα android.

Ας μη μιλήσω για διάρκεια μπαταρίας, Netflix καργα από Αθήνα μέχρι Τορόντο και δεν έπεσε κάτω από το 30.

 

 

 

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zagoreos said:

Τόσο εγώ , όσο και η σύζυγος έχουμε κινητά Android από την αρχή σχεδόν.

Σε ταμπλετ είχαμε κάτι κινέζικα pippo, κάτι Samsung…

Το 2011 πήραμε το πρώτο iPad. Τέλος! 
Έκτοτε , μόνο iPad για τάμπλετ.

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερη από ολα τα Android.

Ούτε κολλήματα, ούτε ασυμβατότητες, ούτε τίποτα. 
Η υποστήριξη στο software διαρκεί για διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα android.

Ας μη μιλήσω για διάρκεια μπαταρίας, Netflix καργα από Αθήνα μέχρι Τορόντο και δεν έπεσε κάτω από το 30.

 

Χαίρω πολύ.

Πες και πόσο έχει απο τιμή όμως.

Όλοι θα θέλανε να πάρουν Αudi ή ΒΜW για αμάξι. Έλα όμως που τσούζει λίγο η τιμή. Να ξεκινήσω να λέω και εγώ στους άλλους γιατί δεν παίρνετε Αudi;

Πραγματικά δεν βοηθάει κάπου το ποστ σου.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, junglist said:

Χαίρω πολύ.

Πες και πόσο έχει απο τιμή όμως.

Όλοι θα θέλανε να πάρουν Αudi ή ΒΜW για αμάξι. Έλα όμως που τσούζει λίγο η τιμή. Να ξεκινήσω να λέω και εγώ στους άλλους γιατί δεν παίρνετε Αudi;

Πραγματικά δεν βοηθάει κάπου το ποστ σου.

Στο Skroutz βρίσκω ipad με 365 ευρώ.

Σαφώς το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας και όλα είναι σχετικά. Για άλλον τα 365 είναι πολλά, για άλλον λίγα.

Το προηγούμενο ipad το αγόρασα περίπου στα ίδια λεφτά , το κράτησα 4 χρόνια και το πούλησα γύρω στα 140 ευρώ. 

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, zagoreos said:

Στο Skroutz βρίσκω ipad με 365 ευρώ.

Σαφώς το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας και όλα είναι σχετικά. Για άλλον τα 365 είναι πολλά, για άλλον λίγα.

Το προηγούμενο ipad το αγόρασα περίπου στα ίδια λεφτά , το κράτησα 4 χρόνια και το πούλησα γύρω στα 140 ευρώ. 

Με άγνωστη εγγύηση αν είναι παραεισαγωγή, έτσι; Kαι με 64gb χώρου που δε φτάνει ούτε για ζήτω..

Και γιατί να μην πάρει κάποιος ένα σωστό κινέζικο Android τάμπλετ στα 200-250ευρώ με 128gb χώρου;

Και ας το κρατήσει  για 2 χρόνια μίνιμουμ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ο αποθηκευτικος χωρος δεν ειναι προβλημα απ τη στιγμη (αν) μπορει να παρει microsd για μενα,

το οποιο και το προτιμω, ειναι καλυτερο νομιζω,

ποσες εφαρμογες να βαλεις για να μην σε φτανουν τα 64gb για αποθηκευτικο;

οχι οτι δεν συμφωνω στο υπολοιπο κομματι σαφως και συμφωνω, γυρω στα 200 βρισκεις μια χαρα ταμπλετ,

κι οχι μονο / απαραιτητα λογω αποθηκευτικου χωρου

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, patrickdrd said:

ο αποθηκευτικος χωρος δεν ειναι προβλημα απ τη στιγμη (αν) μπορει να παρει microsd για μενα,

το οποιο και το προτιμω, ειναι καλυτερο νομιζω,

ποσες εφαρμογες να βαλεις για να μην σε φτανουν τα 64gb για αποθηκευτικο;

οχι οτι δεν συμφωνω στο υπολοιπο κομματι σαφως και συμφωνω, γυρω στα 200 βρισκεις μια χαρα ταμπλετ,

κι οχι μονο / απαραιτητα λογω αποθηκευτικου χωρου

Γιατί προτιμάς την κάρτα;

Σε θέμα ταχύτητας, η κάρτα SD δύσκολα να φτάσει την ταχύτητα του εσωτερικού χώρου. Τράβα φόρτωσε κανένα βαρύ παιχνίδι από την κάρτα και μετά από τον εσωτερικό χώρο και θα δεις τη διαφορά.

Επίσης δεν είναι θέμα μόνο εφαρμογών, που γεμίζουν πανεύκολα τα 64gb με 2-3 παιχνίδια ή κάποια εφαρμογή για επεξεργασία φώτος, είναι και θέμα να έχεις μαζί σου όσες φώτο ή βίντεο θες.

Να κάτσω να ψάχνω σε διάφορες κάρτες όταν ψάχνω μια συγκεκριμένη φώτο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οκ για τα παιχνιδια αλλα δεν παιζω, οποτε δεν το ειχα στο μυαλο μου,

φωτο και βιντεο (ταινιες κλπ) ομως προσωπικα με βολευει καλυτερα η καρτα που την βγαζω οτι ωρα θελω,

την φορτωνω σφαιρα απο ενα υπολογιστη και την ξανα βαζω μεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Ψάχνω ένα tablet 10" για τον πατέρα μου κοντά στα 100 € για πολύ βασική χρήση. Browsing, youtube κτλ με WiFi, όχι 4G/5G. 

Δεν το βιάζομαι και δεν έχω πρόβλημα να είναι από Κίνα (aliexpress κτλ). 

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι? 

Σε ποιες εταιρείες να δω από Κίνα ας πούμε γιατί γίνεται χαμός και δεν ξέρω ποια είναι πιο αξιόπιστα?

Ευχαριστώ. 

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Devil_7 said:

Καλημέρα. Ψάχνω ένα tablet 10" για τον πατέρα μου κοντά στα 100 € για πολύ βασική χρήση. Browsing, youtube κτλ με WiFi, όχι 4G/5G. 

Δεν το βιάζομαι και δεν έχω πρόβλημα να είναι από Κίνα (aliexpress κτλ). 

Έχει να προτείνει κάποιος κάτι? 

Σε ποιες εταιρείες να δω από Κίνα ας πούμε γιατί γίνεται χαμός και δεν ξέρω ποια είναι πιο αξιόπιστα?

Ευχαριστώ. 

Πήρα πριν από 7 μήνες το Alldocube iPlay 50 Pro, ακόμα λειτουργεί όπως ήταν. Ίδια χρήση γίνεται, άντε και καμιά ταινία.

Δεν έχει πάρει ποτέ αναβάθμιση, δεν πιστεύω πως κάποιο Κινέζικο θα πάρει αναβάθμιση πέρα από Xiaomi, Realme, Huawei και τα ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω πάρει το Lenovo Tab P11, και ενώ η ποιότητα της εικόνας είναι ικανοποιητική, εντούτις τονίζει παραπάνω (για τα γούστα μου, τέλος πάντων) τα κόκκινα.

Υπάρχει τρόπος/app να μπορεί να ρυθμιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...