Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Εψαξα αρκετα στο νετ αλλα δεν βρηκα κατι που να με βοηθησει ιδιαιτερως. Βασικα εχω 2 ερωτησεις. Γνωριζει κανεις τι παιζει με το 644 Αλεξανδρουπολης? Και 2ον σχετικα με λαρισα για πεζικο για ποιο απ τα δυο (μουγα ή 1η στρατια)εχετε ακουσει τα καλυτερα?:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξαδερφακι μου μολις πηρε ειδικοτητα χειριστης MILAN! Εχει δηλωσει και Κυπρο.. Θα εκπαιδευτει στη νησο η στο ΚΕΒΟΠ στην Καστορια?? Με αυτην την ειδικοτητα δεν περναει ΛΥΒ ετσι???
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι επιλαχόν για Κύπρο εκπαιδεύεται Κύπρο. Για να περάσει ΛΥΒ πρέπει να έχει ένδειξη για παράδειγμα "Αρχηγός στοιχείου" ή "Υπαξιοματικός" (ΠΧ: Υπαξιοματικός Κίνησης) κλπ.

 

Εφόσον είναι χειριστής απλά δε πιστεύω να περάσει ΛΥΒ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό. Σε ένα σχολείο ΛΥΒ που είχα πάει, βρήκα ό,τι απίθανη ειδικότητα μπορείς να φανταστείς. Η μονάδα μου π.χ. απέκτησε λοχία χειριστή όλμων. Εξάλλου το ότι είναι χειριστής δεν λέει τίποτα. Αφού πάρει ειδικότητα σε κάποιο οπλοσύστημα, υποχρεωτικά θα εκπαιδευτεί σε όλους τους ρόλους του, δεν θα εκπαιδευτεί για αρχηγός στοιχείου.

 

Το θέμα είναι ότι η ένδειξη ΛΥΒ (πιο σωστά: υπαξ) υπάρχει στο χαρτί κατάταξης ΠΡΙΝ πάρει κάποιος την ειδικότητά του.

 

Πιο πιθανό για να μην περάσει τελικά ΛΥΒ είναι να υπάρχει λειψανδρία (τι πρωτότυπο) στην μονάδα και να το μπλοκάρει ο διοικητής του.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις αν μπορει κάποιος που κάνει μειωμένη θητεία (9μηνο) να παει Στρατονομία? :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό. Σε ένα σχολείο ΛΥΒ που είχα πάει, βρήκα ό,τι απίθανη ειδικότητα μπορείς να φανταστείς. Η μονάδα μου π.χ. απέκτησε λοχία χειριστή όλμων. Εξάλλου το ότι είναι χειριστής δεν λέει τίποτα. Αφού πάρει ειδικότητα σε κάποιο οπλοσύστημα, υποχρεωτικά θα εκπαιδευτεί σε όλους τους ρόλους του, δεν θα εκπαιδευτεί για αρχηγός στοιχείου.

 

Το θέμα είναι ότι η ένδειξη ΛΥΒ (πιο σωστά: υπαξ) υπάρχει στο χαρτί κατάταξης ΠΡΙΝ πάρει κάποιος την ειδικότητά του.

 

Πιο πιθανό για να μην περάσει τελικά ΛΥΒ είναι να υπάρχει λειψανδρία (τι πρωτότυπο) στην μονάδα και να το μπλοκάρει ο διοικητής του.

 

Επειδη πχ στα τεθωρακισμενα που ημουν εγω υπηρχαν στανταρ ειδικοτητες που γινοντουσαν υπαξιωματικοι! Με τις Ε.Δ. δεν ξερω τι γινεται. Και ναι ηταν και επιλαχον για Κυπρο οποτε εκπαιδευεται εκει. thanks!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις αν μπορει κάποιος που κάνει μειωμένη θητεία (9μηνο) να παει Στρατονομία?

Μπορείς να πεις ότι κάνεις κανονική θητεία, να πας στρατονομία, και στους 8 μήνες να παρουσιάσεις τα χαρτιά που δικαιολογούν την μειωμένη θητεία και να φύγεις στο 9μηνο!

Evil?

 

Πρόσεχε γιατί το 9μηνο έχει δικαίωμα για 15 μέρες Κανονικής Άδειας. Μην τις υπερβείς σε 18 διότι τις 3 έξτρα θα τις υπηρετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι πλέον οι δόκιμοι θα έχουν την δυνατότητα εφόσον το θέλουν να παραμείνουν στο στράτευμα.Δεν γνωρίζω τι και πως απλά το αναφέρω ώστε όποιος θέλει να το ψάξει περισσότερο.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Paidia eimai ipajsiomatikos kinisis stin sparti kserei kaneis ti einai? Episeis I 138 stin alex/polu einai Kalh?

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!!ηθελα να κανω μια ερωτηση!ξερετε να μου πειτε για την μοναδα 50 εμα στο πρωτοκλησι στον εβρο??εψαχνα στο internet αλλα δε βρήκα τίποτα!!παει το αγορι μου με μεταθεση εκει και στεναχωριέμαι :(
Link to comment
Share on other sites

Paidia eimai ipajsiomatikos kinisis stin sparti kserei kaneis ti einai? Episeis I 138 stin alex/polu einai Kalh?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

 

Υπαξιωματικός Κίνησης Οδηγός Αυτοκινήτου (Υ.Κ.Ο.Α.) σημαίνει πως θα εκπαιδευτείς ως Οδηγός οχημάτων μέχρι και 3,5 τόνων (δηλαδή STYER) και θα περάσεις ΛΥΒ (Εκπαίδευση) ώστε να γίνεις δεκανέας. Από μία άποψη είναι καλό αν θα πας σε καλή μονάδα γιατί θα εισαι ανώτερος απτους υπολοίπους οπότε δε θα σε σκοτίζουν πολύ. Απτήν άλλη αν πας σε χάλια μονάδα θα σε φορτώνουν όλο ευθύνες και θάχεις περισσότερες αρμοδιότητες. Ο Υπαξιωματικός κίνησης βρίσκεται στο γραφείο κινήσεως και βοηθάει τον αξιωματικό κίνησης στο να βγουν σωστά τα δρομολόγια του στρατοπέδου ώστε να εφοδιαστεί αυτό με τρόφημα, να κινηθεί το προσωπικό εκεί που πρέπει, να πάει τα γραμματα ο ταχυδρόμος και άλλες τέτοιες κουταμάρες.

 

Αν είναι καλός ο Αξιωματικός κίνησης (προϊστάμενός σου) θα σε καβατζώνει και θα γλυτώνεις τα σκοπέτα. Καλή θητεία.

 

Γεια σε όλους!!ηθελα να κανω μια ερωτηση!ξερετε να μου πειτε για την μοναδα 50 εμα στο πρωτοκλησι στον εβρο??εψαχνα στο internet αλλα δε βρήκα τίποτα!!παει το αγορι μου με μεταθεση εκει και στεναχωριέμαι :(

 

Η 50 ΕΜΑ είναι μονάδα τεθωρακισμένων στον Έβρο! Παλιότερα ήταν μαυρίλα σκέτη αλλά όταν είχα πάει εγώ είχα ακούσει τα καλύτερα. Τα παιδιά τσακώντουσαν για τις τιμητικές άδειες.

Καλή θητεία στο αγόρι σου.

Αν πάει χειμώνα πες του να πάρει ότι μπορεί για να ζεσταίνετε. Το κρύο είναι ανυπόφορο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! μηπως εχει ακουσει κανεις ποιες θα ειναι οι ημερομηνιες καταταξης για Στρατο Ξηρας (2009 Γ ΕΣΣΟ)? περιπου ημερομηνιες δηλαδη.

 

για παραδειγμα οταν ημουν εγω φανταρος (301 σειρα) οι 300αρηδες (2007 Γ ΕΣΣΟ) ειχαν παρουσιαστει 5-6-7 Αυγουστου. ξερουμε αν παιζει να μπουν τις ιδιες μερες η αργοτερα στον αυγουστο οι της τωρινης ΕΣΣΟ?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις ότι κάνεις κανονική θητεία, να πας στρατονομία, και στους 8 μήνες να παρουσιάσεις τα χαρτιά που δικαιολογούν την μειωμένη θητεία και να φύγεις στο 9μηνο!

Evil?

 

Πρόσεχε γιατί το 9μηνο έχει δικαίωμα για 15 μέρες Κανονικής Άδειας. Μην τις υπερβείς σε 18 διότι τις 3 έξτρα θα τις υπηρετήσεις.

 

Το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω :mad:

- όταν ήρθαν οι της Στρατονομίας στο κέντρο δεν σηκώθηκα καν

- έχω δηλώσει στο κέντρο ότι είμαι 9μηνο

- είμαι κάτω από 1,82 που ζητούσαν

και παρόλα αυτά με πήρανε,

τι μπορούσε να 'χει παιχτεί ?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω αναβολή μέχρι το 2012, έχω τελειώσει τις προπτυχιακές σπουδές και τώρα θα πάω για μεταπτυχιακό έξω. Θα πρέπει να ειδοποιήσω τη στρατονομία; Υπάρχει περίπτωση να "φάω" κανένα πρόστιμο αν δεν κάνω τίποτα; ευχαριστώ παιδια
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω αναβολή μέχρι το 2012, έχω τελειώσει τις προπτυχιακές σπουδές και τώρα θα πάω για μεταπτυχιακό έξω. Θα πρέπει να ειδοποιήσω τη στρατονομία; Υπάρχει περίπτωση να "φάω" κανένα πρόστιμο αν δεν κάνω τίποτα; ευχαριστώ παιδια

Τη στρατολογία εννοείς...

Όχι δε χρειάζεται να ειδοποιήσεις κανέναν. Είσαι υποχρεωμένος να πας μετά το 2012 ακόμα και να κάνεις διακοπές μέχρι τότε, δε θα σου πει κανένας τίποτε.

Έχεις την επιλογή να το διακόψεις όποτε θες.

Είναι προαιρετικό να πας τα πτυχία σου στη στρατολογία όταν τελειώσεις. Μπορεί να βολευθείς κάπου καλά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Bρε παλληκαρια μπηκα 20/6/1984 και απολυθικα 12/4/1986.

Β μοιρα αλεξιπτωτιστων,

Πορεια μου:

μεγαλο πευκο,κεβοπ(αντιαρματικο παο 105),β' μαλ εκπαιδευση ΠΕΝ(χαιδαρι ακομα),σχολη αλεξιπτωτιστων ασπροπυργο,β' μαλ(χαιδαρι ακομα),προτεινομενος υπαξιωματικος (ΛΥΒ μεγαλο πευκο),β' μαλ χαιδαρι(μετακινηθικε ασπροπυργο) οπου και απολυθικα.

Εγω ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΟΝ ΤΟΤΕ μεσω του αδελφου μου (γνωστος του ο υποδοικητης στη σχολη αλεξιπτωτιστων ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΟΠΩ ΣΤΑ ΤΕΣΤ αλεξιπτωτων!

Οταν τελειωσαν τα τεστ με φωναξε και μου ειπε "τι να σε βοηθησω?Τριτος περασες"!!!!!Το μπλε βιβλιο μετατροπων ειναι γεματο ασκησεις,πχ παρμενιων,βολες πιστολιου,fn,fn πpara,παο και strim.δεκαδες πορειες(ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ Η 60αρα ΜΕ ΜΠΕΡΓΚΙΝ 30kg,και 3 ατομα εν αλαξ το παο 105 (15kg)(ασπροπυργος-μεγαλο πευκο ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ).17 αλματα,τα 7 απο chinook.

Τεραααααστιες διαφορες γεννεων με σημερα!

Προς το καλυτερο η το χειροτερο,ας το πουνε αλλοι.

Ουτε εγω ηθελα να χασω απο την ζωη μου 23 μηνες,αλλα οχι και να κλαψουριαζω πως θα λουφαρω περισσοτερο,η να μου στησουν φυλακιο στην αυλη του σπιτιου μου.

Eμαθα πολλα πραγματα(οπως το πως να ξεπερναω τον εαυτο μου,οτι μπορω να κανω τα παντα),πειθαρχια,ομαδικοτητα,οξυδερκια.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Bρε παλληκαρια μπηκα 20/6/1984 και απολυθικα 12/4/1986.

Β μοιρα αλεξιπτωτιστων,

Πορεια μου:

μεγαλο πευκο,κεβοπ(αντιαρματικο παο 105),β' μαλ εκπαιδευση ΠΕΝ(χαιδαρι ακομα),σχολη αλεξιπτωτιστων ασπροπυργο,β' μαλ(χαιδαρι ακομα),προτεινομενος υπαξιωματικος (ΛΥΒ μεγαλο πευκο),β' μαλ χαιδαρι(μετακινηθικε ασπροπυργο) οπου και απολυθικα.

Εγω ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΟΝ ΤΟΤΕ μεσω του αδελφου μου (γνωστος του ο υποδοικητης στη σχολη αλεξιπτωτιστων ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΟΠΩ ΣΤΑ ΤΕΣΤ αλεξιπτωτων!

Οταν τελειωσαν τα τεστ με φωναξε και μου ειπε "τι να σε βοηθησω?Τριτος περασες"!!!!!Το μπλε βιβλιο μετατροπων ειναι γεματο ασκησεις,πχ παρμενιων,βολες πιστολιου,fn,fn πpara,παο και strim.δεκαδες πορειες(ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ Η 60αρα ΜΕ ΜΠΕΡΓΚΙΝ 30kg,και 3 ατομα εν αλαξ το παο 105 (15kg)(ασπροπυργος-μεγαλο πευκο ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ).17 αλματα,τα 7 απο chinook.

Τεραααααστιες διαφορες γεννεων με σημερα!

Προς το καλυτερο η το χειροτερο,ας το πουνε αλλοι.

Ουτε εγω ηθελα να χασω απο την ζωη μου 23 μηνες,αλλα οχι και να κλαψουριαζω πως θα λουφαρω περισσοτερο,η να μου στησουν φυλακιο στην αυλη του σπιτιου μου.

Eμαθα πολλα πραγματα(οπως το πως να ξεπερναω τον εαυτο μου,οτι μπορω να κανω τα παντα),πειθαρχια,ομαδικοτητα,οξυδερκια.....

 

Εχουν αλλαξει οι καιροι εκεινοι... αλλα υπαρχουν καποιοι "Τρελλοι" που θελουν να παρουν τον πρασινο μπερε και να "βγαλουν γουστα" ... λιγοι αλλα υπαρχουν...κι εγω εμαθα πολλα στους 17 μηνες του Ναυτικου... ζωντας 14 μηνες απεναντι απτα παραλια της Τουρκιας...

Link to comment
Share on other sites

Ελικρινα δεν πανε να δηλωσουν gay να μην πανε καθολου?:lol:

Θα το ξερουν αυτοι και η γραφειοκρατια του στρατου!:lol:

Μα μιλαμε για τετοια out νεολαια που τραβανε φωτο μεσα στα στρατοπεδα,ακομα και με κινητα που αποτυπωνουν στη φωτο το .....ΣΤΙΓΜΑ,το σημειο που βγηκε η φωτο!!!!!:lol:

Μονο σρατοφιλος δεν ειμαι.

Αλλα εχουμε και ενα χρεος στα τοτε παιδια το "40 που υπηρετρουσαν και δωσανε την ζωη τους....(ακομα και το "74 καταδρομεις απο Ελλαδα δωσανε μαχες στο αεροδρομιο λευκωσιας και φαγαμε πολλους τουρκους,δειγμα εκπαιδευσης και ετοιμοτητας)

Σημερα αστα να πανε,ουτε για αγγαριες δεν κανουν.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Νεκρός βρέθηκε στρατιώτης σε μονάδα στο Κιλκίς:

http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/07/03/1685285.htm

Ο Θεός ας τον αναπαύσει :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ελικρινα δεν πανε να δηλωσουν gay να μην πανε καθολου?:lol:

Θα το ξερουν αυτοι και η γραφειοκρατια του στρατου!:lol:

Μα μιλαμε για τετοια out νεολαια που τραβανε φωτο μεσα στα στρατοπεδα,ακομα και με κινητα που αποτυπωνουν στη φωτο το .....ΣΤΙΓΜΑ,το σημειο που βγηκε η φωτο!!!!!:lol:

Μονο σρατοφιλος δεν ειμαι.

Αλλα εχουμε και ενα χρεος στα τοτε παιδια το "40 που υπηρετρουσαν και δωσανε την ζωη τους....(ακομα και το "74 καταδρομεις απο Ελλαδα δωσανε μαχες στο αεροδρομιο λευκωσιας και φαγαμε πολλους τουρκους,δειγμα εκπαιδευσης και ετοιμοτητας)

Σημερα αστα να πανε,ουτε για αγγαριες δεν κανουν.....

 

Εδώ πάνε εποπ οι άλλοι και ούτε πατρίδα τους νοιάζει ούτε τίποτα. Ο μισθός να πέφτει και όλα καλά. Εσύ περιμένεις να ενδιαφερθεί ο απλός στρατιώτης που δεν έχει και κανένα όφελος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...