Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε κανέναν μας δεν αρέσει να χάσει την βόλεψή του και να τρέχει στα κατσάβραχα και στις κοινόχρηστες τουαλέτες και στις λάτζες και σε όλα. Είναι κομματάκι άσχημο να καθαρίζουμε μία άθλια και βρώμικη χέστρα ενώ μέχρι τότε φρόντιζε η "μαμά" ή κάποια εργαζόμενη (σε μερικές κυριλέ περιπτώσεις).

 

Το αν είναι χρήσιμο ή όχι εξαρτάται από το πώς θέλει να το δει κανείς. Αν έχει αρνητική νοοτροπία είναι άσκοπο. Αν έχει θετική νοοτροπία κάτι θα κερδίσει. Καθαρίζοντας τουαλέτες άλλων είναι ένας μοναδικός τρόπος να νιώσεις π.χ. πώς σκέφτεται ίσως ένας μετανάστης με πτυχίο πανεπιστημίου που ήρθε στην χώρα μας και δουλεύει καθαριστής...και αυτό είναι που λένε σχολείο.

 

Ασχετο την μανα/γυναικα του την ρωτησε κανενας αν της αρεσει η λαντζα, το πλυντηριο, να καθαριζει τουαλετες, μπανια κτλ?

 

Και ναι το οτι πηρες πτυχιο δεν σε κανει αυτοματα και ανθρωπο ανωτερης ταξης και στο στρατο θα καθαρισεις καμια τουαλετα θα πλυνεις και κανα πιατο οπως και ο 19χρονος μπετατζης, στο κατω κατω μπορουσες να πας και οταν ησουν 19 δεν σου ειπε κανεις οτι αν γινεις 29 θα τα γλυτωσεις ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες καλησπέρα.

Ήρθε κι εμένα η ώρα μου: 18 Μαΐου, Τεθωρακισμένα Αυλώνα.

 

Ημουν και εγω εκει πριν απο 1 χρονο κ 3 μερες ;) Μην μασας ενα μεγαλο μπ...λο ειναι εκει! Αυτο βεβαια ισως σου σπασει κ τα νευρα αλλα ολα καλα!! :cool:

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... τι κατάσταση δηλαδή παίζει εκεί πέρα;

 

Αναλογα την επιλαρχια ειναι καλα, αλλα γενικα η αυλωνα ειναι χαλαρο κεντρο, οι δυσκολες μερες θα ειναι στην παραμεθωριο και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πρωτοπω για τον Αυλωνα.. Σαν νεος θα κανεις 2-3 βολες κανα δυο πορειες αντε κ καμμια χειροβομβιδα και οι υπολοιπεσ μερες θα ειναι πυρασφαλεια κ αγγαρεια! Χορτα, κλαδια (μπορει γιατι τα μαζεψαμε ολα εμεις w :p ) ξεσαβουρωμα αποθηκων κτλπ Και αν παρεις ειδικοτητα αρματιστη και μεινεις εκει παραπανω για εκπαιδευση, η αγγαρεια συνεχιζεται. Εκπαιδευση μηδεν. Τουλαχιστον μη σε κανουν πυροβολητη και πας 3η επιλαρχια που και αθλιες εγκαταστασεις εχει και διοικητες ιλης - επιλαρχιας αστα να πανε.. Αλλα γενικα τα στελεχη εκει ειναι ζαμαν φου στα @@ τους ολα..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

τι να πρωτοπω για τον Αυλωνα.. Σαν νεος θα κανεις 2-3 βολες κανα δυο πορειες αντε κ καμμια χειροβομβιδα και οι υπολοιπεσ μερες θα ειναι πυρασφαλεια κ αγγαρεια! Χορτα, κλαδια (μπορει γιατι τα μαζεψαμε ολα εμεις w :p ) ξεσαβουρωμα αποθηκων κτλπ Και αν παρεις ειδικοτητα αρματιστη και μεινεις εκει παραπανω για εκπαιδευση, η αγγαρεια συνεχιζεται. Εκπαιδευση μηδεν. Τουλαχιστον μη σε κανουν πυροβολητη και πας 3η επιλαρχια που και αθλιες εγκαταστασεις εχει και διοικητες ιλης - επιλαρχιας αστα να πανε.. Αλλα γενικα τα στελεχη εκει ειναι ζαμαν φου στα @@ τους ολα..

Τα τεθωρακισμένα έχουν μετρημένες στα δάχτυλα μονάδες εσωτερικού, με την Αυλώνα να είναι η κυριότερη από αυτές. Όπως είναι ευνόητο λοιπόν, συγκεντρώνει όπως το μέλι τις μύγες όλα τα βύσματα του όπλου, όπως και όλες οι μονάδες πλησίον αστικών κέντρων άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

γεία παιδιά και πάλι απορία μου επειδή και εγώ θέλω να κόψω την αναβολή αλλα επειδή γίνεται μπιπ στην σχολη μου και 3 εβδομάδες τώρα δv μου δίνουν βεβαίωση σπουδών ξέρετε εάν προλαβαίνω να μπω αύγουστο?αν πάω δευτερα τρίτη να την κόψω?

 

γιατί κανεις στην στρατολογία δv σηκώνει το ρημάδι το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εσύ στη στρατολογία να κόψεις την αναβολή και θα τους πεις οτι τι βεβαίωση σπουδών θα την πας σε λίγες μέρες.Είχα το 'ιδιο προβλημα και απλά έκανα μια υπ. δήλωση ότι θα φέρω το έγγραφο μέσα σε κάπιο χρονικό διάστημα.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Τα τεθωρακισμένα έχουν μετρημένες στα δάχτυλα μονάδες εσωτερικού, με την Αυλώνα να είναι η κυριότερη από αυτές. Όπως είναι ευνόητο λοιπόν, συγκεντρώνει όπως το μέλι τις μύγες όλα τα βύσματα του όπλου, όπως και όλες οι μονάδες πλησίον αστικών κέντρων άλλωστε.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το χαρτί έχει και την ένδειξη ΥΕΑ. Τι λέτε, αξίζει τον κόπο ΤΘ + ΥΕΑ ή θα είναι πολύ πακέτο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το χαρτί έχει και την ένδειξη ΥΕΑ. Τι λέτε, αξίζει τον κόπο ΤΘ + ΥΕΑ ή θα είναι πολύ πακέτο; Ευχαριστώ.

 

Αν αντεχεις τους +5μηνες πανε, δεν ειναι και πολυ βαρυ πακετο :p.

 

Τα συν ειναι ο μισθος, οτι στην παραμεθωριο θα πηγαινεις σπιτακι σου, δεν θα σε πιανουν πολλα που τρωνε στην μαπα οι φανταροι, θα εχεις αλλες και πολυ λιγοτερες υπηρεσιες, δεν θα σου την λενε ολοι οι εμθ και τα εποπια και οταν θα πας πλεον κοντα στο σπιτι σου ουσιαστηκα δεν θα κανεις τπτ.

 

Αλλα οταν η σειρα σου θα απολυεται εσυ θα μετρας ακομα πολλες μερες. :(

Link to comment
Share on other sites

YEA και μετά ΔΕΑ στα ΤΘ είναι μερικά κλικ μεγαλύτερο πακέτο από ό,τι οπουδήποτε αλλού. Αν ήμουν ΤΘ δεν θα πήγαινα για ΥΕΑ, βέβαια αυτό το λέω τώρα.

 

Το μόνο που αξίζει είναι ότι θα είσαι μέσα στα άρματα, αν σου λέει κάτι αυτό και γουστάρεις. Αν δεν σου λέει τπτ και απλά θες να περάσει η θητεία σου ήρεμα και χαλαρά, μην πας.

Link to comment
Share on other sites

YEA και μετά ΔΕΑ στα ΤΘ είναι μερικά κλικ μεγαλύτερο πακέτο από ό,τι οπουδήποτε αλλού. Αν ήμουν ΤΘ δεν θα πήγαινα για ΥΕΑ, βέβαια αυτό το λέω τώρα.

 

Το μόνο που αξίζει είναι ότι θα είσαι μέσα στα άρματα, αν σου λέει κάτι αυτό και γουστάρεις. Αν δεν σου λέει τπτ και απλά θες να περάσει η θητεία σου ήρεμα και χαλαρά, μην πας.

 

Κοιτα δεν ξερω τι τους βαζουν και κανουν στην αυλωνα οσο ειναι ΥΕΑ, αλλα στην 12η ΕΜΑ που ημουν (ψαξε να δεις ποσο καλα ειναι εκει) δεν ειδα και πολλους δοκιμους πανω στα αρματα, τους ειχαν τα πρωινα να νταντεβουν φανταρους στους ορχους και ως υπευθηνους για καμια κινηση προς νοσοκομια, μεταφορα υλικων προς την ταξιαρχια κτλ, υπηρεσια κανανε ΒΑΥΔΜ και αρχιφυλακες σε φυλακια, αν υπολογισεις οτι ειχαμε και καμια 50αρια ΕΜΘ που επισεις κανανε ΒΑΥΔΜ και αρχιφυλακες, σκεψου ποσες υπηρεσιες κανανε τον μηνα, την στιγμη που το καλυτερο που εφτασε για εμας ηταν 1-3μεσα (ενω το χειτοτερο ηταν 1-15) και δεν βαζω καν για τις μαμακιες που τρωγανε στην μαπα καθε μερα οι φανταροι και ουτε καν αγγιζαν τους δοκιμους, συντηρηση αρματων? αγγαριες? καθαριοτητες? και αλλα πολλα σπαστικα.

 

Σιγουρα μπορουν και φανταροι να περνανε σαν δοκιμοι, καθε μερα να μετραω τις ωρες να παω σπιτι μου, εκτος και αν εχω καμια υπηρεσια και αυτην την κανω λουφα με τηλεοραση και psp στο χερι και φυσικα το ΣΚ αν δεν εχω υπηρεσια σπιτι μου. Αλλα αυτο δεν ειναι το στανταρ οπως ειναι για τους δοκιμους και θελει να υποχρεωνεσαι σε οποιο βυσμα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Για τους περισσότερους όμως η μεγάλη διαφορά ΣΤΡ-ΥΕΑ αρκεί για να το απορρίψουν. Να τελειώνουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την θητεία και να επιστρέψουμε στα σπίτια μας και στην προσωπική μας ζωή. ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου έλεγα για αρχή είναι να προσπαθήσεις να μείνεις υλικού πολέμου. Πολλά βύσματα αφού πάνε στο κέντρο μαθαίνουν οτι υλικού πολέμου είναι καλά και παίρνουν μετάταξη. Οπότε, πάρα πολλοί απο το κέντρο υλικού πολέμου παίρνουν με την σειρά τους μετάταξη σε σώματα λιγότερο καλά.

 

Η ειδικότητα δεν παίζει τόσο ρόλο όσο το που θα πας παραμεθώριο, αν θα γυρίσεις μετά στην πολη σου και, το κυριότερο, τι διοικητή θα πετύχεις όπου πας.

 

Στο ΚΕΥΠ Λαμίας είναι πολύ προβλεπέ. Η εκπαίδευση είναι σταμάτητη, το τέντωμα τις πρώτες δύο βδομάδες (παρέλαση για την ορκομωσία) είναι τρελό αλλά... έχει πάρα πολύ καλό κόσμο, το στρατόπεδο είναι μέσα στην πόλη (πολύ ωραία πόλη, πολλές επιλογές στις εξόδους) και αν είστε και μεγάλη σειρά (400+) θα σας πηγαίνει και καλά στις υπηρεσίες.

 

Γενικά, θα περάσεις καλά και οι 6 βδομάδες θα φύγουν αμέσως. :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την επιλογη ΥΕΑ ή ΣΤΡ υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να εισαι ΣΤΡ και να περασεις το ιδιο καλα (και καλυτερα) με τον ΔΕΑ με μονη εξαιρεση οτι εσυ θα κοιμασαι μεσα. Επισης μπορει να γινεις και Δνεας οποτε αναλογα τη μοναδα συνηθως δεν βαρας σκοπετα κτλ.

 

Απολυθηκα τον Νοεμβριο και οι ΔΕΑ της σειρας μου απολυθηκαν πριν απο 1 μηνα... :wacko: Στο μεταξυ εγω εχω βρει και δουλεια και εχω τακτοποιησει απειρες εκρεμμοτητες που ειχα αφησει λογω στρατου. Οποτε για μενα 5 μηνες ειναι παααααααρα πολλοι.

 

ΥΓ. Τα χρηματα δεν ειναι τιποτε το ιδιαιτερο, δυσκολα με 500 Ευρω να πληρωσεις ενοικιο, κοινοχρηστα, αυτοκινητο, και προσωπικα εξοδα. Οταν (και αν) γυρισεις σπιτι σου τοτε θα σου περισσευουν χρηματα, τα οποια βεβαια θα εχεις δανειστει απο τους δικους σου οσο εισαι στη παραμεθοριο.

Link to comment
Share on other sites

γεία παιδιά και πάλι απορία μου επειδή και εγώ θέλω να κόψω την αναβολή αλλα επειδή γίνεται μπιπ στην σχολη μου και 3 εβδομάδες τώρα δv μου δίνουν βεβαίωση σπουδών ξέρετε εάν προλαβαίνω να μπω αύγουστο?αν πάω δευτερα τρίτη να την κόψω?

 

γιατί κανεις στην στρατολογία δv σηκώνει το ρημάδι το τηλέφωνο?

 

 

κανονικά από όσο ξέρω για να μπεις αύγουστο πρέπει να κόψεις την αναβολή μέχρι να μπει η προηγούμενη σειρά, δηλαδή λόγικά μέχρι 10 μαίου το πολύ.

αλλά και να αργήσεις λίγο έχεις την δυνατότητα να τους ζητήσεις να σε πάρουν τον αύγουστο και κάνεις ένα χαρτί.

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την επιλογη ΥΕΑ ή ΣΤΡ υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να εισαι ΣΤΡ και να περασεις το ιδιο καλα (και καλυτερα) με τον ΔΕΑ με μονη εξαιρεση οτι εσυ θα κοιμασαι μεσα. Επισης μπορει να γινεις και Δνεας οποτε αναλογα τη μοναδα συνηθως δεν βαρας σκοπετα κτλ.

 

Όντως το «ανάλογα την μονάδα» είναι μεγάλη κουβέντα.

 

Διότι μπορεί επίσης να είσαι δνέας κι να βαράς κανονικά σκοπέτα, και όχι μόνο αυτό, αλλά ταυτόχρονα να σε χώνουν και σε άλλα πόστα.

 

Απολυθηκα τον Νοεμβριο και οι ΔΕΑ της σειρας μου απολυθηκαν πριν απο 1 μηνα... :wacko: Στο μεταξυ εγω εχω βρει και δουλεια και εχω τακτοποιησει απειρες εκρεμμοτητες που ειχα αφησει λογω στρατου. Οποτε για μενα 5 μηνες ειναι παααααααρα πολλοι.

 

Φυσικά και είναι πολλοί. Είναι ο βασικότερος λόγος για να μην πάει κάποιος ΥΕΑ, και όντως έτσι γίνεται. Δεν είναι όμως έκπληξη, όπως νομίζεις, το ξέρεις εκ των προτέρων. :wacko:

 

ΥΓ. Τα χρηματα δεν ειναι τιποτε το ιδιαιτερο, δυσκολα με 500 Ευρω να πληρωσεις ενοικιο, κοινοχρηστα, αυτοκινητο, και προσωπικα εξοδα. Οταν (και αν) γυρισεις σπιτι σου τοτε θα σου περισσευουν χρηματα, τα οποια βεβαια θα εχεις δανειστει απο τους δικους σου οσο εισαι στη παραμεθοριο.

 

Δίνεις που δίνεις μισή εικόνα, την δίνεις και λανθασμένη. Τα χρήματα δεν είναι 500 € το μήνα αφενός, και αφετέρου δεν είναι μόνο ο μισθός.

 

Το αν φτάνουν ή όχι είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός. Ξέρω περίπτωση που ξόδευε όλο του το μισθό και άλλα τόσα το μήνα μόνο σε προσωπικά έξοδα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πήραμε στον πρώτο μισθό 1.800 € μαζεμένα και σε δυο εβδομάδες δεν είχε για τσιγάρα, είχε ταράξει όλο τον κόσμο στην τράκα (ευτυχώς που δεν καπνίζω δλδ).

 

Εγώ απολύθηκα και είχα σχεδόν 3.000 € στην τράπεζα (δεν ξέρω πολλούς που να μπορούν να το πουν αυτό, ακόμα και ΔΕΑ), διότι στην δεύτερη μετάθεση πήγα σπίτι μου και όλα τα € έμπαιναν στην τράπεζα. Μάλιστα ήταν Οκτώβρης μήνας που απολύθηκα, και δυο μήνες μετά με φώναξαν και εισέπραξα στο χέρι άλλα 520 €. Δώρο Χριστουγέννων. Ο αδερφός μου υπηρέτησε 12μηνο το 1996 στην αεροπορία σμηνίτης και ξόδεψε σε εξόδους κτλ 2 μύρια δραχμές.

 

Οι μόνες περιπτώσεις που πραγματικά υπάρχει ζόρι είναι όσοι έχουν την ατυχία να μετατίθενται πλησίον τουριστικών κέντρων σε high season. Εκεί ναι, υπάρχει εκμετάλλευση και τα νοίκια ζεματάνε.

 

Φυσικά τα παραπάνω δεν σημαίνουν τίποτα από μόνα τους. Τα χρήματα από μόνα τους δεν είναι λόγος να πάει κάποιος για ΥΕΑ, δεν χάνει κανείς πέντε επιπλέον μήνες για τα λεφτά του ΔΕΑ αφενός και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αφετέρου. Μπορεί κάποιος να έχει έτοιμη στρωμένη δουλειά έξω και να βιάζεται να ξεμπερδεύει. Μπορεί να συνεχίζει την δουλειά του ενώ είναι ΔΕΑ, που δεν θα μπορούσε αν ήταν ΣΤΡ. Μπορεί τέλος να μην έχει δουλειά, και απολυόμενος να είναι άνεργος, ή να ψευτοδουλεύει δεξιά και αριστερά.

 

Η τελευταία περίπτωση είναι και η συνηθέστερη.

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτά που είπε ο Trobocop®. Και γω ως ΔΕΑ απολύθηκα με 2000 στην τράπεζα και αλλα 700+ πήρα μετά απο ασκήσεις + δώρο χριστουγέννων κλπ.Και δεν πήγα ούτε στη 2η μου μετάθεση σπίτι μου.Παλι στα ενοίκια ήμουνα.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι δηλαδη ο μισθος του ΔΕΑ και τι αλλο παιρνει εκτος απο το μισθο ; Τα 2000 Ευρω που σας περισσεψαν δεν θα τα εβγαζε κανεις πολλαπλασια σε 5 μηνες πολιτικης ζωης; Και φυσικα χωρις να βλεπει χακι..
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι δηλαδη ο μισθος του ΔΕΑ και τι αλλο παιρνει εκτος απο το μισθο ;

 

O μισθός του ΔΕΑ, όταν υπηρέτησα εγώ τουλάχιστον, ήταν 525 € τον μήνα, συν εκτός έδρας για όσους υπηρέτησαν παραμεθόριο (όλους δηλαδή) για εκείνο το διάστημα. Το ποσό λοιπόν ξεπερνούσε ελαφρώς τα 700 € το μήνα, δεν θυμάμαι τώρα πόσο ήταν συν ένα μικρό ποσό για υπηρεσίες Κυριακές και αργίες (κάτι ψιλά, 12 ή 13 αν θυμάμαι καλά). Επίσης, πληρωνόμασταν κανονικά και τις ασκήσεις όπως τα στελέχη, 29 € την ημέρα, δηλαδή ένα δεκαήμερο εκπαίδευσης ερχόταν κοντά στην τρακοσάρα. Εγώ σαν ολμιστής πήγαινα συνέχεια σε βολές, και λόγω του ότι το πεδίο βολής στο νησί ήταν απομακρυσμένο, μονίμως τα έπαιρνα και από εκεί (βολές με ελαφρά όπλα δεν λογίζονται σαν ασκήσεις :D). Τέλος, εκτός του δώρου Πάσχα και Χριστουγέννων, με την λήξη του οικονομικού έτους όλα τα στελέχη εισπράτταμε ένα εφάπαξ ποσό, διαφορετικό ανά περίπτωση. Ήταν τα λεγόμενα «περισσεύματα» του προϋπολογισμού του ΥΠΕΘΑ, εγώ είχα εισπράξει γύρω στα 400 € σε δυο δόσεις, άλλοι ακόμα περισσότερα.

 

Στην δεύτερη μετάθεση δεν με ένοιαζε καν, ούτε καν έλεγχα τον λογαριασμό, αφού ήμουν σπίτι μου.

 

Τα 2000 Ευρω που σας περισσεψαν δεν θα τα εβγαζε κανεις πολλαπλασια σε 5 μηνες πολιτικης ζωης; Και φυσικα χωρις να βλεπει χακι..

 

Καλό θα ήταν να διαβάζεις τα προηγούμενα μηνύματα πριν πατήσεις reply. --->

 

Φυσικά τα παραπάνω δεν σημαίνουν τίποτα από μόνα τους. Τα χρήματα από μόνα τους δεν είναι λόγος να πάει κάποιος για ΥΕΑ, δεν χάνει κανείς πέντε επιπλέον μήνες για τα λεφτά του ΔΕΑ αφενός και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αφετέρου.

 

....και φυσικά έχεις δίκιο! Αυτό λέω παραπάνω. Δεν είναι τα χρήματα τόσα ώστε να πείσουν κάποιον να πάει για ΥΕΑ, ούτε είναι αυτός ο σκοπός τους. Και βεβαίως και θα τα έβγαζε πολλαπλάσια σε πέντε μήνες στην πολιτική του ζωή.

 

Αν φυσικά είχε δουλειά. Θα είχε;

 

Στην δεύτερη μονάδα που υπηρέτησα, ήταν αρκετά μικρή και είχα μόνο 11 στρατιώτες στην διμοιρία μου και τέλος πάντων, ήμασταν πιο χαλαροί και τα λέγαμε πιο ανοιχτά. Από αυτούς, μόνο τρεις θα είχαν να δουλέψουν μόλις θα απολύονταν, οι δυο στις δουλειές των γονιών τους και ο τρίτος είχε ένα πτυχίο λογιστικής και είχε βρει ένα γραφείο να ξεκινήσει εκπαιδευόμενος. Επίσης, από αυτούς τους 11, μόνο 3 ή 4 ΔΕΝ είχαν κάποιο πτυχίο. Γενικώς η νοοτροπία που είδα εγώ ήταν «έλα μωρέ δόκιμε, σιγά ναούμ', θα πάω σπίτι μου, θα κοιμηθώ καμιά βδομάδα και μετά βλέπουμε. Θα πάω να δουλέψω στο μαγαζί του πατέρα μου (κοινώς: Θα τρώω από τα έτοιμα) ή σε καμιά καφετέρια γκαρσόνι. Ή θα αράξω, θα περιμένω να βγει καμιά προκήρυξη μπας και χωθώ πουθενά και βλέπουμε».

 

Επομένως, ναι, οι ΔΕΑ δεν πληρώνονται τα τρελά λεφτά (δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο άλλωστε) αλλά όχι και κάποιος που μένει πέντε μήνες εκτός αγοράς εργασίας χάνει και κανένα... κελεπούρι.

 

Προσωπικά, όσον αφορά το οικονομικό σκέλος χαίρομαι μόνο από την άποψη ότι δεν επιβάρυνα τους γονείς μου. Τα μόνα λεφτά που μου έστειλαν ήταν όταν ήμουν στο ΚΕΝ. Είμαστε 4 αδέρφια στην οικογένεια, όλοι με παιδιά, έννοιες, προβλήματα, δάνεια κτλ. Σε ηλικία 26-27 ετών θα αισθανόμουν κάγκουρας να πω στο τηλ «μαμά στείλε λεφτά να βγω για καφέ/ποτό» ή «μπαμπά πάρε τηλ τον τάδε βουλευτή να κανονίσει να πάρω έξοδο».

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο οι περισσοτεροι που εχουν τελειωσει μια σχολη ή τους περιμενει μια δουλεια να μην πανε ΥΕΑ ουτε για πλακα και εγω γι'αυτο δεν πηγα. Αλλα ενας που ειναι κατω απο 20 δεν τον περιμενει και τπτ το ιδιαιτερο εξω, αξιζει να παει ΥΕΑ.
Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε πιο πανω οτι ο ΕΦ Δνεας μπορει να μη βαραει σκοπετα...

 

2 μηνες στην παραμεθοριο ως ΔΝΕΑΣ ετυχε 4 φορες να κανω τριπλο-υπηρεσια: οργανο υπηρεσιας λοχου + Δνεας Αλλαγης + Σκοπια.. ταυτοχρονα δηλαδη, σε ενα φυλλο υπηρεσιων με ειχαν χρεωσει με 3 διαφορετικες υπηρεσιες οχι μια, αλλα 4 φορες!!!

 

+οτι ως οργανο υπηρεσιας με καθε βλακεια αλλουνου καλουμουν να πληρωσω ΚΑΙ εγω τα σπασμενα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...