Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια, επειδη εχει περασει και 1.5 χρονος (κοντα 2) θυμαστε τι χαρτια χρειαζομαστε για κοψιμο αναβολης? θα παει παρασκευη ενας φιλος.....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Βεβαίωση σπουδών από τη σχολή σου ή αντίγραφο πτυχίου

2. Το χαρτί της αναβολής (αν το έχεις)

3. Το χαρτί που σου δώσανε όταν πέρασες περιοδεύων ή τουλάχιστο το ΑΣΜ σου

4. Να έχεις μαζί σου και ταυτότητα.

5. Οτιδήποτε άλλο πτυχίο έχεις από τότε που πέρασες περιοδεύων μέχρι σήμερα (πτυχία ξένων γλωσών, ECDL κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλη μια ερωτησουλα και παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν.

 

το φιλαρακι που θα κοψει την αναβολη να μπει αυγουστο, θελει να παει ΥΕΑ γιατι διαβασε καπου οτι οι ΔΕΑ εχουν καποια μορια παραπανω για προσληψη σε τραπεζες. του ειπα οτι πρωτη φορα το ακουω αυτο. υπαρχει καποιος να το επιβεβαιωσει η να το διαψευσει σιγουρα?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλη μια ερωτησουλα και παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν.

 

το φιλαρακι που θα κοψει την αναβολη να μπει αυγουστο, θελει να παει ΥΕΑ γιατι διαβασε καπου οτι οι ΔΕΑ εχουν καποια μορια παραπανω για προσληψη σε τραπεζες. του ειπα οτι πρωτη φορα το ακουω αυτο. υπαρχει καποιος να το επιβεβαιωσει η να το διαψευσει σιγουρα?

 

Ναι, η στρατολογια, ας παρει ενα τηλεφωνο να μαθει σιγουρα και οχι ραδιο αρβυλα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλη μια ερωτησουλα και παρακαλω να απαντησουν οσοι ξερουν.

 

το φιλαρακι που θα κοψει την αναβολη να μπει αυγουστο, θελει να παει ΥΕΑ γιατι διαβασε καπου οτι οι ΔΕΑ εχουν καποια μορια παραπανω για προσληψη σε τραπεζες. του ειπα οτι πρωτη φορα το ακουω αυτο. υπαρχει καποιος να το επιβεβαιωσει η να το διαψευσει σιγουρα?

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Η μόνη περίπτωση να προσληφθεί σε τράπεζα πάντως λόγω μορίων ΔΕΑ, είναι σαν φύλακας. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι η Εθνική είχε κάνει κάποτε έναν διαγωνισμό, όπου έδινε επιπλέον μόρια, αλλά σε πρώην ειδικοδυναμίτες, όχι ΔΕΑ. Προφανώς όμως επέλεξε η ίδια να το κάνει, δε νομίζω ότι την υποχρέωσε καμία νομοθεσία π.χ.

 

Τώρα σε άλλο πόστο το θεωρώ παντελώς απίθανο. Αν ήταν έτσι όλοι θα πήγαιναν για ΔΕΑ :p

 

Θα είχε νόημα και ΙΣΩΣ να δίνεται μοριοδότηση και να μετράει η ειδικότητα του ΥΕΑ (Ο), που όμως την δίνουν σε ελάχιστους, μόνο με πτυχίο οικονομικών επιστημών.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πρωτη φορα το ακουσα και μου φανηκε ΟΝΤΩΣ πολυ περιεργο να ισχυει...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μοριοδότηση ΜΟΝΟ για συγκεκριμένες θέσεις όπως ειδικοί φρουροί,πυροσβέστες και κάποιες άλλες και όχι για οποιαδήποτε θέση που προκυρήσσει το δημόσιο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

παντως το φιλαρακι μου που ενδιαφερεται για τραπεζα, δεν αναφεροταν σε θεση ειδικου φρουρου κλπ...

 

τον ενημερωσα φυσικα..

ευχαριστω.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

O Mythozz μπορεί να μας πει.

 

Από ό,τι έχω ακούσει όμως, είναι πολύ μεγάλο χημείο.

Link to comment
Share on other sites

στην πατρα τι παιζει στο κεντρο?

 

Όπως λέει και ο φίλος Trobo πριν , όντως είναι χημείο!

Εκεί έκανα την βασική και γω και πέρασα φίνα... !

Άσε που είναι στην πόλη μέσα και είσαι ανάμεσα σε σπίτια και όπως και να το κάνεις ...νιώθεις κάπως καλύτερα , παρά να βλέπεις βουνά και πέτρες!

Έχει και σινεμαδάκι μέσα ... :lol::)

Και εννοείτε η πόλη είναι φίνα ... για εξόδους!

Link to comment
Share on other sites

χημειο λοιπον! τι αλλο ξερετε? βασικα ποσες μερες καθονται εκει? παει το κοληταρι μου τωρα και θελει υποστηριξει γιατι θελει να παρει κανενα Ι5 και να την κανει.

παντως ρε παιδια παραπονο το χω απο τους 5 φιλους μου οι 2 τελειωσαμε οι αλλοι ακομα το τρεναρουν και παιρνουν αναβολες και μαλ@$$

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν δεν τους ενδιαφέρει να κουβαλάνε αυτή τη υποχρέωση και δεν τους επιρρεάζει στον τομέα εύρεσης εργασίας (όσο νά'ναι, όλοι ζητάνε απολυτήριο στρατού), γιατί να πάνε; Στο τέλος μπορεί να καταλήξουν να κάνουν κανα 3μηνο ή 6μηνο. προς τα κει πηγαίνουν τα πράγματα. :p :)
Link to comment
Share on other sites

Ε, αν δεν τους ενδιαφέρει να κουβαλάνε αυτή τη υποχρέωση και δεν τους επιρρεάζει στον τομέα εύρεσης εργασίας (όσο νά'ναι, όλοι ζητάνε απολυτήριο στρατού), γιατί να πάνε; Στο τέλος μπορεί να καταλήξουν να κάνουν κανα 3μηνο ή 6μηνο. προς τα κει πηγαίνουν τα πράγματα. :p :)

 

Η γνώμη η δικιά μου είναι , ότι είναι καλύτερα να πάνε τώρα που είναι 1 χρόνος! Τα δύσκολα στον στρατό είναι οι 2-3 πρώτοι μήνες... μετά χαλαρώνει το πρόγραμμα λίγο και άσε που "παλιώνεις" και κάπως και αν δεν έχεις ψυχολογικά προβλήματα (από πριν πας στρατό) , τότε περνάς χαλαρά και ωραία ...

Αν γίνει η θητεία 3μηνο .. τότε θα "προσαρμοστεί" και το πρόγραμμα στο 3μηνο!

Φανταστείτε στο διάστημα αυτό ... βασική εκπαίδευση, βολές , ασκήσεις, ... ούτε ανάσα δεν θα πάρετε! και πιστέψτε με , οι καραβανάδες θα "πιεστούν" για να βγάλουν το πρόγραμμα .... και φανταστείτε σε ποιους θα βγει η πίεση:rolleyes: ούτε να κλ@σετε δεν θα προλάβετε!

1 χρόνος πλέον στον στρατό , μαζί με άδειες (κανονικές, αναρρωτικές , αγροτικές , βυσματικές, βάλε και τις κοπάνες κτλ) περνάει στο πι και φι!

Έλεος με όσους τρομάζουν στην ιδέα να πάνε ... !

 

Αν και μου φαίνεται δύσκολο ως ακατόρθωτο να μειωθεί η θητεία στα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον!

Βασικά πρέπει να μπουν επαγγελματίες οπλίτες --- και να πληρώνονται από το κράτος --- λεφτά δεν υπάρχουν -- λεφτά δεν θα υπάρξουν μέχρι να "βγούμε" από την κρίση -- η Ελλάδα θα είναι η τελευταία που θα "βγει" από την κρίση -- άρα, ΞΕΧΑΣΤΕ ΜΕΙΩΣΕΙΣ θητείας για μερικά(?) χρόνια!

Προεκλογικά όμως , θα ακούσετε ότι θα μειωθεί η θητεία στον 1 μήνα ...:p

Link to comment
Share on other sites

Τα δύσκολα στον στρατό είναι οι 2-3 πρώτοι μήνες... μετά χαλαρώνει το πρόγραμμα λίγο και άσε που "παλιώνεις" και κάπως και αν δεν έχεις ψυχολογικά προβλήματα (από πριν πας στρατό) , τότε περνάς χαλαρά και ωραία ...

Αν γίνει η θητεία 3μηνο .. τότε θα "προσαρμοστεί" και το πρόγραμμα στο 3μηνο!

Φανταστείτε στο διάστημα αυτό ... βασική εκπαίδευση, βολές , ασκήσεις, ... ούτε ανάσα δεν θα πάρετε! και πιστέψτε με , οι καραβανάδες θα "πιεστούν" για να βγάλουν το πρόγραμμα .... και φανταστείτε σε ποιους θα βγει η πίεση:rolleyes: ούτε να κλ@σετε δεν θα προλάβετε!

1 χρόνος πλέον στον στρατό , μαζί με άδειες (κανονικές, αναρρωτικές , αγροτικές , βυσματικές, βάλε και τις κοπάνες κτλ) περνάει στο πι και φι!

Διαφωνώ. Για μερικούς που ιέζονται απο υποχρεώσεις και οικογένεια, ο ένας χρόνος είναι καταστροφικός. Και η μεγαλύτερη βλακεία είναι οτι βλέπεις πως ο στρατός δεν σε χρειάζεται, οτι δεν προσφέρεις τίποτα αλλά πρέπει να κατεις.

 

Στο κέντρο στην Λαμία ήταν ζόρικα απο την άποψη οτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ήταν απίστευτα προβλεπε. Όμως πέρασα άψογα. Το οτι μας έτρεχαν όλη μέρα, το οτι δεν μας άφηναν ελεύθερο χρόνο καθόλου τις καθημερινές, έκανε τις 6 βδομάδες να περάσουν σαν νερό. Αν με ρώταγες τότε, θα σου έλεγα οτι θα ακθόμουν ευχαρίστως όλη μου την θητεία στο κέντρο - πράγμα τρελό.

 

Οπότε, μιλώντας εντελώς λογικά, λέω πως το ιδανικό θα ήταν 3 μήνες στο κέντρο, λίωσιμο, να μάθεις οτι είναι να μάθεις και μετά τέλος. Τα επόπια να συντηρούν τα σταρτόπεδα. Πληρώνονται γι' αυτό. Τα φανταράκια σπίτια τους, στις υποχρεώσεις τους, στις δουλειές τους.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Για μερικούς που ιέζονται απο υποχρεώσεις και οικογένεια, ο ένας χρόνος είναι καταστροφικός. Και η μεγαλύτερη βλακεία είναι οτι βλέπεις πως ο στρατός δεν σε χρειάζεται, οτι δεν προσφέρεις τίποτα αλλά πρέπει να κατεις.

 

Στο κέντρο στην Λαμία ήταν ζόρικα απο την άποψη οτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ήταν απίστευτα προβλεπε. Όμως πέρασα άψογα. Το οτι μας έτρεχαν όλη μέρα, το οτι δεν μας άφηναν ελεύθερο χρόνο καθόλου τις καθημερινές, έκανε τις 6 βδομάδες να περάσουν σαν νερό. Αν με ρώταγες τότε, θα σου έλεγα οτι θα ακθόμουν ευχαρίστως όλη μου την θητεία στο κέντρο - πράγμα τρελό.

 

Οπότε, μιλώντας εντελώς λογικά, λέω πως το ιδανικό θα ήταν 3 μήνες στο κέντρο, λίωσιμο, να μάθεις οτι είναι να μάθεις και μετά τέλος. Τα επόπια να συντηρούν τα σταρτόπεδα. Πληρώνονται γι' αυτό. Τα φανταράκια σπίτια τους, στις υποχρεώσεις τους, στις δουλειές τους.

 

Συνφωνω περα για περα! την ιδια εντυπωση αποκομισα κ εγω στην Κυπρο οπου παρα το τεντωμα εβλεπες οτι δουλευε το συστημα και αξιζε συν οτι περναγε ο καιρος νερακι παρα το χαος του Αυλωνα που δεν ηξερες τι σου ξημερωνει..

Hasiotis πραγματικα και απο παλιοτερα σου posts στο θεμα αυτο δεν μπορω να σε καταλαβω πως μπορεις και βλεπεις τοσο φλου και τραλαλα τα πραγματα παρολο και την ηλικια σου!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Hasiotis πραγματικα και απο παλιοτερα σου posts στο θεμα αυτο δεν μπορω να σε καταλαβω πως μπορεις και βλεπεις τοσο φλου και τραλαλα τα πραγματα παρολο και την ηλικια σου!

 

Γιατί αγαπητέ νομίζω ότι όσοι κλαίγονται με τον στρατό και τους φαίνεται βουνό και ότι θα χάσουν την ώρα τους και τέτοια φρουφρού ... καλό είναι να πάνε να βάλουν ένα φουστανάκι και να πάνε να υπηρετήσουν στα μπαράκια στην Μύκονο και να βαράνε σκοπιές στο Pieros!!!!

Και αν δεν έχεις εσύ την ικανότητα (λόγο ηλικίας και συ) , να καταλάβεις ότι τα λέω έτσι τραλαλά , γιατί απευθύνομαι βασικά σε 18χρονα φοβισμένα παιδάκια που τρέμουν να πάνε στον στρατό ... ε τότε άλλος έχει το πρόβλημα!;)

Όλο εξυπνάδες είστε μερικοί μερικοί!

 

Υ.γ. Ωστόσο συμφωνώ εν μέρη , με αυτό που είπε παραπάνω ο mirrorofsorrow ... υπάρχουν και μερικές περιπτώσεις παιδιών , που στηρίζουν την οικογένεια δουλεύοντας, ή έχουν οι ίδιοι δουλειές ή οικογένεια δικιά τους ή έχουν κάποια προβλήματα!

Κάποιες τροποποιήσεις στην θητεία τους , δεν θα ήταν άσχημη ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεχιζω οπως δεν συνεχισα κ την προηγουμενη φορα... Τι να πω δηλαδη.. Να υπερασπιστω τα αυτονοητα.. Τεσπα, επειδη εσενα ο στρατος ηταν ΠΟΛΥ επικοδομητικος και -οπως ειπες- damn ξαναεκανες κ μια θητειουλα ακομα, τραβα κανε τις λαντζες και τα σκοπετα ενος παιδιουκαι αστο αυτο να παει στη Μυκονο!! Ε ρε τι ακουμε..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν κλαίγεται κανένας με τον στρατό ούτε τον φοβάται και όαλ τα σχετικά. Αυτό που λέμε είναι οτι πρόκειται για την υπέρταττη μ@λ@κία, για κάτι ανούσιο που κάποιος πρέπει να υποστεί.

 

Υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στην ίδια μοίρα. Μερικοί έχουν προβλήματα, έχουν ένα σωρό υποχρεώσεις και ο στρατός το μόνο που κάνει είναι να τους φέρνει πίσω. Τίποτα περισσότερο.

 

Αυτό είναι γενική άποψη. Και φυσικά δεν λέω οτι όλα είναι μαύρα - το αντίθετο. Μέχρι στιγμής έχω περάσει άψογα όπου και αν πήγα, απλά, το μόνο που μου μένει είναι η παραπάνω διαπιστωση.

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ. Ωστόσο συμφωνώ εν μέρη , με αυτό που είπε παραπάνω ο mirrorofsorrow ... υπάρχουν και μερικές περιπτώσεις παιδιών , που στηρίζουν την οικογένεια δουλεύοντας, ή έχουν οι ίδιοι δουλειές ή οικογένεια δικιά τους ή έχουν κάποια προβλήματα!

Κάποιες τροποποιήσεις στην θητεία τους , δεν θα ήταν άσχημη ιδέα!

 

Μερικά τέτοια παιδιά που πέτυχα (έχω τώρα στο νου μου δύο που είχαν παρατήσει το ... Γυμνάσιο για να δουλέψουν με τους πατεράδες τους οικοδομή...) με έκαναν φοβερή εντύπωση για το πόσο ώριμοι και συνειδητοποιημένοι ήταν. Τους έβγαζα το καπέλο αν και 10 χρόνια μεγαλύτερος. Μιλάω για παιδιά 19 χρονών.

 

Σε κανέναν μας δεν αρέσει να χάσει την βόλεψή του και να τρέχει στα κατσάβραχα και στις κοινόχρηστες τουαλέτες και στις λάτζες και σε όλα. Είναι κομματάκι άσχημο να καθαρίζουμε μία άθλια και βρώμικη χέστρα ενώ μέχρι τότε φρόντιζε η "μαμά" ή κάποια εργαζόμενη (σε μερικές κυριλέ περιπτώσεις).

 

Το αν είναι χρήσιμο ή όχι εξαρτάται από το πώς θέλει να το δει κανείς. Αν έχει αρνητική νοοτροπία είναι άσκοπο. Αν έχει θετική νοοτροπία κάτι θα κερδίσει. Καθαρίζοντας τουαλέτες άλλων είναι ένας μοναδικός τρόπος να νιώσεις π.χ. πώς σκέφτεται ίσως ένας μετανάστης με πτυχίο πανεπιστημίου που ήρθε στην χώρα μας και δουλεύει καθαριστής...και αυτό είναι που λένε σχολείο.

 

Η τελευταία μου υπηρεσία μία μέρα πριν το τέλος ήταν να πάω με άλλους δύο συναδέλφους το πρωί εκκλησία. Επιλογή με κριτήρια ύψους και σιδερωμένης στολής εξόδου :lol: και οδηγίες περί εμφάνισης και "παραστήματος" να χαρούν οι "ακρίτισσες γιαγιάδες". Όσο ****** μου φαινόταν πριν τόσο άλλαξα γνώμη όταν κατάλαβα ότι απλώς και μόνο το να στεκόμαστε όρθιοι ήταν σημαντικό για κάποιους ανθρώπους, αγράμματους ή μη.

 

Να μην είμαστε εγωκεντρικοί...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

1. Βεβαίωση σπουδών από τη σχολή σου ή αντίγραφο πτυχίου

2. Το χαρτί της αναβολής (αν το έχεις)

3. Το χαρτί που σου δώσανε όταν πέρασες περιοδεύων ή τουλάχιστο το ΑΣΜ σου

4. Να έχεις μαζί σου και ταυτότητα.

5. Οτιδήποτε άλλο πτυχίο έχεις από τότε που πέρασες περιοδεύων μέχρι σήμερα (πτυχία ξένων γλωσών, ECDL κλπ)

 

To 5 τι χρειάζεται;:confused:

Ναι, πάω να διακόψω και εγώ την αναβολή.:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...