Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ομως, κυβερνητική πηγή διευκρίνισε ότι "ανά πάσαν στιγμή" μπορεί να κληθούν να στρατευθούν "μία μερίδα, ή και όλοι", ανάμεσα στους "750 χιλιάδες εφέδρους", που έχει σήμερα η Κροατία, "ιδίως σε περίπτωση πολέμου".

 

Αυτό είναι αλήθεια. Αν η Κροατία άυριο το πρωί έκανε επιστράτευση, θα είχε στρατό. Εμείς... δεν θέλω να το σκέφτομαι :p :rolleyes:

 

Σημαντική κίνηση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ομως, κυβερνητική πηγή διευκρίνισε ότι "ανά πάσαν στιγμή" μπορεί να κληθούν να στρατευθούν "μία μερίδα, ή και όλοι", ανάμεσα στους "750 χιλιάδες εφέδρους", που έχει σήμερα η Κροατία, "ιδίως σε περίπτωση πολέμου".

 

Η δική μας εφεδρεία είναι πιο μικρή!

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

οι δικοι μας μπαινουν επαγγελματιες κ σε λιγα χρονια αποχωρουν..

επαγγελματικος στρατος δε θα υπαρξει ποτε.

η γιρανση της χωρας ειναι δεδομενη για τα επομενα 40χρονια.

θα δουλευουν οι νεοτεροι για τις συνταξεις των μεγαλυτερων, κ οχι για την δικη τους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χρειαζομαι την βοηθεια σας!!!

Σε λίγους μηνες θα μπω κι εγω φανταρος...****το.

Θα σιχαθω που θα σιχαθω την ζωη μου τοσους μηνες, τουλαχιστον να μην μου βγει και το λαδι...

Επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο μοναδες κτλ, μπορειτε σας παρακαλω να μου

προτεινετε καλα μερη να κανει κανεις την θητεια του?

 

Υποθεστε οτι εχω γερο δοντι, απλα δεν ξερω που να του πω να με βαλει!!

 

Α, και μου ειχε ηδη ερθει χαρτι να παρουσιαστω στο ταδε στρατοπεδο πριν 5? αν θυμαμαι καλα χρονια, αλλα πηρα αναβολη, εαν παιζει αυτο καποιο ρολο.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

132 και σήμερα,άντε να τελειώνω επιτέλους!Εύχομαι στα άτομα που θα μπουν τώρα τον Νοέμβρη καλή υπομονή και καλοί πολίτες!
Link to comment
Share on other sites

Πες του να σε βάλει Υγειονομικό...

 

Και το πεζικό θέλει άτομα ρεεε.

Εκτός από την πλάκα όλοι πάνε υγειονομικό...και υπάρχουν μονάδες με 2-3 φαντάρους.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πολυ βησμα εχει πεσει τελευταια....:whistle:

 

και πολυ κλαψα ρε παιδι μου...τι θα παθεις αμα πας κανονικα φανταρος και οπου σε στειλουν..τοσο δυσκολο ειναι πια το στρατιωτικο.δεν μπορω να το καταλαβω..:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς όταν θεωρείσαι εκπαιδευόμενος δεν πληρώνεσαι, γιατί προφανώς δεν προσφέρεις υπηρεσία, εκπαιδεύεσαι. Αν δεν ήταν έτσι, θα έπρεπε να πληρώνονταν και οι μαθητές παραγωγικών σχολών, π.χ. ευέλπιδες.

Οι ευελπίδες πληρώνονται κανονικά και κολλάνε ένσυμα απο την 1η μέρα εισαγωγής τους στην σχολή.Γι'αυτό και όλοι οι στρατιωτικοί βγαίνουν σύνταξη πάνω κάτω στα 50 τους εκτός και αν είναι "ανέβουν" ψηλά!

 

Η ΣΕΑΤΘ στην Αυλώνα για τεθωρακισμένα.

ΣΑΤΘ λέγετε

 

Φίλε Antonio21 απολύθηκα τον Απρίλιο και ήμουν Δόκιμος. Πιστεύω ότι αξίζει η όλη διαδικασία.

Προκειμένου να πας για δόκιμος απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ένδειξη για ΥΕΑ. Από κει και μετά όλα τα άλλα είναι εύκολα (βλέπε αθλήματα και γραπτά).

 

ΘΕΤΙΚΑ

1) Παράλληλα με το στρατιωτικό σου πληρώνεσαι.

2) Τους 4 πρώτους μήνες είσαι κλεισμένος στην σχολή (παίρνοντας βέβαια κάποιες άδειες και κάποιες εξόδους), αλλά μετά που πηγαίνεις στη μονάδα τα πράγματα αλλάζουν. Είσαι σαν δημόσιος υπάλληλος. Μετά τις 3 είσαι ελεύθερος (πράγμα πολύ σημαντικό για μένα). Δεν κοιμάσαι δηλαδή μέσα στο στρατόπεδο.

3) Υπηρετόντας ως Δόκιμος παίρνεις κάποια μόρια στους διαγωνισμούς των Σωμάτων Ασφαλείας.

4) Στη δεύτερη σου μετάθεση(μετά την παραμεθώριο) κατά ένα μεγάλο ποσοστό παίρνεις μετάθεση στην πόλη σου ή κάπου κοντά. Υπηρετόντας ως στρατιώτης, δεν συμβαίνει πάντα κάτι ανάλογο.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1) Παραπάνω θητεία 5 μήνες (δεν συμφέρει για κάποιον που κάνει μειωμένη θητεία 6 ή 9 μήνες ).

2) Οι ευθύνες που αναλαμβάνεις ιδίως στις μονάδες.

 

Υπήρξα και εγώ Δόκιμος και θα διαφωνήσω σε ορισμένα πράγματα.

Οι μεταθέσεις στους δόκιμους είναι πολύ δύσκολες λόγω των μειωμένων θέσεων σε σχέση με τους φαντάρους.Τουλάχιστον στο όπλο των τεθωρακισμένων όπου και υπηρέτησα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως το 80% των δοκίμων της σειράς μου,της προηγούμενης και της επόμενης όπου είχα σχέσεις πήραν και 1η και 2η μετάθεση σε ΕΜΑ ενώ στους αντίστοιχους φαντάρους πήγαιναν σε κάτι ΙΣ ή 424 ή Μονάδες Επιστράτων κ δε συμμαζεύετε.

 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο σε τι μονάδα θα είσαι.Αν πχ είσαι δόκιμος πεζικού υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πέσεις σε μονάδα με 2 και 3 χρεωμένα φυλάκια και όχι μόνο να μην φεύγεις στις 3 αλλά να βαράς και 15 με 20 υπηρεσίες το μήνα και να πληρώνεις σπίτι τζάμπα.

 

Εγώ ένα πράγμα κατάλαβα απο την 17μηνη θητεία μου στον στρατό.

ΤΠΤ να μην πέρνεις δεδομένο αν πρώτα δεν το δεις με τα ίδια σου τα μάτια.Θα υπάρχουν ολόιδιες περιπτώσεις όπου ο ένας θα περάσει ζάχαρη και ο άλλος θα πήξει η μ@@@@ του!!!

 

 

 

Μιλάς εκτος αεροπορίας;

 

Αν ναι πες του να σε βάλει Υγειονομικό...

 

Εδώ πχ κοιτάξτε τι μπέρδεμα μπορεί να γίνει. Υγειονομικό ζωάρα νομίζετε ε? Ναι,μπορεί.Το ξέρετε όμως ότι το Υγειονομικό βγαίνει ασκήσεις με τις Ειδικές Δυνάμεις ????? Οπότε άμα πάς Υγεινομικό και φας μια μεταθεσούλα γερή σε καμιά μονάδα που θα έχει ασκήσεις υποστήριξης στις Ειδικές Δυνάμεις όχι απλά καλά θα περάσεις αλλά θα φτύσεις αίμα.

 

Και θα συμφωνήσω με τον RAVER.Πλέον ο στρατός έχει γίνει κανονική κατασκήνωση.Πολύ μαλθακοί έχουμε γίνει.Τι να πούνε και οι παλίοι που βαρούσαν 18μηνα και 20μηνα σε πολύ πολύ χειρότερες συνθήκες ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ βησμα εχει πεσει τελευταια....:whistle:

 

και πολυ κλαψα ρε παιδι μου...τι θα παθεις αμα πας κανονικα φανταρος και οπου σε στειλουν..τοσο δυσκολο ειναι πια το στρατιωτικο.δεν μπορω να το καταλαβω..:blink:

 

Πέστα ρε RAVER ... τι κλάψα είναι αυτή και τι άγχος και τι τρελή προσμονή να σταματήσει η υποχρεωτική στράτευση.. άπαπαπαπα!

Όποιος δεν θέλει να πάει , ας το πει σε μένα να πάω στην θέση του , που άνετα θα ξαναπήγαινα! Εντάξει , δεν λέω.. χώσιμο , ποδαρίλα , καφρίλα, φανταρίλα... αλλά και τρελά παρεάκια, γέλιο, γνωριμίες , πας σε διαφορετικά μέρη , έχεις τα "τυχερά" ;) σου όταν βγαίνεις, βλέπεις καραγκιόζηδες στρατόκαυλους και τους δουλεύεις - ενώ παράλληλα χαίρεσαι που υπάρχουν και τέτοιοι ενώ εσύ είσαι νορμάλ:lol: ktl ktl...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βησμα εχει πεσει τελευταια....:whistle:

 

και πολυ κλαψα ρε παιδι μου...τι θα παθεις αμα πας κανονικα φανταρος και οπου σε στειλουν..τοσο δυσκολο ειναι πια το στρατιωτικο.δεν μπορω να το καταλαβω..:blink:

Αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι κακό να βάζει κάποιος βύσμα για να περάσει καλύτερα, σε αυτόν τον στρατό που έχουμε. (Αν εξαιρέσουμε το ανήθικο του να χώνει συναδέλφους).

 

Το κακό είναι ότι ενώ όλοι ότι ζούμε στην χώρα του ρουσφετιού, όλοι θα βάζαμε βύσμα αν μπορούσαμε, διαιωνίζοντας την μ******α. Υπάρχουν παραδείγματα και σε αυτό το θέμα. Ο άλλος βρίζει τον στρατό ως το θέατρο του παραλόγου (ορθώς), αλλά δεν έχει πρόβλημα να ρωτήσει τι βύσμα να βάλει για να πάει ναυτικό.

 

Εγώ ή οι γονείς μου ευτυχώς δεν χρειάστηκε να γλείψουμε καμιά κατουρημένη ποδιά. Και πολύ καλά πέρασα και προβλεπόμενα.

 

Η2S04, o στρατός μας είναι περίεργος. Είναι πολύ πιθανόν στον Έβρο να περάσεις πολύ καλύτερα από ό,τι στο ΓΕΣ. Μην σου κάνει καθόλου εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ευελπίδες πληρώνονται κανονικά και κολλάνε ένσυμα απο την 1η μέρα εισαγωγής τους στην σχολή.Γι'αυτό και όλοι οι στρατιωτικοί βγαίνουν σύνταξη πάνω κάτω στα 50 τους εκτός και αν είναι "ανέβουν" ψηλά!

 

Σιγά μην πληρώνονται κανονικά. Ψίχουλα παίρνουν οι Ευέλπιδες. Αναλογικά, παίρνουν όσα και οι φαντάροι.

 

Υπήρξα και εγώ Δόκιμος και θα διαφωνήσω σε ορισμένα πράγματα.

Οι μεταθέσεις στους δόκιμους είναι πολύ δύσκολες λόγω των μειωμένων θέσεων σε σχέση με τους φαντάρους.Τουλάχιστον στο όπλο των τεθωρακισμένων όπου και υπηρέτησα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως το 80% των δοκίμων της σειράς μου,της προηγούμενης και της επόμενης όπου είχα σχέσεις πήραν και 1η και 2η μετάθεση σε ΕΜΑ ενώ στους αντίστοιχους φαντάρους πήγαιναν σε κάτι ΙΣ ή 424 ή Μονάδες Επιστράτων κ δε συμμαζεύετε.

 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τα τεθωρακισμένα έχουν ελάχιστες μεταθέσεις στο εσωτερικό γιατί πολύ απλά υπάρχουν ελάχιστες μονάδες ΤΘ στο εσωτερικό, και είναι λογικό. Η θέση τους δεν είναι στο εσωτερικό αλλά στα σύνορα.

 

Για αυτό και οι ευέλπιδες και ΣΜΥτες δεν θέλουν τα ΤΘ (άσχετα αν δεν είναι στο χέρι τους), εκτός από μερικούς τρελούς που το θέλουν πραγματικά (αλλά και πάλι δεν είναι στο χέρι τους).

 

Έχω επαφή με 6-7 άτομα της σειράς μου και τους 2 άλφα μου. ΌΛΟΙ τους πήγαν εκεί που ήθελαν, και πρώτη και δεύτερη μετάθεση. Και εγώ φυσικά.

 

Δεν λέω ότι έγινε με όλους τους ΔΕΑ ΠΖ έτσι, αλλά σίγουρα οι προοπτικές είναι πολύ καλύτερες. Ο πεζός είναι πασπαρτού. Μπορεί, προβλεπόμενα, να πάει πολλές άσχετες μονάδες 2η μετάθεση.

 

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο σε τι μονάδα θα είσαι.Αν πχ είσαι δόκιμος πεζικού υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πέσεις σε μονάδα με 2 και 3 χρεωμένα φυλάκια και όχι μόνο να μην φεύγεις στις 3 αλλά να βαράς και 15 με 20 υπηρεσίες το μήνα και να πληρώνεις σπίτι τζάμπα.

 

Δεν έχεις άδικο. Εγώ πήγα δυο μήνες φυλάκιο (όχι συνεχόμενα) και έχω να πω ότι τόσο φαί και τόσο ύπνο μαζεμένο δεν έκανα ποτέ στην ζωή μου. :)

 

Εντάξει, έδωσα και 300 ευρώ άδικα για ενοίκια. Από την τσέπη μου τα έβαλα;

 

Εγώ ένα πράγμα κατάλαβα απο την 17μηνη θητεία μου στον στρατό.

ΤΠΤ να μην πέρνεις δεδομένο αν πρώτα δεν το δεις με τα ίδια σου τα μάτια.Θα υπάρχουν ολόιδιες περιπτώσεις όπου ο ένας θα περάσει ζάχαρη και ο άλλος θα πήξει η μ@@@@ του!!!

 

Πάρα πολύ σωστός και το έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν θέλει να πάει , ας το πει σε μένα να πάω στην θέση του , που άνετα θα ξαναπήγαινα!

 

 

Αυτό πρέπει να το κοιτάξεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

132 και σήμερα,άντε να τελειώνω επιτέλους!Εύχομαι στα άτομα που θα μπουν τώρα τον Νοέμβρη καλή υπομονή και καλοί πολίτες!

130????

einai polles. para polles...

 

324 μέρες ακόμα.. ΑΝΤΕ! lol! :p

pare anavolh....

Link to comment
Share on other sites

Πάμε οι 9 μήνες στους υπόλοιπους 4 θα κολήσουμε?? :)

13 Φεβρουαρίου, λελέ :p

 

οπότε κι εγώ 130 κάτι μετράω...

 

καλά να περνάτε ρεεεεε!!!!!!!!!!!! :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Πέστα ρε RAVER ... τι κλάψα είναι αυτή και τι άγχος και τι τρελή προσμονή να σταματήσει η υποχρεωτική στράτευση.. άπαπαπαπα!

Όποιος δεν θέλει να πάει , ας το πει σε μένα να πάω στην θέση του , που άνετα θα ξαναπήγαινα! Εντάξει , δεν λέω.. χώσιμο , ποδαρίλα , καφρίλα, φανταρίλα... αλλά και τρελά παρεάκια, γέλιο, γνωριμίες , πας σε διαφορετικά μέρη , έχεις τα "τυχερά" ;) σου όταν βγαίνεις, βλέπεις καραγκιόζηδες στρατόκαυλους και τους δουλεύεις - ενώ παράλληλα χαίρεσαι που υπάρχουν και τέτοιοι ενώ εσύ είσαι νορμάλ:lol: ktl ktl...

 

Ελα ντε!!! :whistle: κι εγω στον στρατο ειχα και καλες και κακες στιγμες.το μονο (-) σημειο ητανε που στον 14μηνα με φερανε κοντα στο σπιτι μου...και :food: τρελλη εμπλοκη.κατα'τ'αλλα ολα ηταν μια χαρα :D

 

Αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι κακό να βάζει κάποιος βύσμα για να περάσει καλύτερα, σε αυτόν τον στρατό που έχουμε. (Αν εξαιρέσουμε το ανήθικο του να χώνει συναδέλφους).

 

Το κακό είναι ότι ενώ όλοι ότι ζούμε στην χώρα του ρουσφετιού, όλοι θα βάζαμε βύσμα αν μπορούσαμε, διαιωνίζοντας την μ******α. Υπάρχουν παραδείγματα και σε αυτό το θέμα. Ο άλλος βρίζει τον στρατό ως το θέατρο του παραλόγου (ορθώς), αλλά δεν έχει πρόβλημα να ρωτήσει τι βύσμα να βάλει για να πάει ναυτικό.

 

Εγώ ή οι γονείς μου ευτυχώς δεν χρειάστηκε να γλείψουμε καμιά κατουρημένη ποδιά. Και πολύ καλά πέρασα και προβλεπόμενα.

 

Η2S04, o στρατός μας είναι περίεργος. Είναι πολύ πιθανόν στον Έβρο να περάσεις πολύ καλύτερα από ό,τι στο ΓΕΣ. Μην σου κάνει καθόλου εντύπωση.

 

κι εγω ειμαι περηφανος που δεν ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΥΣΜΑ.

εκει πανω στον Εβρο που ειμουνα θυμαμαι..ειχα παει τον Νοεμβριο και η πρωτη μου αδεια ητανε τον Ιουνιο..τοτε ειχα σαλταρει κανονικα...αλλα αντεξα.εδω τωρα με 12 μηνες στρατιωτικο και τις υπηρεσιες να τις κανουν οι εποπ..γιατι να υπαρχει τοσο γκρινια!! :blink: :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ego den exo na sas perigrapso kati apo tin stratiotiki mou thitia giati poli apla den piga akomi.spoudazo kai den leei na diakopso tis spoudes gia to fantariliki.elpizo na teleioso sintoma to tei (arketa diskolo!!!) kai na epistrepso gia na po kai go tis kafriles pou tha kano otan pao na ipiretiso tin mama patrida.
Link to comment
Share on other sites

ego den exo na sas perigrapso kati apo tin stratiotiki mou thitia giati poli apla den piga akomi.spoudazo kai den leei na diakopso tis spoudes gia to fantariliki.elpizo na teleioso sintoma to tei (arketa diskolo!!!) kai na epistrepso gia na po kai go tis kafriles pou tha kano otan pao na ipiretiso tin mama patrida.

Ξέρεις δεν είναι και κανένα κατόρθωμα να πας πρώτα στρατο και μετά για σπουδές.

 

Οι κύπριοι συνομήλικοί σου το κάνουν χρόνια τώρα. Δεν έπαθαν τίποτα. Ίσα ίσα που ξεμπερδεύουν αμέσως. Αν και προτιμώ που πήγα στρατό σε κάποια ηλικία. Είχε πλάκα να μιλάω με μόνιμο λοχία 20 ετών... :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις δεν είναι και κανένα κατόρθωμα να πας πρώτα στρατο και μετά για σπουδές.

 

Οι κύπριοι συνομήλικοί σου το κάνουν χρόνια τώρα. Δεν έπαθαν τίποτα. Ίσα ίσα που ξεμπερδεύουν αμέσως.

 

Με τη διαφορα ότι εκεί το κάνουν όλοι. Υποχρεωτικά. Εδώ ποσο εύκολο είναι ένας νέος 18 χρονων να πάει στρατό "αναβάλλοντας" τις σπουδές την ίδια ώρα που κανεις συνομήλικος του δεν κάνει το ίδιο; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι να το κάνει. ( ;) ) Ούτε εγώ το έκανα.

 

Είπα ότι δεν είναι και κανένα κατόρθωμα για να κλαιγόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν εχω προβλημα να κανω οτι χρειαζεται, γιατι στο εξωτερικο εχω κανει εθελοντικα "χειροτερα" πραγματα, αλλα ηταν οργανωμενα,πως να το πω...

 

Φιλοι μου που απολυθηκαν τωρα, τραβηξαν τα χιλια μυρια στραβα...

Δεν θελω να φανω περιεργος, αλλα εχω μαθει και απο φιλους/συναδελφους που πηγαν στην Α η Β υπηρεσια και κανανε ΔΟΥΛΕΙΑ , και σοβαρη μαλιστα στον στρατο.

Κανανε δηλαδη κατι παραγωγικο, χρησημο κτλ, και δεν ηταν ερμαιο του καθε μ@λ@κ@ να σε τρεχει για το τιποτα...

 

Ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορα ότι εκεί το κάνουν όλοι. Υποχρεωτικά. Εδώ ποσο εύκολο είναι ένας νέος 18 χρονων να πάει στρατό "αναβάλλοντας" τις σπουδές την ίδια ώρα που κανεις συνομήλικος του δεν κάνει το ίδιο;

Αυτό είναι πολύ καλό για μένα!

Υποχρεωτική στράτευση στα 18 και μετά κάνε ότι θες.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι τόσο δύσκολο όσο το να πας σε μεγαλύτερη ηλικία με διαφορετικής φύσεως "δυσκολίες" φυσικά!

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...