Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νούμερο να σου πω δεν θυμάμαι αλλά στον Έβρο που ήμουν συνολικά ο μισθός ενός Μόνιμου Λοχία και ενός Υπολοχαγού είχαν 150 ευρώ διαφορά πάνω κάτω μαζί με εκτός έδρας,παραμεθώρια.
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia eixa parei mia anavoli yia 2 xronia kai twra pou thelw na ksanaparw mou lene oti de ginete na parw allh epeidh phgainw se kolegio kai oxi panepistimio(!) afto stekei? an egw thelw na parw xarti apo kolegio ti tous noiazei?

 

episis, isos ligo xazh h erwthsh, alla tha tan kalutera na thlefwnousa egw o idios sti stratonomia yia anavoles ktl h na vazw to patera mou? apo ti mia de thelw na fenomai mamothreftos alla apo tin allh..psilofovamai..o pateras mou exei euxairia logou...

 

me to kapnisma ti ginete sto strato? an telika prepei na paw tha mporw na kapnizw eleuthera h peftoun timwries??

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά ποίος σας τις λέει αυτές τις βλακείες ? Τιμωρίες για το κάπνισμα μόνο άμα είσαι σκοπιά πέφτουν και αυτές έχουν αρχίσει να μειώνονται.Όταν ρωτάτε για στρατό μην ρωτάτε κάποιον που πήγε πριν 10 χρόνια ή παραπάνω.Δεν έχει καμία σχέση εκείνος ο στρατός με αυτόν.

 

Με την αναβολή τώρα που λες μπορεί να είναι έτσι.Πάντως και αναβολή να μην μπορέσεις να πάρεις τώρα,όταν σου έρθει το χαρτί θα πρέπει να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο και απο εκεί θα σου δώσουν αμέσως.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το χαρτι 6 νοεμβριου ΚΕΥΠ Λαμια , εκτος κ αν μεταταγω αεροπορια αν κ το μετανιωσα λιγο κ στη Λαμια ειναι εξαιρετικα

 

 

την σταματησα τη διαδικασια για μεταταξη κ θα παω στο ΣΥΠ . το εψαξα λιγο καλυτερα , θα παω κ για ΔΕΑ , ειναι κοντα στο γνωστικο μου αντικειμενο logistics , κ στον τομεα που θα κανω μεταπτυχιακο . κ αφου με παιρνει κ ο χρονος 13 μηνες προϋπηρεσια θα ειναι μια χαρα για το βιογραφικο μου + την εμπειρια

:D
Link to comment
Share on other sites

την σταματησα τη διαδικασια για μεταταξη κ θα παω στο ΣΥΠ . το εψαξα λιγο καλυτερα , θα παω κ για ΔΕΑ , ειναι κοντα στο γνωστικο μου αντικειμενο logistics , κ στον τομεα που θα κανω μεταπτυχιακο . κ αφου με παιρνει κ ο χρονος 13 μηνες προϋπηρεσια θα ειναι μια χαρα για το βιογραφικο μου + την εμπειρια

 

 

Μάλλον εννοείς 17:); Aσχετο, αλλα μήπως σπουδάζεις στο ΔET;

Link to comment
Share on other sites

re paidia kai gw to nowmbrio mpainw!!!]

thelw omws na rwtisw kapoia pragmata kai na apantisete mono an kserete ontws ti paizei me auta!!

 

1.na paro mazi mou kinito me camera??kai genika na paro mazi mou kinito??

 

2. an parw kinito to fortisti pws tha vazw sti mpriza??logika tha exei 1 gia 40 atoma..

 

3.na paw nwris na katataxthw i kata tis 12 to mesimeri??

 

4.alitheuei oti me ta embolia kaneis na pas sti toualeta kana 5ari meres??

 

5.na paro sleeping bag mazi mou i na parw apo to kapsimi???

 

6.me to nero ti ginete??einai panta kryo gia to ntouz??kai genika pinete??

 

7.radiofwnaki mporw na paro mazi mou???

 

8.alitheuei oti prwti mera sou psaxnoun ta pragmata na doun ti exeis??(mpas kai kabatzwsw to kin?)

 

9.na parw rouxa opws mplouzakia tou stratou apo prin i tha mou ti poune??

 

10.me to fagito ti pezei??trwgetai??kathe mera tha trwme fasolakia kai tetoies @@ ??

 

11.eimai apo athina..poia stratopeda pernoun fantarous to noembrio??paizei na pao tripoli??

 

12.me tis toualetes ti pezei??exw akousei oti einai liges k xwris porta...(tourkikes klasika bebaia)

 

13.epitrepete na kaneis mpanio otan thes esy??i exw sigkekrimenes meres kai wres pou prepei na ginei??

 

14.na parw patous gia tis arbiles??

 

MILAME PANTA GIA PEZIKO!!

 

mallon tha lusw polles apories apo autous pou mpainoume to neombrio!!!,:wacko:

Link to comment
Share on other sites

την σταματησα τη διαδικασια για μεταταξη κ θα παω στο ΣΥΠ . το εψαξα λιγο καλυτερα , θα παω κ για ΔΕΑ , ειναι κοντα στο γνωστικο μου αντικειμενο logistics , κ στον τομεα που θα κανω μεταπτυχιακο . κ αφου με παιρνει κ ο χρονος 13 μηνες προϋπηρεσια θα ειναι μια χαρα για το βιογραφικο μου + την εμπειρια
μαζι θα ειμαστε... κι εγω καπου εκει παρουσιαζομαι ΣΥΠ!!!:D

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 17:); Aσχετο, αλλα μήπως σπουδάζεις στο ΔET;

 

Όχι, 13 εννοεί, ή μάλλον 12 αφού τόση είναι η υπηρετήσιμη σε μονάδες θητεία στους δόκιμους, ενώ η συνολική δέσμευση για στρατιωτικές υποχρεώσεις 17. Η εκπαίδευση δε υπολογίζεται σαν προυπηρεσία. Δεν μπορεί δηλαδή να πει «ήμουν 17 μήνες δόκιμος ΣΥΠ κτλ», γιατί δεν ήταν.

Link to comment
Share on other sites

6 Νοεμβρίου 165ΜΕ Παρανέστι Δράμας,Πυροβολικό

 

Πως είναι εκει? Ξέρει κανεις?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

6 Νοεμβρίου 165ΜΕ Παρανέστι Δράμας,Πυροβολικό

 

Πως είναι εκει? Ξέρει κανεις?

 

Γνωστος μου ηταν εκει πριν 1 χρονο, δεν ακουσα ασχημα λογια. Αντιθετα για τη Θηβα ακουσα μπολικα...:blink:

Link to comment
Share on other sites

re paidia kai gw to nowmbrio mpainw!!!

thelw omws na rwtisw kapoia pragmata kai na apantisete mono an kserete ontws ti paizei me auta!!

 

1.na paro mazi mou kinito me camera??kai genika na paro mazi mou kinito?? ...φυσικά και θα πάρεις με κάμερα, απλά να το έχεις στα πράγματα σου κρυμμένο , μέχρι να δεις τι θα σας πούνε εκεί .... όπως και να έχει πάντως θα μπορείς να το βγάλεις χαλαρά και φυσικά να αποθανατίζεις αυτές τις θεσπέσιες μέρες που θα περάσεις εκεί....:p

 

2. an parw kinito to fortisti pws tha vazw sti mpriza??logika tha exei 1 gia 40 atoma..... πάρε και ένα μικρό πολυπριζάκι 2-3 θέσεων για να βολεύεις εσένα αλλά και κανά φιλαράκι! (οι ξένοι θα πλερώνουν)

 

3.na paw nwris na katataxthw i kata tis 12 to mesimeri?? ... όσο πιο νωρίς πας , θα γλυτώσεις ουρές , ταλαιπωρία αλλά θα διαλέξεις και κρεβάτι ~ είναι σημαντικό να μην είσαι στην μέση του δωματίου ... στο επίκεντρο της κλανίλας-ποδαρίλας-ροχαλητού... βρες σε παράθυρο δίπλα, θα έχεις και κατά πάσα πιθανότητα και ένα καλοριφέρ να σου ζεσταίνει την πλατούλα τις κρύες νύχτες...:happy:

 

4.alitheuei oti me ta embolia kaneis na pas sti toualeta kana 5ari meres?? ... το μόνο που θα σε απωθεί από την WC θα είναι η μπίχλα και η δυσοσμία που θα έχουν .... και το άγχος μέχρι να προσαρμοστείς! Τα εμβόλια ΔΕΝ σου κάνουν τίποτα!!!

 

5.na paro sleeping bag mazi mou i na parw apo to kapsimi??? ... πάρε εσύ καλύτερα ,αλλά καλύτερα μετά την βασική ~ συνήθως στην αρχή δεν αφήνουν για να στρώνεις-ξεστρώνεις-ισιώνεις το κρεβατάκι σου ... μετά που παλιώνεις λίγο το βάζεις απο πάνω και ξεχνάς την λέξη "στρώσιμο"!

 

6.me to nero ti ginete??einai panta kryo gia to ntouz??kai genika pinete?? ... με τα εμβόλια θα μπορείς να πιες και από την τουαλέτα ... και φυσικά υπάρχει ζεστό νερό! Εντάξει είπαμε...

 

7.radiofwnaki mporw na paro mazi mou??? ... πάρε ένα μικρούλι , θα σου κάνει παρέα καλή! Αλλά και θα σε γλυτώσει στον ύπνο από περίεργους ήχους του θαλάμου (ροχαλητοκλανοπαραμηλητά)!

 

8.alitheuei oti prwti mera sou psaxnoun ta pragmata na doun ti exeis??(mpas kai kabatzwsw to kin?) ...στο κοιτάνε κάτι ψαράδες στρατονόμοι (ή παλιά φάνταρα) αλλά επιφανειακά ... το κινητό και το αλκοόλ μπορείς να το βάλεις στις κάλτσες μέσα ;) αλλά και όπου αλλού νομίζεις καλύτερα! (ανάλογα την παρταλότητα της μονάδας , μπορεί και να μην στο ψάξουν καθόλου) .. με λίγα λόγια κρυψοχόνιασε ότι γουστάρεις - εκτός όπλα φυσικά :p

 

9.na parw rouxa opws mplouzakia tou stratou apo prin i tha mou ti poune?? ... δεν σου λένε τίποτα , πάρτα απο πριν - άμε σε ένα μαγαζί με στρατιωτικά και θα σου πεί αυτός τι χρειάζεσαι! Δες και εδώ...!!! (γενικά μελέτα την σελίδα αυτή , θα βοηθήσει)

 

10.me to fagito ti pezei??trwgetai??kathe mera tha trwme fasolakia kai tetoies @@ ?? ... όχι θα έχει και αστακό κάθε Παρασκευή :worry: ... ρε , μια χαρά θα τρως , θα πάρεις και 5-6 κιλάκια για αρχή! Μην αγχώνεσαι!

 

11.eimai apo athina..poia stratopeda pernoun fantarous to noembrio??paizei na pao tripoli?? ... με βυσματάκι πας και Μύκονο , αλλά να υπολογίζεις κάπου Βόρεια θα πας!

 

12.me tis toualetes ti pezei??exw akousei oti einai liges k xwris porta...(tourkikes klasika bebaia) ... άρχισε να κάνεις προπόνηση στο όρθιο χέσ....μο γιατί από εδώ και πέρα θα αφοδεύεις ακροβατικά ... όσο για τις πόρτες θα έχει , αλλά και να μην έχει μην φοβάσαι δεν θα περάσει κανά μωρό να σε δει ...

 

13.epitrepete na kaneis mpanio otan thes esy??i exw sigkekrimenes meres kai wres pou prepei na ginei?? ... όποτε δεν σας χώνουν σε αγγαρείες , μπορείς να πλένεσαι όλη μέρα , η καθαριότητα είναι το παν στο στρατό .. αλλά μην το περιμένεις από όλους ~ οι περισσότεροι θα μυρίζουν κάτι μεταξύ σαρδέλας-ποδαρίλας-ροκφόρ και παστρουμά!:cry:

 

14.na parw patous gia tis arbiles?? ... πάρε φυσικά ... και να διαλέξεις ένα νούμερο μεγαλύτερο στα άρβυλα ... πάρε και ταλκ-πούδρα να ρίχνεις κάθε πρωί στο πόδι... υπάρχει και στα φαρμακεία ειδική για μύκητες και τέτοια... θα σου πρότεινα αυτή καλύτερα!

 

MILAME PANTA GIA PEZIKO!!

 

mallon tha lusw polles apories apo autous pou mpainoume to neombrio!!!,:wacko:

 

 

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ ... και μην αγχώνεσαι , θα περάσεις μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

6 Νοεμβρίου 165ΜΕ Παρανέστι Δράμας,Πυροβολικό

 

Πως είναι εκει? Ξέρει κανεις?

 

Κι εγώ εκεί παρουσιάστηκα πριν 2 χρόνια. Με διαφορά το καλύτερο στρατόπεδο απ'όσα γύρισα. Καινούριες εγκαταστάσεις, καλό φαγητό, τεράστιο ΚΨΜ. Θα περάσεις πολύ καλά! Για οτιδήποτε χρειαστείς, στείλε ΡΜ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκεί παρουσιάστηκα πριν 2 χρόνια. Με διαφορά το καλύτερο στρατόπεδο απ'όσα γύρισα. Καινούριες εγκαταστάσεις, καλό φαγητό, τεράστιο ΚΨΜ. Θα περάσεις πολύ καλά!

 

Τέτοια ν ακούω!!!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στην στρατολογια...δεν μου ηρθε το χαρτι σπιτι και η στρατολογια μου ειπε πεζικο 563 ταγμα στην Νιγριτα Σερρων....τι....εχετε να πειτε???

κατι ακουσα για ταγμα ανεπιθυμητων...:cry::shifty::confused:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα χαρτί για Ροδοπολη Σερρών πεζικό 569 ΤΠ/ΕΟ γνωρίζει κανείς τι παίζει εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς 17:); Aσχετο, αλλα μήπως σπουδάζεις στο ΔET;

 

τελειωσα οργανωση κ διοικηση επιχειρησεων στο παν μακεδονιας κ θα κανω μεταπτυχιακο στα Logistics ή στο shipping management . χανω ετσι κι αλλιως την επομενη ακαδημαικη χρονια οποτε καλη φαση το ΔΕΑ .

η εκπαιδευση στο κεντρο μετραει σαν προϋπηρεσια ??? καλο ερωτημα

:D
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα χαρτί για Ροδοπολη Σερρών πεζικό 569 ΤΠ/ΕΟ γνωρίζει κανείς τι παίζει εκεί?

 

Φίλος μου παρουσιαστηκε εκει τον Αύγουστο.

Μου είπε οτι τους λιώνουν το κορμί

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα οργανωση κ διοικηση επιχειρησεων στο παν μακεδονιας κ θα κανω μεταπτυχιακο στα Logistics ή στο shipping management . χανω ετσι κι αλλιως την επομενη ακαδημαικη χρονια οποτε καλη φαση το ΔΕΑ .

η εκπαιδευση στο κεντρο μετραει σαν προϋπηρεσια ??? καλο ερωτημα

 

Όχι, δεν μετράει. Δεν είσαι δόκιμος στο κέντρο, ούτε στην σχολή, εκπαιδευόμενος είσαι.

 

Αλλά δεν θα είχε νόημα ούτως ή άλλως ακόμα και αν μπορούσες να πεις ότι υπηρέτησες 17 μήνες δόκιμος. Σημασία για την προυπηρεσία θα έχει ότι υπηρέτησες δόκιμος στο συγκεκριμένο πόστο, όχι η διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

6.me to nero ti ginete??einai panta kryo gia to ntouz??kai genika pinete?? ... με τα εμβόλια θα μπορείς να πιες και από την τουαλέτα ... και φυσικά υπάρχει ζεστό νερό! Εντάξει είπαμε...

 

10.me to fagito ti pezei??trwgetai??kathe mera tha trwme fasolakia kai tetoies @@ ?? ... όχι θα έχει και αστακό κάθε Παρασκευή ... ρε , μια χαρά θα τρως , θα πάρεις και 5-6 κιλάκια για αρχή! Μην αγχώνεσαι!

 

6. Πραγματικά δυσκολεύομαι να θυμηθώ μονάδα (σε 4 ήμουν) που να χε ζεστό νερό. Δεν μιλάω για ξύρισμα, το θεωρώ αυτονόητο ότι πάντα θα ξυρίζεσαι με παγωμένο νερό και θα σφάζεσαι σαν γαϊδούρι.

Για μπάνιο θα υπάρχουν 2-3 θερμοσίφωνες για 150 άτομα.:lol:

Καταλαβαίνεις. οι 20 πρώτοι με ζεστό και οι άλλοι με παγωμένο. Είχε τσιτώσει το δέρμα τόσες φορές που έκανα μπάνιο με νερό βρύσης στη Ξάνθη, τον Δεκέμβρη σε λουτρά χωρίς παραθυρόφυλλα!:!:

 

7. Το πρόγραμμα του φαγητού είναι καλό. Πάνω κάτω καλά είναι τα φαγητά, μιας και είναι στάνταρ και μαθαίνει να τα κάνει και ο πιο στόκος μάγειρας. Δευτέρα μακαρόνια-παστίτσιο, Τρίτη κοτόπουλο, Τετάρτη και Παρασκευή φακές φασόλια και κανα ζαρζαβατικό εποχής, Πέμπτη κοτόπουλο, Σάββατο και Κυριακή κρέας (χοιρινό μοσχάρι ότι κάτσει).

Κανείς φυσιολογικός δεν είχε πρόβλημα με το φαί στο στρατό. Άλλωστε τα dlivery δίνουν και παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

6. Πραγματικά δυσκολεύομαι να θυμηθώ μονάδα (σε 4 ήμουν) που να χε ζεστό νερό. Δεν μιλάω για ξύρισμα, το θεωρώ αυτονόητο ότι πάντα θα ξυρίζεσαι με παγωμένο νερό και θα σφάζεσαι σαν γαϊδούρι.

Για μπάνιο θα υπάρχουν 2-3 θερμοσίφωνες για 150 άτομα.:lol:

Καταλαβαίνεις. οι 20 πρώτοι με ζεστό και οι άλλοι με παγωμένο. Είχε τσιτώσει το δέρμα τόσες φορές που έκανα μπάνιο με νερό βρύσης στη Ξάνθη, τον Δεκέμβρη σε λουτρά χωρίς παραθυρόφυλλα!:!:

 

7. Το πρόγραμμα του φαγητού είναι καλό. Πάνω κάτω καλά είναι τα φαγητά, μιας και είναι στάνταρ και μαθαίνει να τα κάνει και ο πιο στόκος μάγειρας. Δευτέρα μακαρόνια-παστίτσιο, Τρίτη κοτόπουλο, Τετάρτη και Παρασκευή φακές φασόλια και κανα ζαρζαβατικό εποχής, Πέμπτη κοτόπουλο, Σάββατο και Κυριακή κρέας (χοιρινό μοσχάρι ότι κάτσει).

Κανείς φυσιολογικός δεν είχε πρόβλημα με το φαί στο στρατό. Άλλωστε τα dlivery δίνουν και παίρνουν.

 

..:p:happy:.... Καλό σου έκανε στο δερματάκι το κρύο νερό- σου φύγαν και οι ρυτίδες! Ήσουν άτυχος πάντως με το ζεστό νερό... εγώ , Πάτρα - Καρδίτσα - Ρόδο - Χανιά που πέρασα είχα τόσο ζεστό νεράκι που μπορούσα να βράσω και αβγουλάκι μετά! Όσο για τα παραθυρόφυλλα που έλειπαν , φαντάζομαι κάτι γυμνές φωτογραφίες φαντάρων που κυκλοφορούν στο hotarmy.com/, να κάνουν μπάνιο... είσαι και συ μέσα!:worry:

Με το delivery έχεις δίκιο ... ακόμα έχω καμιά 20αριά τηλ. στο κινητό από σουβλατζίδικα, πιτσαρίες και φυσικά από Κινέζικα :p να τρως καρχαριάκι και πάπια με ρυζάκι στην σκοπιά είναι ότι καλύτερο για ένα καθαρό μυαλό για την σωστή περιφρούρηση του στρατοπέδου!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ bayern που πηγες και δεν ειχε ζεστο νερο...? χιχιχιχι να αποφυγω μοναδες με χαλασμενους θερμοσιφωνες... δε λεει!!! νοεμβριο παρουσιαζομαι και μες το καταχειμωνο να μπανιαριζομαι με νερο σε θερμοκρασια τηξεως!!!λοοοοοοοοολ

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα οργανωση κ διοικηση επιχειρησεων στο παν μακεδονιας κ θα κανω μεταπτυχιακο στα Logistics ή στο shipping management . χανω ετσι κι αλλιως την επομενη ακαδημαικη χρονια οποτε καλη φαση το ΔΕΑ .

η εκπαιδευση στο κεντρο μετραει σαν προϋπηρεσια ??? καλο ερωτημα

Αν πας ΣΥΠ ή ΣΕΜ είναι πολύ πιθανόν να χρεωθείς κάποια αποθήκη ή διαχείρηση, οπότε είναι κατά κάποιο τρόπο σχετική με το μελλοντικό σου επάγγελμα (διαχείρηση υλικού κλπ).

Εγώ πάντως αναφέρω στο βιογραφικό μου τις διαχειρήσεις που είχα (Γραφείο Κίνησης, Διαχείρηση Καυσίμων, Διμοιρία Μεταφορών).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...