Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα καλα τι λετε? τι βαζετε βασικα στο ιδιο κουτι?.....

 

τα γσν με τις μοναδες? δηλαδη θα μου πεσουν τα λιγα μαλλια που δεν κουρεψα μιλαμε!

 

τραβα σαν νοσοκομος σε αμφιβια μοιρα να δω ποσο θα αντεξεις εκει που λογο οτι δεν υπαρχουν πολλοι καθεσαι μεσα και πας σε ΟΛΕΣ τις ασκησεις.......μια χαρα περνανε :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια?

Μη τρομοκρατειτε τον κοσμο!

Εγω γουσταρα να κανω παραμεθωριο και πηγα Διδυμοτειχο στο 496 ΓΣΝ. Προσωπικα δεν εκανα τιποτα, ημουν 1-1 και καθε μηνα 11 ημερες σπιτι μου!

Οσο για τα υπολοιπα στρατοπεδα εκει γυρω, λογω νοσοκομειου ηξερα πολλους, μια χαρα ολα!

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ασχημα αλλα οχι και ετσι!

 

Φιλαρακι που ειναι απο Μυτηλ. ναυτικο κανονισε να παει εκει και τον παει 5 μεσα 1 εξω! Για δες και αυτους που μενουν Παλασκα... Βοηθεια μας!!!

καλα εισαι σοβαρος!!! μου συγκρινεις το υγειονομικο με το πεζικο :wacko:

Υγειονομικο οπου και να πας...περνας χυμα εκτος απο 401 & 424 που εισαι λιγο τυπικος.

εγω πηγα Ρυζια Ορεστιαδος το 98 και το εξωδουχο νουμερο ηταν οαση μπροστα στην πικρα που ετρωγα καθημερινα.

επισης ολα τα στρατοπεδα εκει γυρω..(Λαγος,Κουφοβουνο) ολη μερα ειναι σε ασκηση και γενικοτερα δεν ειναι χυμα..:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το πυροβολικο τι γνωμη εχετε??περασα εποπ και καταταγομαι θηβα την αλλη εβδομαδα.τι λεει το κεντρο???εχω ακουσει καλα λογια...γενικα τι λεει σαν σωμα1)εχει τρεξιμο?? 2)μεταθεσεις τι περιοχες παιζουν??.αν μπορει ας απαντησει καποιος.
Link to comment
Share on other sites

Για το πυροβολικο τι γνωμη εχετε??περασα εποπ και καταταγομαι θηβα την αλλη εβδομαδα.τι λεει το κεντρο???εχω ακουσει καλα λογια...γενικα τι λεει σαν σωμα1)εχει τρεξιμο?? 2)μεταθεσεις τι περιοχες παιζουν??.αν μπορει ας απαντησει καποιος.

ενα κλικ καλυτερο απο το πεζικο..τα περισσοτερα ταγματα (υλες) ειναι "παρεα" με Μ/Κ ΤΠ.

Τωρα οι μεταθεσεις...παιζει να σε πανε παντου..απο Εβρο μεχρι Νησια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι η πρωτη μεταθεση εποπ πρεπει να ειναι υποχρεωτικα παραμεθωριο.ισχυει αυτο??αν βαλω βυσμα μπορω να μετατεθω πχ θεσ/νικη η ζηταω πολλα???τι πιστευεις??
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, η πρώτη μετάθεση είναι υποχρεωτικά παραμεθώριο, και εδώ που τα λέμε, θα ήταν περίεργο αν ήταν διαφορετικά. Για να επανδρώνουν τις μονάδες της παραμεθωρίου τους θέλουμε (και τους πληρώνουμε) τους ΕΠΟΠ, όχι για να κάθονται στην ενδοχώρα και να τα ξύνουν παίζοντάς το δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Απλά λέω τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Η πρώτη μετάθεση (τοποθέτηση) αν δεν κάνω λάθος είναι για 3 χρόνια. Μετά παίρνεις άλλη, εκτός αν ζητήσεις να μείνεις παραπάνω ώστε να έχεις περισσότερα μόρια για πιο ευνοϊκή δεύτερη μετάθεση. Π.χ. μπορείς να ζητήσεις να μείνεις 3+2 χρόνια σε δυσμενή μονάδα ώστε αργότερα να μπορέσεις πιο εύκολα να πας εκεί που θες.

 

Γενικότερα, εφόσον αποφάσισες να μπεις ΕΠΟΠ, θα πρέπει να συνηθίσεις το γεγονός ότι θα περάσεις πολύ μάυρα στην αρχή και θα είσαι μόνιμα με μια βαλίτσα στο χέρι, όπως οι περισσότεροι στρατιωτικοί. Μόλις περάσει λίγος καιρός και μάθεις το πόστο σου ή την ειδικότητά σου (ό,τι θα έχεις) και γενικότερα προσαρμοστείς στις ιδιαίτερότητες της εκάστοτε μονάδας (και του διοικητή) τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Η μόνη περίπτωση να μην πας παραμεθώριο μέσω πυροβολικού είναι αν σου δώσουν ειδικότητα Hawk. Οι μονάδες αυτές είναι μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη, αλλά φυσικά όλοι εκεί θέλουν να πάνε, δεν γίνεται όμως.

 

Καλή σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μετάθεση (τοποθέτηση) αν δεν κάνω λάθος είναι για 3 χρόνια. Μετά παίρνεις άλλη, εκτός αν ζητήσεις να μείνεις παραπάνω ώστε να έχεις περισσότερα μόρια για πιο ευνοϊκή δεύτερη μετάθεση. Π.χ. μπορείς να ζητήσεις να μείνεις 3+2 χρόνια σε δυσμενή μονάδα ώστε αργότερα να μπορέσεις πιο εύκολα να πας εκεί που θες.

 

Εχω διαβάσει την διαταγή και την θυμάμαι, παραμονή στην φρουρά μέχρι 4 χρόνια με δυνατότητα παράτασης για 3 ακόμα χρόνια.

 

@ ufo:Νομίζω θα περάσετε και σχολείο μαχητή αμέσως μετά την βασική εκπαίδευση.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

παιδια για ειδικες δυναμεις Λ.Ο.Κ.τι χρειαζετε ωστε να μπορεις να μπεις;;γενικα απο τραυματισμους,σωματικο βαρος,επεμβασεις και ολα αυτα.:worry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια για ειδικες δυναμεις Λ.Ο.Κ.τι χρειαζετε ωστε να μπορεις να μπεις;;γενικα απο τραυματισμους,σωματικο βαρος,επεμβασεις και ολα αυτα.:worry:

 

Οταν φτασεις στα 20-25 που θα πας φανταρος θα εχεις ερθει στα λογικα σου οποτε μην ανησυχεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτασεις στα 20-25 που θα πας φανταρος θα εχεις ερθει στα λογικα σου οποτε μην ανησυχεις :lol:

γιατι ρε συ?

εγω θα παω στα Ο.Υ.Κ. :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε συ?

εγω θα παω στα Ο.Υ.Κ. :p

Βρε καλώς τον!:ρ

Μόλις σου έρθει το χαρτί, να μας πεις που παρουσιάζεσαι!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι σοβαρος!!! μου συγκρινεις το υγειονομικο με το πεζικο :wacko:

Υγειονομικο οπου και να πας...περνας χυμα εκτος απο 401 & 424 που εισαι λιγο τυπικος.

εγω πηγα Ρυζια Ορεστιαδος το 98 και το εξωδουχο νουμερο ηταν οαση μπροστα στην πικρα που ετρωγα καθημερινα.

επισης ολα τα στρατοπεδα εκει γυρω..(Λαγος,Κουφοβουνο) ολη μερα ειναι σε ασκηση και γενικοτερα δεν ειναι χυμα..:confused:

 

Καλα μαλλον εχεις μεινει λιγο πισω..... :p

Πηγες στρατο πριν 10 σχεδον χρονια και μιλας :X

Εχουν αλλαξει και αλλο τα πραγματα προς το καλυτερο!

Χωρις φυσικα να μην υπαρχουν και τα ''μαυρα'' στρατοπεδα ακομα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τον!:ρ

Μόλις σου έρθει το χαρτί, να μας πεις που παρουσιάζεσαι!:shifty:

εννοειτε!! πρωτοι πρωτοι θα το μαθετε!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε!! πρωτοι πρωτοι θα το μαθετε!

 

billakosss Νοέμβρη παρουσιάζεσαι; Αντε με το καλό, σε περιμένουμε! :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οταν φτασεις στα 20-25 που θα πας φανταρος θα εχεις ερθει στα λογικα σου οποτε μην ανησυχεις :lol:

 

εγω το ηθελα απο μικρο παιδι να παω στα Λ.Ο.Κ.Δεν νομιζω να μου αλλαξει η γνωμη μεχρι τοτε.παντως εχω και αλλα 10χρονια.:p:p

Link to comment
Share on other sites

billakosss Νοέμβρη παρουσιάζεσαι; Αντε με το καλό, σε περιμένουμε! :p

ναι τον Νοεμβρη. εσυ πως περνας εκει?

εγω το ηθελα απο μικρο παιδι να παω στα Λ.Ο.Κ.Δεν νομιζω να μου αλλαξει η γνωμη μεχρι τοτε.παντως εχω και αλλα 10χρονια.:p:p

 

κατσε να δουμε σε 10 χρονια στανταρ θα ειναι 6μηνες. μπορει και να μην εχει στρατο τοτε.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να μην εχει στρατο τοτε.

 

Καλό αστείο! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!επιτέλους μετά από 5 χρόνια φοίτησης πήρα και εγώ το πτυχίο μου!Ηρθε και η ώρα λοιπόντου φανταρικού....μου είπαν ότι αν σπάσω την αναβολή μου μέχρι 31 οκτωβρίου φεύγω τιν φεβρουάριο..οπότε μάλλον θα αρχίσω να σας πρήζω και εγώ στο θέμα αυτό..

Αν θα μπορούσε καποιος να μου απαντήσει σε ενα απλό ερώτημα...διαβασα στο army.gr και σε σελίδες του θέματος ότι δεν επιτρέπεται κινητό...μπορείς όμως να το περάσεις....δηλαδή πως βρε παιδιά?

και δεύτερον (επειδή είμαι φανατικός καπνιστής) με τα τσιγάρα μου τι θα κάνω?θα παρουσιαστώ και θα έχωμαζί μου και 2 κούτες τσιγάρα???

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Καλα μαλλον εχεις μεινει λιγο πισω..... :p

Πηγες στρατο πριν 10 σχεδον χρονια και μιλας :X

Εχουν αλλαξει και αλλο τα πραγματα προς το καλυτερο!

Χωρις φυσικα να μην υπαρχουν και τα ''μαυρα'' στρατοπεδα ακομα!

 

Όπως και να έχει δεν μπορείς να μου συγκρίνεις υγειονομικό με πεζικό(ειδικά αν τύχεις σε κανένα Μ/Κ, θα είναι σαν να είχες πάει μαύρος.)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μα καμια σχεση δεν εχουν αυτα τα πραγματα..εγω ημουν 508 Μ/Κ τπ στα ριζια και ετρεχα περισσοτερο απ'οτι το ταγμα των Μαυρων στην ορεστιαδα.δεν μπορει να γινει συγκριση υγειονομικου με Πεζικου.και οποιος μπαινει σε αυτη την διαδικασια...μαλλον δεν ξερει τι λεει.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μα καμια σχεση δεν εχουν αυτα τα πραγματα..εγω ημουν 508 Μ/Κ τπ στα ριζια και ετρεχα περισσοτερο απ'οτι το ταγμα των Μαυρων στην ορεστιαδα.δεν μπορει να γινει συγκριση υγειονομικου με Πεζικου.και οποιος μπαινει σε αυτη την διαδικασια...μαλλον δεν ξερει τι λεει.:)

 

Και εγώ που είμαι αυτή τη στιγμή στο 502 στην Καβύλη, το ίδιο έχω να πώ.

Άρε, αυτά τα μηχανοκίνητα!!!

Μεγάλη πίκρα.....:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kati pou akousa pos apo flevari tha ginei 18mini i thiteia isxiei i mlkies?

Μλκιες for sure!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kati pou akousa pos apo flevari tha ginei 18mini i thiteia isxiei i mlkies?

εδω και ποσο καιρο λενε πως θα μειωσουν την θητεια,τωρα ακουσες πως θα την αυξησουν;;;;:confused:ραδιο αρβυλα θα ηταν...

 

 

 

υγ μπεγνη μου τι κανειιιιις;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Makari giati efaga treli ita, epeidi den prolaveno na mpo prin apo flevari.Mou to pe ena pedi pou mpeni noemvri,pos akouse kati tetoio.Elpizo pantos na min isxisei me tin kammia.Gia tin meiosi toso kairo legetai kai oloi perimoun alla malloun den tha allaksei kati pote.

 

Pistevete pos aksizei na perimeno merika xronia mpas kai kati allaksei,i na tin akiroso tin anavoli me to pou vgalo tin sxoli mou.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...