Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να' σαι καλα αδερφε που ποσταρες που να βρεις σε τοσες σελιδες κατι σχετικο!ειναι διλημμα τελικα!πας απλος φανταρος να ξεμπερδευεις η κανεις υπομονη 3 μηνες παραπανω με ολα τα θετικα που εχει!πραγματικα το βλεπεις σαν δουλεια!δυσκολη αποφαση!οποιος δηλωσει για δοκιμος τον παιρνουν η θελει μεσο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να' σαι καλα αδερφε που ποσταρες που να βρεις σε τοσες σελιδες κατι σχετικο!ειναι διλημμα τελικα!πας απλος φανταρος να ξεμπερδευεις η κανεις υπομονη

3 μηνες παραπανω με ολα τα θετικα που εχει!πραγματικα το βλεπεις σαν δουλεια!δυσκολη αποφαση!οποιος δηλωσει για δοκιμος τον παιρνουν η θελει μεσο?

 

5 μηνες παραπανω

δηλαδη 17 μηνες :cry::cry:

 

edit:βεβαια δεν ξερω τι γινετε στην περιπτωση που καπιος δικαιουτε 9μηνο.

εγω οταν τους ειπα οτι κανω 9 μηνες δεν μερωτησανε αν θελω να παω δοκιμος

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

πως ειχα την εντυπωση για 3μηνες?παντως πετυχα το 5 ειτε σε συνολο 12+3=15 ειτε συν 5μηνες :lol::lol:

καλα θεωρω οτι οι δυο επιπλεον μηνες δεν ειναι κ μεγαλο διαστημα!

Link to comment
Share on other sites

πως ειχα την εντυπωση για 3μηνες?παντως πετυχα το 5 ειτε σε συνολο 12+3=15 ειτε συν 5μηνες :lol::lol:

καλα θεωρω οτι οι δυο επιπλεον μηνες δεν ειναι κ μεγαλο διαστημα!

 

μπες μεσα κ μετα ελα να μου το πεις :)

ηθελα μια εβδομαδα να απολυθω κ μου φενοτανε αιωνας

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

μπες μεσα κ μετα ελα να μου το πεις :)

ηθελα μια εβδομαδα να απολυθω κ μου φενοτανε αιωνας

 

κοιτα οταν εισαι απλος φανταρος κ η μια μερα φαινεται αιωνας!οταν μιλαμε για δομικος θεωρω οτι ειναι σαν να δουλευεις κ ξερεις οτι σε 17μηνες ληγει η συμβαση σου!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οταν εισαι απλος φανταρος κ η μια μερα φαινεται αιωνας!οταν μιλαμε για δομικος θεωρω οτι ειναι σαν να δουλευεις κ ξερεις οτι σε 17μηνες ληγει η συμβαση σου!

 

μπα μην το λες βλεπω το φιλαρακι μου που κανονικα επρεπε να απολυθει τωρα τον αυγουστο εχει να κανει ακομη 5 μηνες

κ παρολο που ειναι εδω σαλονικα μου λεει οτι δεν την παλευει αλλο,

βεβαια ο καθε χαρακτηρας ειναι διαφορετικος.

παντος η δικια μου η γνωμη ειναι να πας να κανεις 12 μηνες κ να σηκωθεις να φυγεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις σπουδασει κατι ή δεν εχεις μια δουλεια να σε περιμενει, σιγουρα το να γινεις δοκιμος ειναι ιδανικο. Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι 99% βεβαιο οτι μιλαμε για χασιμο χρονου.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να πω βλακεία αλλά θα ρωτήσω.Αν κάποιος έχει τελειώσει κάποια σχολή και πάει στρατό μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει αξιωματικός?Κάτι τέτοιο έχω ακουσει η λέω μ@@@@.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις σπουδασει κατι ή δεν εχεις μια δουλεια να σε περιμενει, σιγουρα το να γινεις δοκιμος ειναι ιδανικο. Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι 99% βεβαιο οτι μιλαμε για χασιμο χρονου.

 

προσωπικα εχω τελειωσει πληροφορικη κ οσον αφορα για δουλεια δεν εχω ουτε με περιμενει κατι!απλα απο φιλους που σκεφτονται να πανε δοκιμοι μου προεκυψε κ εμενα η επιθυμια χωρις βεβαια να ψηνομαι κ πολυ!μεχρι το νοεμβριο που μπαινω θα το σκεφτω!γι' αυτο αλλωστε ρωταω καποια πραγματα για μια πιο σφαιρικη αποψη του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να πω βλακεία αλλά θα ρωτήσω.Αν κάποιος έχει τελειώσει κάποια σχολή και πάει στρατό μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει αξιωματικός?Κάτι τέτοιο έχω ακουσει η λέω μ@@@@.

 

μπα δυσκολα στο στρατο ολλοι οι φανταροι ειναι ισσοι

δεν μπα να ανακαλυψες το εμβολιο του ειτζ οταν περασεις την πυλη

κ δισκο θα πλυνεις κ τουαλετα θα καθαρισεις :p

βεβαια εχεις την δυνατοτητα να γινεις εφεδρος λοχιας κ

εφεδρος δεκανεας αλλα σαυτο δεν πεζει ρολο αν εχεις πτυχιο η οχι

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

μπα δυσκολα στο στρατο ολλοι οι φανταροι ειναι ισσοι

δεν μπα να ανακαλυψες το εμβολιο του ειτζ οταν περασεις την πυλη

κ δισκο θα πλυνεις κ τουαλετα θα καθαρισεις :p

βεβαια εχεις την δυνατοτητα να γινεις εφεδρος λοχιας κ

εφεδρος δεκανεας αλλα σαυτο δεν πεζει ρολο αν εχεις πτυχιο η οχι

 

Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει για αυτό ρωτάω.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να πω βλακεία αλλά θα ρωτήσω.Αν κάποιος έχει τελειώσει κάποια σχολή και πάει στρατό μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει αξιωματικός?Κάτι τέτοιο έχω ακουσει η λέω μ@@@@.

 

 

Προφανώς εννοείς δόκιμος, αυτό που δηλαδή συζητάνε και τα παιδιά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει για αυτό ρωτάω.

 

Προφανώς εννοείς δόκιμος, αυτό που δηλαδή συζητάνε και τα παιδιά πιο πάνω.

 

σωστα μπορεις να γινεις κ εφεδρος δοκιμος

αλλα κ παλι δεν πεζει ρολο το πτυχιο

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να πω βλακεία αλλά θα ρωτήσω.Αν κάποιος έχει τελειώσει κάποια σχολή και πάει στρατό μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει αξιωματικός?Κάτι τέτοιο έχω ακουσει η λέω μ@@@@.

 

Μπορείς για παράδειγμα αν είσαι φαρμακοποιός να γίνεις έφεδρος αξιωματικός του υγειονομικού και για τους μήνες που υπηρετείς θα βρίσκεσαι σε κάποιο φαρμακείο!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς για παράδειγμα αν είσαι φαρμακοποιός να γίνεις έφεδρος αξιωματικός του υγειονομικού και για τους μήνες που υπηρετείς θα βρίσκεσαι σε κάποιο φαρμακείο!

 

...επίσης, αν έχεις τελειώσει φιλόλογος μπορείς να γίνεις ΔΕΑ στρατολογίας και αν έχεις τελειώσει οικονομικά ΔΕΑ Οικονομικού.

 

μόνο που από πίσω θέλει και έναν χαυλιόδοντα ΝΑ! με το συμπάθειο.

 

Προφανώς εννοείς δόκιμος, αυτό που δηλαδή συζητάνε και τα παιδιά πιο πάνω.

παλαιότερα υπήρχε επιλογή όσοι υπηρετούσαν δόκιμοι να έμεναν στο στράτευμα εθελοντικά ως ανθυπολοχαγοί. Βέβαια δεν είχαν εξέλιξη, μέχρι τον βαθμό του ταγματάρχη μόνο, αλλά μάλλον άξιζε τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

...επίσης, αν έχεις τελειώσει φιλόλογος μπορείς να γίνεις ΔΕΑ στρατολογίας και αν έχεις τελειώσει οικονομικά ΔΕΑ Οικονομικού.

 

μόνο που από πίσω θέλει και έναν χαυλιόδοντα ΝΑ! με το συμπάθειο.

 

Χα χα χα!:lol:

Ναι, έτσι είναι και γενικά στον στρατό χρειάζεται τύχη.

Από τη μια μέρα στην άλλη μπορεί να έρθουν τα πάνω κάτω, ό,τι και αν είσαι(και δεν αναφέρομαι μόνο σε βύσματα, μεταθέσεις κλπ)

 

 

παλαιότερα υπήρχε επιλογή όσοι υπηρετούσαν δόκιμοι να έμεναν στο στράτευμα εθελοντικά ως ανθυπολοχαγοί. Βέβαια δεν είχαν εξέλιξη, μέχρι τον βαθμό του ταγματάρχη μόνο, αλλά μάλλον άξιζε τον κόπο.

Τότε ναι, άξιζε.

Ο πατέρας μου, σαν δόκιμος έπαιρνε τα 2πλάσια χρήματα από την μητέρα μου που εργοζοταν.

Τότε βέβαια τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά(κυρίως λόγω χούντας)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...επίσης, αν έχεις τελειώσει φιλόλογος μπορείς να γίνεις ΔΕΑ στρατολογίας και αν έχεις τελειώσει οικονομικά ΔΕΑ Οικονομικού.

 

μόνο που από πίσω θέλει και έναν χαυλιόδοντα ΝΑ! με το συμπάθειο.

 

 

Επειδή ψιλομπερδεύτηκα: ΔΕΑ γενικά γίνεσαι άνετα αλλα δύσκολο είναι για να γίνεις συγκεκριμένα ΔΕΑ οικονομικού/στρατολογίας; Αυτό εννοείς; :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψιλομπερδεύτηκα: ΔΕΑ γενικά γίνεσαι άνετα αλλα δύσκολο είναι για να γίνεις συγκεκριμένα ΔΕΑ οικονομικού/στρατολογίας; Αυτό εννοείς; :O

Aκριβώς gmac. Ακριβώς. Οι δύο τελευταίοι περνάν την θητεία τους σε γραφεία. Οπότε δεν είναι δύσκολο, απλά δεν γίνεται. Χρειάζεται βύσμα για κάτι τέτοιο. Τυχαία δεν πάει κανείς.

 

Για να γίνεις ΔΕΑ αρκεί να έχεις ένδειξη ΥΕΑ στο χαρτί που θα σου έρθει, και αν έχεις τελειώσει οποιαδήποτε σχολή σίγουρα θα έχεις ένδειξη. Πολλές φορές, και μόνο λύκειο να έχεις τελειώσει, μπορεί να έχεις ένδειξη. Παλαιότερα που η θητεία ήταν μεγαλύτερη ίσχυε το ακριβώ αντίθετο. τότε ήθελε μέσο για να έχεις ένδειξη ΥΕΑ, εξού και το ρητό «ΥΕΑ γίνεσαι με βύσμα αλλά ΔΕΑ με κλύσμα» :p

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς gmac. Ακριβώς. Οι δύο τελευταίοι περνάν την θητεία τους σε γραφεία. Οπότε δεν είναι δύσκολο, απλά δεν γίνεται. Χρειάζεται βύσμα για κάτι τέτοιο. Τυχαία δεν πάει κανείς.

 

Thanks. :)

 

Εντελώς ακαδημαϊκά, για τους τρελα βυσματιες δεν υπάρχουν ούτως η άλλως ιδιότητες γραφείου/λούφας χωρίς να είναι ΔΕΑ (άρα με 12μηνo κανονικά);

 

Αν ρωτάω μ****ς μη με παρεξηγείς :p

Link to comment
Share on other sites

...

 

παλαιότερα υπήρχε επιλογή όσοι υπηρετούσαν δόκιμοι να έμεναν στο στράτευμα εθελοντικά ως ανθυπολοχαγοί. Βέβαια δεν είχαν εξέλιξη, μέχρι τον βαθμό του ταγματάρχη μόνο, αλλά μάλλον άξιζε τον κόπο.

 

KINOS ''OI ROUFIANOI TOU ES''

POU GLIFOUN KAI KARFONOUN OLOUS TOUS IPOLIPOUS GIA NA MIN PAROUN XAMILI BA8MOLOGIA KAI APOLI8OUN.

PROSOPIKA TOUS SIXENOME GIATI TO MONO POU KSEROUN NA KANOUN EINAI NA ROUFIANEYOUN.EYTIXOS DEN EXOUNE MINI POLI AKOMA OPOU NANE FEYGOUN KAI OI TELEYTAIOI

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι ενάντια στους Όρους Πρόσβασης & Χρήσης και είναι σαν να φωνάζεις.

Επίσης μην είσαι απόλυτος.

Στην θητεία μου γνώρισα 3 μόνιμους αξιωματικούς που ξεκίνησαν ως δόκιμοι. Οι 2 ήταν καλοί και ο ένας ψιλοστραβός.

Πάντα εξαρτάται από τον ίδιο τον άνθρωπο.

 

Επίσης, όταν έγινε ο θεσμός των Ε.Π.Υ, μπορούσες να συνεχίσεις από δόκιμος και να γίνεις Ε.Π.Υ Λχίας (φρίκη... ).

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς gmac. Ακριβώς. Οι δύο τελευταίοι περνάν την θητεία τους σε γραφεία. Οπότε δεν είναι δύσκολο, απλά δεν γίνεται. Χρειάζεται βύσμα για κάτι τέτοιο. Τυχαία δεν πάει κανείς.

 

Για να γίνεις ΔΕΑ αρκεί να έχεις ένδειξη ΥΕΑ στο χαρτί που θα σου έρθει, και αν έχεις τελειώσει οποιαδήποτε σχολή σίγουρα θα έχεις ένδειξη. Πολλές φορές, και μόνο λύκειο να έχεις τελειώσει, μπορεί να έχεις ένδειξη. Παλαιότερα που η θητεία ήταν μεγαλύτερη ίσχυε το ακριβώ αντίθετο. τότε ήθελε μέσο για να έχεις ένδειξη ΥΕΑ, εξού και το ρητό «ΥΕΑ γίνεσαι με βύσμα αλλά ΔΕΑ με κλύσμα» :p

 

Ναι αλλά ένας φαρμακοποιός ή γιατρός ή οδοντίατρος και να μην γίνουν δόκιμοι περνούν πολύ καλύτερα από όλους τους άλλους φαντάρους σε γενικές γραμμές αφού ανήκουν στο υγειονομικό! Ένας οπλίτης φαρμακοποιός πάλι σε φαρμακείο θα είναι!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ένας φαρμακοποιός ή γιατρός ή οδοντίατρος και να μην γίνουν δόκιμοι περνούν πολύ καλύτερα από όλους τους άλλους φαντάρους σε γενικές γραμμές αφού ανήκουν στο υγειονομικό! Ένας οπλίτης φαρμακοποιός πάλι σε φαρμακείο θα είναι!

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το τελευταίο...

Επίσης οι γιατροί (με τον βαθμό του στρατιώτη) όταν τελειώσει η θητεία τους, παίρνουν τον βαθμό του ανθυπολοχαγού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το τελευταίο...

Επίσης οι γιατροί (με τον βαθμό του στρατιώτη) όταν τελειώσει η θητεία τους, παίρνουν τον βαθμό του ανθυπολοχαγού.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν ισχύει αυτό με τους γιατρούς... Όσο για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι υγειονομικοί φαντάροι πίστεψε με johny ξέρω τι συμβαίνει και είναι σε πολύ καλύτερη θέση από όλους τους υπόλοιπους των όπλων...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το τελευταίο...

Επίσης οι γιατροί (με τον βαθμό του στρατιώτη) όταν τελειώσει η θητεία τους, παίρνουν τον βαθμό του ανθυπολοχαγού.

 

Ισχύει και παραισχύει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...