Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι δεν ισχύει αυτό με τους γιατρούς... Όσο για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι υγειονομικοί φαντάροι πίστεψε με johny ξέρω τι συμβαίνει και είναι σε πολύ καλύτερη θέση από όλους τους υπόλοιπους των όπλων...

 

Κι εγώ δεν το γνώριζα μέχρι πριν 2 χρόνια, αν και ήμουν κι εγώ δόκιμος. Τότε πρώτος μου ξάδερφος που υπηρέτησε ως γιατρός με τον βαθμό του στρατιώτη, όταν τελείωσε τον κάλεσαν και του έδωσαν το αστέρι. Και τότε το έμαθα.:blink:

Για αυτό που λες σχετικά με τους υγειονομικούς φαντάρους το ξέρω κι εγώ. Είναι γνωστό! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι ενάντια στους Όρους Πρόσβασης & Χρήσης και είναι σαν να φωνάζεις.

Επίσης μην είσαι απόλυτος.

Στην θητεία μου γνώρισα 3 μόνιμους αξιωματικούς που ξεκίνησαν ως δόκιμοι. Οι 2 ήταν καλοί και ο ένας ψιλοστραβός.

Πάντα εξαρτάται από τον ίδιο τον άνθρωπο.

 

Επίσης, όταν έγινε ο θεσμός των Ε.Π.Υ, μπορούσες να συνεχίσεις από δόκιμος και να γίνεις Ε.Π.Υ Λχίας (φρίκη... ).

 

ama exeis paratirisei grafo Panta me mikra alla tora ontos fonazo:)

mexri tora exo gnorisei 6 oi opioi itan kai oi 6 ROUFIANOI.einai gnosto ston e.s.

to (friki)gia tous epi den to katalaba.mia xara einai poli ap aytous idika otan perasoun sto 8esmo tou em8 giati siniditopioun pio poli to ti kanoun.opos kai apo tous epop.ektos an enoeis friki apo aks se ipaks:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το δεύτερο. Από αξκός σε υπαξκός. Πέφτεις κάμποσους βαθμούς...;)

Για τους Ε.Π.Υ τι να πω. Έχω γνωρίσει και καλούς έχω γνωρίσει και ΕΠΥ ταξίαρχους:p... και τεμπέληδες... εξαρτάται!

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, όταν έγινε ο θεσμός των Ε.Π.Υ, μπορούσες να συνεχίσεις από δόκιμος και να γίνεις Ε.Π.Υ Λχίας (φρίκη... ).

 

:rolleyes: Αφηνες το τριγωνο και επαιρνες την σαρδελα.

μεγαλη πικρα..:cold:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις μελος της πσεεδ?

 

αν ναι ποσοι απο εσας ηταν χτες στην περιπολια?

Τι ειναι αυτοι??? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στον Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών, ναι.:worry:
Link to comment
Share on other sites

παν συνδεσμος εφερδων ενοπλων δυναμεων οποτε λογικα και αξιωματικων..

 

Αυτό πρέπει να είναι διαφορετικό από τον Σύνδεσμο Εφέδρων Αξιωματικών και για να είμαι ειλικρινής, πρώτη φορά το ακούω. :worry:

Θεωρητικά πρέπει να περιλαμβάνει όλους τους έφεδρους ανεξαρτήτως βαθμού.

Αν μάθεις περισσότερες πληροφορίες, ανέφερέ τις πάντως.:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.pseed.gr/

κοιτα το λογικα καποια σχεση πρεπει να εχουν και τα δυο

Στο Ιστορικό λέει "Τα μέλη του ΠΣΕΕΔ είναι όλοι οι Έφεδροι Αξιωματικοί Μέλη των ΣΕΑΝ και μη, οι Υπαξιωματικοί και Οπλίτες των Ενόπλων Δυνάμεων (Στρατού, Ναυτικού, Αεροπορίας και των Ειδικών Δυνάμεων) ανεξαρτήτως ειδικότητας, στα πρότυπα των αντιστοίχων ευρωπαϊκών οργανώσεων"

Επίσης είναι και οι δύο Σύνδεσμοι αναγνωρισμένοι από το ΥΠΕΘΑ και εποπτεύονται από αυτό.

Εδώ είναι η αντίστοιχη ιστοσελίδα της Ανώτατης Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εφέδρων Αξιωματικών, μέλη της οποίας είναι οι απανταχού Σύνδεσμοι Εφέδρων Αξιωματικών. http://www.apoea.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω τα εξής:

1) Στο ναυτικό από την θητεία του Νοέμβρη και μετά υπηρετείς για 14 μήνες ή για 12;

2)Ο αδερφός μου που είναι δόκιμος έφεδρος αξιωματικός υποστηρίζει (από ότι ακούει) ότι αν βγεις δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός (πχ. από Σ.Ε.Α.Π.) , παίρνεις μόρια στην σχολή δημόσιας διοίκησης και πιθανόν και στο ΑΣΕΠ. Επιπροσθέτως, υποστηρίζει ότι αν πάρεις την ιδιότητα οικονομικός έχεις πιο πολλά μόρια για τα οικονομικά πόστα των σχολών. Ξέρει κανείς αν ισχύει τίποτα από αυτά (υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση, γενικότερα);

3)Μπαίνω τον Νοέμβρη και δεν ξέρω τι να κάνω. Να διεκδικήσω μετάθεση ναυτικό (μπας και γίνει τίποτα) ή να πάω και εγώ δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός. Συμβουλές;

Ευχαριστω προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβρη πιθανόν να έχουμε άλλη κυβέρνηση, οπότε τα πάντα θα είναι στον αέρα...

 

Ακόμα και την ίδια να έχουμε, κανείς δεν εγγυάται τι θα γίνει με την διάρκεια της θητείας.

 

Εγώ ξέρω ότι τα μόρια είναι αποκλειστικά για τα σώματα ασφαλείας.

 

Την ιδιότητα οικονομικός δεν την παίρνεις έτσι απλά. Θέλει χαυλιόδοντα.

 

Δύσκολο να πάρεις μετάταξη (και όχι μετάθεση) στο Ναυτικό. Πόσοι να πρωτοπάνε πια;

 

Το αν θα πας για ΔΕΑ ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από σένα και τις προταιρεότητές σου.

Δες προηγούμεν μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν μπορείς και έχεις τα κονέ να πάς στο ναυτικό. Δεν συγκρίνεται με τα άλλα σώματα, κατά τη γνώμη μου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν μπορείς και έχεις τα κονέ να πάς στο ναυτικό. Δεν συγκρίνεται με τα άλλα σώματα, κατά τη γνώμη μου

αυτο ελυπε να συγκριθει..(εγκαταστασεις,μερη που θα σε πανε,καλυτερη μεταχειρηση)

ασε που θα κανεις και γνωριμιες με "διασημους" :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω τα εξής:

1) Στο ναυτικό από την θητεία του Νοέμβρη και μετά υπηρετείς για 14 μήνες ή για 12;

2)Ο αδερφός μου που είναι δόκιμος έφεδρος αξιωματικός υποστηρίζει (από ότι ακούει) ότι αν βγεις δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός (πχ. από Σ.Ε.Α.Π.) , παίρνεις μόρια στην σχολή δημόσιας διοίκησης και πιθανόν και στο ΑΣΕΠ. Επιπροσθέτως, υποστηρίζει ότι αν πάρεις την ιδιότητα οικονομικός έχεις πιο πολλά μόρια για τα οικονομικά πόστα των σχολών. Ξέρει κανείς αν ισχύει τίποτα από αυτά (υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση, γενικότερα);

3)Μπαίνω τον Νοέμβρη και δεν ξέρω τι να κάνω. Να διεκδικήσω μετάθεση ναυτικό (μπας και γίνει τίποτα) ή να πάω και εγώ δόκιμος έφεδρος υπαξιωματικός. Συμβουλές;

Ευχαριστω προκαταβολικά :)

 

Aπό την ΣΕΑΠ βγαίνεις Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός. Τα μόρια ισχύουν μόνο για τα σώματα ασφαλείας. Τα υπόλοιπα είναι ράδιο αρβύλα.

 

Όσον αφορά για να πας στο ναυτικό, θέλει γερό βύσμα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν μπορείς και έχεις τα κονέ να πάς στο ναυτικό. Δεν συγκρίνεται με τα άλλα σώματα, κατά τη γνώμη μου

 

Συμφωνώ....

17 μήνες τρέλλας ....

+25 κιλά γύρισα :(

Link to comment
Share on other sites

αναμφισβητητα θεωρω το καλυτερο σωμα για να υπηρετησεισ ειναι η αεροπορια.εχω ακουσει απο πολλουσ οτι το ναυτικο εχει πολυ τρεξιμο...
Link to comment
Share on other sites

αναμφισβητητα θεωρω το καλυτερο σωμα για να υπηρετησεισ ειναι η αεροπορια.εχω ακουσει απο πολλουσ οτι το ναυτικο εχει πολυ τρεξιμο...

 

μπα σε καλο σου γελασαμε.Τι αλλο θα ακουσουμε.Ναυτικο=Τσουγκρανα για το ξυσιμο.

Ιεραρχικα εχει γινει μακραν το καλυτερο σωμα για να υπηρετεις.Εκπαιδευση στο grand resort poros,μεταθεση συνηθως κοντα στο σπιτι σου κ προσωπικο εκπαιδευμενο κ ακομπλεξαριστο.Ειναι πολυ δυσκολο να μπεις ομως αν δεν εχεις ισχυρο βυσμα.Σκεψου οτι παιρνει 1000-1500 ατομα απο ολη την Ελλαδα.

*Αυριο παω στην ορκομοσια των ναυτων.Να θυμηθω κ τα παλια...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παει σε ορκομωσια στον Πορο..και ενω εχω υπηρετησει..τα ειδα με αλλη οπτικη τα πραγματα.καμια σχεση με αυτα που ειχα περασει..εγω..ολα μπορει να ηταν τυπικα..αλλα ηταν και πολυ χυμα!

ανεβηκα στους θαλαμους..και ντραπηκα να μπω..αυτοι οι θαλαμοι..αμφιβαλλω αν τους βρεις σε οποιοδηποτε στρατοπεδο σε ολη την Ελλαδα.

ενα σας λεω..δεν θυμιζαν καθολου στρατο!

τωρα η Αεροπορια...εχει και αυτη τα "καλα" της αλλα..δεν μπορει να συγκριθει...με το Ναυτικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω ποια είναι τα σώματα ασφαλείας (για να δω αν με ενδιαφέρουν). Βρήκα τα ακόλουθα: Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, Ελληνική Αστυνομία, Πυροσβεστικό Σώμα Ελλάδος, το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, Λιμενικό Σώμα και Ελληνική Χωροφυλακή.

Εκ' πρώτης όψεως το λιμενικό και το Σ.Δ.Ο.Ε μου ακούγονται ενδιαφέροντα (αν και υποψιάζομαι ότι τα μόρια που θα πάρω χωρίς βύσμα θα είναι άχρηστα)...;)

Αν υπάρχουν άλλα σώματα ασφαλείας που δεν βρήκα pls ενημερώστε.

Επίσης, αν γνωρίζετε , πείτε και αν τα μόρια αυτά είναι σημαντική βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να βρω ποια είναι τα σώματα ασφαλείας (για να δω αν με ενδιαφέρουν). Βρήκα τα ακόλουθα: Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, Ελληνική Αστυνομία, Πυροσβεστικό Σώμα Ελλάδος, το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, Λιμενικό Σώμα και Ελληνική Χωροφυλακή.

Εκ' πρώτης όψεως το λιμενικό και το Σ.Δ.Ο.Ε μου ακούγονται ενδιαφέροντα (αν και υποψιάζομαι ότι τα μόρια που θα πάρω χωρίς βύσμα θα είναι άχρηστα)...;)

Αν υπάρχουν άλλα σώματα ασφαλείας που δεν βρήκα pls ενημερώστε.

Επίσης, αν γνωρίζετε , πείτε και αν τα μόρια αυτά είναι σημαντική βοήθεια.

 

Πρόσθεσε και την Αγροφυλακή!:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα , βρήκα ότι ο Δ.Ε.Α. παίρνει 50 μόρια (το είχε αναφέρει ο χρήστης ενός forum). Αυτά τα μόρια δεν είναι λίγα αν αναλογιστεί κανείς ότι η άριστη γνώση μίας ξένης γλώσσας δίνει 70 μόρια, τρεις οκτάμηνες συμβάσεις 156 μόρια ενώ το μεταπτυχιακό 150 μόρια.

Απ' ότι διαπίστωσα, τα μόρια ισχύουν, όντως, μόνο για σώματα ασφαλείας και συγκεκριμένα για Ε.Π.Ο.Π., συνοριοφύλακες ,ειδικούς φρουρούς και Ναυτικό. Δεν βρήκα αν ισχύουν για πυροσβεστική και Σ.Δ.Ο.Ε..

Τέλος ένας χρήστης δήλωσε ότι, δέχτηκαν την ιδιότητα του Δ.Ε.Α ως έναν επιπλέον λόγο για να τον πάρουν σε γνωστό μεταπτυχιακό (στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας).

Οι πληροφορίες είναι επισφαλείς, οπότε πρέπει να τις αξιοποιήσουμε με επιφύλαξη (ίσως να ρωτήσω και τα Κ.Ε.Π.):rolleyes:

Όποιος ξέρει περισσότερα και έχει χρόνο ας με διορθώσει (αν δεν ισχύει κάτι απ' όσα βρήκα) ή ας προσθέσει νέες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...