Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικά ελληνικά τραγούδια στους τίτλους δεν τα έχει με ελληνικούς χαρακτήρες. Κατέβασα και το Google Music, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Υπάρχει λύση;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα!

 

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το Samsung Galaxy S II και τσούπ! είδα πως υπάρχει ένα θέμα με τους επεξεργαστές αυτού του smartphone. Διάβασα λοιπόν πως κυκλοφορεί με δύο επεξεργαστές, ο ένας είναι ο Exynos 4210 της Samsung (i9100) και ο άλλος είναι ο OMAP 4430 της Texas Instruments (i9100G). Κατάλαβα πως ο Exynos είναι ο πιό γρήγορος απο τους δύο.

 

Πώς θα μπορέσω να καταλάβω αν το κινητό το οποίο θα αγοράσω θα φοράει τον Exynos? Υπάρχει κανείς να με βοηθήσει? SOS!!! :)

Edited by ultraxmode
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το Samsung Galaxy S II και τσούπ! είδα πως υπάρχει ένα θέμα με τους επεξεργαστές αυτού του smartphone. Διάβασα λοιπόν πως κυκλοφορεί με δύο επεξεργαστές, ο ένας είναι ο Exynos 4210 της Samsung (i9100) και ο άλλος είναι ο OMAP 4430 της Texas Instruments (i9100G). Κατάλαβα πως ο Exynos είναι ο πιό γρήγορος απο τους δύο.

 

Πώς θα μπορέσω να καταλάβω αν το κινητό το οποίο θα αγοράσω θα φοράει τον Exynos? Υπάρχει κανείς να με βοηθήσει? SOS!!! :)

 

To ένα λέγεται αν είδες GT-I9100 και το άλλο GT-9100G

Link to comment
Share on other sites

To ένα λέγεται αν είδες GT-I9100 και το άλλο GT-9100G

 

Αυτό ήθελα να μάθω. Όντως μόνο εκεί υπάρχει η διαφoρά? Γιατι κάπου αλλού διάβασα πως αρκετά κουτιά δεν γράφουν κάτι τέτοιο. Είναι το μόνο στοιχείο που μπορώ να κοιτάξω αυτό?

 

Thanks!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να μάθω. Όντως μόνο εκεί υπάρχει η διαφoρά? Γιατι κάπου αλλού διάβασα πως αρκετά κουτιά δεν γράφουν κάτι τέτοιο. Είναι το μόνο στοιχείο που μπορώ να κοιτάξω αυτό?

 

Thanks!

 

Κοίτα, εμένα το κουτί μου γράφει GT-I9100 και αν το ανοίξεις και μπεις στις ιδιότητες της συσκευής το ίδιο γράφει και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εμένα το κουτί μου γράφει GT-I9100 και αν το ανοίξεις και μπεις στις ιδιότητες της συσκευής το ίδιο γράφει και εκεί.

 

Aχά.. οπότε λογικά δεν νομίζω να μπορεί να την "πατήσω" τόσο εύκολα. Αν λέει i9100 (σκέτο χωρίς "G") λογικά θα πρέπει να είμαι ΟΚ...

 

Ευχαριστώ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο σε ένα κατάστημα (δεν θα θελα να πώ το όνομα του καταστήματος) και ρώτησα για διαθεσιμότητα. Μου είπαν πως περιμένουν σήμερα το απόγευμα το i9100G το οποίο μου είπαν πως είναι ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ απο το i9100. Ισχύει ρε παιδιά κάτι τέτοιο, γιατι δεν το νομίζω.

 

Για το i9100 θα πρέπει λέει να περιμένω 2-3 ημέρες (κάτι που δεν με απασχολεί). Αλλα εγώ θέλω να μάθω τελικά ποιό είναι το "καλύτερο/ταχύτερο".

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο σε ένα κατάστημα (δεν θα θελα να πώ το όνομα του καταστήματος) και ρώτησα για διαθεσιμότητα. Μου είπαν πως περιμένουν σήμερα το απόγευμα το i9100G το οποίο μου είπαν πως είναι ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ απο το i9100. Ισχύει ρε παιδιά κάτι τέτοιο, γιατι δεν το νομίζω.

 

Για το i9100 θα πρέπει λέει να περιμένω 2-3 ημέρες (κάτι που δεν με απασχολεί). Αλλα εγώ θέλω να μάθω τελικά ποιό είναι το "καλύτερο/ταχύτερο".

 

Για δες εδώ και εδώ υπάρχουν ολόκληρες σελίδες συζήτησης για το θέμα. Εγώ απ'ότι κατάλαβα καλύτερα να πάρεις το Ι9100 σκέτο....

 

Επίσης αν βάλεις στο google I9100 vs I9100G θα βρεις τα πάντα για να αποφασίσεις !

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ και εδώ υπάρχουν ολόκληρες σελίδες συζήτησης για το θέμα. Εγώ απ'ότι κατάλαβα καλύτερα να πάρεις το Ι9100 σκέτο....

 

Επίσης αν βάλεις στο google I9100 vs I9100G θα βρεις τα πάντα για να αποφασίσεις !

 

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα διαλέξω το i9100 και ας "καίει" λίγο παραπάνω.

 

Thanks!;)

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

μήπως λέω έχουμε ξεφύγει για την ταχύτητα του παλιού και του νέου (G) galaxy s II;

πλέον θα εισάγεται μόνο η έκδοση G, τα υπόλοιπα αποτελούν στοκ που κάποια στιγμή θα τελειώσει, απ όπου και αν εισάγωνται. Οι 9,9/10 δεν θα καταλάβουν διαφορά και το υπογράφω. εγώ έχω την έκδοση G, ερχόμενος από το νοκια E72! Κάτι αντίστοιχο και οι περισσότεροι χρήστες, είχατε κάτι άλλο και αγοράσατε το γαλαξία, σωστά. Δεν είναι όλοι προγραμματιστές(;),δεν παίζουν όλοι με τα χιλιοστα του δευτερολέπτου. Σίγουρα to G θα είναι βελτιωμένο γιατί είναι πιο καινούριο, μπορεί να μην είναι πιο "γρήγορο", ίσως δεν ξέρω, αλλά κάτι παραπάνω θα έχει. και τι έγινε αν είναι ελάχιστα πιο αργό; κερδίζετε κάτι; αν θέλω το παραπάνω θα κάτσω στο πι-σι μου και θα κάνω την δουλειά μου. Νομίζω μερικοί έχετε ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επανέρχομαι σε ένα θέμα που είχα. Ανοίγω το τηλ και το widget buddies έχει ξερυθμιστεί τελείως. Και πρέπει να περνάω από την αρχή τα τηλ. κτλ. Ξέρει κανείς τι παίζει?

 

επίσης (φαντάζομαι έχει ξανα-τεθεί) σε μη root κινητό, τα μηνύματα που λαμβάνω πώς μπορώ να βλέπω την ώρα αποστολής τους και όχι την ώρα παραλαβής τους??

Edited by jjuuveve
Link to comment
Share on other sites

μήπως λέω έχουμε ξεφύγει για την ταχύτητα του παλιού και του νέου (G) galaxy s II;

πλέον θα εισάγεται μόνο η έκδοση G, τα υπόλοιπα αποτελούν στοκ που κάποια στιγμή θα τελειώσει, απ όπου και αν εισάγωνται. Οι 9,9/10 δεν θα καταλάβουν διαφορά και το υπογράφω. εγώ έχω την έκδοση G, ερχόμενος από το νοκια E72! Κάτι αντίστοιχο και οι περισσότεροι χρήστες, είχατε κάτι άλλο και αγοράσατε το γαλαξία, σωστά. Δεν είναι όλοι προγραμματιστές(;),δεν παίζουν όλοι με τα χιλιοστα του δευτερολέπτου. Σίγουρα to G θα είναι βελτιωμένο γιατί είναι πιο καινούριο, μπορεί να μην είναι πιο "γρήγορο", ίσως δεν ξέρω, αλλά κάτι παραπάνω θα έχει. και τι έγινε αν είναι ελάχιστα πιο αργό; κερδίζετε κάτι; αν θέλω το παραπάνω θα κάτσω στο πι-σι μου και θα κάνω την δουλειά μου. Νομίζω μερικοί έχετε ξεφύγει.

 

εσυ ics ποτε θα παρεις επισημα;

Link to comment
Share on other sites

εσυ ics ποτε θα παρεις επισημα;

 

+1

 

Εκτός αυτού, από την στιγμή που δίνεις τα ίδια λεφτά, προτιμάς να πάρεις το "καλό".,

 

Και μια απλή σύγκριση που βρήκα. Κάποια από τα μειονεκτήματα του Ι9100 έχουν ελαχιστοποιηθεί με την 2,3,5....

Link to comment
Share on other sites

μήπως λέω έχουμε ξεφύγει για την ταχύτητα του παλιού και του νέου (G) galaxy s II;

πλέον θα εισάγεται μόνο η έκδοση G, τα υπόλοιπα αποτελούν στοκ που κάποια στιγμή θα τελειώσει, απ όπου και αν εισάγωνται. Οι 9,9/10 δεν θα καταλάβουν διαφορά και το υπογράφω. εγώ έχω την έκδοση G, ερχόμενος από το νοκια E72! Κάτι αντίστοιχο και οι περισσότεροι χρήστες, είχατε κάτι άλλο και αγοράσατε το γαλαξία, σωστά. Δεν είναι όλοι προγραμματιστές(;),δεν παίζουν όλοι με τα χιλιοστα του δευτερολέπτου. Σίγουρα to G θα είναι βελτιωμένο γιατί είναι πιο καινούριο, μπορεί να μην είναι πιο "γρήγορο", ίσως δεν ξέρω, αλλά κάτι παραπάνω θα έχει. και τι έγινε αν είναι ελάχιστα πιο αργό; κερδίζετε κάτι; αν θέλω το παραπάνω θα κάτσω στο πι-σι μου και θα κάνω την δουλειά μου. Νομίζω μερικοί έχετε ξεφύγει.

 

Αν εσύ ετοιμαζοσουν να πάρεις ένα BMW M3 και με τα ίδια λεφτά σου έδιναν το manual ή το DSG δεν θα την έψαχνες λίγο?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εσυ ics ποτε θα παρεις επισημα;

πότε θα παρει?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Αν μπορει να με βοηθησει καποιος σε ενα προβλημα που εχω. Απο χτες καθε φορα που απανταω σε κληση το τηλ μπαινει σε ανοιχτη ακροαση απο μονο του. Δεν του εχω πειραξει τιποτα (ουτε εχω κανει install καποια εφαρμογη).

Γνωριζει αραγε κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο σε ένα κατάστημα (δεν θα θελα να πώ το όνομα του καταστήματος) και ρώτησα για διαθεσιμότητα. Μου είπαν πως περιμένουν σήμερα το απόγευμα το i9100G το οποίο μου είπαν πως είναι ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ απο το i9100. Ισχύει ρε παιδιά κάτι τέτοιο, γιατι δεν το νομίζω.

 

Για το i9100 θα πρέπει λέει να περιμένω 2-3 ημέρες (κάτι που δεν με απασχολεί). Αλλα εγώ θέλω να μάθω τελικά ποιό είναι το "καλύτερο/ταχύτερο".

 

παντως αν δεις στη φωτο που εχει εδω το site http://www.jayceooi.com/2011/10/17/samsung-galaxy-s2-i9100-vs-i9100g/ που εκαναν τεστ με το Antutu Benchmark αυτου νου εβγαλε 4984 συνολο και μενα το Antutu Benchmark (i9100) εβγαλε :6369

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι κι εγω σε αναζητηση για s2, για καποιον που παιζει παιχνιδια 3D κτλ,ποιο απο τα δυο να προτιμησει αν υπαρχει επιλογη? I9100 ή I9100G?

Για συμβατοτητες,μηπως δεν τα υποστηριζει δηλαδη.

Ετσι κι αλλιως θα βαλω καποια custom rom, οποτε τον χρονισμο του επεξεργαστη,θα τον επιλεξω αναλογα την χρηση,και οι αλλες μικροδιαφορες δεν τις θεωρω σημαντικες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Αν μπορει να με βοηθησει καποιος σε ενα προβλημα που εχω. Απο χτες καθε φορα που απανταω σε κληση το τηλ μπαινει σε ανοιχτη ακροαση απο μονο του. Δεν του εχω πειραξει τιποτα (ουτε εχω κανει install καποια εφαρμογη).

Γνωριζει αραγε κανεις τιποτα?

 

Μου το εκανε παρα πολυ παλια κ εφταιγε μια ενημερωση του GoSms, αν δεν το χρησιμοποιεις δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.

 

Σχετικα με το i9100 η το i9100G δεν εχω αποψη γιατι εχω το πρωτο, εχει μια βαση παντως το γεγονος οτι ειναι καινουργιο μοντελο, σε κατι θα ειναι καλυτερο κ λογικα σε κατι αλλο θα ειναι καλυτερο το παλιο μιας κ ειναι δοκιμασμενο κ σε s/w κ σε h/w μετα απο τοσο καιρο. Δεν χρειαζεται να το υπεραναλυσουμε κ σιγουρα μην κολλατε σε benchmarks μιας κ υπαρχουν χιλιοι 2 παραγοντες για να βγει σωστα ενα ανταγωνιστικο benchmark μεταξυ 2 συσκευων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αναβαθμίστηκε σήμερα σε ics μεσω kies? Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου είναι αγορασμένο από το εξωτερικό προφανώς, branded από τον πάροχο Orange. Επειδή όσοι ασχολούνται με root κτλ. δε θέλουν να έχουν branded τηλέφωνα γιατί οι πάροχοι τα γεμίζουν με δικές τους άχρηστες εφαρμογές, κάνενας dev δεν ασχολείται με root σ'αυτά, γι'αυτό δε βρίσκεις. Παρ'όλα αυτά γίνεται root, όπως τα υπόλοιπα, αλλά πρέπει να βρεις τον kernel της KJ4 για να κάνεις την επαναφορά μετά το root.

Και το swype δεν είναι ελληνικό για το λόγο ότι η rom σου δεν είναι ελληνική.

Στη θέση σου θα φλάσαρα μια ελληνική rom από την αρχική σελίδα του θέματος με τις επίσημες αναβαθμίσεις.

Και ο συγχρονισμός μέσω google λειτουργεί μια χαρά.

Ναι μπράβο, όντως!!

Από όσο είδα δεν υπάρχει στην σελίδα που δίνει ο saliez.

Με το Swype το θέμα είναι οτι πριν την αναβάθμιση ήταν κανονικά ελληνικό, τέλος πάντων μη σε κουράζω, ακολουθώ τα βήματα του saliez για ροοτ και επιλέγω KJ4 και μετά φλασάρω και μια ελληνική rom?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπράβο, όντως!!

Από όσο είδα δεν υπάρχει στην σελίδα που δίνει ο saliez.

Με το Swype το θέμα είναι οτι πριν την αναβάθμιση ήταν κανονικά ελληνικό, τέλος πάντων μη σε κουράζω, ακολουθώ τα βήματα του saliez για ροοτ και επιλέγω KJ4 και μετά φλασάρω και μια ελληνική rom?

 

Όχι γιατί να κάνεις root αν είναι να φλασάρεις άλλη rom από πάνω; Απλά βάλε τη rom. Έχει βγει και ice cream sandwich επίσημη, είναι στην πρώτη σελίδα κι αυτή. Αν θες root, κάνε μετά.

 

Καλησπέρα παιδιά. Αναβαθμίστηκε σήμερα σε ics μεσω kies? Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει?

 

Ναι σιγά :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..

μου εχει χαρακω8ει πολυ η ο8ονη και το στεφανι της συσκευης μου...(ξεχασα το κινητο σπιτι και προσπα8ησε να το φαει η σκυλα... εγω παραλιγο καρδιακο και αυτη παραλιγο να την στειλω στην μανα της :P)

ξερετε αν μπορω να τα αλλαξω? και αν ναι μπορω να το κανω μονος μου?

το εχει δοκιμασει κανεις?

(μονο αυτο δεν εχω κανει στο κινητο μου.... ηρ8ε η ωρα να πιασω το κατσαβιδι να δει ποιος ειναι το αφεντικο )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας..

μου εχει χαρακω8ει πολυ η ο8ονη και το στεφανι της συσκευης μου...(ξεχασα το κινητο σπιτι και προσπα8ησε να το φαει η σκυλα... εγω παραλιγο καρδιακο και αυτη παραλιγο να την στειλω στην μανα της :P)

ξερετε αν μπορω να τα αλλαξω? και αν ναι μπορω να το κανω μονος μου?

το εχει δοκιμασει κανεις?

(μονο αυτο δεν εχω κανει στο κινητο μου.... ηρ8ε η ωρα να πιασω το κατσαβιδι να δει ποιος ειναι το αφεντικο )

 

η προσωπική μου γνωμη ειναι να το αναβαλει καποιος ειδικος μου φαινεται λιγο δυσκολο αν δεν ξερεις

 

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...