Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο εως πολυ καλο φιλε μου. (Ακουστικο-μικροφωνο συσκευης)

 

Σε ευχαριστώ πολύ :) Είχα πρόσφατα την εμπειρία από ένα SII με ακουστικό που στα ψηλά έτριζε και είχα τρομάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα μου ήρθε από Κωτσόβολο, ελληνικό. Είχε πάνω 2.3.6 το έβαλα στο kies (σήμερα έβγαλε αναβάθμιση και το πρόγραμμα) και μου έβγαλε αναβάθμιση. Από KJ4 σε ΚL3 (Eur). Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε από Κωτσόβολο, ελληνικό. Είχε πάνω 2.3.6 το έβαλα στο kies (σήμερα έβγαλε αναβάθμιση και το πρόγραμμα) και μου έβγαλε αναβάθμιση. Από KJ4 σε ΚL3 (Eur).

με γεια φιλε μου :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

με γεια φιλε μου :)

Ευχαριστώ, αν και προορίζεται για δώρο! Διάβασα κάτι που δεν ήξερα...όταν θέλουμε να κάνουμε hard reset, πάντα με γεμάτη μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λογος τωρα να κανουμε update αυτο το πραμα?

by the way, μου ερχεται αυριο (acs=αλλα 'νταλλα..)

 

 

όταν θέλουμε να κάνουμε hard reset, πάντα με γεμάτη μπαταρία!

 

οχι βρε Αχιλλεα..! που το ακουσες αυτο? :P

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε Αχιλλεα..! που το ακουσες αυτο? :P

μου έκανε εντύπωση γι αυτό το έγραψα!

http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-y-s5360-hard-reset.html

Reset galaxy young y. Charge your phone fully. Press volume up + menu +power on κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαιρετώ και μόλις δριαβασα όλο το thread.

Είμαι πολύ ζεστος να το πάρω και έχω 2-3 ερωτήσεις.

 

1. ποια είναι η ιδανική διάρκεια για τις πρώτες φορτίσεις για το μέγιστο της μπαταρίας;

2. τα 2 MP της κάμερας είναι ίδιας ποιότητας με τα 2MP από Νόκια; Γιατί έχω της εντύπωση οτι η Νόκια στα λίγα MP δε τα πήγαινε ποτέ καλά.

3. QR code εχει ενσωματομένο η πρέπει να ψάξεις;

4. και επειδή είμαι άσχετος από GPS ... όταν στο λειτουργεί χρεώνεσαι από τον πάροχο; αν ναι, μπορείς να το βάλεις να συνδέεται μόνο σε WiFi;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. ποια είναι η ιδανική διάρκεια για τις πρώτες φορτίσεις για το μέγιστο της μπαταρίας;

 

Το φορτίζεις μέχρι να γεμίσει και παίζεις κανονικά. Σε αυτές τις συσκευές δεν υπάρχει η λογική των πολύωρων φορτίσεων / πλήρων αποφορτίσεων και όσο αυτό είναι εφικτό, ενδείκνυται να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10%.

 

4. και επειδή είμαι άσχετος από GPS ... όταν στο λειτουργεί χρεώνεσαι από τον πάροχο; αν ναι, μπορείς να το βάλεις να συνδέεται μόνο σε WiFi;

 

Μπορεί να δουλεύει αυτόνομα χωρίς σύνδεση, με το κατάλληλο πρόγραμμα πλοήγησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2. τα 2 MP της κάμερας είναι ίδιας ποιότητας με τα 2MP από Νόκια; Γιατί έχω της εντύπωση οτι η Νόκια στα λίγα MP δε τα πήγαινε ποτέ καλά.

3. QR code εχει ενσωματομένο η πρέπει να ψάξεις;

2. Τα 2MP αίναι τα ίδια σε όλες τις εταιρείες.

3. QR code έχει στο market να κατεβάσεις. Εγώ χρησιμοποιώ το QR droid https://market.android.com/details?id=la.droid.qr&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImxhLmRyb2lkLnFyIl0.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2. Τα 2MP αίναι τα ίδια σε όλες τις εταιρείες.

 

Ο φίλος δεν απευθύνεται στον αριθμό των pixel αλλά στην ποιότητα του φακού σε σχέση με άλλους φακούς με ίδιο αριθμό pixel. Και σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν είναι όλα ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το έχει αν τα δύο κάτω κουμπιά είναι φωτιζόμενα. Σήμερα το πήρα και παρατήρησα ότι δεν ανάβουν.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά

 

πριν 3 μέρες πήρα και εγώ το Samsung Galaxy Y (S5360) και εχω μερικές ερωτήσεις μια και είμαι ολίγον άσχετος με αυτά. το πήρα επειδή ήταν σχετικά φθηνό και όμορφο. Διάβασα βέβαια όλες τις σελίδες του foroum για να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα για το κινητο.

 

υπαρχει περίπτωση το κινητό να είναι όλη την ώρα συνδεδεμένο στο ιντερνετ και να χρεώνομαι? οταν παω στις ρυθμίσεις που εκτελούνται βλέπω ότι εχει μερικές που τρέχουν όπως περιεχομενο DRM, EMAIL, MARKET, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ GOOGLE ΚΤΛ. ΒΕΒΑΙΑ εαν πάω και πατήσω παρατεταμένα την οθόνη και μετά πατήσω ενεργές εφαρμογές εκεί βλέπω ότι λεει μηδεν. Αυτο πρέπει να κοιταω αν τρέχει κάτι?

 

επίσης στο π.ανω μέρος δίπλα από το σήμα με τις παυλες μου έχει ενα σηματάκι με πάνω και κάτω βελάκια και από πάνω το γράμμα Η και πολλές φορές αλλάζει το γράμμα. Στο ιντερνετ είναι οταν αλλάζουν χρώμα τα βελάκια σε πρασινοκίτρινο?

 

ελπίζω να μη σας κούρασα, σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά

 

πριν 3 μέρες πήρα και εγώ το Samsung Galaxy Y (S5360) και εχω μερικές ερωτήσεις μια και είμαι ολίγον άσχετος με αυτά. το πήρα επειδή ήταν σχετικά φθηνό και όμορφο. Διάβασα βέβαια όλες τις σελίδες του foroum για να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα για το κινητο.

 

υπαρχει περίπτωση το κινητό να είναι όλη την ώρα συνδεδεμένο στο ιντερνετ και να χρεώνομαι? οταν παω στις ρυθμίσεις που εκτελούνται βλέπω ότι εχει μερικές που τρέχουν όπως περιεχομενο DRM, EMAIL, MARKET, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ GOOGLE ΚΤΛ. ΒΕΒΑΙΑ εαν πάω και πατήσω παρατεταμένα την οθόνη και μετά πατήσω ενεργές εφαρμογές εκεί βλέπω ότι λεει μηδεν. Αυτο πρέπει να κοιταω αν τρέχει κάτι?

 

επίσης στο π.ανω μέρος δίπλα από το σήμα με τις παυλες μου έχει ενα σηματάκι με πάνω και κάτω βελάκια και από πάνω το γράμμα Η και πολλές φορές αλλάζει το γράμμα. Στο ιντερνετ είναι οταν αλλάζουν χρώμα τα βελάκια σε πρασινοκίτρινο?

 

ελπίζω να μη σας κούρασα, σας ευχαριστώ πολύ

 

Εάν δεν υπάρχει στο κινητό σου κάποια επιλογή για να κλείνεις το 3G κατέβασε αυτό.... https://market.android.com/details?id=com.farproc.data.enabler&feature=related_apps . Με αυτό θα ανοίγεις κ θα κλείνεις οπότε θες το 3g γιατί με αυτό που λες ότι κάνουν τα βελακια είναι ένδειξη ότι σε χρεώνει.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά

 

πριν 3 μέρες πήρα και εγώ το Samsung Galaxy Y (S5360) και εχω μερικές ερωτήσεις μια και είμαι ολίγον άσχετος με αυτά. το πήρα επειδή ήταν σχετικά φθηνό και όμορφο. Διάβασα βέβαια όλες τις σελίδες του foroum για να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα για το κινητο.

 

υπαρχει περίπτωση το κινητό να είναι όλη την ώρα συνδεδεμένο στο ιντερνετ και να χρεώνομαι? οταν παω στις ρυθμίσεις που εκτελούνται βλέπω ότι εχει μερικές που τρέχουν όπως περιεχομενο DRM, EMAIL, MARKET, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ GOOGLE ΚΤΛ. ΒΕΒΑΙΑ εαν πάω και πατήσω παρατεταμένα την οθόνη και μετά πατήσω ενεργές εφαρμογές εκεί βλέπω ότι λεει μηδεν. Αυτο πρέπει να κοιταω αν τρέχει κάτι?

 

επίσης στο π.ανω μέρος δίπλα από το σήμα με τις παυλες μου έχει ενα σηματάκι με πάνω και κάτω βελάκια και από πάνω το γράμμα Η και πολλές φορές αλλάζει το γράμμα. Στο ιντερνετ είναι οταν αλλάζουν χρώμα τα βελάκια σε πρασινοκίτρινο?

 

ελπίζω να μη σας κούρασα, σας ευχαριστώ πολύ

 

ναι χρεωνεσαι μεχρι τωρα βεβαια λογικα οχι πολυ παρα μονο οσες εφαρμογες εκαναν update. πρεπει να κλεισεις τα δεδομενα. πας ρυθμισεις->ασυρματη επικοινωνια->δικτυα κινητης τηλεφωνιας->και απενεργοποιεις το χρηση δεδομενων πακετου.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει στο κινητό σου κάποια επιλογή για να κλείνεις το 3G κατέβασε αυτό.... https://market.android.com/details?id=com.farproc.data.enabler&feature=related_apps . Με αυτό θα ανοίγεις κ θα κλείνεις οπότε θες το 3g γιατί με αυτό που λες ότι κάνουν τα βελακια είναι ένδειξη ότι σε χρεώνει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Βέβαια έκανα αυτο που έγραψε ο φίλος από κάτω και οκ εφυγαν τα βελάκια

 

ναι χρεωνεσαι μεχρι τωρα βεβαια λογικα οχι πολυ παρα μονο οσες εφαρμογες εκαναν update. πρεπει να κλεισεις τα δεδομενα. πας ρυθμισεις->ασυρματη επικοινωνια->δικτυα κινητης τηλεφωνιας->και απενεργοποιεις το χρηση δεδομενων πακετου.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ. έκανα αυτο που μου είπες και οκ έφυγαν τα βελάκια από πάνω. πηγα όμως πάλι μεσα στις εφαρμογεσ και βλέπω οτι τρέχουν κανονικά σα να κατεβαζει update παλι. το κουμπι για να κλεισω το 3g που βρίσκεται ξέρουμε?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε μου σε ευχαριστώ. έκανα αυτο που μου είπες και οκ έφυγαν τα βελάκια από πάνω. πηγα όμως πάλι μεσα στις εφαρμογεσ και βλέπω οτι τρέχουν κανονικά σα να κατεβαζει update παλι. το κουμπι για να κλεισω το 3g που βρίσκεται ξέρουμε?

 

Στο ίδιο σημείο (λογικά πρέπει να) βρίσκεται και η επιλογή για "Μόνο GSM".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και Καλη Χρονια με υγεια!

 

ειμαι καινουργιος σε android κινητα, πηρα το samsung galaxy y 'young' pro gt-b5510, αυτο με το qwerty πληκτρολογιο.

 

Ξεκινησα να διαβαζω τους οδηγους και γενικα το θεμα εδω.

 

Να κανω μια πρωτη ερωτηση ?

 

Πως παιζω βιντεο? Μπορω να αντιγραψω βιντεακια (μονο .mp4 ?) απο τον υπολογιστη μου και να τα δω στο κινητο? Μια πρωτη προσπαθεια μου, επεσε στο κενο...

 

Μου γραφει οτι δεν μπορει να αναπαραγει τα videos, χρειαζεται καποιο προγραμμα για να τα παιξει?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στο forum. Πρώτα πρώτα καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα.

 

Η μπαταρία πόσες μέρες σας διαρκεί; Έχω κατεβάσει το task manager, πιοιές εφαρμογές να κάνω ignore για να μην που τρώνε μπαταρία;

 

Αυτά προς το παρών. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως παιζω βιντεο? Μπορω να αντιγραψω βιντεακια (μονο .mp4 ?) απο τον υπολογιστη μου και να τα δω στο κινητο? Μια πρωτη προσπαθεια μου, επεσε στο κενο...

 

Θα χρειαστείς διαφορετικό video player. Περισσότερες πληροφορίες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271531

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους....

Αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει -είμαι νέος στα android κινητά- με του young για με έχει τρελάνει....

Το έχω περίπου μήνα και πρώτη εντύπωση ήταν καλή.... όμως μετά από λίγες μέρες άρχισε να κάνει μόνο του Reboot.

Την πρώτη φορά που το έκανε είχα εγκαταστήσει μόνο Go Laucher, το αφαίρεσα και κατέβασα ξανά το Go Launcher -είχε βγει νέα έκδοση- και όλα καλά, ώσπου ξαφνικά άρχισε πάλι τα reboot.

Τώρα αυτό που κάνει είναι να κάνει εκκίνηση και μετά από μερικά λεπτά πάλι reboot.

Υπάρχει κάπου κάποιο log του συστήματος ή οτιδήποτε ώστε να καταλάβω γιατί το κάνει...

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Ήθελα να ρωτήσω, πώς είναι το συγκεκριμένο κινητό από άποψη αναπαραγωγής μουσικής? Με ενδιαφέρει να είναι ποιοτική...εντάξει ίσως να μη χτυπάει καλά mp3 players στα ίσα αλλά να ακούγεται με ευκρίνεια!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

αγόρασα στις γιορτές ένα galaxy y σαν δώρο στην κοπέλα μου και μιάς και χρησιμοποιώ τα παλιά windows6.1 στο προσωπικό μου κινητό, είμαι σχετικά ανίδεος περι android.

Έψαξα αρκετά στο φορουμ πριν ποστάρω αλλά η αλήθεια είναι πως χάθηκα, αφού υπάρχουν εκατομμύρια εφαρμογές, και παρ'όλη την προσπάθεια ταξινόμισης που έχει γινει από τους mods, η εύρεση συγκεκριμένων προγραμάτων σε λίγο χρόνο είναι μάλλον αδύνατη.

 

Συγκεκριμένα ψάχνω 2 πραγματάκια:

1) ένα εύχρηστο ελληνικό πληκτρολόγιο, γιατί με το εργοστασιακό είναι δύσκολο να εστιάσεις χωρίς να πατήσεις και τα διπλανά "κουμπιά"

 

2) ένα δοκιμασμένο, πλήρες & εύχρηστο προγραμματάκι πλοήγησης (GPS). Στο δικό μου χρησιμοποιώ το Garmin αλλά η αλήθεια είναι πως είναι κάπως δύσχρηστο.

 

Φυσικά αν κρίνετε κάποιο έξτρα εύχρηστο προγραμματάκι (ως must ας πούμε) είναι καλοδεχούμενο ;)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια :)

Edited by johncrt
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγκεκριμένα ψάχνω 2 πραγματάκια:

1) ένα εύχρηστο ελληνικό πληκτρολόγιο, γιατί με το εργοστασιακό είναι δύσκολο να εστιάσεις χωρίς να πατήσεις και τα διπλανά "κουμπιά"

 

2) ένα δοκιμασμένο, πλήρες & εύχρηστο προγραμματάκι πλοήγησης (GPS). Στο δικό μου χρησιμοποιώ το Garmin αλλά η αλήθεια είναι πως είναι κάπως δύσχρηστο.

 

Φυσικά αν κρίνετε κάποιο έξτρα εύχρηστο προγραμματάκι (ως must ας πούμε) είναι καλοδεχούμενο ;)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια :)

 

Να ενημερώσω ότι για εφαρμογές συζητάμε εδώ και μόνο... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

 

Απευθύνσου στο ανάλογο με την εφαρμογή που ζητάς θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το έχει αν τα δύο κάτω κουμπιά είναι φωτιζόμενα. Σήμερα το πήρα και παρατήρησα ότι δεν ανάβουν.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Γεια σου φιλε (λιγο αργα βεβαια, αλλα τωρα μπηκα ξανα στο forum), σωστα παρατηρησες, ουτε και σε μενα αναβουν...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...