Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις μια αναβαθμισμένη rom να σιγουρέψεις ότι δεν είναι software το πρόβλημα; Ούτως ή άλλως δε θα πληρώσεις είπες, ας δοκιμάσεις να το φτιάξεις μόνος σου.

 

Δεν είχα σκοπό να το "πειράξω'' αλλά απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει άλλη λύση. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιο link και ο Θεός βοηθός. Ούτως ή άλλως τι θα μπορούσα να πάθω χειρότερο?

Θα δοκιμάσω να το φτιάξω μόνος μου, διότι αν είναι να δώσω 314 ευρώ καλύτερα θα ήταν να αγοράσω καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είχα σκοπό να το "πειράξω'' αλλά απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει άλλη λύση. Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιο link και ο Θεός βοηθός. Ούτως ή άλλως τι θα μπορούσα να πάθω χειρότερο?

Θα δοκιμάσω να το φτιάξω μόνος μου, διότι αν είναι να δώσω 314 ευρώ καλύτερα θα ήταν να αγοράσω καινούριο...

 

Oδηγίες για αναβάθμιση εδώ (το πρώτο βήμα 1) μόνο). Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια στείλε μου πμ.

Αν αυτό δε δουλέψει, το πρόβλημα είναι ηλεκτρονικό, και ή θα πρέπει να το ανοίξεις ή να ...πάρεις άλλο.:X

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Δε ξέρω και δε θέλω να το πειράξω. Θα αργήσει πολύ, ξέρουμε κάτι;

Όχι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους του 7500, βγήκε καινούρια LP6 rom για την Πολωνία, πλήρως συμβατή με Ελλάδα, που ενδεχομένως να λύνει τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε...

http://www.hotfile.com/dl/174123011/6e2a55a/P7500XWLP6_P7500OXXLP5_XEO.zip.html

 

Το δοκιμασε κανεις αυτο?η μπαταρια εχει φτιαξει?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασε κανεις αυτο?η μπαταρια εχει φτιαξει?

Δεν πιανει η διαδικασια του root στην lp6 εχει κανεις καμια ιδέα για το πως θα γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιανει η διαδικασια του root στην lp6 εχει κανεις καμια ιδέα για το πως θα γίνει ?

 

Τι θα πει "δεν πιάνει"; τι βγάζει; που κολλάει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οταν παω στο οντιν να κανω φλας το recovery μου λεει failed , κατι συμβαινει με την επικοινωνια των συσκευων το εκανα δυο φορες μετα απο επανεκκινηση και κολησε failed.
Link to comment
Share on other sites

οταν παω στο οντιν να κανω φλας το recovery μου λεει failed , κατι συμβαινει με την επικοινωνια των συσκευων το εκανα δυο φορες μετα απο επανεκκινηση και κολησε failed.

 

Δεν έχει να κάνει με τη διαδικασία αυτό, αλλά με τον υπολογιστή σου. Κοίτα να είναι κλειστά όλα, να μην είναι το Kies ενεργοποιημένο πουθενά, και να έχεις βάλει τους σωστούς drivers (μπορείς να το κάνεις μέσω Kies). To έχεις βάλει σε download mode κανονικά το tab, έτσι; Γράφει download mode η οθόνη;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο , δε ξερω τι εγινε τελικα , απενεργοποιησα το usb debuging mode το ξανα εκανα και εφτιαξε , ευχαριστω και συγνωμη για τη συγχιση!
Link to comment
Share on other sites

Έχω τπ 7500 με ICS ιταλική non rooted.

Με το τελευταίο update του youtube η εφαρμογή δεν τρέχει, βγάζει κατευθείαν αναφορά σφάλματος.

Προσπάθησα με το KIES να κάνω επαναφορά αλλά μου λέει your device does not support software upgrading by kies.

1. Υπάρχει λύση για το youtube?

2. Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το kies?

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Oδηγίες για αναβάθμιση εδώ (το πρώτο βήμα 1) μόνο). Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια στείλε μου πμ.

Αν αυτό δε δουλέψει, το πρόβλημα είναι ηλεκτρονικό, και ή θα πρέπει να το ανοίξεις ή να ...πάρεις άλλο.:X

 

 

Όχι.

 

Φίλε μου Tyxerakia ακολούθησα πιστά τις οδηγίες σου και πέρασα την ics. Κατάφερα και έφερα την ταμπλέτα σε download mode αφού κατάφερα να την κλείσω αφήνοντας την μπαταρία να εξαντληθεί εντελώς. Η ταμπλέτα μετά την αναβάθμιση δείχνει να πετάει, ενώ κατάφερα επιτέλους και την ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ. Αυτή την στιγμή την φορτίζω ενώ είναι κλειστή, αλλά γενικά προσπαθώ να διατηρώ συγκρατημένο ενθουσιασμό, αφού θέλω πρώτα να την "παρακολουθήσω" μερικές μέρες να δω πως θα τα πάει.

Αναρωτιέμαι όμως, αν τελικά υπάρχει πρόβλημα hardware, πως είναι δυνατόν η ταμπλέτα να απενεργοποιήθηκε με την αναβάθμιση του λογισμικού?

Εν πάσει περιπτώσει θα την παρακολουθώ και θα ενημερώσω. (Το μόνο περίεργο που συμβαίνει είναι πως η εφαρμογή youtube δεν ανοίγει καθόλου, κάτι που μου παρουσίαζε και πριν την αναβάθμιση).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Tyxerakia ακολούθησα πιστά τις οδηγίες σου και πέρασα την ics. Κατάφερα και έφερα την ταμπλέτα σε download mode αφού κατάφερα να την κλείσω αφήνοντας την μπαταρία να εξαντληθεί εντελώς. Η ταμπλέτα μετά την αναβάθμιση δείχνει να πετάει, ενώ κατάφερα επιτέλους και την ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ. Αυτή την στιγμή την φορτίζω ενώ είναι κλειστή, αλλά γενικά προσπαθώ να διατηρώ συγκρατημένο ενθουσιασμό, αφού θέλω πρώτα να την "παρακολουθήσω" μερικές μέρες να δω πως θα τα πάει.

Αναρωτιέμαι όμως, αν τελικά υπάρχει πρόβλημα hardware, πως είναι δυνατόν η ταμπλέτα να απενεργοποιήθηκε με την αναβάθμιση του λογισμικού?

Εν πάσει περιπτώσει θα την παρακολουθώ και θα ενημερώσω. (Το μόνο περίεργο που συμβαίνει είναι πως η εφαρμογή youtube δεν ανοίγει καθόλου, κάτι που μου παρουσίαζε και πριν την αναβάθμιση).

 

Ε γι'αυτό το δοκιμάσαμε αυτό.. προφανώς δεν έχεις hardware πρόβλημα συγχαρητήρια. Υποθέτω ακολούθησες όλες τις οδηγίες και έκανες και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω τπ 7500 με ICS ιταλική non rooted.

Με το τελευταίο update του youtube η εφαρμογή δεν τρέχει, βγάζει κατευθείαν αναφορά σφάλματος.

Προσπάθησα με το KIES να κάνω επαναφορά αλλά μου λέει your device does not support software upgrading by kies.

1. Υπάρχει λύση για το youtube?

2. Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το kies?

 

Thanks!

 

Πηγαινε στο google play και πατα να απεγκαταστησεις την εφαρμογη του youtube. Ετσι θα επαναφερεις την εκδοση που ειχε η rom απο μαμα και η οποια δουλευει κανονικα.

 

Για το kies δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ε γι'αυτό το δοκιμάσαμε αυτό.. προφανώς δεν έχεις hardware πρόβλημα συγχαρητήρια. Υποθέτω ακολούθησες όλες τις οδηγίες και έκανες και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Ακολούθησα πιστά όλες τις οδηγίες και έκανα κανονικά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως ακριβώς υπαγόρευε ο οδηγός.

Η ταμπλέτα είναι απίστευτα γρήγορη και πλέον σκέφτομαι να την κάνω και "τηλέφωνο" σύμφωνα με τον οδηγό που μου έστειλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα πιστά όλες τις οδηγίες και έκανα κανονικά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως ακριβώς υπαγόρευε ο οδηγός.

Η ταμπλέτα είναι απίστευτα γρήγορη και πλέον σκέφτομαι να την κάνω και "τηλέφωνο" σύμφωνα με τον οδηγό που μου έστειλες !!!

 

Το voice call mod είναι φοβερό φίλε!! Το μόνο πρόβλημα είναι πως όταν κλείνει η οθόνη, ο ήχος διακόπτεται.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω από τον Απρίλιο του έκανα σήμερα αναβάθμιση.

 

Του πέρασα αυτή PDA:KL1 / PHONE:KK2 / CSC:KL2 (XSG) Δεν έπρεπε να εμφανίσει για ΙCS ? Γιατί από 3.1 πήγα σε 3.2.

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Το voice call mod είναι φοβερό φίλε!! Το μόνο πρόβλημα είναι πως όταν κλείνει η οθόνη, ο ήχος διακόπτεται.

 

Τι είναι το voice call mod φίλε μου? Μάλλον η δυνατότητα να κάνεις φωνητική κλήση?

Link to comment
Share on other sites

κανα νεο απο την αναβαθμιση εχουμε ?

 

Μολις ξεκίνησα το κατεβασμα της ICS:D (ελληνικο 7510 wifi)

Edited by mmathiou
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό τάμπλετ??

Σου ήρθε OverTheAir?

Σωστα, ελληνικό 3.2 stock Rom απλα χρησιμοποιώ την Αγγλικη στα μενου.Σαν update server εχω επιλεξει Ελλαδα πραγμα που σε ξαναρωταει μετα την εγκατασταση της ICS.Τυχαία το εβαλα να κανει update και βρηκα τo update και για την ακριβεια μολις τελειωσα επιτυχως:p

 

Ειναι σαφως ποιο γρηγορο και ανταποκρινεται αμεσα. Εχει βρει ολα τα apps που ειχα απλα καθαρισε τα desktop απο τα εικονιδια. Φυσικα θα κανω ενα καθαρισματακι σε λιγο να ειμαι σιγουρος οτι θα φυγουν τα "σκουπιδια".

 

Το youtubape app παιζει μια χαρα μεχρι στιγμης.

 

PS.Μόλις τελείωσα το Reset, χωρις να to αφήσω να κάνει αυτόματο Recovery των apps μου (μια και είχα πολύ σαβούρα) και πλεόν το 7510 πετάει στην κυριολεξία. Είναι λες και αγόρασα καινούργιο tablet!!! :-) Για να δούμε τώρα που θα το γεμίσω ξανά με apss πόσο θα βαρύνει , μέχρι στιγμής πάντως αξίζε το Reset!

Edited by mmathiou
Reset
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεσεις μετα απο 2-3 ημερες πες μας πως βλεπεις την καταναλωση.

 

Σίγουρα, ένας απο τους λόγους που δεν έκανα Update μέσω odin ήταν η κατανάλωση.... (μέχρι στιγμής με 3 ώρες χρήση το update/reset και το στήσιμο που του κάνω είμαι στο 78%)

....ακόμα και αν έχει περισσότερη κατανάλωση απο την 3.2 δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα γυρίσω πίσω, η διαφορά είναι τεράστια ως προς την ανταπόκρισή που έχει το 7510!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άραγε λεπτομέρειες για διαφορές με αυτήν που βάλαμε μέσω Odin;

 

Η rom που βγήκε, όπως είχα προβλέψει, είναι πανομοιότυπη με αυτήν που έδωσα εδώ και καιρό στην πρώτη σελίδα, βγήκε αρχικά για την Πολωνία και τη Βαλτική.

Όσοι βάλατε αυτή και γυρίσατε τον κωδικό σε EUR όπως έγραφα, τώρα το Kies πρέπει να σας λέει ότι έχετε κανονικά την τελευταία έκδοση. Και είστε πάλι εντός εγγύησης.

Οι υπόλοιποι (όσοι δεν τη βλέπουν στο Kies ή OTA γιατί δεν έχουν ελληνική rom), μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...