Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά 2 ερωτήσεις...

1ον....Το nandroid πηγαίνει στην εσωτερική SD ? Αν δεν έχει επαρκή χώρο εκεί τί κάνω...?

2ον....Σκέφτομαι να βάλω τα windows 8....Έχει κάποιο πρόβλημα το odin με τα 8 ? Ή δουλεύει οκ....?

Ευχαριστώ .....!!!

 

1) Εξαρτάται από το recovery και τις προεπιλογές του. Συνήθως πηγαίνει εκεί, αλλά υπάρχει και η επιλογή να το στείλεις στην external sd (backup to external sd). Εγώ πάντα εκεί το στέλνω για να μπορώ να κάνω format την internal αν χρειαστεί, χωρίς να φοβάμαι ότι θα χαθεί το backup.

 

2) Στο s plus που έχω υπήρξε ένα θέμα με το odin και τα windows 8 αλλά με λίγο ψάξιμο βρέθηκε η λύση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια σε ολους!Ειμαι απ τους πρωτους κατοχους του κινητου με eclair ακομη και μπορω να πω με βεβαιοτητα μετα απο πολλα φλασαρισματα οτι ο πιο γρηγορος και σταθερος συνδυασμος μεχρι τωρα ειναι κατα την αποψη μου η slimbean 3.1 4.1.2 + semaphore 2.66...ωστοσο θελω να φλασαρω και μια τελευταια φορα την jetpack 8.2 + damian gto αλλα δεν μπορω να βρω τη rom πουθενα δεν υπαρχει καποιο link εν λειτουργια.
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!Ειμαι απ τους πρωτους κατοχους του κινητου με eclair ακομη και μπορω να πω με βεβαιοτητα μετα απο πολλα φλασαρισματα οτι ο πιο γρηγορος και σταθερος συνδυασμος μεχρι τωρα ειναι κατα την αποψη μου η slimbean 3.1 4.1.2 + semaphore 2.66...ωστοσο θελω να φλασαρω και μια τελευταια φορα την jetpack 8.2 + damian gto αλλα δεν μπορω να βρω τη rom πουθενα δεν υπαρχει καποιο link εν λειτουργια.

 

Καλή χρονιά...! Δες εδώ φίλε μου... http://minus.com/mbgoUwodAo

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολους..Εχω ενα galaxy s και επειδη θα το πουλησω θελω να σβησω τα παντα απο μεσα. Κανω επαναφορα ρυθμισεων και διαγραφη ολων,κανει επανεκκινηση αλλα μετα μου βγαζει αυτα εδω που δειχνει η εικονα. Μπορειτε να μου πειτε γιατι το κανει αυτο και πως τελικα θα καταφερω να σβησω τα παντα απο το κινητο? Αν γινεται ας μου απαντησει καποιος οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι αυριο θα το δωσω το κινητο και πρεπει να κανω σημερα την διαδικασια.Η εικονα ειναι αυτη

 

http://imageshack.us/photo/my-images/571/img20130103002122.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολους..Εχω ενα galaxy s και επειδη θα το πουλησω θελω να σβησω τα παντα απο μεσα. Κανω επαναφορα ρυθμισεων και διαγραφη ολων,κανει επανεκκινηση αλλα μετα μου βγαζει αυτα εδω που δειχνει η εικονα. Μπορειτε να μου πειτε γιατι το κανει αυτο και πως τελικα θα καταφερω να σβησω τα παντα απο το κινητο? Αν γινεται ας μου απαντησει καποιος οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι αυριο θα το δωσω το κινητο και πρεπει να κανω σημερα την διαδικασια.Η εικονα ειναι αυτη

 

http://imageshack.us/photo/my-images/571/img20130103002122.jpg/

 

μπες σε download mode και φλασαρε την τελευταία επίσημη ελληνική ρομ με odin. Ακολούθα πιστά τα βήματα του οδηγού και θα παν όλα μια χαρα.

 

Τώρα, αυτό που δείχνει η φωτογραφία ειναί το recovery mode της samsung. Αν θυμάμαι καλα (παει 18 μήνες να δω στοκ) το factory reset απο το μενου του τηλεφώνου δε λειτουργούσε σωστα, εξού και το πρόβλημα σου

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολους..Εχω ενα galaxy s και επειδη θα το πουλησω θελω να σβησω τα παντα απο μεσα. Κανω επαναφορα ρυθμισεων και διαγραφη ολων,κανει επανεκκινηση αλλα μετα μου βγαζει αυτα εδω που δειχνει η εικονα. Μπορειτε να μου πειτε γιατι το κανει αυτο και πως τελικα θα καταφερω να σβησω τα παντα απο το κινητο? Αν γινεται ας μου απαντησει καποιος οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι αυριο θα το δωσω το κινητο και πρεπει να κανω σημερα την διαδικασια.Η εικονα ειναι αυτη

 

http://imageshack.us/photo/my-images/571/img20130103002122.jpg/

Καλη χρονια και χρονια πολλα.Δεν γινεται επαναφορα πλεον μεσα απο τις ρυθμισεις γιατι πολυ απλα εχεις βαλει custom kernel με cwm recovery και η επαναφορα ψαχνει να βρει το στοκ recovery το οποιο φυσικα δεν υπαρχει και γι αυτο σου βγαζει σφαλμα (τα κοκκινα γραμματα που εχεις στην εικονα).Δυο λυσεις εχεις 1) η μπαινεις στο cwm recovery και κανεις wipe τα παντα (συν wipe της εσωτερικης sd) η 2)κανεις αυτο που σου ειπε πριν ο Μιχαλης με το να φλασαρεις καθαρη ρομ και να κανεις στη συνεχεια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ερωτημα: Να εμπιστευω μπαταριες για τον Γαλαξια απο το αγγλικο ebay? (απλα απ το αγγλικο ερχονται πιο γρηγορα) ή θα γινει τπτ στριπτιζ της μπαταριας?:X

 

ΔΕυτερο ερωτημα αξιζει η εφαρμογη setcpu που -καπου διαβασα- μπορεις να ρυθμισεις το τηλεφωνο οταν ειναι σε αναμονη με σβηστη οθονη ο επεξεργαστης να συγχρονιζει πιο λιγο και οταν πχ χρησιμοποιειται ενα παιχνιδι να "φουλαρει" ??

:superman:
Link to comment
Share on other sites

ΔΕυτερο ερωτημα αξιζει η εφαρμογη setcpu που -καπου διαβασα- μπορεις να ρυθμισεις το τηλεφωνο οταν ειναι σε αναμονη με σβηστη οθονη ο επεξεργαστης να συγχρονιζει πιο λιγο και οταν πχ χρησιμοποιειται ενα παιχνιδι να "φουλαρει" ??

 

Τα κάνει όλα η εφαρμογή του semaphore, δε τη χρειάζεσαι

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!...εβαλα τελικα την jetpack 8.2+damian gto aereus gold ολα καλα και γρηγορα...καμια σχεση βεβαια η αποκριση του κινητου σε συγκριση με ics η ποσο μαλλον jb αλλα θα την κρατησω μονο και μονο για τη μπαταρια τα χρωματα και την καμερα....ωστοσο εχω ενα προβλημα...το πληκτρολογιο της samsung που εχει μεσα η ρομ δεν μου γυρναει στα ελληνικα ενω το εχει σαν επιλογη οταν κυλας την μπαρα για να αλλαξεις γλωσσα δεν κανει τπτ παραμενει σε αγγλικους χαρακτηρες...που μπορω να βρω αν ξερει καποιος μια deodex εκδοχη του συγκεκριμενου πληκτρολογιου γτ με βολευει περισσοτερο απο ολα οσα εχω χρησιμοποιησει?
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!...εβαλα τελικα την jetpack 8.2+damian gto aereus gold ολα καλα και γρηγορα...καμια σχεση βεβαια η αποκριση του κινητου σε συγκριση με ics η ποσο μαλλον jb αλλα θα την κρατησω μονο και μονο για τη μπαταρια τα χρωματα και την καμερα....ωστοσο εχω ενα προβλημα...το πληκτρολογιο της samsung που εχει μεσα η ρομ δεν μου γυρναει στα ελληνικα ενω το εχει σαν επιλογη οταν κυλας την μπαρα για να αλλαξεις γλωσσα δεν κανει τπτ παραμενει σε αγγλικους χαρακτηρες...που μπορω να βρω αν ξερει καποιος μια deodex εκδοχη του συγκεκριμενου πληκτρολογιου γτ με βολευει περισσοτερο απο ολα οσα εχω χρησιμοποιησει?

 

Τα Ελληνικά τα έχει ως επιλογή στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου; Μπορεί και να μήν τα έχει, αλλά άν τα έχει πρέπει να τα επιλέξεις μαζί με όσες άλλες γλώσσες θες να έχεις.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει όλα η εφαρμογή του semaphore, δε τη χρειάζεσαι

:(

http://img194.imageshack.us/img194/9004/82f0bec06fff4daf991414b.png

:superman:
Link to comment
Share on other sites

:(

http://img194.imageshack.us/img194/9004/82f0bec06fff4daf991414b.png

 

Ουπς βλακεία, είναι συμβατή μόνο με την JB εκδοση του πυρήνα.

edit: βάλε αυτό

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Ουπς βλακεία, είναι συμβατή μόνο με την JB εκδοση του πυρήνα.

edit: βάλε αυτό

thanks! το ειχα αυτό το προγραμμα! που μπορω να ορίσω πχ : οταν το τηλεφωνο ειναι αναμονη με σβηστη οθονη ,ο cpu να τρεχει ελαχιστα ; ενω οταν ανοιξω να ειναι σε πιο μεγαλη συχνοτητα ενω αν τρεξω ενα παιχνιδι να φουλαρει ?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΕΡΗ ROM &ΚΑΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

Παιδιά Καλημέρα. Θέλω να ξαναστησω το galaxy s για ένα φίλο που δεν είναι και σουπερ γκατζετακιας, συνεπώς δεν θέλω την πιο σύγχρονη και παραμετροποίηση rom, αλλα την πιο σταθερή, χωρις λαγκαρισματα και με καλη μπαταρια. Θέλω όμως να έχει cwm και rooted. Από τις εκατοντάδες που έχουν κυκλοφόρησει την 3ετια, ποια προτείνετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η καλύτερη είναι η JW1 σε συνδυασμό με Semaphore 2.4.0. Σταθερή, γρήγορη και με την καλύτερη αυτονομία που συνάντησα σε Επίσημο Firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα jw1 + semaphore (παλαιό για jw1). Ενώ βλέπω το app του semaphore στις εφαρμογές, δεν ξεκινάει διότι λέει το κιν δεν είναι rooted ή δεν έχει δικαιώματα superuser. Κατέβασα το superuser του chainfire από play, αλλά και αυτό δεν ξεκινάει. Να υπό θέσω ότι ο semaphore δεν εγκαταστάθηκε Αν ξαναπερασω semaphore από πάνω, θα χάσει τις ρυθμίσεις το κιν, δηλ γίνεται factory reset; Επίσης ποιο semaphore να βάλω και από πού θα τον βρω?

 

Τελικά μόνο ο semaphore 2'4'0 κάνει.

Και οχι ο superuser του chainfire, ο άλλος

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα jw1 + semaphore (παλαιό για jw1). Ενώ βλέπω το app του semaphore στις εφαρμογές, δεν ξεκινάει διότι λέει το κιν δεν είναι rooted ή δεν έχει δικαιώματα superuser. Κατέβασα το superuser του chainfire από play, αλλά και αυτό δεν ξεκινάει. Να υπό θέσω ότι ο semaphore δεν εγκαταστάθηκε Αν ξαναπερασω semaphore από πάνω, θα χάσει τις ρυθμίσεις το κιν, δηλ γίνεται factory reset; Επίσης ποιο semaphore να βάλω και από πού θα τον βρω?

 

Τελικά μόνο ο semaphore 2'4'0 κάνει.

Και οχι ο superuser του chainfire, ο άλλος

βάλε το superuser του sterickson και θα είσαι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρ,

 

μετά από πολύ καιρό αναμονής λόγω της βλάβης στην οθόνη μου, σήμερα αντικατέστησα την παλιά μου οθόνη με καινούργια. Λέω να πάω και σε αναβάθμιση λειτουργικού. Αφού το κάνω root τι μου προτείνετε να "φορεσω" σε rom/kernel; Θέλω κάτι σταθερό με γρήγορο browsing γιατί με πιο παλιές εκδόσεις είχα θέμα.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι σε επίσημο σου προτείνω JW1 και Semaphore 2.4.0.

Αν πάλι θέλεις κάτι σε Custom θα πας σε CyanogenMod ή σε SlimBean

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι σε επίσημο σου προτείνω JW1 και Semaphore 2.4.0.

Αν πάλι θέλεις κάτι σε Custom θα πας σε CyanogenMod ή σε SlimBean

 

Ευχαριστώ πολύ. Περισσότερες πληροφορίες που μπορώ να βρώ;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι σε επίσημο σου προτείνω JW1 και Semaphore 2.4.0.

Αν πάλι θέλεις κάτι σε Custom θα πας σε CyanogenMod ή σε SlimBean

 

Νίκο (Superuser) μήπως θα σου ήταν εύκολο να ξαναδώσεις ένα Link με τη δική σου JW1 η οποία συμπεριλαμβάνει και τα 3 αρχεία προκειμένου να μπορούμε να την εγκαταστήσουμε αφού κάνουμε repartition. Δεν δουλεύουν αυτά που είχες δώσει στα "επίσημα firmwares". Ευκαιρία να γυρίσουμε λίγο σε stock καθώς η απογοήτευση από τις επερχόμενες GB σε αυτονομία είναι μεγάλη!!

Edited by Handakas
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης θα ενημερωθεί σε λίγο με νέα links για την I9000XWJW1 με τα τρία αρχεία.

 

EDIT: Ενημερώθηκαν τα links.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Επίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης θα ενημερωθεί σε λίγο με νέα links για την I9000XWJW1 με τα τρία αρχεία.

 

EDIT: Ενημερώθηκαν τα links.

 

Ευχαριστώ Νίκο! Η jw1 ήταν μια από τις πιο γρήγορες rom με αρκετή καλή αυτονομία μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εκανα recovery το κινητο μου μετα απο κατι προβληματακια κι ολα καλα.....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το κανω πρωτα διαγραφη(format) την εσωτερικη SD και μετα recovery απο ενα τελευταιο backup ,..τι γινεται??χανονται ολα??Παραμενει το root και απλα ξαναπερναω οτι apps μου ειναι πλεον χρησιμα??

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...