Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...όταν η μπαταρία φτάσει στο 15% και στο 5% εμφανίζει μήνυμα και σφυρίζει :)

Όχι απλώς σφυρίζει...Καρδιακό θα με ποιάσει καμιά ώρα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και καλο μηνα ! εχει νοημα με jw1 rom να βαλω τον semaphore 2.5.0? εννοω πχ ο 2.4.0 εχει τα initramfs για την jw1 ενω ο 2.5.0 για την jvu ...τι προτεινετε;

θελω την γνωμη σας διοτι αν βαλω πχ τον 2.5.0 θα χασω και τα 3mb ram

Αυτήν την απορία έχω και εγώ! Δεν υποτίθεται ότι ο 2.4.0 είναι "best customized" για την jw1 ενώ ο 2.5.0 για την JVU? Εννοείται ότι ο 2.5.0 μπαίνει παντού (και εγώ αυτόν έχω τώρα με JW1) αλλά νομίζω ότι με τον 2.4.0 ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την απορία έχω και εγώ! Δεν υποτίθεται ότι ο 2.4.0 είναι "best customized" για την jw1 ενώ ο 2.5.0 για την JVU? Εννοείται ότι ο 2.5.0 μπαίνει παντού (και εγώ αυτόν έχω τώρα με JW1) αλλά νομίζω ότι με τον 2.4.0 ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια...

 

περιμενουμε καποια απαντηση για αυτο

 

και επισης θελω να σας ρωτησω για αυτους που χρησιμοποιειτε email στο κινητο σας επειδη αναγκαστικα εχω συνεχεια το data ανοιχτο και αυτο μου μειωνει την μπαταρια στην 1 μερα...πως παιζειται?θελω μια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποια custom rom που τον έχουν αφαιρέσει ? Στις επίσημες, όταν η μπαταρία φτάσει στο 15% και στο 5% εμφανίζει μήνυμα και σφυρίζει :)

 

Μήνυμα μου βγάζει αλλά δε σφυρίζει και δεν έχω κάποια custom rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την απορία έχω και εγώ! Δεν υποτίθεται ότι ο 2.4.0 είναι "best customized" για την jw1 ενώ ο 2.5.0 για την JVU? Εννοείται ότι ο 2.5.0 μπαίνει παντού (και εγώ αυτόν έχω τώρα με JW1) αλλά νομίζω ότι με τον 2.4.0 ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια...

 

Η ουσιαστική διαφορά των δύο είναι ότι στον 2.5.0 ο Στράτος άλλαξε τα permissions στην εφαρμογή Superuser γιατί έβγαζε ένα μήνυμα σφάλματος στο Titanium Backup και ότι ο 2.5.0 έχει το νέο CWM Recovery που σε μερικούς όμως δημιουργεί προβλήματα. Άρα αν βάλεις τον 2.4.0 θα έχεις 340MB μνήμης αλλά και μήνυμα σφάλματος στο Titanium Backup και αν βάλεις τον 2.5.0 θα χάσεις 3ΜΒ μνήμης. Σαν απόδοση είναι και οι δύο το ίδιο και μικρό ρόλο παίζουν τα initramfs της κάθε έκδοσης. Οπότε αποφασίζεις και βάζεις.

 

περιμενουμε καποια απαντηση για αυτο

 

Όποτε μπορούμε απαντάμε. Μην είσαι απαιτητικός.

 

Μήνυμα μου βγάζει αλλά δε σφυρίζει και δεν έχω κάποια custom rom.

 

Κανονικά θα έπρεπε να κάνει κάποιον ήχο.

Επί της ευκαιρίας ο ήχος της CM9 στην ειδοποίηση για την μπαταρία είναι τραγικός. Νομίζεις ότι έχει χαλάσει το ηχείο!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, η JW1 του Superuser περιέχει εκτός των Ελληνικών CSC και όλα τα υπόλοιπα; (Δηλαδή είναι ίδια με την επίσημη απλά έχουν προστεθεί ελληνικά CSC?). Το λέω γιατί με ενδιαφέρει να περιέχονται κ τα γερμανικά CSC. Επίσης, περιέχει ελληνικό πληκτρολόγιο κ Swype ή πρέπει να μπουν extra? Το λέω γιατί η leaked που είχα βάλει είχε ελληνικό Samsung keyboard αλλά δεν είχε ελληνικά στο swype Edited by iceblade
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια με την επίσημη εκτός του CSC που είναι το JV9 ώστε να υπάρχει το EUR και να έχουμε αυτόματα τα APN.

Το JV9 περιέχει τα CSC και τα APN από τις εξής χώρες:

Austria (ATO, ONE, TRG), Switzerland (AUT, MOZ, SUN), Belgium (BSE), Romania (CNX, COA, HAT, ORO), Greece (COS, EUR), Croatia (CRO,TRA,TWO, VIP), Cyprus (CYO, CYV), Slovakia (IRD, ORS), Korea (KOR), Luxemburg (LUX), Slovenia (MOT, SIM), Serbia & Montenegro (MSR,SMO,TOP,TSR), Bulgaria (MTL,VVT), Czech Republic (O2C, TMZ, XEZ), Ireland (O2I, VDI), Baltic region (SEB), Portugal (TPH), Hungary (VDH, XEH), Poland (XEO), South Africa (XFA, XFC, XFE, XFM).

(Ευχαριστούμε τον Tyxerakia για την πληροφορία.)

 

Περιέχει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype (βάζεις για product code το EUR σύμφωνα με τον οδηγό). Αν θες βέβαια το τελευταίο Swype δες εδώ.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε ότι σας κρατάει μια μέρα τι εννοειτε? Οτι το βγάζετε απο τον φορτιστή το πρωί πχ και το βράδυ θέλει φόρτιση? Δλδ σαν να λέμε κρατάει 15-16 ώρες? Πάντως εμένα με τον συγχρονισμό στο αυτόματο και δεδομένα πάντα on, η JW1 μου κρατάει εύκολα 30+ ώρες χωρίς να περιορίζομαι σε χρήση κινητού.

 

Παράδειγμα η τελευταία φόρτιση με 30 λεπτά κλήσεις, 4μιση ώρες προβολής, που και που wifi, συχνά browser και tapatalk, κανα μισαωρο angry birds και χωρίς να το βάζω σε plane mode το βράδυ μου έβγαλε 32 ώρες. Και η φωτεινότητα ούτε στο μηδέν, ούτε στο αυτόματο. Εκεί που μου φαίνεται καλύτερα ανεξάρτητα εξοικονόμησης.

 

http://img813.imageshack.us/img813/4755/sc20120201185319.png

 

http://img27.imageshack.us/img27/2596/sc20120201185324.png

 

http://img651.imageshack.us/img651/90/sc20120201185332.png

 

http://img853.imageshack.us/img853/9894/sc20120201185606.png

 

 

EDIT: τώρα που ξαναβλέπω τα διαγράμματα, στο τελευταίο είναι φυσιολογικό που κατα την διάρκεια της νύχτας (η περιοχή που η μπάρα του σηματος τηλεφώνου είναι σταθερά πράσινη) το κινητό εμφανίζεται διαρκώς awake (αφύπνιση)? Σχετίζεται με το γεγονός ότι ειχε προγραμματιστεί να με ξυπνήσει?

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

mindfield δε μου φαίνεται φυσιολογικό που όλο το βράδυ σου έχει γράψει αφύπνιση. Νομίζω πως χρησιμοποιούσε CPU για κάποιο λόγο και δε βρισκόταν σε deep sleep.
Link to comment
Share on other sites

mindfield δε μου φαίνεται φυσιολογικό που όλο το βράδυ σου έχει γράψει αφύπνιση. Νομίζω πως χρησιμοποιούσε CPU για κάποιο λόγο και δε βρισκόταν σε deep sleep.

 

Ναι έτσι πιστεύω και εγώ. ασε που μου έφαγε και ένα 10% από ότι βλέπω. υπάρχει κάποιο application να καταγράφει την ενεργειακή συμπεριφορά των διαφόρων εφαρμογών;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

 

Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο mod με το οποίο - όταν έχω την camera σε λειτουργία - πατώντας το power button να τραβάει φωτογραφία;Αυτή τη στιγμή στο SGS μου έχω 2.3.5 JVU + semaphore 1.9.1 kernel και όταν πατάω το power button κλειδώνει η οθόνη για να μην πιέζονται καταλάθος τα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια με την επίσημη εκτός του CSC που είναι το JV9 ώστε να υπάρχει το EUR και να έχουμε αυτόματα τα APN.

Το JV9 περιέχει τα CSC και τα APN από τις εξής χώρες:

Austria (ATO, ONE, TRG), Switzerland (AUT, MOZ, SUN), Belgium (BSE), Romania (CNX, COA, HAT, ORO), Greece (COS, EUR), Croatia (CRO,TRA,TWO, VIP), Cyprus (CYO, CYV), Slovakia (IRD, ORS), Korea (KOR), Luxemburg (LUX), Slovenia (MOT, SIM), Serbia & Montenegro (MSR,SMO,TOP,TSR), Bulgaria (MTL,VVT), Czech Republic (O2C, TMZ, XEZ), Ireland (O2I, VDI), Baltic region (SEB), Portugal (TPH), Hungary (VDH, XEH), Poland (XEO), South Africa (XFA, XFC, XFE, XFM).

(Ευχαριστούμε τον Tyxerakia για την πληροφορία.)

 

Περιέχει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype (βάζεις για product code το EUR σύμφωνα με τον οδηγό). Αν θες βέβαια το τελευταίο Swype δες εδώ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη την JW1 με CSC OXXJV9. Απλά πέρασα το καινούριο Swype (Thanks Tyxerakia!!!). Να υποθέσω ότι παλιά leaked είναι ίδια με την official και δε χρειάζεται αναβάθμιση έτσι; Ρωτάω για να μην τη βάζω τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω απο jvw σε jw1 πρεπει να βγαλω το semaphone που εχω περασει? αν δεν το κανω και φλασαρω την jw1 θα γινει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

για να βαλω απο jvw σε jw1 πρεπει να βγαλω το semaphone που εχω περασει? αν δεν το κανω και φλασαρω την jw1 θα γινει τιποτα?

 

φιλε τελικα ποιο κινητο εχεις? το sgs η το sgs plus? μια λες οτι εχεις το ενα, μια το αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη την JW1 με CSC OXXJV9. Απλά πέρασα το καινούριο Swype (Thanks Tyxerakia!!!). Να υποθέσω ότι παλιά leaked είναι ίδια με την official και δε χρειάζεται αναβάθμιση έτσι; Ρωτάω για να μην τη βάζω τσάμπα...

Ίδια είναι δεν χρειάζεται να περάσεις τίποτα!

για να βαλω απο jvw σε jw1 πρεπει να βγαλω το semaphone που εχω περασει? αν δεν το κανω και φλασαρω την jw1 θα γινει τιποτα?

Όταν θα φλασάρεις άλλη ρομ, ο κέρνελ που έχεις περάσει θα αντικατασταθεί από τον κέρνελ που περιέχει η ρομ. Απλά μετά πρέπει να ξαναπεράσεις semaphore γιατί δε θα υπάρχει πλέον.

 

@Νικο αφού έχει semaphore λογικά το απλο θα έχει :p

Link to comment
Share on other sites

@Νικο αφού έχει semaphore λογικά το απλο θα έχει :p

 

και πως ξερεις οτι εχει sema στα σιγουρα? αφου μια μας λεει οτι εχει plus, μια απλο.. τον κερνελ θα ξεχωρισει?!

Link to comment
Share on other sites

το s εχω το plus το εχει ο αδερφος μου , ευχαριστω παιδια :rolleyes:

 

ε πες ετσι ρε φιλε! μας εχεις καταμπερδεψει ναουμε:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη απορεία μου : Αυτό το αυτόματο ντιμάρισμα της φωτεινότητας της οθόνης όταν η μπαταρία είναι 10% ή λιγότερο μπορώ με κάποιο τρόπο να τον απενεργοποιήσω;

(Σημείωση: Η επιλογή Εξοικονόμηση ενέργειας στο μενού της οθόνης είναι απενεργοποιημένη αλλά εξακολουθεί να μου μειώνει τη φωτεινότητα όταν έχω πολύ χαμηλή στάθμη μπαταρίας.Μάλον κάτι μέσα από το λειτουργικό πρέπει να είναι)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

και επισης θελω να σας ρωτησω για αυτους που χρησιμοποιειτε email στο κινητο σας επειδη αναγκαστικα εχω συνεχεια το data ανοιχτο και αυτο μου μειωνει την μπαταρια στην 1 μερα...πως παιζειται?θελω μια γνωμη

 

Τι θέλεις να πεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να πεις ακριβώς?

 

Φαντάζομαι ότι ψάχνει κάποια συμβουλή που θα τον βοηθήσει να επιτύχει καλύτερα επίπεδα αυτονομίας :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ τα data μόνιμα ανοικτά λόγω email, η μπαταρία μου κρατά γύρω στη μιαμισή μέρα και είμαι και ευχαριστημένος. Εξυπακούεται πως η φωτεινότητα της οθόνης είναι στο ελάχιστο:D. Widgets δεν έχω ενεργά και η χρήση που κάνω στο κινητό είναι κλήσης αρκετές, opera αρκετός και καμιά πίστα angry birds στη δουλειά όταν δεν έχω τι να κάνω:o

Αυτά με jw1+semaphore γιατί με στοκ 2.3.3...:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ τα data μόνιμα ανοικτά λόγω email, η μπαταρία μου κρατά γύρω στη μιαμισή μέρα και είμαι και ευχαριστημένος. Εξυπακούεται πως η φωτεινότητα της οθόνης είναι στο ελάχιστο:D. Widgets δεν έχω ενεργά και η χρήση που κάνω στο κινητό είναι κλήσης αρκετές, opera αρκετός και καμιά πίστα angry birds στη δουλειά όταν δεν έχω τι να κάνω:o

Αυτά με jw1+semaphore γιατί με στοκ 2.3.3...:thumbdown:

 

Οχι εγω την φωτεινοτητα δεν την εχω τερμα κατω...την εχω στο automatic brightness λιγο ποιο κατω απο την μεση

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη απορεία μου : Αυτό το αυτόματο ντιμάρισμα της φωτεινότητας της οθόνης όταν η μπαταρία είναι 10% ή λιγότερο μπορώ με κάποιο τρόπο να τον απενεργοποιήσω;

(Σημείωση: Η επιλογή Εξοικονόμηση ενέργειας στο μενού της οθόνης είναι απενεργοποιημένη αλλά εξακολουθεί να μου μειώνει τη φωτεινότητα όταν έχω πολύ χαμηλή στάθμη μπαταρίας.Μάλλον κάτι μέσα από το λειτουργικό πρέπει να είναι)

το κόλπο όταν το κινητό δεν το έχεις στην "αυτόματη" ρύθμιση φωτεινότητας που κατεβάζεις λίγο την μπάρα και σέρνεις αριστερά/δεξιά για μείωση/αύξηση της (φωτεινότητας) το ξέρεις; Καλό (και παλιό) feature!

 

Εγω πάντως δεν το έχω αυτό με τη φωτεινότητα!!! Το γιατί; παρακάτω:p

Καταρχάς είναι θέμα του λειτουργικού & κερνελ (κυρίως), απο ενα σημείο και μετά κατεβάζει τη φωτεινότητα... Αυτό ισχύει τουλάχιστον για την αυτόματη φωτεινότητα, στην χειροκίνητη ρύθμιση δεν ξέρω γιατί πέφτει (δεν το έχω δοκιμάσει).

Εγώ απλά έβαλα semaphore kernel και έχω βάλει τις ρυθμίσεις autobrightness του kernel (έχοντας semaphore kernel->εφαρμογή "semaphore"->"Semaphore Auto Brightness" και διαλέγεις το επίπεδο που θέλεις να έχει -εγώ έχω το normal και με καλύπτει πλήρως)!

 

ΥΓ: Αν βάλεις το auto brightness του semaphore μην έχεις αυτόματη φωτεινότητα ενεργή στις ρυθμίσεις Οθόνης (κάνει παρεμβολές:lol:)...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...