Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κόλπο όταν το κινητό δεν το έχεις στην "αυτόματη" ρύθμιση φωτεινότητας που κατεβάζεις λίγο την μπάρα και σέρνεις αριστερά/δεξιά για μείωση/αύξηση της (φωτεινότητας) το ξέρεις; Καλό (και παλιό) feature!

Μάλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω...

Τη φωτεινότητα την έχω βάλει λίγο πιο κάτω από τη μέση χωρίς αυτόματη ρύθμιση και ανεξάρτητα από αυτό όταν η μπαταρία φτάσει κάτω από 10% τη ρίχνει αυτόματα πολύ πιο κάτω (χωρίς να πειραχτεί ο slider της ρύθμισης).

Εγώ θέλω να έχω συνέχεια την ίδια ρύθμιση φωτεινότητας και δεν μπορώ

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νίκο που σίγουρα θα ξέρεις ή όποιος άλλος ξέρει, μπορείτε να μου πείτε αν 2886 στο antutu είναι καλό σκορ ή χάλια τελείως?
Link to comment
Share on other sites

Μάλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω...

Τη φωτεινότητα την έχω βάλει λίγο πιο κάτω από τη μέση χωρίς αυτόματη ρύθμιση και ανεξάρτητα από αυτό όταν η μπαταρία φτάσει κάτω από 10% τη ρίχνει αυτόματα πολύ πιο κάτω (χωρίς να πειραχτεί ο slider της ρύθμισης).

Εγώ θέλω να έχω συνέχεια την ίδια ρύθμιση φωτεινότητας και δεν μπορώ

 

μετα το 10% το κινητο ριχνει την φωτεινοτητα.

την ανεβαζεις χειροκινητα οσο θελεις, αλλα μολις σβησεις την οθονη η πεσει κατα 1% (κατα 1%, οχι στο 1%) θα πεσει μονη της η φωτεινοτητα παλι.

 

Νίκο που σίγουρα θα ξέρεις ή όποιος άλλος ξέρει, μπορείτε να μου πείτε αν 2886 στο antutu είναι καλό σκορ ή χάλια τελείως?

 

εαν τρεχεις καποια στοκ 2.3 με rfs filesystem ειναι καλο πιστευω. δεν εχουν καμια σημασια τα benchmarks βεβαια και βγαζουν πολλα αποτελεσματα που ειναι "εικονικα". το feeling μετραει :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω...

Τη φωτεινότητα την έχω βάλει λίγο πιο κάτω από τη μέση χωρίς αυτόματη ρύθμιση και ανεξάρτητα από αυτό όταν η μπαταρία φτάσει κάτω από 10% τη ρίχνει αυτόματα πολύ πιο κάτω (χωρίς να πειραχτεί ο slider της ρύθμισης).

Εγώ θέλω να έχω συνέχεια την ίδια ρύθμιση φωτεινότητας και δεν μπορώ

 

Πάσο, έχεις δίκιο, κατάλαβα την ερώτηση λίγο διαφορετικά...

Πάντως ακόμα σου προτείνω να βάλεις semaphore kernel και μετά να βάλεις απο την εφαρμογή semaphore την αυτόματη φωτεινότητα του kernel (έχει διαφορετικούς drivers για auto-brightness που ΔΕΝ επηρεάζονται απο το ποσοστό της μπαταρίας). Εμένα μου αρέσει πολύ η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας που έχει (και δεν "χαλάει" άμα πέσει η μπαταρία).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

εαν τρεχεις καποια στοκ 2.3 με rfs filesystem ειναι καλο πιστευω. δεν εχουν καμια σημασια τα benchmarks βεβαια και βγαζουν πολλα αποτελεσματα που ειναι "εικονικα". το feeling μετραει :)

 

το feeling είναι πολύ καλό, απλά είπα και γω να δω τι κάνω :p

2.3.6 τρέχω με semaphore, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο

και όχι δεν έχω πειράξει το filesystem αν και ακούω ότι είναι απ αυτά που βελτιώνουν περισσότερο την ταχύτητα του κινητού

αξίζει να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

το feeling είναι πολύ καλό, απλά είπα και γω να δω τι κάνω :p

2.3.6 τρέχω με semaphore, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο

και όχι δεν έχω πειράξει το filesystem αν και ακούω ότι είναι απ αυτά που βελτιώνουν περισσότερο την ταχύτητα του κινητού

αξίζει να το κάνω?

 

εγω προσωπικα ( εχω προβλημα το ξερω :lol: ) εαν δεν τρεχω mtd/ext4/ext2 νιωθω οτι το κινητο σερνεται..! ισως γιατι δεν εχω μεινει σχεδον καθολου σε rfs εδω και ενα χρονο και ζοριζω αρκετα το κινητο. οι περισσοτεροι αναφερουν πως δεν βλεπουν διαφορα ( ε εγω βλεπω χαος τι να κανουμε?!:lol: )

ειναι και αυτο κατι που ξεγελαει τα benchmarks και τα κανει σχεδον διπλασια βεβαια, γιαυτο θα δεις κατι εξωφρενικα νουμερα απο καποιους

Link to comment
Share on other sites

το feeling είναι πολύ καλό, απλά είπα και γω να δω τι κάνω :p

2.3.6 τρέχω με semaphore, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο

και όχι δεν έχω πειράξει το filesystem αν και ακούω ότι είναι απ αυτά που βελτιώνουν περισσότερο την ταχύτητα του κινητού

αξίζει να το κάνω?

 

Μακάρι να μπορούσα να σου πω για το σκορ στο antutu, αλλά δεν το έχω (καν δοκιμάσει:lol:)... Αν μου έλεγες για quadrant θα μπορούσα να σου απαντήσω.

 

Για το filesystem: Για εμένα πλέον δεν αξίζει, η ελάχιστα ταχύτερη εκκίνηση του κινητού και εγκατάσταση εφαρμογών δεν με νοιάζει τόσο πολύ, η αλήθεια είναι πως οι 2.3.χ έχουν κάνει την διαφορά ακόμα και με rfs... Περισσότερο κερδίζεις στα benchmark παρά οπουδήποτε αλλού με το ext4!

 

Edit: Ο χαώδης :p Nίκος με πρόλαβε

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σου πω για το σκορ στο antutu, αλλά δεν το έχω (καν δοκιμάσει:lol:)... Αν μου έλεγες για quadrant θα μπορούσα να σου απαντήσω.

 

Για το filesystem: Για εμένα πλέον δεν αξίζει, η ελάχιστα ταχύτερη εκκίνηση του κινητού και εγκατάσταση εφαρμογών δεν με νοιάζει τόσο πολύ, η αλήθεια είναι πως οι 2.3.χ έχουν κάνει την διαφορά ακόμα και με rfs... Περισσότερο κερδίζεις στα benchmark παρά οπουδήποτε αλλού με το ext4!

 

Edit: Ο χαώδης :p Nίκος με πρόλαβε

 

κι ομως Βασιλη, μια φορα ετρεχα για 1-2 λεπτα rfs χωρις να το ξερω (δεν ειχε γινει η μετατροπη σε ext2) και το καταλαβα απο το scrolling:!::!: δεν ξερω αν κατι παιζει με το filesystem η με μενα..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου οδηγό για το πώς αλλάζω το filesystem? Επίσης αν το κάνω αυτό μετά πως επανέρχεται στο κανονικό?

Ξαναφλασάρω?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο που σίγουρα θα ξέρεις ή όποιος άλλος ξέρει, μπορείτε να μου πείτε αν 2886 στο antutu είναι καλό σκορ ή χάλια τελείως?

κοντά στο 3000 είναι χωρίς o/c , 3600 με o/c στα 1.3 ...οπότε μια χαρά είναι. Είναι το μέγιστο για μονοπύρηνα.

Link to comment
Share on other sites

κοντά στο 3000 είναι χωρίς o/c , 3600 με o/c στα 1.3 ...οπότε μια χαρά είναι. Είναι το μέγιστο για μονοπύρηνα.

 

Ευχαριστώ και εσένα φίλος ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου οδηγό για το πώς αλλάζω το filesystem? Επίσης αν το κάνω αυτό μετά πως επανέρχεται στο κανονικό?

Ξαναφλασάρω?

 

κατεβαζεις την εφαρμογη ext4 απο το thread του semaphore, κανεις εγκατασταση και μεσα απο την εφαρμογη πατας convert to ext4. για να γυρισεις σε rfs πατας την απο πανω επιλογη (θα εμφανιστει αν εισαι σε ext4) το convert to rfs.

καλο ειναι πριν την αλλαγη του filesystem να παρεις ενα nandroid backup απο cwm, γιατι καμια φορα μπορει να εχουμε καποιο corrupt.

μου εχει τυχει μια φορα οπως και στον saliez.

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις την εφαρμογη ext4 απο το thread του semaphore, κανεις εγκατασταση και μεσα απο την εφαρμογη πατας convert to ext4. για να γυρισεις σε rfs πατας την απο πανω επιλογη (θα εμφανιστει αν εισαι σε ext4) το convert to rfs.

καλο ειναι πριν την αλλαγη του filesystem να παρεις ενα nandroid backup απο cwm, γιατι καμια φορα μπορει να εχουμε καποιο corrupt.

μου εχει τυχει μια φορα οπως και στον saliez.

 

Νίκο αυτά όλα τα κάνω στο κινητό κατ αρχήν ή χρειάζομαι pc?

Link to comment
Share on other sites

ολα στο κινητο. δεν χρειαζεται πουθενα ο υπολογιστης

 

Λοιπόν τότε, όταν λες το κάνω download απ το thread του semaphore, ανοίγω δηλαδή το app του στο κινητό ή μπαίνω απ το κινητό στο semaphore.gr?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τότε, όταν λες το κάνω download απ το thread του semaphore, ανοίγω δηλαδή το app του στο κινητό ή μπαίνω απ το κινητό στο semaphore.gr?

 

κανεις εγκατασταση αυτο στο κινητο και μεσα απο αυτην την εφαρμογη γινονται ολα

Link to comment
Share on other sites

κανεις εγκατασταση αυτο στο κινητο και μεσα απο αυτην την εφαρμογη γινονται ολα

 

Νίκο κατ αρχήν συγγνώμη αν σε κουράζω και ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Κατέβασα το αρχείο αυτό, αλλά δε βλέπω κάπου στο κινητό τώρα κάποια εφαρμογή να τρέξω. Μου γραψε επιτυχής λήψη, αλλά που είναι? :/

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τα καταφερα!ΜΕτα απο 4-5 μερες γεματες αναθεματισμους,βρισιες κ μελετης,καταφερα κ εκανα το κινητο μ να λειτουργει!Βεβαια ''καταφερα'' (διοτι προκειται περι κατορθωματος!:lol:),να ξαναπερασω το 2.3.3 οπου ειχα στην αρχη...Ηθελα να περασω το 2.3.6 και δοκιμασα διαφορα firmwares οπως τα JVZ k JW1,χωρις επιτυχια.Ακολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο του Tyxerakia,αλλα δεν τα καταφερα,ειτε το κινητο δεν δεχοταν καθολου το συγκεκριμενο firmware,ειτε κολλουσε με τις ωρες στην οθονη του ''S''.Προφανως κατι μου διαφευγει...Τελοσπα,τουλαχιστον λειτουργει το κινητο...Εξακολουθω να θελω να περασω το 2.3.6 και οποιαδηποτε συμβουλη-καθοδηγηση θα ηταν καλοδεχουμενη!Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Νίκο κατ αρχήν συγγνώμη αν σε κουράζω και ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Κατέβασα το αρχείο αυτό, αλλά δε βλέπω κάπου στο κινητό τώρα κάποια εφαρμογή να τρέξω. Μου γραψε επιτυχής λήψη, αλλά που είναι? :/

 

στην καρτα μνημης λογικα στον φακελο downloads.

βρες το και πατα πανω του για να γινει εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

στην καρτα μνημης λογικα στον φακελο downloads.

βρες το και πατα πανω του για να γινει εγκατασταση

 

Δεν έχω καν κάρτα μνήμης. Που να ψάξω στα αρχεία μου? Αν και τα ψαξα ήδη και δεν βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καν κάρτα μνήμης. Που να ψάξω στα αρχεία μου? Αν και τα ψαξα ήδη και δεν βρίσκω κάτι.

 

στην εσωτερικη καρτα μνημης. εχει 5,8gb το κινητο. ανοιγεις "τα αρχεια μου" και στο φακελο downloads εχει το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

στην εσωτερικη καρτα μνημης. εχει 5,8gb το κινητο. ανοιγεις "τα αρχεια μου" και στο φακελο downloads εχει το αρχειο.

 

Μπαίνω στον φάκελο DCIM Νίκο και δεν έχω απολύτως τίποτα, όπως και σε κανέναν άλλον φάκελο στα αρχείο μου.

Παράτα το γιατί μου σπασε τα νεύρα και κουράζω και σένα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τα καταφερα!ΜΕτα απο 4-5 μερες γεματες αναθεματισμους,βρισιες κ μελετης,καταφερα κ εκανα το κινητο μ να λειτουργει!Βεβαια ''καταφερα'' (διοτι προκειται περι κατορθωματος!:lol:),να ξαναπερασω το 2.3.3 οπου ειχα στην αρχη...Ηθελα να περασω το 2.3.6 και δοκιμασα διαφορα firmwares οπως τα JVZ k JW1,χωρις επιτυχια.Ακολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο του Tyxerakia,αλλα δεν τα καταφερα,ειτε το κινητο δεν δεχοταν καθολου το συγκεκριμενο firmware,ειτε κολλουσε με τις ωρες στην οθονη του ''S''.Προφανως κατι μου διαφευγει...Τελοσπα,τουλαχιστον λειτουργει το κινητο...Εξακολουθω να θελω να περασω το 2.3.6 και οποιαδηποτε συμβουλη-καθοδηγηση θα ηταν καλοδεχουμενη!Ευχαριστω εκ των προτερων

Πάντα (οφείλω να το τονίσω) η προτιμότερη λύση είναι μέσω ODIN όπως λένε οι οδηγοί... Το να κάνεις τη διαδικασία και να μην δουλεύει σημαίνει πως κάτι δεν έγινε σωστά, δεν μπορώ να ξέρω τι αλλά πολλά μπορεί να συμβούν. Πάντως με λίγη υπομονή και διάβασμα και αυτά θα λυνόντουσαν.

Τώρα σε μια λεπτομέρεια ακόμα: Έχεις το samsung galaxy s I-9000; Σίγουρα; Και όχι κάποιο παραπλήσιο μοντέλο (όπως 9010, captivate i897, Vibrant T959, S plus κλπ). Απλά το αναφέρω γιατί υπάρχουν και παιδιά με άλλα μοντέλα (σαν αυτά που προανέφερα) που είχαν προβλήματα καθότι όλα τα firmwares εδώ αφορούν το Samsung Galaxy S GT-I9000 και μόνο!

 

Πίσω στο θέμα. Υπάρχει και άλλη λύση για να περάσεις 2.3.6 χωρίς odin... Αυτό γίνεται περνόντας κάποια 2.3.6 custom rom μέσω CWM. Υπάρχουν αρκετές, πχ αυτή. Αλλά πριν το δοκιμάσεις θα πρέπει να κάνεις ενα factory reset για να κάτσει καλά επάνω στο κινητό.

 

EDIT: οπωσδήποτε κάνε πρώτα ενα nandroid backup!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

@SergioChr

 

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την JW1 που είχε ανέβει στο site προχθές, το πρόβλημα λύθηκε μέσα σε λίγες ώρες παρόλα αυτά φαίνεται ότι είσαι απο τους άτυχους που πρόλαβαν και κατέβασαν την προβληματική. Αν κατεβάσεις ξανα την rom είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην εγκατάστασή της :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στον φάκελο DCIM Νίκο και δεν έχω απολύτως τίποτα, όπως και σε κανέναν άλλον φάκελο στα αρχείο μου.

Παράτα το γιατί μου σπασε τα νεύρα και κουράζω και σένα.

 

δεν θα ειναι στο φακελο dcim. θα ειναι στον downloads.

δεν θα το κατεβαζει κανονικα ο browser (συμβαινει). με opera mobile δεν θα εχεις προβλημα στα downloads και σε πολλα ακομα. κατεβασε τον απο το μαρκετ αν θελεις και δοκιμασε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...