Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορω να καταλαβω τι κανεις... Το cwm μπαινει αν εχεις κανει ροοτ με cf root η semaphore. Οπως ειναι κλειστο το κινητο πατας το volume up+home+power button και ανοιγει το recovery. Αν εχεις το cwm θα το γραφει πανω πανω, αλλιως θα γραφει recovery 3e που ειναι της samsung. Εσυ προσπαθεις να βαλεις την εφαρμογη του cwm?

Επισης πατα *#1234# και πες μου στο pda τι γραφει? JVI? Μπορει να μην το εχεις πειραξει αλλα υπαρχουν 3 διαφορετικες εκδοσεις που μπορει να κυκλοφορει το κινητο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk[/quote

 

Λοιπον,μπηκα σε recovery κ γραφει recovery 3e.Τα στοιχεια ειναι τα εξης:

PDA:I9000 XWJVI

PHONE:I9000 XXJVO

CSC:I9000 XXJV9

 

Βασικα αυτο που θελω να κανω,ειναι να αλλαξω rom.Εχω την μαμισια 2.3.3 κ θελω καποια καλυτερη κ μεταγενεστερη.Εχω κατεβασει απ το market την εφαρμογη superuser,η οποια νομιζω οτι τρεχοντας τη,κανει root τη συσκευη.Μπορει να κανω κ λαθος.Χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-samsung-galaxy-s-i9000/

Δεν ξερω αν αυτος ο οδηγος ειναι ο καταλληλος,απλως ψαχνω την ευκολοτερη κ λιγοτερο πολυπλοκη λυση

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...εχω εδω και μερες προβλημα με το 3g και δεν μπορω να μπω καθολου στο ιντερνετ με 3g...περασα τις ρυθμισεις για το cosmote whats up με βαση τους οδηγους του tyxerakia και πηρα μεσω sms τις ρυθμισεις απο την cosmote αλλα και με τους δυο τροπους δεν συνδεεται...τι να γινεται...και με cm7 και με jetpack mod 8.2 jw1 το δοκιμασα...και κατι αλλο γιατι αργη παρα πολυ το gps μου να lockαρει?εχω το ndrive 10.1 ως προγραμμα πλοηγησης...

 

φιλε μου ναι το Ndrive αργει να Lockαρει σε σχεση με αλλα προγραμματα...αλλα οχι τρελλα...και αναλογα που βρισκεσαι..παντα...

για τις ρυθμισεις του internet ειναι γελιο και ειπαμε υπαρχει οδηγος για αρχαριους ....με link για τα apn.

 

εχω jetpack 8.2 Και κανενα προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μπηκα σε recovery κ γραφει recovery 3e.Τα στοιχεια ειναι τα εξης:

PDA:I9000 XWJVI

PHONE:I9000 XXJVO

CSC:I9000 XXJV9

 

Βασικα αυτο που θελω να κανω,ειναι να αλλαξω rom.Εχω την μαμισια 2.3.3 κ θελω καποια καλυτερη κ μεταγενεστερη.Εχω κατεβασει απ το market την εφαρμογη superuser,η οποια νομιζω οτι τρεχοντας τη,κανει root τη συσκευη.Μπορει να κανω κ λαθος.Χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-samsung-galaxy-s-i9000/.Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη,πιο ευκολη διαδικασια η αν κανω κατι λαθος...

Θα δεις αυτόν τον οδηγό για να περάσεις άλλο firmware αν θες. Θα σου πρότεινα την JVZ είναι πολύ καλή. (υπάρχει στον οδηγό κάτω κάτω) Για ροοτ θα κάνεις αυτό και θα ξεμπερδέψεις με όλα. Θα έχεις και το cwm recovery. (Μπορείς να το κάνεις και τώρα στην JVI αλλά αφού θα το πειράξεις που θα το πειράξεις, βάλε και μια καλύτερη rom)

 

Αν κατεβάζεις μόνο την εφαρμογή superuser, δε σε κάνει ροοτ από μόνο του....

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ναι το Ndrive αργει να Lockαρει σε σχεση με αλλα προγραμματα...αλλα οχι τρελλα...και αναλογα που βρισκεσαι..παντα...

για τις ρυθμισεις του internet ειναι γελιο και ειπαμε υπαρχει οδηγος για αρχαριους ....με link για τα apn.

 

εχω jetpack 8.2 Και κανενα προβλημα.....

μα δεν ειπα οτι δεν μπορω να το κανω...το κανω με βαση τους οδηγους και απλα η συσκευη δεν μπαινει σε 3g mode...τους καταλαβαινω τους οδηγους...απλα ειναι κουφο να μην μπορω να μπω σε 3g

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα οτι δεν μπορω να το κανω...το κανω με βαση τους οδηγους και απλα η συσκευη δεν μπαινει σε 3g mode...τους καταλαβαινω τους οδηγους...απλα ειναι κουφο να μην μπορω να μπω σε 3g

 

για να μπεις σε 3g πρεπει να εχει και σημα 3g εκει που βρισκεσαι

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειπα οτι δεν μπορω να το κανω...το κανω με βαση τους οδηγους και απλα η συσκευη δεν μπαινει σε 3g mode...τους καταλαβαινω τους οδηγους...απλα ειναι κουφο να μην μπορω να μπω σε 3g

 

Στις ρυθμίσεις> Ασύρματα και δίκτυα> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας> Λειτουργία δικτύου, είναι επιλεγμένο το Αυτόματο?

Link to comment
Share on other sites

για να μπεις σε 3g πρεπει να εχει και σημα 3g εκει που βρισκεσαι

στο περιστερι εχει σημα 3g πιστευω...του αδερφου μου μπαινει κανονικα 3g και εχει κανει το ιδιο ακριβως...cm7 φοραει αυτος και οταν φοραγα και εγω cm7 παλι δεν μου εμπαινε...

 

@nikospot...ναι ειναι στο αυτοματο!!!

Link to comment
Share on other sites

στο περιστερι εχει σημα 3g πιστευω...του αδερφου μου μπαινει κανονικα 3g και εχει κανει το ιδιο ακριβως...cm7 φοραει αυτος και οταν φοραγα και εγω cm7 παλι δεν μου εμπαινε...

 

@nikospot...ναι ειναι στο αυτοματο!!!

 

μηπως πρεπει να στο τσεκαρει καποιο service center ...?

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να στο τσεκαρει καποιο service center ...?

τι να το παω σε καποιο μαστορα?...μπορει να μου πει αφησε το μας να το δουμε ελα σε 2-3 μερες και θα μου πει μετα οτι πρεπει να αλλαξουμε αυτο και αυτο...το κουφο ειναι οτι οταν ημουν σε juwe 5.3 εμπαινε 3g...απο τοτε που αλλαξα σε cm7 και τωρα σε jetpack 8.2 δεν μπαινει...

 

αυτο μου μενει τωρα να λυσω...το gps το εφτιαξα τωρα και lockarei πολυ γρηγορα...με το gps aids...

Link to comment
Share on other sites

τι να το παω σε καποιο μαστορα?...μπορει να μου πει αφησε το μας να το δουμε ελα σε 2-3 μερες και θα μου πει μετα οτι πρεπει να αλλαξουμε αυτο και αυτο...το κουφο ειναι οτι οταν ημουν σε juwe 5.3 εμπαινε 3g...απο τοτε που αλλαξα σε cm7 και τωρα σε jetpack 8.2 δεν μπαινει...

 

αυτο μου μενει τωρα να λυσω...το gps το εφτιαξα τωρα και lockarei πολυ γρηγορα...με το gps aids...

 

Δεν πας καλύτερα σε κάποια official rom να δεις αν θα σου δουλέψει? Είναι κάπως κουλό.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε ρυθμίσεις-ασυρματη επικοινωνία-Δικτυα κινητης τηλεφωνίας-ονόματα σημείων προσβασης

 

Τι βλέπεις εκεί?

 

Αν θες για να είναι πιο άμεση η επικοινωνία μπες εδώ tinychat.com/myphonesgs

 

Nikospot για ελα και εσύ να επιβάλεις την τάξη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει η ρομ μην την δυσφιμιζουμε τζαμπα ρε παιδια ελεος!

 

Με την oficial rom θα σιγουρευτει οτι δεν ειναι software προβλημα ή PEBCAK

Μπορεις να βρεις καποιο καλυτερο τροπο να το checkaρει αυτο?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μπηκα σε recovery κ γραφει recovery 3e.Τα στοιχεια ειναι τα εξης:

PDA:I9000 XWJVI

PHONE:I9000 XXJVO

CSC:I9000 XXJV9

 

Βασικα αυτο που θελω να κανω,ειναι να αλλαξω rom.Εχω την μαμισια 2.3.3 κ θελω καποια καλυτερη κ μεταγενεστερη.Εχω κατεβασει απ το market την εφαρμογη superuser,η οποια νομιζω οτι τρεχοντας τη,κανει root τη συσκευη.Μπορει να κανω κ λαθος.Χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-samsung-galaxy-s-i9000/

Δεν ξερω αν αυτος ο οδηγος ειναι ο καταλληλος,απλως ψαχνω την ευκολοτερη κ λιγοτερο πολυπλοκη λυση

 

Ναι κάνεις λάθος. Καμία εφαρμογή superuser δεν κάνει root το κινητό από μόνη της.

Υπάρχουν αναλυτικότατοι οδηγοί καθώς και links για κατέβασμα σ'αυτό το forum, αφού επιλέγεις να ακολουθήσεις άσχετους οδηγούς από αλλού, δε σου φταίει κανείς... ο οδηγός εκείνος που παραθέτεις έχει ένα kernel για froyo, 2.2, όχι το δικό σου, οπότε δεν κάνει.

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους οδηγούς του myphone.gr πρώτα, υπάρχουν 2 επισημασμένα θέματα σ'αυτή την υποενότητα του galaxy S, και αν μετά έχεις απορίες εδώ είμαστε. Αλλιώς, χωρίς παρεξήγηση, ρώτα στο άλλο site.

 

Οδηγός για root

Οδηγός αναβάθμισης

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει η ρομ μην την δυσφιμιζουμε τζαμπα ρε παιδια ελεος!

Χαχα μετα ελεγες για μενα οτι διαφημιζω ρομ!!...λοιπον εχω να ανφερω οτι εδω και 3 μερες ειμαι σε amestris 7.1 jw1 semaphore sc.Δεν ξερω αν κανει κατι τελικα το bravia engine παντως ειναι γεγονος οτι τα χρωματα ειναι καλυτερα απο ποτε.Η ρομ ειναι πολυ καλη και γρηγορη το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να της φλασαρεις οτι θες οπως με την official...για την μπαταρια δεν εχω ακομη αποψη.Εχω ομως ενα θεματακι....το μαρκετ δεν μου βλεπει ολες τις εγκατεστημενες εφαρμογες(βλεπει 20/90) ειναι το 3.4.4....ξερει κανεις πως διορθωνεται?

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Χαχα μετα ελεγες για μενα οτι διαφημιζω ρομ!!...λοιπον εχω να ανφερω οτι εδω και 3 μερες ειμαι σε amestris 7.1 jw1 semaphore sc.Δεν ξερω αν κανει κατι τελικα το bravia engine παντως ειναι γεγονος οτι τα χρωματα ειναι καλυτερα απο ποτε.Η ρομ ειναι πολυ καλη και γρηγορη το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να της φλασαρεις οτι θες οπως με την official...για την μπαταρια δεν εχω ακομη αποψη.Εχω ομως ενα θεματακι....το μαρκετ δεν μου βλεπει ολες τις εγκατεστημενες εφαρμογες(βλεπει 20/90) ειναι το 3.4.4....ξερει κανεις πως διορθωνεται?

 

Λογικά αν κάνεις ένα wipe data/cache του market από τη διαχείριση εφαρμογών θα είσαι ok μετά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χαχα μετα ελεγες για μενα οτι διαφημιζω ρομ!!...λοιπον εχω να ανφερω οτι εδω και 3 μερες ειμαι σε amestris 7.1 jw1 semaphore sc.Δεν ξερω αν κανει κατι τελικα το bravia engine παντως ειναι γεγονος οτι τα χρωματα ειναι καλυτερα απο ποτε.Η ρομ ειναι πολυ καλη και γρηγορη το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να της φλασαρεις οτι θες οπως με την official...για την μπαταρια δεν εχω ακομη αποψη.Εχω ομως ενα θεματακι....το μαρκετ δεν μου βλεπει ολες τις εγκατεστημενες εφαρμογες(βλεπει 20/90) ειναι το 3.4.4....ξερει κανεις πως διορθωνεται?

 

γυρνα πισω στην jetpack 8.2 jw1 να αγιασεις....χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές (να μην τις βλέπει το Market) όταν επαναφέρεις εφαρμογές με το Titanium Backup.

Είμαι σίγουρος πως αν βάλει την Jetpack κάποιος από τους "παλιούς" θα σου βρει μία λίστα με bugs που δεν έχεις καν παρατηρήσει. Οι custom roms έχουν αρκετά παραπάνω πρόσθετα απ' ότι οι stock αλλά συνοδεύονται και από περισσότερα προβλήματα συνήθως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές (να μην τις βλέπει το Market) όταν επαναφέρεις εφαρμογές με το Titanium Backup.

Είμαι σίγουρος πως αν βάλει την Jetpack κάποιος από τους "παλιούς" θα σου βρει μία λίστα με bugs που δεν έχεις καν παρατηρήσει. Οι custom roms έχουν αρκετά παραπάνω πρόσθετα απ' ότι οι stock αλλά συνοδεύονται και από περισσότερα προβλήματα συνήθως.

 

Περιμενω την λιστα με τα Bugs

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα...Ενω ημουν σε download mode,επεσε το κινητο κατω κ εφυγε η μπαταρια απο τη συσκευη,με αποτελεσμα τωρα να μην ανοιγει καθολου το τηλεφωνο και στην οθονη να εμφανιζει ενα κινητο,εναν υπολογιστη και ενα κιτρινο θαυμαστικο στη μεση.Δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα...Παει ο γαλαξιας...?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναμπείς σε Download Mode. Δε νομίζω να έχει πάθει και τίποτα. Αν δεν μπει ψάχνεις για USB Jig και αν δεν κάνει και αυτό τίποτα τότε έχεις πρόβλημα! Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναμπείς σε Download Mode. Δε νομίζω να έχει πάθει και τίποτα. Αν δεν μπει ψάχνεις για USB Jig και αν δεν κάνει και αυτό τίποτα τότε έχεις πρόβλημα!

 

Δοκιμασα να ξαναμπω σε Download Mode,αλλα τιποτα.Που μπορω να βρω USB Jig?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές (να μην τις βλέπει το Market) όταν επαναφέρεις εφαρμογές με το Titanium Backup.

Είμαι σίγουρος πως αν βάλει την Jetpack κάποιος από τους "παλιούς" θα σου βρει μία λίστα με bugs που δεν έχεις καν παρατηρήσει. Οι custom roms έχουν αρκετά παραπάνω πρόσθετα απ' ότι οι stock αλλά συνοδεύονται και από περισσότερα προβλήματα συνήθως.

Εχεις απολυτο δικιο...παντα προτιμουσα τις stock(μονο για το gingerbread)..αλλα νομιζα οτ απλα ηταν επειδη μου αρεσαν εμφανισιακα..αυτο που τελικα πιστευω ειναι πως ο καλυτερος overall συνδυασμος για αυτο το κινητο ειναι μια στοκ jvz-jw1 και ο αντιστοιχος semaphore.Αυτο θα κανω και τελος γιατι παιρνει πολυ χρονο..

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να ξαναμπω σε Download Mode,αλλα τιποτα.Που μπορω να βρω USB Jig?

 

Δεν παίζει να σου εμφανίζει τον υπολογιστή με το θαυμαστικό, αλλά να μην μπαίνει download mode :blink: Βγάλε την μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα και μετά ξαναδοκίμασε να μπεις σε download mode. Θυμάσαι σε πιο σημείο του Odin διακόπηκε το φλασάρισμα? Στο FactoryFS ή πιο πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να ξαναμπω σε Download Mode,αλλα τιποτα.Που μπορω να βρω USB Jig?

 

Πώς μπήκες σε download mode την πρώτη φορά; Με τα 3 κουμπιά;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...