Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τι σημαίνει η ένδειξη "your rom dows not have netfilter/NAT support or iptables binary is missing"?? Μου το βγάζει όταν πάω να ανοίξω ένα πρόγραμμα και συγκεκριμένα το faceniff... Τι πρέπει να κάνω? Έχω 2.3.6 JVZ με Semaphore 2.4..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά τι σημαίνει η ένδειξη "your rom dows not have netfilter/NAT support or iptables binary is missing"?? Μου το βγάζει όταν πάω να ανοίξω ένα πρόγραμμα και συγκεκριμένα το faceniff... Τι πρέπει να κάνω? Έχω 2.3.6 JVZ με Semaphore 2.4..

 

Eνεργοποίησε το netfilter μέσα από την εφαρμογή semaphore

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οκ thanks! Αφού το λες εσύ που το έχεις λιώσει στο φλασάρισμα, την θεωρώ έμπιστη απάντηση :lol:

 

Ας μου λύσει όμως κάποιος άλλη μία απορία. Επειδή κάποια themes δεν υπάρχουν για τις ρομς που θέλω, αρκεί να τσιμπήσω της εικόνες από τους φακέλους res/drawable-.......... από τα αρχεία που έχουν το θέμα, και να τους βάλω στα αρχεία που θέλω? Ή δεν παίζει κάτι τόσο απλό? :O Ευχαριστώ!

 

Κοίτα παίζει αυτό που λες. Κανε αποσυμπίεση το φάκελο res/drawable hdmi του framework-res και του systemUI σύγκρινε και άλλαξε ότι θες! Να ξέρεις ότι τα εικονίδια WiFi για σήμα και ότι αφορά την status bar είναι στο systemUI. Η μπαταρία είναι στο framework όπως και κάποια αλλά! Αλλαγή σε xml αρχεία ας πούμε κανείς για να αλλάξεις την progress bar η για να αλλάξεις το χρώμα του pop up window!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ...πηρα τωρα backup Με clockworkmod....αν καποια στιγμη...κανω restore...θα γυρισω ετσι ακριβως οπως ημουν πριν?

εννοω εχω μια πολυ καλη καθαρη εγκατασταση τωρα....

 

θα μου το κανει ακριβως ετσι ; η αφηνει υπολλειματα...καπου;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ...πηρα τωρα backup Με clockworkmod....αν καποια στιγμη...κανω restore...θα γυρισω ετσι ακριβως οπως ημουν πριν?

εννοω εχω μια πολυ καλη καθαρη εγκατασταση τωρα....

 

θα μου το κανει ακριβως ετσι ; η αφηνει υπολλειματα...καπου;

 

Αν πήρες nandroid σε jw1 based rom πχ, πρέπει να κάνεις τα wipes, να περάσεις την jw1 με Odin, kernel για cwm, να μπεις cwm, να κάνεις τα wipes και restore.

Επίσης το filesystem δεν γίνεται backup/restore. Οπότε μετά πρέπει να το αλλάξεις πάλι (αν είχες ext4 πχ).

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες nandroid σε jw1 based rom πχ, πρέπει να κάνεις τα wipes, να περάσεις την jw1 με Odin, kernel για cwm, να μπεις cwm, να κάνεις τα wipes και restore.

Επίσης το filesystem δεν γίνεται backup/restore. Οπότε μετά πρέπει να το αλλάξεις πάλι (αν είχες ext4 πχ).

 

επίσης, μην αφησεις το backup στην sdcard γιατί θα φύγει με τα wipes

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

επίσης, μην αφησεις το backup στην sdcard γιατί θα φύγει με τα wipes

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

εννοεις την εσωτερικη...ναι το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες nandroid σε jw1 based rom πχ, πρέπει να κάνεις τα wipes, να περάσεις την jw1 με Odin, kernel για cwm, να μπεις cwm, να κάνεις τα wipes και restore.

Επίσης το filesystem δεν γίνεται backup/restore. Οπότε μετά πρέπει να το αλλάξεις πάλι (αν είχες ext4 πχ).

 

Καλησπέρα

δεν εχει χρειαστει να κανω κανω restore , ευτυχως γιατι ειχα για πολυ απλουστερα τα βηματα αλλα

αν ειναι να ξαναπερασεις με odin κλπ γιατι να κανει κανεις restore?

Εννοω οτι απο τη στιγμη που περναει κανεις νεο firmware για παραδειγμα μετα με titanium πχ εχες το κινητο σεταρισμενο αρκετα ευκολα και γρηγορα.. Προφανως κατι σκεφτομαι λαθος αλλα τι?

 

Μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση πως αν βάλβ καποιο mod πχ και κατι στραβωσει μπαινω recovery και κανω restore και ειμαι οπως ημουν πριν χωρις να χρειαζεται κατι αλλο.. Λαθος?

 

 

** και μια ασχετη ερωτηση-αν καποιος εχει να προτεινει κατι γιατι εψαξα λιγο αλλα εχω μπερδευτει...

Θελω να παρω δευτερη μπαταρια, κυριως για back up, δεν ξερω αν θα μπω στο τριπ να τις βαζω εναλλαξ.

Ειδα οτι υπαρχουν και καποιες με περισσοτερα μαχ κλπ. Εχει κανεις κατι να προτεινει αν αξιιζει καποια και οχι η μαμισια - μεχρι και καταστημα για αγορα?

Link to comment
Share on other sites

επίσης, μην αφησεις το backup στην sdcard γιατί θα φύγει με τα wipes

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όχι..

Η εσωτερική σβήνεται μόνο εάν διαλέξεις εσύ να τη σβησεις.

Αν κάνεις wipe data/cache/dalvik απο cwm δεν σβήνεται τίποτα απο την εσωτερική. Και δεν υπάρχει και λόγος να τη σβησεις.

 

Καλησπέρα

δεν εχει χρειαστει να κανω κανω restore , ευτυχως γιατι ειχα για πολυ απλουστερα τα βηματα αλλα

αν ειναι να ξαναπερασεις με odin κλπ γιατι να κανει κανεις restore?

Εννοω οτι απο τη στιγμη που περναει κανεις νεο firmware για παραδειγμα μετα με titanium πχ εχες το κινητο σεταρισμενο αρκετα ευκολα και γρηγορα.. Προφανως κατι σκεφτομαι λαθος αλλα τι?

 

Μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση πως αν βάλβ καποιο mod πχ και κατι στραβωσει μπαινω recovery και κανω restore και ειμαι οπως ημουν πριν χωρις να χρειαζεται κατι αλλο.. Λαθος?

 

Με το titanium κάνεις restore τα data. Όχι ρυθμίσεις κλπ. Με nandroid έχεις στην ουσία έτοιμη και σεταρισμενη την ρομ για μελλοντική χρήση.

 

Αν βάλεις/βγάλεις κάτι στην ρομ που είσαι και στραβώσει, τότε κάνεις απλά format και restore.

Αν αλλάξεις όμως rom η κάνεις κάτι που να μαμησει το filesystem σου, τότε χρειάζεται να βάλεις την ρομ με το odin και να κάνεις restore μετά (αν θέλεις να γίνει καθαρή εγκατάσταση και να δουλεύουν όλα όπως πρέπει τουλάχιστον)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Όχι..

Η εσωτερική σβήνεται μόνο εάν διαλέξεις εσύ να τη σβησεις.

Αν κάνεις wipe data/cache/dalvik απο cwm δεν σβήνεται τίποτα απο την εσωτερική. Και δεν υπάρχει και λόγος να τη σβησεις.

Πάλι λάθος έκανα Νίκο;: και είμουν τόσο σίγουρος γιατί μόλις χθες ξεφορτώθηκα την jvu!D Με το factory reset (cwm) δε σβήνεται η εσωτερική; και το F.Reset time στο odin τί κάνει;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πάλι λάθος έκανα Νίκο;: και είμουν τόσο σίγουρος γιατί μόλις χθες ξεφορτώθηκα την jvu!D Με το factory reset (cwm) δε σβήνεται η εσωτερική; και το F.Reset time στο odin τί κάνει;

 

:lol:

Από cwm για να σβησεις την sd πρέπει να πας mounts/format sdcard.

Τώρα με άλλους τρόπους (η από μόνη της χωρίς λόγο :lol: ) μπορεί να σβήνεται. Πάντως σίγουρα όχι με wipe data απο cwm :)

 

Το F.reset δεν έχω ιδέα τι κάνει. factory reset δεν νομίζω, γιατί όταν αλλάζεις κερνελ το έχεις με ΤΙΚ αλλά δεν σβήνεται τίποτα. Dunno.. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το ΞΕτικαρουμε όταν αλλάζουμε μόντεμ με το Odin.

Πιθανώς να γνωρίζει η γούγλης βέβαια :lol:!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω... θες την γνώμη κάποιον για έναν launcher τον οποίο δοκίμασες, λες ότι σου φάνηκε τέλειος αλλά αυτή την στιγμή δεν φοράς! Ποιο το νόημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε μια σταθερη ρομ που να εχει ελληνικα πληκτρολογια και μενου να φλασαρω, εχω την 2.2.1 και θελω επειγοντως αλλη
Link to comment
Share on other sites

να φλασαρω απο την αρχη την rom η απο την αρχη να κανω Rοοτ?στο downloading mode μπαινει το κινητο αλλα δεν φλασαρει,στο οδιν γραφει setup connection για αρκετη ωρα..εχει χαλασει το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

και root μπορω να κανω το Fuguroot? η θα εχω προβλημα με κερνελ αν φλασαρω ξανα?

 

Βάλε τον Semaphore για πιο εύκολα και γρήγορα (ακολούθα τον οδηγό).

 

να φλασαρω απο την αρχη την rom η απο την αρχη να κανω Rοοτ?στο downloading mode μπαινει το κινητο αλλα δεν φλασαρει,στο οδιν γραφει setup connection για αρκετη ωρα..εχει χαλασει το κινητο?

 

Δεν νομίζω να έχει πάθει τίποτα αφού μπαίνει σε Download Mode. Αποσύνδεσε το κινητό από τον υπολογιστή και κλείσε και αυτό και το Odin. Άνοιξε το Odin (τρέξε το ως Administrator), βάλε το κινητό σε Download Mode και σύνδεσε το στο USB. Λογικά θα συνδεθεί και μετά θα φλασάρεις κανονικά.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προχτες που ειχα βαλει τον twlauncher 4.5 Και επεξα λιγο φανηκε τελειος.Ποια η γνωμη σας?

 

Πολύ καλός. Τον βάζω πάντα σε κάθε ρομ και δεν είχα ποτέ θέματα.

Link to comment
Share on other sites

και root μπορω να κανω το Fuguroot? η θα εχω προβλημα με κερνελ αν φλασαρω ξανα?

 

Για root βάλε semaphore kernel. Το περνάμε σαν pda στο odin. Μετά κατέβασε το superuser απο το market και είσαι κομπλε.

Ετσι θα έχεις ροοτ, voodoo sound (voodoo control απο market), και άλλα πολλά!

 

Σωστά τα λέω Νίκο523;:lol::lol:

 

Μας πρόλαβανε!!

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός. Τον βάζω πάντα σε κάθε ρομ και δεν είχα ποτέ θέματα.

 

θελω και εντυπωσεις και απο θεμα μνημης...

Link to comment
Share on other sites

Για root βάλε semaphore kernel. Το περνάμε σαν pda στο odin. Μετά κατέβασε το superuser απο το market και είσαι κομπλε.

Ετσι θα έχεις ροοτ, voodoo sound (voodoo control απο market), και άλλα πολλά!

 

Σωστά τα λέω Νίκο523;:lol::lol:

 

Μας πρόλαβανε!!

 

Καλά τα λες αλλά ξέχασες να τον ενημερώσεις ότι δεν πρέπει να τικάρει το repartition όταν φλασάρει τον kernel.:)

 

σευχαριστω πετυχε!!!!ανοιξε το κινητο αλλα τwρα φοbαμαι να ξανακανw root!!!!

 

Το ότι έτυχε μια φορά δεν πάει να πει ότι θα γίνεται συνέχεια. Απλά όταν θέλεις να φλασάρεις κάτι κάνε την διαδικασία που σου είπα πιο πάνω. Βάλε τον Semaphore σύμφωνα με τον οδηγό και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

θελω και εντυπωσεις και απο θεμα μνημης...

 

Πιστεύω είναι ανάμεσα από adw ex-go launcher σε σχέση με zeam

Νομίζω δεσμεύει 5mb περισσότερα απο τον zeam και 5 λιγότερα από go και adw.

Δυστυχώς δεν έχει μπει ακόμα σε ics και έχω ψιλοξενερώσει με τον στοκ ics.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...