Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν οδηγίες εδώ. Ελπίζω να σε βοηθήσουν στο πρόβλημα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω αλλα στο status μου βγαζει disable ενω εχω κανει ολεσ τισ ρυθμισεισ που λεει ο οδηγοσ μηποσ συμβαινει κατι αλλο που δεν γνωριζω? αν ξερει κανενας ασ βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να κάνω root το κινητό και απ'ό,τι κατάλαβα μάλλον είναι καλύτερα να περάσω τον semaphore kernel. Ποιον απ'όλους να κατεβάσω όμως?

Έχω την επίσημη 2.3.3 .BUJVA.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να κάνω root το κινητό και απ'ό,τι κατάλαβα μάλλον είναι καλύτερα να περάσω τον semaphore kernel. Ποιον απ'όλους να κατεβάσω όμως?

Έχω την επίσημη 2.3.3 .BUJVA.

Ευχαριστώ

 

Όλοι κάνουν, βάλε τον πιο καινούριο. Η έκδοση sc έχει τα χρώματα του εργοστασιακού κέρνελ, ενώ οι απλές εκδόσεις έχουν voodoo color και speedmod color και ρυθμίζεις τα χρώματα τις οθόνης όπως θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..Φοραω απο την πρωτη μερα που διερευσε την jvu με semaphore kernel και τουλαχιστον μια φορα την μερα σβηνει η οθονη μονη της και δεν αντιδρα σε τιποτα το κινητο και επανερχεται μονο με αφαιρεση της μπαταριας...εχει τυχει σε κανεναν απο εσας..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια εντελως ρητορικη ερωτηση προς τον stratosk.υπαρχει η πιθανοτητα να ενσωματωθει μελλοντικα αυτη η λειτουργια στον semaphore kernel:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21503409 ?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Ειμαι με semaphore 2.5.0 και την jvu(value pack). Παρατηρω πως οταν ειμαι σε καποιο χρωματιστο φοντο (πχ στην κεντρικη του skype που ειναι γαλαζια) και μεταφερθω σε εικονα με λευκο φοντο (πχ παω στα recent που ειναι σχεδον αδειο και μενει το λευκο background), για 1 δευτερολεπτο περιπου η οθονη εμφανιζει οριζοντιες γραμμες που τρεμοπαιζουν μεχρι που σταθεροποιειται. Ισως να ειναι και γενικοτερο προβλημα και δεν γινεται αισθητο λογω των χρωματων, ομως με τον τροπο που ανεφερα φαινεται εντονα αυτο που προανεφερα.

 

Επισης, το λινκ που υπαρχει στην αρχη για το crt screen off, επειδη εχω την εντυπωση πως ηταν απο την παλαιοτερη jvu και οχι για το value pack (ισως να κανω και λαθος) λειτουργει για αυτη την ρομ?

Τελος, μπορει καποιος να παραθεσει ενα λινκ για να κανω την μπαταρια να φαινεται σε ποσοστο?

 

Ευχαριστω...

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Ειμαι με semaphore 2.5.0 και την jvu(value pack). Παρατηρω πως οταν ειμαι σε καποιο χρωματιστο φοντο (πχ στην κεντρικη του skype που ειναι γαλαζια) και μεταφερθω σε εικονα με λευκο φοντο (πχ παω στα recent που ειναι σχεδον αδειο και μενει το λευκο background), για 1 δευτερολεπτο περιπου η οθονη εμφανιζει οριζοντιες γραμμες που τρεμοπαιζουν μεχρι που σταθεροποιειται. Ισως να ειναι και γενικοτερο προβλημα και δεν γινεται αισθητο λογω των χρωματων, ομως με τον τροπο που ανεφερα φαινεται εντονα αυτο που προανεφερα.

 

Επισης, το λινκ που υπαρχει στην αρχη για το crt screen off, επειδη εχω την εντυπωση πως ηταν απο την παλαιοτερη jvu και οχι για το value pack (ισως να κανω και λαθος) λειτουργει για αυτη την ρομ?

Τελος, μπορει καποιος να παραθεσει ενα λινκ για να κανω την μπαταρια να φαινεται σε ποσοστο?

 

Ευχαριστω...

 

1)http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434433

και εγω εχω βαλει αυτο:

2) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1433179

 

το blue:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..Φοραω απο την πρωτη μερα που διερευσε την jvu με semaphore kernel και τουλαχιστον μια φορα την μερα σβηνει η οθονη μονη της και δεν αντιδρα σε τιποτα το κινητο και επανερχεται μονο με αφαιρεση της μπαταριας...εχει τυχει σε κανεναν απο εσας..;

Μήπως κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει σου δημιουργεί το πρόβλημα?

να κανω μια εντελως ρητορικη ερωτηση προς τον stratosk.υπαρχει η πιθανοτητα να ενσωματωθει μελλοντικα αυτη η λειτουργια στον semaphore kernel:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21503409 ?

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνει αυτό γιατί δεν καταλαβαίνω? :O ευχαριστώ!

Θα τα δοκιμασω. Ευχαριστω :)

Αυτό που λες με τις γραμμές σαν παράσιτα το κάνει και σε μένα όταν η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο και είναι εντελώς χαμηλωμένη. Και το βλέπω συνήθως στο μάρκετ όταν φορτώνει που είναι γκρι. (και σε άλλους το κάνει πάντως από ότι έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνει αυτό γιατί δεν καταλαβαίνω? :O ευχαριστώ!

 

Κανεις την micro-usb του κινητου σου, θυρα usb για να βαζεις usb drives, πχ στικακια, σκληρους δισκους. Αυτο εως τωρα ηταν αδυνατο, ετσι νομιζα τουλαχιστον, λογω της αδυναμιας να δωσει αρκετο ρευμα το κινητο στην θυρα. Αλλα οπως φαινεται κατεστη δυνατο, με καποια μοντα και καποια παροχη ρευματος.

 

 

Αυτό που λες με τις γραμμές σαν παράσιτα το κάνει και σε μένα όταν η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο και είναι εντελώς χαμηλωμένη. Και το βλέπω συνήθως στο μάρκετ όταν φορτώνει που είναι γκρι. (και σε άλλους το κάνει πάντως από ότι έχω δει)

 

εμενα τα κανει σε ολες τις φωτεινοτητες :P

 

Επισης, εβαλα τις μοντες, τις ξαναεβγαλα γιατι δεν μου αρεσαν, εκανα restore το nandroid backup που ειχα παρει πριν τις βαλω αφου εκανα τα 3 wipes αλλα μετα απο αυτο το κινητο μου κολλαει.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

προς nikospot:

με το καταλληλο ανταπτορα η καλωδιο συνδεεις επανω στο κινητο μνημες usb η εξωτερικους σκληρους.στο galaxy s 2 υπαρχει ηδη αυτη η λειτουργια, και στο δικο μας ειναι απενεργοποιημενη απο την samsung. ο τυπος στο λινκ το ενσωματωσε στον κερνελ για την ics rom του galaxy

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα αυτή τη rom, I9000XXJVU ## 2.3.6 2011 December I9000OXAJVU Open Europe, από το sammobile αλλά δεν έχει ελληνικά στα μηνύματα. Δεν θα έπρεπε να έχει αφού είναι ευρωπαϊκή έκδοση;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα αυτή τη rom, I9000XXJVU ## 2.3.6 2011 December I9000OXAJVU Open Europe, από το sammobile αλλά δεν έχει ελληνικά στα μηνύματα. Δεν θα έπρεπε να έχει αφού είναι ευρωπαϊκή έκδοση;

 

Δεν έχει Ελληνικά πληκτρολόγια επειδή είναι έκδοση XXJVU. Μόνο οι XW έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο και μπορείς να τις συνδιάσεις με το Ελληνικό CSC JV9 και επιλέγοντας EUR θα ενεργοποιηθούν τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Ελληνικά πληκτρολόγια επειδή είναι έκδοση XXJVU. Μόνο οι XW έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο και μπορείς να τις συνδιάσεις με το Ελληνικό CSC JV9 και επιλέγοντας EUR θα ενεργοποιηθούν τα Ελληνικά.

Ποια να περάσω δηλαδή...αυτή

I9000XWJVZ ## 2.3.6 2011 November I9000OXAJVT Open Europe

ή αυτή

I9000XWJVZ ## 2.3.6 2011 December I9000OXXJV9 Poland
;

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να είναι σταθερή χωρίς reboots και κολλήματα. (Είναι για την αδερφή μου που δεν το "σκαλίζει" το κινητό)! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την JVZ που βρίσκεται εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..Φοραω απο την πρωτη μερα που διερευσε την jvu με semaphore kernel και τουλαχιστον μια φορα την μερα σβηνει η οθονη μονη της και δεν αντιδρα σε τιποτα το κινητο και επανερχεται μονο με αφαιρεση της μπαταριας...εχει τυχει σε κανεναν απο εσας..;

Μόνο μια φορα την ημέρα;:lol::lol: μισές δουλείες έκαναν μ'αυτή τη (leaked) ROM. μόνο battery drain δεν έχει (όχι ότι είμαι ευχαριστημένος με την μπαταρία). To κινητό πήγε ενα χρόνο πίσω: fc's, προβληματάκια με το bluetooth, αργό launch εφαρμογών, κολλήματα κτλ. Δεν προσθεσα καμία εφαρμογή και έκανά ολα τα wipes πρίν και μετά. εβαλα semaphore sc και το mod του xenon20 (νομιζω!)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την JVZ που βρίσκεται εδώ.

 

και γω αυτη περασα και το κινητο πεταει. Πολυ καλυτερα παει σε πολλα θεματα απο την ελληνικη stock 2.3.3

TCe
Link to comment
Share on other sites

τεληκα λεω να το στειλω αθηνα γνωριζεται κανεναν καλο τεχνικο?σε προσιτες τιμες?

 

Γιατί δεν το στέλνεις στο επίσημο service; Αν δεν ανοίγει καθόλου δύσκολα θα βρουν τι έχει γίνει (αν και δεν νομίζω να το ψάξουν καν) και έτσι θα τους πεις ότι ξαφνικά δεν άνοιγε. Στην χειρότερη αν βρουν τι έγινε θα σου πουν ότι είναι εκτός εγγύησης οπότε βλέπεις τι κάνεις μετά (δεν ξέρω αν σε αυτήν την περίπτωση σου χρεώνουν τον έλεγχο).

Θα σου πρότεινα πάντως να βρεις ένα usb jig μπας και μπεις σε download mode και γλυτώσεις όλη αυτήν την ταλαιπωρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει Ελληνικά πληκτρολόγια επειδή είναι έκδοση XXJVU. Μόνο οι XW έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο και μπορείς να τις συνδιάσεις με το Ελληνικό CSC JV9 και επιλέγοντας EUR θα ενεργοποιηθούν τα Ελληνικά.

 

παντως παιδες ειναι να μπερδευεται κανεις με το ελληνικο πληκτρολόγιο και τις rom XW και XX. Τι εννοω: Στο Galaxy S ισχυει αυτο, ενω στο Galaxy Note δεν ισχυει. Εχω rom XX στο Note με ελληνικο πληκτρολογιο κανονικα. Αρε Samsung ανα μοντελο αλλοι κανονες.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του semaphore να κατεβάσω; Τι διαφορές έχουν; Διάβασα μόνο για τον bm αλλά θέλω την εγγραφή βίντεο se 720p. Ο sc τι διαφορά έχει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο sc έχει τα stock χρώματα της Samsung ενώ οι άλλοι έχουν Voodoo Color και Speedmod Color. Για τις άλλες απορίες ρίξε μια ματιά στον οδηγό και στις συχνές ερωτήσεις καθώς και στο site του Semaphore. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...