Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 3 αρχεία που έβαλα αρχικά , εγώ κατάλαβα οτι το αρχείο που ήταν στο πεδίο PDA (PDA_XWJW8_Sbl.tar) αντιπροσωπεύει τον stock kernel της JW8.

Μετά φλάσαρα τον semaphore kernel βάζοντας στο πεδίο PDA το αντίστοιχο αρχείο του semaphore.

Άρα λογικά να το πάρεις , για να γυρίσω στον stock που ειχα στην αρχή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το ίδιο αρχικό αρχείο που έμπαινε στο πεδίο PDA.Δηλαδή το PDA_XWJW8_Sbl.tar. Αυτό όμως που μου έδωσες να κατεβάσω σαν stock kernel είναι διαφορετικό από το PDA_XWJW8_Sbl.tar.

Μάλον κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ σωστά.Πάντως φλάσαρα το αρχείο που μου είπες και όλα οκ

 

Για να το καταλαβεις λοιπον, σου λεω οτι το pda που πηγες να βαλεις εσυ ηταν ολοκληρη η ρομ, ενω ο κερνελ ειναι απλα ενα κομματι της ρομ.

Ισως να μπερδευεσαι επειδη γραφει το πεδιο pda οτι πρεπει να βαλεις σονι και καλα pda αρχεια. Δεν εχει σημασια αυτο, ο κερνελ φλασαρεται κι αυτος στο πεδιο pda.

Oτι εκανες κι εσυ δηλαδη με τον semaphore προηγουμενως, το ιδιο κανεις και με τον στοκ κερνελ.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ τώρα έγινε κατανοητό! Ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι κανω λαθος προσπαθως....βοηθειστε γιατι ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με ginger και μαλλον ξεχασα..

κατεβασα jw8+jw5 ανοιγω odin3 v1.30 τικαρω repartition βαζω το 512 pit μετα συνδεω το κιν συμπληρωνω το pda phone απο την jw8 και το csc της jw5 και παταω να ξεκινησει και ειναι μια ωρα ετσι δεν κανει τιποτα.να πω οτι προερχομαι απο slim 4.2...μηπως πρεπει να κανω και κατι ακομη λογω downgrading απο ics σε gingerbread?

 

edit: τα βρηκα ολα μολις επανεφερα και τον kernel και ξεκιναω να το στηνω..(ειχα κανει βλακεια με τα αρχεια)

Edited by nikostg
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παλια δε βαζαμε semaphore και δεν αναφερομασταν σε stock kernel... μηπως εχει φτιαξει κανεις παμπαιχτουρας κανενα οδηγο οπως παλια ο τυχερακιας...για να ξεστραβωθουμε???

τελικα οταν το αφηνεις το χομπυ...σε αφηνει δις:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παλια δε βαζαμε semaphore και δεν αναφερομασταν σε stock kernel... μηπως εχει φτιαξει κανεις παμπαιχτουρας κανενα οδηγο οπως παλια ο τυχερακιας...για να ξεστραβωθουμε???

τελικα οταν το αφηνεις το χομπυ...σε αφηνει δις:cry:

Παμπαιχτουρας??:lol::lol::lol: καλα δεν παιζεσα με τιποτα :lol: Λοιπον,οταν περναμε καποιον κερνελ για να ρουταρουμε τη συσκευη και στην συνεχεια τον αλλαζουμε με στοκ η με καποιον αλλον το ρουτ δεν χανεται αλλα παραμενει.Στην συγκεκριμενη περιπτωση,βαζωντας τον semaphore εχουμε ρουτ γιατι το περναει ο κερνελ.Αν τωρα βαλουμε εμεις παλι τον στοκ κρνελ στο καπακι,εχουμε στοκ με ρουτ!!!Για να περασουμε τον στοκ κερνελ τον κατεβαζουμε απο το λινκ που εδωσε ο Ηρακλης,τον βαζουμε στο odin στην θεση του pda και αφου βαλουμε το κινητο σε download mode,απλα φλασαρουμε και ειμαστε με στοκ κερνελ αλλα ρουταρισμενο.Προσοχη,σε αυτην την περιπτωση αυτο που χανουμε ειναι το cwm recovery,δεν μπορουμε δηλαδη να φλασαρουμε μοντακια και ζιπακια γιατι το στοκ recovery που μας ξαναβαζει ο στοκ κερνελ δεν επιτρεπει κατι τετοιο.Ελπιζω να βοηθησα.
Link to comment
Share on other sites

truckman σιγουρα βοηθησες πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μα παρα πολυ.σιγουρα θα ρωτησω καποια πραγματα ακομα αφου μελετησω πρωτα.

αυτο το εχετε μελετησει?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398223

παντα μας ιντρικαρει να βαλουμε το μαγικο αριθμο 4:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θρεντ έχει πεθάνει.

Οι περισσότεροι πήγαμε σε ics από δεκέμβριο-ιανουάριο.

Δεν είναι κάτι νέο.

Τώρα πλέον έχουμε τις νέες jelly bean (4.1.1)

Link to comment
Share on other sites

Παρη, πως σου φαινεται η διαχειριση μνημης στην jw8 με τον μαμα κερνελ..; Εγω θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη, σπανια να ανεβει πανω απο τα 300 και το κυριοτερο ρολλαρει αρκετα ομαλα χωρις να laggαρει :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παρη, πως σου φαινεται η διαχειριση μνημης στην jw8 με τον μαμα κερνελ..; Εγω θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη, σπανια να ανεβει πανω απο τα 300 και το κυριοτερο ρολλαρει αρκετα ομαλα χωρις να laggαρει :)
Ηρακλη παρ'ολο που την περασα το πρωι και δεν την εχω πιεσει αρκετα,ομολογω οτι την βλεπω πολυ καλη.Κραταει τις ανοικτες εφαρμογες και κλεινει αυτες που πρεπει και κρατιεται σε πολυ καλα επιπεδα!!

Επισης ειναι αρκετα σπιρτοζικη.Απ οτι φαινεται ο κερνελ εχει κανει τη διαφορα.Να δουμε πως θα παει και στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

Παρη, πως σου φαινεται η διαχειριση μνημης στην jw8 με τον μαμα κερνελ..; Εγω θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη, σπανια να ανεβει πανω απο τα 300 και το κυριοτερο ρολλαρει αρκετα ομαλα χωρις να laggαρει :)

 

συμφωνω 100%. Μια βδομαδα με την jw8 μαμα χωρις ροοτ και το κινητο πεταει. Δεν κολλαει, δεν κανει κανενα μα κανενα fc, κανενα reboot απο μονο του και ποτε μαυρη οθονη κολληματος. Αυτα ολα τα ειχα που και που (συνηθως μετα απο ζορι) με την jw5. Τι να πω βρηκα την υγεια μου με την jw8. Αξιζει 100%.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θρεντ έχει πεθάνει.

Οι περισσότεροι πήγαμε σε ics από δεκέμβριο-ιανουάριο.

Δεν είναι κάτι νέο.

Τώρα πλέον έχουμε τις νέες jelly bean (4.1.1)

 

Που δεν την παλεύουν ούτε για πλάκα ειδικά μπροστά σε slim 4,2 είναι ένα τίποτα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη παρ'ολο που την περασα το πρωι και δεν την εχω πιεσει αρκετα,ομολογω οτι την βλεπω πολυ καλη.Κραταει τις ανοικτες εφαρμογες και κλεινει αυτες που πρεπει και κρατιεται σε πολυ καλα επιπεδα!!

Επισης ειναι αρκετα σπιρτοζικη.Απ οτι φαινεται ο κερνελ εχει κανει τη διαφορα.Να δουμε πως θα παει και στην πορεια

 

 

συμφωνω 100%. Μια βδομαδα με την jw8 μαμα χωρις ροοτ και το κινητο πεταει. Δεν κολλαει, δεν κανει κανενα μα κανενα fc, κανενα reboot απο μονο του και ποτε μαυρη οθονη κολληματος. Αυτα ολα τα ειχα που και που (συνηθως μετα απο ζορι) με την jw5. Τι να πω βρηκα την υγεια μου με την jw8. Αξιζει 100%.

Για την ωρα και εγω την βλεπω να δουλευει απροβληματιστα, δεν μου εχει δειξει κατι το περιεργο.

Δουλευει πολυ καλα για στοκ παντως και με ανησυχει :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Που δεν την παλεύουν ούτε για πλάκα ειδικά μπροστά σε slim 4,2 είναι ένα τίποτα... :blink:

 

Δεν είπα ότι είναι έτοιμες.

Το ανέφερα για να ξέρει ο φίλος ότι το development της 4 έχει τελειώσει και δεν άρχισε τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Που δεν την παλεύουν ούτε για πλάκα ειδικά μπροστά σε slim 4,2 είναι ένα τίποτα... :blink:

 

Η οποια 4,2 οπως και η cm9 δεν εχουν auto-rotation ...μαλλον για την ακριβεια εχουν και οι 2 auto-rotation αλλα στο τηλεφωνο μου δεν δουλεψε ποτε....Ολο το Π.Σ.Κ παλευα και τιποτα.(εγραψα και αναλογο ερωτημα στο thread της slim....:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι η jw8 κατ εμε ειναι η καλυτερη gingerbread αλλα ρε παιδια δεν παυει να ναι gingerbread

Ειχα ξεχασει ποσο ομορφη οθονη εχει ποσο γρηγορο browser το πως ειναι να τρεχουν ολες μου οι εφαρμογες το οτι μπορω να ξεχασω και μια μερα να το φορτισω αλλα μεχρι εκει...

Η slim ειναι πολυ πιο μπροστα θεωρω σε θεμα ταχυτητας και μονο..αυτα που λετε περι απουσιας lag το διαπιστωσα κι εγω αλλα και παλι η slim σου δινει μια αισθηση που η jw8 δεν στη δινει...Να πω εδω οτι υπηρξαν 2 φορες που το κινητο με κλειδωμενη οθονη δεν ανταποκρινοταν αλλα ισως κατι εκανα για να μην το αναφερει κανεις αλλος.

Οπως καταλαβαινετε γυριζω πισω στη slim.

Για jb ουτε λογος γιατι για μενα ειναι πολυ σημαντικη η εμβελεια στο wifi

Το μονο που θελω ειναι να μου προτεινετε καποια froyo rom που εσεις θεωρειτε καλυτερη νομιζω καπου διαβαζα για την js8 να περασω κ απο κει για να χω μια πιο σφαιρικη εικονα κι αν ειναι τοση η διαφορα στην εμβελεια του wifi θα μεινω.

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Η οποια 4,2 οπως και η cm9 δεν εχουν auto-rotation ...μαλλον για την ακριβεια εχουν και οι 2 auto-rotation αλλα στο τηλεφωνο μου δεν δουλεψε ποτε....Ολο το Π.Σ.Κ παλευα και τιποτα.(εγραψα και αναλογο ερωτημα στο thread της slim....:mad::mad:

 

Εμένα δουλεύει σε slim 4,2! Μόνο στον Apex Launcher όταν έχω επιλογή Default στο screen rotation των ρυθμίσεων του δεν γυρίζει ενώ κανονικά θα πρεπε να βλέπει την ρύθμιση της rom και να κάνει rotation. Αλλά αυτό μου φαίνεται πιο πολύ για πρόβλημα του launcher καθώς μέσα στα μενού και σε προγράμματα gallery, video όλα περιστρέφονται κανονικά.

Επίσης δε ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά είμαι με semaphore.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει σε slim 4,2! Μόνο στον Apex Launcher όταν έχω επιλογή Default στο screen rotation των ρυθμίσεων του δεν γυρίζει ενώ κανονικά θα πρεπε να βλέπει την ρύθμιση της rom και να κάνει rotation. Αλλά αυτό μου φαίνεται πιο πολύ για πρόβλημα του launcher καθώς μέσα στα μενού και σε προγράμματα gallery, video όλα περιστρέφονται κανονικά.

Επίσης δε ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά είμαι με semaphore.

 

Και εγω semaphore εβαλα απο την πρωτη στιγμη...Και μαλιστα επειδη νομιζα και εγω οτι μπορει να εφταιγε ο launcher εβγαλα για λιγο τον apex και εμεινα με τον στοκ...το παλευα στις ρυθμησεις αλλα τιποτα...ουτε στο galery ουτε στο μενου....μονο τα παιχνιδια που παιζουν πλαγια αναγκαζαν την οθονη να γυρισει και ευτυχως και η καμερα γυρναγε το εικονιδια που εχει κατω χαμηλα...(και λεω ευτυχως ετσι καταλαβα οτι δεν χαλασαν οι σενσορες και το προβλημμα ειναι software και οχι hardware...)

 

Τωρα ξαναγυρισα σε jw5 που ειχα ετοιμο nandroid backup...και μεσα στην εβδομαδα παω μαλλον για jw8.Απλα δεν την εχω βαλει ακομα γιατι περιμενα να γινει λιγακι πιο μπλε...:D και απο οτι ειδα βγηκε ηδη το boeffla mini blue για jw8. Περιμενω και τα togles για την notification bar που τα παλευει ο τυπος ακομα...αλλα μπορει να φλασαρω και χωρις αυτα..:p

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα.Έκανα για odex 14 toggles με 6 κουμπιά και μάλιστα μπλε. Κάντε πρώτα ένα backup το αρχείο SystemUI.odex και μετά

περάστε από recovery το συνημμένο.Μόνο να είστε ROOT για να το αντικαταστήσετε αν χρειαστεί.

Δεν μου το ανεβάζει είναι πολύ μεγάλο.Πάρτε το από δω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=29533601#post29533601

Edited by vd69
Link to comment
Share on other sites

Η οποια 4,2 οπως και η cm9 δεν εχουν auto-rotation ...μαλλον για την ακριβεια εχουν και οι 2 auto-rotation αλλα στο τηλεφωνο μου δεν δουλεψε ποτε....Ολο το Π.Σ.Κ παλευα και τιποτα.(εγραψα και αναλογο ερωτημα στο thread της slim....:mad::mad:

 

Για auto rotate στον dialer πρέπει να το βάλεις απο τις ρυθμισεις του dialer. Για τα homescreens, drawer, notifigations και lockscreen πρέπει να το υποστηρίζει ο launcher. Για παράδειγμα, με trebuchet δε γυνράει το lockscreen (system settings/launcher/general για τα υπόλοιπα). Με nova δουλεύουν όλα μέσω του nova settings. Φυσικά για να δουλέψουν τα πιό πανω πρέπει να επιλέξεις και το auto rotate απο το system settings/display (Δεν θυμάμαι αν ισχύει για όλους του launchers με αυτό τον τρόπο, στο nova νομίζω ο dialer γυρναει και χωρις το auto rotation)

Τα πιο πάνω δοκιμασμένα σε CM9 RC2 με trebuchet και ΑΟΚΡ Μ5 (infinitum lbr) με nova

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις σχετικά με τoν στοκ kernel της JW8: Πόση διαθέσιμη ram έχει, αν υποστηρίζει bln και ποιόν governor χρησιμοποιεί. Είμαι με JW6 και αν εξαιρέσεις το κλασικό laggαρισμα όταν ξεκλειδώνει το τηλέφωνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Περιμένω να δω αν θα φλασάρω σε JW8...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να ρωτησω και εγω κατι; Με την jw8 εχετε κανενα προβλημα με το gps; Στο δικο μου τηλ δεν κλειδωνει με τιποτα κανενα προγραμμα. Exω δοκιμασει πολλα προγραμματα, και το gps aids αλλα τιποτα. Το ιδιο και με την jw7. Μολις εβαλα την jw5 ολα μια χαρα, μολις ξαναβαζω την jw7 η την jw8 τιποτα. Το ιδιο μου εκανε και πριν που εχα την CyanogenMod 9. Λετε να φταιει το τηλ η γινετε καμια βλακεια οταν περναω της rom;
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το sygic και δουλευει με jw8. Βεβαια αργει λιγο στην αρχη.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε. Δεν ειχα ποτε προβλημα με καμια rom που εβαζα. Πριν ειχα την jw5 και ολα μια χαρα και πριν μια εβδομαδα εβαλα την CyanogenMod 9, ολα μια χαρα αλλα το gps τιποτα. Χτες βαζω την jw8, ολα μια χαρα, παλι το gps τιποτα. Βαζω την jw7 μια απο τα ιδια. Γυρναω στην jw5 ολα μια χαρα. Ξαναβαζω την jw8, παλι τα ιδια. Τι να γινετε ρε παιδια, καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειχα πρόβλημα με το GPS. μετά έβαλα αυτό το modem από recovery και όλα έφτιαξαν.UCKJ1 Radio από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1548815.Δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω θεμα με το gps στην jw8,μια χαρα κλειδωνει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...