Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Κάποια οδηγία για convert σε ext4 σε jw8 με sema 2.7.4sc;

 

Κατεβασε την εφαρμογη ext4 του chainfire απο xda και απλα κανε μετα convert to ext4...τοσο απλα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασε την εφαρμογη ext4 του chainfire απο xda και απλα κανε μετα convert to ext4...τοσο απλα :)

 

Σου είναι εύκολο να μου δώσεις το λίνκ, αν το έχεις, γιατί δεν:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι με jw5+semaphore και τον τελευταίο καιρό άρχισαν τα όργανα...

Ενώ στην αρχή και για κανένα δίμηνο είδα το φως το αληθινό σε σχέση με την επίσημη ελληνική stock, έχει λίγο καιρό

που άρχισαν οι πολλές καθυστερήσεις, κοληματα, βγάλσιμο μπαταρίας κτλ κτλ...

Διαβάζω καλά σχόλια για την jw8 αλλά περιμένω το full Boeffla Blue για να την περάσω:shifty:.

Ως τότε

1. αν κάνω wipe cache/dalvik θα έχω καμία διαφορά?

2. η αν κανω ext4? (Διαβάζω για μεγάλη διαφορά στον χρόνο που κάνει να ανοίξει το τηλέφωνο. Είναι μόνο εκεί η σε όλη την λειτουργία?)

 

και κάτι τελευταίο, πως μπορώ να περιορίσω τα δικαιώματα των εφαρμογών?

πχ εφαρμογή τύπου ''Κρεμάλα'' να ζητάει gps και τηλεφωνικές κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου δώσεις το λίνκ, αν το έχεις, γιατί δεν:confused:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

κατω-κατω θα βρεις το cf-root-ext4-v.1.3-addon.apk :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,οσοι θελετε.να κανετε convert σε ext4 αφαιρεστε πρωτα καποιες στοκ εφαρμογες για να μεινει περισοτερος χωρος στο system.Αν αφαιρεσετε μια μεγαλη εφαρμογη πχ το thinkfree office ειστε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερη φιλε, ειχες δικιο, πλεον εξαφανιστηκε και το παραμικρο κολλημα, τελικα ενω εχει βελτιωθει αρκετα το rfs η διαφορα του με το ext4 παραμενει δυστυχως !!

 

Αχχ..

Γλυκιά δικαίωση..!! :lol::lol:

Μετά από 1μιση χρόνο χρήσης ext4 και αηδία για το rfs, ακούω αυτά που έλεγα ενώ όλοι μου απαντούσαν ότι το ext4 δεν έχει διαφορά με το rfs πια..!

:lol::lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Αχχ..

Γλυκιά δικαίωση..!! :lol::lol:

Μετά από 1μιση χρόνο χρήσης ext4 και αηδία για το rfs, ακούω αυτά που έλεγα ενώ όλοι μου απαντούσαν ότι το ext4 δεν έχει διαφορά με το rfs πια..!

:lol::lol:

 

Χαχαχαχα παντα υπηρχε διαφορα,εγω τουλαχιστον σπανια κρατησα ρομ πανω απο 2 μερες χωρις ext4 (κι αυτο,για δοκιμες,οχι τιποτα αλλο :p )

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το rfs εχει βελτιωθει αλλα δεν φτανει στο επιπεδο του ext4, στην jw8 που ειμαι τωρα η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανη, στις προηγουμενες στοκ gb διατηρουσα το rfs και δεν ειχα προβλημα, αλλα με το ext4 ειναι καλυτερα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

κατω-κατω θα βρεις το cf-root-ext4-v.1.3-addon.apk :)

 

Σε ευχαριστώ! Το βρήκα και το έκανα. Ολα καλά:D Αν φλασάρω κάποια άλλη ρομ, πρέπει να γυρίσω σε rfs πριν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Το βρήκα και το έκανα. Ολα καλά:D Αν φλασάρω κάποια άλλη ρομ, πρέπει να γυρίσω σε rfs πριν;

 

Ναι εκτός αν είναι 3ων αρχείων και βάλεις pit + repartition.

Σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται επιστροφή σε rfs.

 

Και προσοχή στην μετατροπή rfs απο ext4 (nandroid πριν για παν ενδεχόμενο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι με jw5+semaphore και τον τελευταίο καιρό άρχισαν τα όργανα...

Ενώ στην αρχή και για κανένα δίμηνο είδα το φως το αληθινό σε σχέση με την επίσημη ελληνική stock, έχει λίγο καιρό

που άρχισαν οι πολλές καθυστερήσεις, κοληματα, βγάλσιμο μπαταρίας κτλ κτλ...

Διαβάζω καλά σχόλια για την jw8 αλλά περιμένω το full Boeffla Blue για να την περάσω:shifty:.

Ως τότε

1. αν κάνω wipe cache/dalvik θα έχω καμία διαφορά?

2. η αν κανω ext4? (Διαβάζω για μεγάλη διαφορά στον χρόνο που κάνει να ανοίξει το τηλέφωνο. Είναι μόνο εκεί η σε όλη την λειτουργία?)

 

και κάτι τελευταίο, πως μπορώ να περιορίσω τα δικαιώματα των εφαρμογών?

πχ εφαρμογή τύπου ''Κρεμάλα'' να ζητάει gps και τηλεφωνικές κλήσεις

 

1. Μπορει να δεις διαφορα, αλλα μπορει και να μην αλλαξει κατι, θα σου ελεγα να κανεις καλυτερα wipe data reset αλλα πρωτα παρε back up τις εφαρμογες σου.

2. Με το ext4 θα δεις διαφορα στον χρονο ανοιγματος και στην εγκατασταση και ανοιγμα των εφαρμογων προσδιδοντας συνολικα μια σπιρταδα στην συσκευη.

Δοκιμασε λοιπον κατα την γνωμη μου να κανεις ολα τα wipes και την μετατροπη σε ext4 και αν δεν δεις διαφορα φλασαρε την jw8.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδες και εγω κατι σχετικο με το EXT4 θελω να κανω την μετατροπη εχω την 2.3.6 jw6 και εχω τον semaphore κερνελ...ποιο λινκ απο τον χαμο που γινεται εδω μεσα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 πρεπει να κατεβασω?η επειδη εχω semaphore πρεπει να βρω απο αλλου? Edited by mixalis2
Link to comment
Share on other sites

παιδες και εγω κατι σχετικο με το EXT4 θελω να κανω την μετατροπη εχω την 2.3.6 jw6 και εχω τον semaphore κερνελ...ποιο λινκ απο τον χαμο που γινεται εδω μεσα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 πρεπει να κατεβασω?η επειδη εχω semaphore πρεπει να βρω απο αλλου?

 

Βρες και κατεβασε το cf-root-ext4-v1.3-addon.apk και μετα επελεξε convert to ext4.Παρε ενα nandroid backup πριν για παν ενδεχομενο :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

χαχα οντως ειχα και εγω καιρο να διαβασω για αλλο file system ;-)

και για την jw1 το ιδιο αρχειο χρειαζεται για την μετατροπη; με semaphore kernel...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ε δώστου λίγες μέρες, είναι σαν τη γρίπη :)

 

Μην το λες Αλεξ,παντα με ext4 ημουν σε ολες τις στοκ και παντα δουλευαν καλυτερα.Ειδικα σε ορισμενες που ολοι ανεφεραν lag και ιστοριες,εγω ημουν κοντρα στο ρευμα κι επεμενα οτι δεν εχω τιποτα γιατι ειχα κανει τη μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

χαχα οντως ειχα και εγω καιρο να διαβασω για αλλο file system ;-)

και για την jw1 το ιδιο αρχειο χρειαζεται για την μετατροπη; με semaphore kernel...

 

Ναι η ιδια ειναι και σε σενα ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν μου αρέσει, γύρισα σε στοκ JW8 από Slim 4,2. Αυτό που μου έκανε να μείνω αυτή τη στιγμή στην στοκ είναι το 3G! Τουλάχιστον 2x ταχύτυτες σε σύγκριση με Slim με JVU modem.

Τώρα στην JW8 φοράω JW1 modem. Μήπως οφείλεται το μόντεμ? (JVU vs JW1?) ή παίζει ρόλο και η ρομ με τους drivers του 3G που είναι εντελώς custom στην ICS?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν μου αρέσει, γύρισα σε στοκ JW8 από Slim 4,2. Αυτό που μου έκανε να μείνω αυτή τη στιγμή στην στοκ είναι το 3G! Τουλάχιστον 2x ταχύτυτες σε σύγκριση με Slim με JVU modem.

Τώρα στην JW8 φοράω JW1 modem. Μήπως οφείλεται το μόντεμ? (JVU vs JW1?) ή παίζει ρόλο και η ρομ με τους drivers του 3G που είναι εντελώς custom στην ICS?

Οχι δεν παιζει ρολο το μοντεμ. Ειχα δοκιμασει κι εγω πολλα αλλα ειχα παντα το ιδιο θεμα. Ολα καλα με την jw8 αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι το wifi, το χανω πολυ ευκολα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζει ρολο το μοντεμ. Ειχα δοκιμασει κι εγω πολλα αλλα ειχα παντα το ιδιο θεμα. Ολα καλα με την jw8 αλλα αυτο που με ενοχλει ειναι το wifi, το χανω πολυ ευκολα :mad:

 

Σε εμενα παλι εχει προβλημα το 3g, ενω ειναι συνδεδεμενο ορισμενες φορες δεν μπαινει στο tapatalk και στον opera και μονο με restart διορθωνεται:mad:

Λες να φταιει το ext4..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παλι εχει προβλημα το 3g, ενω ειναι συνδεδεμενο ορισμενες φορες δεν μπαινει στο tapatalk και στον opera και μονο με restart διορθωνεται:mad:

Λες να φταιει το ext4..;:rolleyes:

 

Ε τώρα φταίω εγώ να σου κάνω πλάκα για τις απροβλημάτιστες στοκ? :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παλι εχει προβλημα το 3g, ενω ειναι συνδεδεμενο ορισμενες φορες δεν μπαινει στο tapatalk και στον opera και μονο με restart διορθωνεται:mad:

Λες να φταιει το ext4..;:rolleyes:

Οχι Ηρακλη, δεν φταιει το ext4. Ειναι θεμα της ρομ. Το εβλεπα κι εγω (και το βλεπω ακομη) οσο ημουν σε στοκ file system. Καποια στιγμη μαλιστα, που βρισκομουν θεσ/κη, λεω δεν μπορει ρε γμτ και το γυρναω σε μονο wcdma απο αυτοματο που το ειχα και αρχιζει να μπαινει μαλια στο νετ, αστραπιαια!! Τι να το κανεις ομως, μετα απο λιγο τα παιρνει στο κεφαλι και μου βγαζει ανυπαρκτο σημα δικτυου και το ωραιο ειναι οτι δεν ξετικαριζοταν με τιποτα η επιλογη για να το γυρισω σε αυτοματο η gsm. Μετα απο 2-3 επανεκινησεις κι αφου ημουν ετοιμος να βγαλω την σιμ και να την βαλω στο αλλο, τρομαξε να ξεκολλησει.Καπου υπαρχει προβλημα στις επιλογες δικτυου και χανει τη μπαλα Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα φταίω εγώ να σου κάνω πλάκα για τις απροβλημάτιστες στοκ? :lol:

 

Δεν υπαρχει η τελεια ρομ !!

Κοιτα ωραια θα ηταν μια πλακιτσα τωρα, να γελαγαμε λιγο αλλα πολυ φοβαμαι οτι εαν αρχιζα εγω με τις customs θα ξεκαρδιζομασταν, το πιανεις..;:rolleyes:

 

Οχι Ηρακλη, δεν φταιει το ext4. Ειναι θεμα της ρομ. Το εβλεπα κι εγω (και το βλεπω ακομη) οσο ημουν σε στοκ file system. Καποια στιγμη μαλιστα, που βρισκομουν θεσ/κη, λεω δεν μπορει ρε γμτ και το γυρναω σε μονο wcdma απο αυτοματο που το ειχα και αρχιζει να μπαινει μαλια στο νετ, αστραπιαια!! Τι να το κανεις ομως, μετα απο λιγο τα παιρνει στο κεφαλι και μου βγαζει ανυπαρκτο σημα δικτυου και το ωραιο ειναι οτι δεν ξετικαριζοταν με τιποτα η επιλογη για να το γυρισω σε αυτοματο η gsm. Μετα απο 2-3 επανεκινησεις κι αφου ημουν ετοιμος να βγαλω την σιμ και να την βαλω στο αλλο, τρομαξε να ξεκολλησει.Καπου υπαρχει προβλημα στις επιλογες δικτυου και χανει τη μπαλα

Εγω το εχω παντα στο gsm/wcdma, λες δηλαδη να φταιει αυτο ε.;

Δεν το ειχα σκεφτει καθως δεν το αλλαζω ποτε, αλλα θα κανω και εγω τις δοκιμες και θα επανελθω ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η τελεια ρομ !!

Κοιτα ωραια θα ηταν μια πλακιτσα τωρα, να γελαγαμε λιγο αλλα πολυ φοβαμαι οτι εαν αρχιζα εγω με τις customs θα ξεκαρδιζομασταν, το πιανεις..;:rolleyes:

 

Και δεν αρχίζεις?

Εχω να πω και εγώ μπόλικα για τις customs μην νομίζεις :lol:

Τις τελευταίες μέρες δε, που έχω μπλέξει με την CM10, γίνεται χαμός!

Μην το παίρνεις στραβά. Απλά επειδή σε βλέπω ότι επιλέγεις στοκ ρομ ακλόνητα και συνήθως

εμφανίζεσαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος, τώρα που σου έκατσε η στραβή είπα να σε πειράξω. :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...