Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας .

Αποφάσισα να κάνω root το SGS μου (ι9000) ακολουθώντας τις οδηγείες για kernel semaphore που υπάρχουν στο forum.

Εκανα την απίστευτη βλακεία να μην διαβάσω ότι η έκδοση semaphore 2.7.4 δεν κάνει για firmware JVI οπως το δικό μου και άρχισα την διαδικασία με το odin . Μόλις κατάλαβα το λάθος μου απλά τράβηξα το usb (Μπράβο βλάκα !!!!).

Προσπάθησα λοιπόν να ξαναφλασάρω με το σωστό αρχείο και βέβαια το odin βγάζει fail ενώ το κινητό δεν μπουτάρει.

Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω χωρίς να χάσω τίποτα η πρέπει να φλασάρω από την αρχη το firmware και πως γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια !!

 

ΥΓ. Ναι ναι το ξέρω μου τα χώνεται και έχετε δίκιο. Το πηρα το μάθημά μου !!!

 

Αν και έπρεπε να ρωτήσεις στο ήδη υπάρχον θέμα για τροποποιήσεις του γαλαξία χωρίς να ανοίξεις νέο θέμα, τέλος πάντων :p

Βγάλε μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα, βάλτην πάλι πάτα τα πλήκτρα για download mode και αν μπαίνει φλασάρεις τον σωστό κέρνελ. Λογικά θα μπει, αλλά δεν σου εγγυώμαι ότι θα ξεκινήσει η rom. Δεν έπρεπε να τραβήξεις το καλώδιο αυτό πιθανόν να χειροτέρεψε την κατάσταση. Αν μπει ο κέρνελ αλλά και πάλι δεν bootarei, τότε θα πρέπει να φλασάρεις ξανά. Μπορείς να ξαναβάλεις την JVI χωρίς να κάνεις wipe data για να μη χαθεί κάτι ώστε να σώσεις οτιδήποτε θέλεις, και μετά να ξαναφλασάρεις με wipe data και ότι άλλο λέει ο οδηγός ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση και να επαναφέρεις τα δεδομένα σου. Μιας που μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία, καλό θα ήταν να φύγεις από την JVI.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν ανοιγει θα χρειαστεις usb jig :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοιγει θα χρειαστεις usb jig :rolleyes:

 

Δε νομίζω να μην μπαίνει σε download mode όμως γιατί τι στο καλό? 5 δευτερόλεπτα κάνει να περαστεί ο κέρνελ, πότε πρόλαβε και τράβηξε το καλώδιο :lol: Μπορεί να πρόλαβε να περαστεί και τώρα απλά να μην bootarei η JVI.

Link to comment
Share on other sites

@nikospot

Εκανα ότι μου είπες και φλάσαρα τον σωστό kernel και όλα πήγαν μια χαρά (έμπαινε σε download mode).

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου , δεν έκανε 5 δεύτερα να περαστεί ο kernel διότι όπως έγραψα είχα βάλει λάθος αρχείο στο odin και είχε μπει σε ένα ασταμάτητο

read -write loop. Απλά όλες οι ενέργειές μου έγιναν κάτω από πανικό.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και σόρυ που άνοιξα νέο θέμα.

 

ΥΓ. Αλήθεια γιατί πρέπει να φύγω από την JVI :

Link to comment
Share on other sites

Η JVI είναι δυστυχώς η τελευταία έκδοση που έδωσε η samsung στην Ελλάδα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση από την samsung. Έχει ένα σημαντικό πρόβλημα με την μπαταρία, αλλά γενικότερα δεν φημίζεται για την γρηγοράδα της.
Link to comment
Share on other sites

Παιιδιά άνοιξα το MyBackup Root (πρώτη φορά μετά τη μετάβαση σε JW6+Semaphore 2.7.4 που έκανα πριν λίγες μέρες) και μου βγάζειμηνυμα ότι το busybox είναι προηγούμενη έκδοση και προτείνει να βάλω την καινούρια γιατί ενδέχεται ναμη λειτουργήσει σωστά το πρόγραμμα. Τί πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιιδιά άνοιξα το MyBackup Root (πρώτη φορά μετά τη μετάβαση σε JW6+Semaphore 2.7.4 που έκανα πριν λίγες μέρες) και μου βγάζειμηνυμα ότι το busybox είναι προηγούμενη έκδοση και προτείνει να βάλω την καινούρια γιατί ενδέχεται ναμη λειτουργήσει σωστά το πρόγραμμα. Τί πρέπει να κάνω;

 

Δοκιμασε να κατεβασεις το busybox installer απο το market.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κατεβασεις το busybox installer απο το market.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τί, έτσι απλα να ψάξω μια εφαρμογή root απ'το μάρκετ και να την πετάξω μέσα; Δεν μου φαίνεται πολύ ασφαλές, και δεν ξέρω καν τί είναι και τί κάνει το busybox.

 

Αν ενοοείς αυτό, διαβάζω ότι φυτεύει διαφημίσεις στο κινητό. Μόλις το καθάρισα, δεν έχω καμία διάθεση.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τί, έτσι απλα να ψάξω μια εφαρμογή root απ'το μάρκετ και να την πετάξω μέσα; Δεν μου φαίνεται πολύ ασφαλές, και δεν ξέρω καν τί είναι και τί κάνει το busybox.

 

Αν ενοοείς αυτό, διαβάζω ότι φυτεύει διαφημίσεις στο κινητό. Μόλις το καθάρισα, δεν έχω καμία διάθεση.

 

Κατεβασε απο το μαρκετ το busybox του sterickson και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε απο το μαρκετ το busybox του sterickson και θα εισαι οκ.

 

ΟΚ το έβαλα, κάνει την εγκατάσταση αλλά στο τέλος μου βγάζει ότι "μάλλον δεν εγκαταστάθηκε σωστά το busybox". Παρόλα αυτά το MyBackup σταμάτησε να μου βγάζει το μηνυμα ενημέρωσης του busybox, οπότε τον έβγαλα τον sterickson. Να υποθέσω ότι είναι ΟΚ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το έβαλα, κάνει την εγκατάσταση αλλά στο τέλος μου βγάζει ότι "μάλλον δεν εγκαταστάθηκε σωστά το busybox". Παρόλα αυτά το MyBackup σταμάτησε να μου βγάζει το μηνυμα ενημέρωσης του busybox, οπότε τον έβγαλα τον sterickson. Να υποθέσω ότι είναι ΟΚ τώρα;

 

Μπορεί και να είναι, εξαρτάται από το λόγο που σου έβγαζε αυτό το μήνυμα.

Καλύτερο πρόγραμμα από titanium backup γι'αυτή τη δουλειά δεν υπάρχει, απλά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πέρασα την jw8 και τον semaphore 2.7.4. Όλα ψιλοκαλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που μου είναι πρόβλημα είναι ότι στο swype δέν έχει ελληνική γλώσσα στις επιλογές. Πως το φτιάχνουμε;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πέρασα την jw8 και τον semaphore 2.7.4. Όλα ψιλοκαλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που μου είναι πρόβλημα είναι ότι στο swype δέν έχει ελληνική γλώσσα στις επιλογές. Πως το φτιάχνουμε;

 

ευχαριστώ

 

Ποιο csc εβαλες..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

vaujv9 είναι μάλλον το αυστραλεζικο αλλά κατά τα άλλα έχει ελληνικά

 

Το γυρισες σε eur..;

Εγω εβαλα το jvc της jw5 και εχει ελληνικα παντου...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισες σε eur..;

Εγω εβαλα το jvc της jw5 και εχει ελληνικα παντου...

 

μήπως μπορείς να μου πεις πως γυρνάει σε eur?

η που βρίσκω το jvc της jw5;

 

θενξ

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου πεις πως γυρνάει σε eur?

η που βρίσκω το jvc της jw5;

 

θενξ

 

πατα *#272*imei# και επελεξε eur. Παρε back up ομως γιατι θα γινει format...

Αλλιως, κατεβασε την jw5 Ελβετιας με 3 αρχεια και παρε μονο το csc της και φλασαρε το με odin ωστε να γλιτωσεις το φορματ.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

πατα *#272*imei# και επελεξε eur. Παρε back up ομως γιατι θα γινει format...

Αλλιως, κατεβασε την jw5 Ελβετιας με 3 αρχεια και παρε μονο το csc της και φλασαρε το με odin ωστε να γλιτωσεις το φορματ.

 

Δε θα πιάσει ο κωδικός χωρίς το σωστό csc. Και το αυστραλεζικο δεν είναι το σωστό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αρα Alex τι μπορω να κανω?

JW8 απ την αρχη? η κατι αλλο?

Καποιο σωστο αρχειο?

 

Φλασαρε το jvc csc της jw5 ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ok, doin it (god help me) :))

 

Και μόνο το csc να φλασάρεις από odin, πάλι θα χρειαστεί factory reset γιατί αλλιώς μπορεί και να μη σου εμφανίζει καν την επιλογή EUR για producy code... Οπότε καλύτερα να φλασάρεις ξανά και την ρομ αλλά με το άλλο csc που κατέβασες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε το jvc csc της jw5 ;)

 

Ok, φλασαρα την jvc csc απο εδω http://www.mediafire.com/?pjj2x72hh2c9k3b που βρηκα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 εκανα αλλαγη σε eur και παλι δε μου βγαζει ελληνικα στο swype

 

Οπότε?

Link to comment
Share on other sites

Ok, φλασαρα την jvc csc απο εδω http://www.mediafire.com/?pjj2x72hh2c9k3b που βρηκα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 εκανα αλλαγη σε eur και παλι δε μου βγαζει ελληνικα στο swype

 

Οπότε?

 

Παραξενο..Φορματ εγινε..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο..Φορματ εγινε..;

 

Οχι. Οι εφαρμογες μου ειναι ακομα εκει

 

Για να τελειωνουμε, να κανω backup (εχω κανει) και να κανω φλας απο πανω με τα 2 αρχεια της JW8 απο εδω http://www66.zippyshare.com/v/93923149/file.html και το JVC CSC της αλλης?

 

Να φλασαρω απο πανω η πρεπει να κανω παλι wipe και ολα αυτα?

Κι ΟΤΑΝ τελειωσει πρεπει να μπω με ΙΜΕΙ και να το κανω EUR?

 

thanx

Edited by playloud
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...