Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσημα δεν μου την έχει βγάλει ακόμη (τελευταία μου δίνει την 2.3.3 που είχα) οπότε την πέρασα από εδώ. Πλέον όμως το kies μου λέει ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί, αν και το product code είναι το ίδιο (TPH). Ελληνικό πληκτρολόγιο έχει, (οι Πορτογαλικές έχουν) και το swype συνεχίζει να έχει τό ίδιο πρόβλημα με το ς. Προχωράω με semaphore, φαντάζομαι αν θελήσω να περάσω άλλη rom πρέπει να περάσω πρώτα stock kernel e;

Βάλε semaphore και μετά από την πρώτη σελίδα βάλε το καινούριο swype από το Note που έχει ανεβάσει ο tyxerakias. Πάντως το product code νομίζω πως είναι προσωπική σου επιλογή αν θα το αλλάξεις ή όχι :)

Για custom rom εννοείς? Οι custom περνιούνται από το cwm recovery οπότε πρέπει να έχεις βάλει κάποιον άλλον Kernel που το περιέχει αυτό. Αν η ρομ θέλει άλλον κερνελ νομίζω πως τον περνάει μόνη της (όπως και η cm7 που έβαζα, δεν έμενε ο semaphore, αλλά τον χρειαζόμουν για να έχω τo cwm)

 

Edit: Κατέβασε από το μάρκετ την εφαρμογή superuser και θα σου δουλέψει μια χαρά!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε semaphore και μετά από την πρώτη σελίδα βάλε το καινούριο swype από το Note που έχει ανεβάσει ο tyxerakias. Πάντως το product code νομίζω πως είναι προσωπική σου επιλογή αν θα το αλλάξεις ή όχι :)

Για custom rom εννοείς? Οι custom περνιούνται από το cwm recovery οπότε πρέπει να έχεις βάλει κάποιον άλλον Kernel που το περιέχει αυτό. Αν η ρομ θέλει άλλον κερνελ νομίζω πως τον περνάει μόνη της (όπως και η cm7 που έβαζα, δεν έμενε ο semaphore, αλλά τον χρειαζόμουν για να έχω τo cwm)

 

Edit: Κατέβασε από το μάρκετ την εφαρμογή superuser και θα σου δουλέψει μια χαρά!

Όντως! Απλά νόμιζα ότι η εφαρμογή super user θα έμπαινε αυτόματα!:D Αν θέλω να γίνω unroot απλά ξαναπερνάω το stock pda;

υ.γ. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Ήμουν μέχρι τώρα επίσημος στο galaxy s και είπα να αρχίσω να το σκαλίζω τώρα που πήρα το sii.

Link to comment
Share on other sites

Όντως! Απλά νόμιζα ότι η εφαρμογή super user θα έμπαινε αυτόματα!:D Αν θέλω να γίνω unroot απλά ξαναπερνάω το stock pda;

υ.γ. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Ήμουν μέχρι τώρα επίσημος στο galaxy s και είπα να αρχίσω να το σκαλίζω τώρα που πήρα το sii.

 

Στις παλιές εκδόσεις περνιόταν μόνο του. Από την 1,9 δε ξέρω τι έγινε :p Νομίζω πως δεν αρκεί να μπει μόνο ο στοκ κερνελ για να γίνεις unroot γιατί μένουν τα αρχεία του superuser μέσα οπότε πρέπει να τα διαγράψεις πρώτα (αυτά τα ξέρει καλά ο Άλεξ :p)

Αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνεις unroot άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιές εκδόσεις περνιόταν μόνο του. Από την 1,9 δε ξέρω τι έγινε :p Νομίζω πως δεν αρκεί να μπει μόνο ο στοκ κερνελ για να γίνεις unroot γιατί μένουν τα αρχεία του superuser μέσα οπότε πρέπει να τα διαγράψεις πρώτα (αυτά τα ξέρει καλά ο Άλεξ :p)

Αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνεις unroot άλλωστε.

Μόνο σε περίπτωση εγγύησης να ξέρουμε τι να κάνουμε, να μη τρέχουμε τελευταία στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το market enabler ? αφού το εγκαταστήσεις, πηγαίνεις στο 2ο tab, πατάς παρατεταμένα επάνω στο Tim και επιλέγεις fake this provider now. Μετά, ψάξε στο μάρκετ για google maps, στο πρώτο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει άνοιξε το και κάτω χαμηλά στις σχετικές εφαρμογές έχει σύνδεσμο για το google maps.

 

Εναλλακτικά άνοιξε με το μάρκετ το ακόλουθο link: https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps

 

;)

 

Στο market εμένα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Αυτή η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας Galaxy S.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε περίπτωση εγγύησης να ξέρουμε τι να κάνουμε, να μη τρέχουμε τελευταία στιγμή!

 

Σε αυτήν την περίπτωση περνάς την επίσημη ρομ που είχε το κινητό με το οντιν, αλλάζεις και στο κατάλληλο csc και είσαι εντός εγγύησης.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση περνάς την επίσημη ρομ που είχε το κινητό με το οντιν, αλλάζεις και στο κατάλληλο csc και είσαι εντός εγγύησης.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Νόμιζα ήθελε μεγαλύτερη διαδικασία! να βγάλεις Kernel, να σβήσεις αρχεία κτλ

Πάντως πρώτες εντυπώσεις από JVU και sempaphore 1.91 θετικότατες, κρίμα που δεν το έκανα πιο νωρίς. Επίσης και το swype του note άριστο!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε περίπτωση εγγύησης να ξέρουμε τι να κάνουμε, να μη τρέχουμε τελευταία στιγμή!

Ακριβώς όπως λέει ο Νίκος. Από το να κάθεσαι να ξερουτάρεις, περνάς από την αρχή την ρομ και είσαι μια χαρά. Φεύγει και ο κερνελ και όλα. Εντομεταξύ παρόλο που το κινητό σου είναι Πορτογαλικό δε νομίζω να σου το δεχτούν έτσι όπως είναι τώρα. Γιατί αυτή τη στιγμή ναι μεν έχεις την JVU αλλά με JV9 CSC που δεν δίνεται μαζί με την JVU αν δεν κάνω λάθος. :worry:

Στο market εμένα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Αυτή η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σας Galaxy S.

Εγώ πάντως έτσι δοκιμαστικά επέλεξα Brazil (TIM) από το μαρκετ enabler και μπορώ να εγκαταστήσω το google maps κανονικά. Το λινκ που δίνεται παραπάνω δεν το ανοίγεις από το PC σου, αλλά μέσω μαρκετ στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο Στρατός (stratosk) αφαίρεσε την εφαρμογή superuser (κατόπιν παράκλησης μελών του xda) και πλέον την περνάει o κάθε χρήστης αν θέλει...

ΠΡΟΣΟΧΗ: root γίνεσαι με το περνάς τον κερνελ, αλλά χωρίς την εφαρμογή superuser δεν μπορείς να ελέγχεις ποια εφαρμογή παίρνει πρόσβαση root (παίρνουν όλες οι εφαρμογές πρόσβαση αλλά χωρίς να ενημερώνεσαι)!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως λέει ο Νίκος. Από το να κάθεσαι να ξερουτάρεις, περνάς από την αρχή την ρομ και είσαι μια χαρά. Φεύγει και ο κερνελ και όλα. Εντομεταξύ παρόλο που το κινητό σου είναι Πορτογαλικό δε νομίζω να σου το δεχτούν έτσι όπως είναι τώρα. Γιατί αυτή τη στιγμή ναι μεν έχεις την JVU αλλά με JV9 CSC που δεν δίνεται μαζί με την JVU αν δεν κάνω λάθος. :worry:

 

Εγώ πάντως έτσι δοκιμαστικά επέλεξα Brazil (TIM) από το μαρκετ enabler και μπορώ να εγκαταστήσω το google maps κανονικά. Το λινκ που δίνεται παραπάνω δεν το ανοίγεις από το PC σου, αλλά μέσω μαρκετ στο κινητό σου.

Έχω κρατήσει την προηγούμενη official 2.3.3 οπότε περνάω εκείνη αν χρειαστεί. Θα μπορούσα να περάσω στην JVU το csc από την official 2.3.3 ώστε να μου το αναγνωρίζει ως αναβαθμίσιμο το kies;

Όσον αφορά το google maps, χτες μου έδωσε update στο sii ενώ μέχρι τώρα μου έβγαζε δεν είναι συμβατή η συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει την προηγούμενη official 2.3.3 οπότε περνάω εκείνη αν χρειαστεί. Θα μπορούσα να περάσω στην JVU το csc από την official 2.3.3 ώστε να μου το αναγνωρίζει ως αναβαθμίσιμο το kies;

Όσον αφορά το google maps, χτες μου έδωσε update στο sii ενώ μέχρι τώρα μου έβγαζε δεν είναι συμβατή η συσκευή!

 

Όποιο csc θες περνάς. Το JV9 που είναι στο πακέτο της JVU που έχει ανεβάσει ο Άλεξ είναι από την επίσημη 2,3,3 Ελληνική (JVI). Τώρα δε ξέρω τι γίνεται αν περάσεις το επίσημο της 2,3,3 της Πορτογαλικής, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος. Μια χαρά είσαι έτσι, και αν χρειαστείς εγγύηση περνάς από την αρχή την επίσημη και είσαι έτοιμος. (λογικά την Πορτογαλική επίσημη μιας και το κινητό σου προέρχεται από εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Όποιο csc θες περνάς. Το JV9 που είναι στο πακέτο της JVU που έχει ανεβάσει ο Άλεξ είναι από την επίσημη 2,3,3 Ελληνική (JVI). Τώρα δε ξέρω τι γίνεται αν περάσεις το επίσημο της 2,3,3 της Πορτογαλικής, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος. Μια χαρά είσαι έτσι, και αν χρειαστείς εγγύηση περνάς από την αρχή την επίσημη και είσαι έτοιμος. (λογικά την Πορτογαλική επίσημη μιας και το κινητό σου προέρχεται από εκεί)

Σας ευχαριστώ όλους! Κατι τελευταίο, πρέπει να ρυθμίσω κάτι στα voodoo colours και sound;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Κατι τελευταίο, πρέπει να ρυθμίσω κάτι στα voodoo colours και sound;;

 

Κατέβασε το voodoo control αν θες για να τα πειράξεις αυτά. Τα πειράζεις ανάλογα με τα γούστα σου :) Πάντως για να σε προλάβω πριν το αναφέρεις, σβήνοντας η οθόνη θα σου κάνει ένα κίτρινο-πράσινο χρωματισμό. Αυτό οφείλεται στο voodoo color και φτιάχνεται αν μέσα από το vοodoo control κάνεις reset to default στην επιλογή color hack κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το voodoo control αν θες για να τα πειράξεις αυτά. Τα πειράζεις ανάλογα με τα γούστα σου :) Πάντως για να σε προλάβω πριν το αναφέρεις, σβήνοντας η οθόνη θα σου κάνει ένα κίτρινο-πράσινο χρωματισμό. Αυτό οφείλεται στο voodoo color και φτιάχνεται αν μέσα από το vοodoo control κάνεις reset to default στην επιλογή color hack κάπως έτσι δεν το θυμάμαι ακριβώς.

Σε πρόλαβα εγώ σε αυτό! Το είχα διαβάσει κ το είχα κάνει! χα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβα εγώ σε αυτό! Το είχα διαβάσει κ το είχα κάνει! χα χα χα χα

 

:lol: ναι η αλήθεια είναι ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Πάντως αν θες για τις ρυθμίσεις, εγώ έχω ενισχύσει λίγο την ένταση στα ακουστικά, και έχω βάλει και bass boost Standard. Τα υπολοιπα τα άφησα όπως ήταν γιατί μου άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

:lol: ναι η αλήθεια είναι ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Πάντως αν θες για τις ρυθμίσεις, εγώ έχω ενισχύσει λίγο την ένταση στα ακουστικά, και έχω βάλει και bass boost Standard. Τα υπολοιπα τα άφησα όπως ήταν γιατί μου άρεσαν.

Τώρα να μη ρωτήσω;;;; Αν αυξήσεις την ένταση στα ακουστικά, είναι το ίδιο είτε τα ακουστικά είναι ενσύρματα είτε bluetooth;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να μη ρωτήσω;;;; Αν αυξήσεις την ένταση στα ακουστικά, είναι το ίδιο είτε τα ακουστικά είναι ενσύρματα είτε bluetooth;;

 

Νομίζω ναι. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο όμως.

Βάλε μια συντόμευση σε μια οθόνη (hp amp λέγεται) για να αυξομειώνεις την ένταση απο το voodoo sound αν θέλεις, γιατι μετά από reboot θα είναι στην εργοστασιακή ένταση (-10 δηλαδή).

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο όμως.

Βάλε μια συντόμευση σε μια οθόνη (hp amp λέγεται) για να αυξομειώνεις την ένταση απο το voodoo sound αν θέλεις, γιατι μετά από reboot θα είναι στην εργοστασιακή ένταση (-10 δηλαδή).

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Είδες; Όλο με κάνεις να ρωτάω!!! Μετά την επανεκκίνηση, ξαναγυρίζει στην αρχική και η ρύθμιση bass;;

Για τα ακουστικά και καίει πιο πολύ για το sii, έχω ένα bluetooth αλλά νομίζω η ένταση σε εξωτερικό χώρο είναι χαμηλή!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Είδες; Όλο με κάνεις να ρωτάω!!! Μετά την επανεκκίνηση, ξαναγυρίζει στην αρχική και η ρύθμιση bass;;

Για τα ακουστικά και καίει πιο πολύ για το sii, έχω ένα bluetooth αλλά νομίζω η ένταση σε εξωτερικό χώρο είναι χαμηλή!:cry:

 

Νομίζω μόνο η ένταση κατεβαίνει μετά από reboot (με άλλο Νικο μιλούσες πριν :lol: )

Δοκίμασε τότε με το bluetooth τι γίνεται και πες μας :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω ότι δεν το είχα προσέξει πως πηγαίνει πάλι στο -10 μετά από reboot τι θα μου πείτε? :lol:

Αν επιλέξεις και το map volume keys hack, τότε με τα κουμπιά της έντασης ανεβοκατεβάζεις το headphone amplifier του voodoo sound αντί για την κλασσική ένταση του συστήματος. (που για κάποιο λόγο τώρα που το δοκίμασα δε μου δουλεύει σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Όποιο csc θες περνάς. Το JV9 που είναι στο πακέτο της JVU που έχει ανεβάσει ο Άλεξ είναι από την επίσημη 2,3,3 Ελληνική (JVI). Τώρα δε ξέρω τι γίνεται αν περάσεις το επίσημο της 2,3,3 της Πορτογαλικής, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος. Μια χαρά είσαι έτσι, και αν χρειαστείς εγγύηση περνάς από την αρχή την επίσημη και είσαι έτοιμος. (λογικά την Πορτογαλική επίσημη μιας και το κινητό σου προέρχεται από εκεί)

 

Δεν είναι η JVU η επίσημη Πορτογαλική sim-free, είναι branded rom της εταιρίας/παρόχου ΤΜΝ. Η γενική πορτογαλική είναι η JVH/JVO/JV9. (product code TPH).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

λιγο ασχετο μαλλον- αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας

αν θελω να κανω εγκατασταση προγραμμα πλοηγησης

ειναι καλυτερο να το αφησω στην εσωτερικη μνημη?

τους χαρτες μπορω να τους εχω στην εξωτερικη?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα

λιγο ασχετο μαλλον- αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας

αν θελω να κανω εγκατασταση προγραμμα πλοηγησης

ειναι καλυτερο να το αφησω στην εσωτερικη μνημη?

τους χαρτες μπορω να τους εχω στην εξωτερικη?

 

Αν το πρόγραμμα υποστηρίζει μεταφορά στην κάρτα μνήμης, κάντο άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο η ένταση κατεβαίνει μετά από reboot (με άλλο Νικο μιλούσες πριν :lol: )

Δοκίμασε τότε με το bluetooth τι γίνεται και πες μας :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Δοκιμασα με το bluetooth σε κληση skype αλλα δεν βρηκα διαφορα!

Edit: Άσχετο, JVU και semaphore στο quadrant 1700+ !!

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το bluetooth σε κληση skype αλλα δεν βρηκα διαφορα!

Edit: Με JVU και semaphore στο quadrant 1700+ !!

 

Το θέμα είναι εσύ πως την βλέπεις την διαφορά και όχι το benchmark που βγάζει ότι να 'ναι :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...