Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο αυριο επιστρεφω και εγω στην παρεα σας :)

 

1)Πειτε τις top 3/4ις custom rom για να δοκιμασω...? Κι εγώ τα το ήθελα αυτό

2)Αγορα ηδη μια θηκουλα http://goo.gl/CjLwd Ωραίος. Έχουν φέρει και στο Πλαίσιο τώρα. Αλήθεια αυτές που λένε για 9020 κάνουν; Γιατί εγώ μια τέτοια πήρα από Πλαίσιο και είναι οκ. Να ξέρω και για άλλες από ebay αν είναι...

3)Η cyanogen σε τι σταδιο βρισκεται?...ειναι πληρως λειτουργική η ακομα προσθετουν features? Κι εγώ αναρωτιέμαι, πάει μαζί με το 1ο..:happy:

4)Eνα γρήγορο link για Root? :O Βασικά γι αυτό απάντησα, χωρίς δεύτερη σκέψη,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755

απλούστατο και δουλεύει μια χαρά. Απλά εγκατέστησε drivers πριν ξεκινήσεις ακόμα και αν νομίζεις ότι τους έχεις.

 

 

see above ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

αυτο εχω αψογο android 2.3.5 και πεταει κυριολεκτικα και με πολυ καλη διαρκεια μπαταριας!3 μερες με βγαζει με νορμαλ χρηση...

 

σας ειναι ευκολο να τρεξετε ενα quandrant ?

 

setcpu παιζουν ατες οι rom ?

Edited by panoc

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

αυτο εχω αψογο android 2.3.5 και πεταει κυριολεκτικα και με πολυ καλη διαρκεια μπαταριας!3 μερες με βγαζει με νορμαλ χρηση...

το μονο κακο ειναι οτι φορτιζει μεχρι 95-96% η μπαταρια..και ενα workaround για να λυσεις το προβλημα ειναι μετα τα 94% να βαζεις την οθονη να μην σβησει και να το φορτισεις με ανοιχτη την οθονη για να πιασει 100%!

εχω δοκιμασει αρκετα αλλα αυτο ειναι φοβερο...!απο MIUI ρομ μεινε μακρυα προς το παρων καθως περιεχουν αρκετα bugs και ειναι λιγο καθυστερημενα :p

 

1)Aπ οτι βλεπω ειναι η δευτερη σε views πισω απο CM7 οποτε θα την δοκιμασω.Απο το λιγο που κοιταξα MIUI και Sense rom's δεν ειναι ακομα ετοιμες.

2)Lol ακομα να βγαλει fix για το 96%?....απο day one υπηρχε αυτο το προβλημα.θα δοκιμασω αυτο που λες και οταν φτασει 100% θα κανω ενα battery calibration.

 

 

1) α) miui πειραγμένη από τον brainmaster

β) Κατά τη γνώμη μου, ίσως είναι η καλύτερη rom, βασίζεται στη stable cm και χρησιμοποιεί τον matrix kernel στην έκδοση 5.5+. Θα σου πρότεινα να έβαζες τον ίδιο kernel, αλλά στην έκδοση 6 που εγώ είδα και βελτίωση της μπαταρίας.

γ) H stable cm που την είχα πριν βάλω τη β), πολύ σταθερή χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Επίσης, την α) δεν τη δοκίμασα, αλλά διάβασα καλά σχόλια. Τη β) έχω τώρα, από την προηγούμενη έκδοση (1.0.38) και τώρα έχω την τελευταία και έχω ένα απροβλημάτιστο κινητό. Πριν από αυτές είχα τη γ).

 

2) Με 'γεια για τη θήκη και αν θες γράψε κανένα σχόλιο για το πώς σου φάνηκε.

 

3) Ήδη έχω απαντήσει στο 1).

 

4) Για root να σου πω ότι έκανα ενώ είχα 5-6 μέρες το κινητό και το ίδιο διάστημα γνωριμία με το android. Σε κάποια φάση είχα χαθεί με τους διάφορους οδηγούς και τελικά έκανα root πανεύκολα με αυτόν τον οδηγό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

1)ΜΙUI απο εδω δεν κατεβαζω? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1117808

Στο GS1/GS2 οι MIUI δεν ειχαν μεγαλη επιτυχια...εδω βλεπω ειναι απο τα πρωτα topics σε views....και γενικα δεν βλεπω πολλες custom rom.Δλδ περα απο CM7 και MIUI μονο την πιο πανω που μου προτεινει ο φιλος βλεπω σαν εναλλακτικη (NSCollab).....καποια αλλη?

 

2)Οταν ειχα το Nexus S ειχα δοκιμασει γυρω στις 4ις θηκες.....σε grip λατρεψα την pop case της casemate αλλα ηταν καπως bulky.Σε looks η καλυτερη ηταν και ειναι η Incipio http://goo.gl/5tQx1 ....αλλα δεν εχει ωραια αισθηση σε αφης...ειναι καπως χνουδωτη.Αυτη που πηρα με τις τρυπουλες σε design ειναι ιδια με την official της samsung για GS1 και GS2.....ακομα πιο διακριτικη απο Incipio...την ειχα στα αλλα κινητα και την παιρνω παλι για το nexus.5 ευρω μονο οποτε και να μην σου αρεσει δεν τρεχει τιποτα!!...απο τις photos μπορει να δειχνει καγκουρικη επειδη ειναι τρυπητη αλλα καμια σχεση απο κοντα.

 

4)Επειδη γινεται χαμος ποιο απ ολα τα link κατεβαζω?Το παρακατω?

Superuser 3->One Click Root for Nexus S - Clockwork 4.0.1.4 modded by j_r0dd

 

Το τελευταιο update για το SLCD NS εχει ερθει σε OTA στην χωρα μας?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

1)Aπ οτι βλεπω ειναι η δευτερη σε views πισω απο CM7 οποτε θα την δοκιμασω.Απο το λιγο που κοιταξα MIUI και Sense rom's δεν ειναι ακομα ετοιμες.

2)Lol ακομα να βγαλει fix για το 96%?....απο day one υπηρχε αυτο το προβλημα.θα δοκιμασω αυτο που λες και οταν φτασει 100% θα κανω ενα battery calibration.

 

 

εγω μολις τη δοκιμασα :p περασα και τον matr1x 6 cfs kernel.

 

πολυ γρηγορη ρομ, στο quadrant λιγο πιο γρηγορη απο την infin1ty (2.3.4) οσον αφορα το cpu, και πολυ πιο γρηγορη οσον αφορα το I/O, λογικο αφου εχει ext4 αντι για ext3.

 

μενει να δω πως παει απο μπαταρια μιας και πριν μου εβγαζε μια μερα συνεχουν χρησης χρονισμενο στα 1400.

τωρα το εχω στα 1440.

 

για συγκρισεις

infin1nity 1.3.0 1.4GHz 2.3.4 netarchy CFS

[ATTACH]21653[/ATTACH]

NSCollab 1.0.39 1.44Ghz 2.3.5 Matr1x CFS

[ATTACH]21652[/ATTACH]

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις τη δοκιμασα :p

 

 

Μάλιστα.... θα την κανω και εγω μια δοκιμή το απόγευμα στο σπίτι. Φαινετε πολλά υποσχόμενη. Αν και η μπαταρία με ήπια χρήση κρατάει 2μέρες max (τώρα με CM7 έχω δει και 3 μέρες με "ήπια" τονίζω χρήση) πιστέυω θα είναι η επόμενή μου.

Link to comment
Share on other sites

Την NSCollab την πέρασα και εγώ από χθες (η 2η που δοκιμάζω) και σε σχέση με Superaosp που είχα πριν τα σπάει. Ούτε κολλήματα, ούτε random reboots, μια χαρά...:)

Μένει να δω την μπαταρία και αν είναι θα δοκιμάσω και matrix 6 που είδα πριν εφόσον λέτε ότι γίνεται ακόμα καλύτερη. Btw τους Kernel τους αλλάζεις χωρίς wipe φαντάζομαι, σωστά? Recovery->install zip from sd card->reboot και τέλος ? Να κάνω και Rom Backup πριν ή δεν χρειάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Btw τους Kernel τους αλλάζεις χωρίς wipe φαντάζομαι, σωστά?

 

Σωστά αλλά δεν είναι κακό να κάνεις ένα clear dalvik cache.

 

Recovery->install zip from sd card->reboot και τέλος ?

 

Ναι.

 

Να κάνω και Rom Backup πριν ή δεν χρειάζεται ?

 

Αν δεν έχεις ένα backup, καλό είναι να υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σας μια ερωτησουλα και απο εμενα..αν θελω να κανω επανεγκατασταση του λογισμικου πως θα την κανω?? Π.Χ εαν εχω την 2.3.4 επησημα και κανω καποιο λαθος και δεν λειτουργει σωστα και θελω να την ξανα περασω επησημα την 2.3.4 πως θα το καταφερω αυτο??

TY :)

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά δεν είναι κακό να κάνεις ένα clear dalvik cache.

 

Ευχαριστώ καταρχήν για τη γρήγορη απάντηση. Τελικά λέω να μην πειράξω τον kernel μια και α)δουλεύει μια χαρά ο 5.5 και β)διαβάζοντας το thread του 6 στο sda forum βλέπω αρκετούς να έχουν προβλήματα και να επιστρέφουν στο 5.5...είναι και ο τύπος που το έφτιαξε νέος στο development οπότε λέω να μην ρισκάρω :lol:

 

Παρόλα αυτά, αν θες εξήγησέ μου λίγο το bold (πως γίνεται, που χρησιμεύει - sorry αν είναι noob ερώτηση αλλά είμαι πολύ φρέσκος στο android)) για να το έχω στα υπόψιν στο μέλλον...;)

 

edit : και κάτι ακόμα που έχω απορία όπoιος ξέρει...οι governors πως ακριβώς δουλεύουν ? Είναι profiles για τα cpu-battery settings αν καταλαβαίνω σωστά ?

Edited by adimitr
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρόλα αυτά, αν θες εξήγησέ μου λίγο το bold (πως γίνεται, που χρησιμεύει - sorry αν είναι noob ερώτηση αλλά είμαι πολύ φρέσκος στο android)) για να το έχω στα υπόψιν στο μέλλον...;)

 

H διαδικασία γίνεται μέσα από το clockworkmod / advance. Όταν το κάνεις δεν χάνεις τίποτα από τη συσκευή σου, απλά το πρώτο boot μετά από αυτό θα καθυστερήσει λίγο παραπάνω από το κανονικό.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάς τη rom πάνω στην ίδια rom... κάνεις απλά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

δηλαδη κατι αναλογο στα sony ericsson με το sony ericsson update service (SEUS) που λεει επανεγκατασταση,αυτο στο nexus δεν υπαρχει?? σωστα??

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δηλαδη κατι αναλογο στα sony ericsson με το sony ericsson update service (SEUS) που λεει επανεγκατασταση,αυτο στο nexus δεν υπαρχει?? σωστα??

 

Δεν βρίσκω και λόγο γιατί να υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταφερα να κανω root με το video tutorial.Ολα οκ

 

To θεμα ειναι οτι οταν μπαινω fastboot και επιλεγω την recovery αντι να μου βγαλει την custom μου βγαζει το android icon...any help?

 

edit

Ο μονος τροπος για να μπω σε recovery ειναι με το να κανω run το bat file και να εχω το κινητο συνδεδεμενο στο pc.....χωρις αυτα δεν γινεται να εχω προσβαση?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και τον matr1x bfs αλλα εχω την αισθηση οτι με τον cfs ηταν πιο smooth το κινητο. Edited by sakiss

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος για να μπω σε recovery ειναι με το να κανω run το bat file και να εχω το κινητο συνδεδεμενο στο pc.....χωρις αυτα δεν γινεται να εχω προσβαση?

 

οταν είσαι σε recovery mode δοκίμασε να πατήσεις το power και μετα volume up.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

6 ωρες με μπαταρια κανα 4αρι reboot, 10 λεπτα με navigation, κανα 30λεπτο opera με wifi και 10 λεπτα ομιλιας με sip μεσω wifi η μπαταρια ειναι στο 76%.

 

οχι ασχημα.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όποιον δεν κάνει κόπο μπορεί παρακαλώ να μου απαντήσει σε μερικές ερωτήσεις για να ασχοληθώ κι εγώ με Roms?

 

1. τι διαδικασία ακολουθώ για να φλασάρω ρομ; Ξέρω ότι είναι μέσα από το ClockworkMod Recovery, αλλά θα ήθελα τα βήματα.

2. απ ότι είδα νομίζω θέλει full wipe πριν. Άρα πως κρατάμε εφαρμογές και ρυθμίσεις; Μη μου πειτε ότι όσοι αλλάζετε 5 ρομς τη μέρα σετάρετε τη συσκευή από την αρχή :)

3. Rom vs Kernel? Ξέρω ότι το δεύτερο είναι ο πυρήνας του λειτουργικού, αλλά πως πάει, μπορώ να έχω ότι ρομ θελω με ότι kernel θέλω; Υπάρχουν ασυμβατότητες;

 

Θνξ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα στο πρώτο post οδηγούς για Root/Custom Recovery/Flasing Custom Rom

 

*Δοκιμάζετε με δική σας ευθύνη*

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1. τι διαδικασία ακολουθώ για να φλασάρω ρομ; Ξέρω ότι είναι μέσα από το ClockworkMod Recovery, αλλά θα ήθελα τα βήματα.

2. απ ότι είδα νομίζω θέλει full wipe πριν. Άρα πως κρατάμε εφαρμογές και ρυθμίσεις; Μη μου πειτε ότι όσοι αλλάζετε 5 ρομς τη μέρα σετάρετε τη συσκευή από την αρχή :)

3. Rom vs Kernel? Ξέρω ότι το δεύτερο είναι ο πυρήνας του λειτουργικού, αλλά πως πάει, μπορώ να έχω ότι ρομ θελω με ότι kernel θέλω; Υπάρχουν ασυμβατότητες;

 

1. Πρώτο post.

2. To σωστό είναι όταν αλλάζεις rom από διαφορετικούς developers να κάνεις full wipe και στήνεις τη συσκευή από την αρχή (αν δεν θέλεις να έχεις προβλήματα). Ωστόσο σε updates ίδιας rom δεν είναι απαραίτητο.

3. Αν υπάρχουν ασυμβατότητες/ιδιαιτερότητες θα αναφέρεται στο θέμα της εκάστοτε rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@panoc

 

Φίλε μου τελικά πέρασα και εγώ NSCollab με Matr1x kernel. Δεν πιάνει όμως τα δικά σου σκορ.... Θα μπορούσες να μου πείς τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιείς για το SetCPU.

 

Και κάτι ακόμα που μόλις πρόσεξα. Το κιν είναι το 9023 με SCLCD αλλά στον bootloader λέει 9020??? Παρόλα αυτά το κιν σχεδόν 1 μήνα τώρα δουλεύει άψογα.

Edited by billis_kou
Link to comment
Share on other sites

@panoc

 

Φίλε μου τελικά πέρασα και εγώ NSCollab με Matr1x kernel. Δεν πιάνει όμως τα δικά σου σκορ.... Θα μπορούσες να μου πείς τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιείς για το SetCPU.

 

Και κάτι ακόμα που μόλις πρόσεξα. Το κιν είναι το 9023 με SCLCD αλλά στον bootloader λέει 9020??? Παρόλα αυτά το κιν σχεδόν 1 μήνα τώρα δουλεύει άψογα.

 

καταρχην χρησιμοποιεις την standard εκδοση 1.1.7 ενω εγω την advanced.

 

στα παρακατω εχω governor -> smartass

και

1GHz

[ATTACH]21667[/ATTACH]

 

1.2 GHz

[ATTACH]21666[/ATTACH]

 

1.44GHz

[ATTACH]21665[/ATTACH]

 

ποιο kernel περασες τον 6?

 

 

****************************

 

Ειναι η πρωτη φορα στις 20 μερες που εχω τη συσκευση που περασαν 23 ωρες χωρις φορτιση, και οχι απλα δε χρειαστηκε φορτσιση αλλα ειναι και στο 54%

βεβαια δε το πολυεπαιξα χθες αλλα και μονο που ολο το βραδυ κατεβηκε μολις 1% αντι για το συνηθισμενο 7-10% λεει πολλα.

ετσι οπως το βλεπω θα το βαλλω για φορτισμα αργα το βραδυ απλα και μονο για να το εχω ετοιμο το πρωι...

Edited by panoc

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Για τον οδηγό "ρουταρίσματος" της πρώτης σελίδας θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι root και με την nscollab rom 1.0.39. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να περάσω αυτό.

Επειδή δεν έχω καταλάβει, πρέπει να κάνω τη διαδικασία του rootαρίσματος από την αρχή ή μπορώ διαφορετικά; Και αν μπορώ διαφορετικά, με ποιο τρόπο; Θα μου σβηστούν πράγματα, πρέπει να πάρω backup;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

πριν απο οποιοδηποτε φλασαριμα παντα περνουμε back up για καλο και για κακο

ειναι κανονας αυτος για το καλο μας.

 

για τη περιπτωση σου οχι δε χρειαζεται να ξανακανεις τη διαδικασια του rooting εισαι ηδη rooted οποτε απλα φλασαρεις το recovery image.

 

δε ξερω πως εκανες τη πρωτη φορα φλασαρισμα εγω το περασα με fastboot.

 

οδηγος για το rooting και το πως χρησιμοποιουμε το fastboot εδω

 

σημειωση ο παραπανω οδηγος ειναι για rooting, οσοι εισαστε ηδη rooted δε χρειαζεται να κανετε τη διαδικασια απο την αρχη απλα σε καποιο σημειο δειχνει πως γινεται το φλασαριμα με το fastboot.

 

πχ εαν το recovery image εχει ονομα αρχειου panoc-1-4.img

η εντολη ειναι fastboot flash recovery panoc-1-4.img

 

εδω ειναι ενα wiki για το fastboot

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Κατα αρχην μην φοβασαι αυτο το κινητο οτι και να γινει δεν μπορεις να το κανεις brick!!! Ακολουθησε τα βηματα που θα σου πω ακριβως και θα το ξανα ζωντανεψεις...

 

0)κατεβαζεις απο xda καποια ρομ oπως αυτη η αυτη η αυτη η οποια εσυ θελεις!

1) με κλειστο κινητο πατας το κουμπι αυξησης εντασης ηχου και το κουμπι για να ανοιξει η συσκευη!

2) επιλεγεις recovery

3) πηγαινεις στο mounts and storage

4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

5)οταν σου εμφανισει ο υπολογιστης σου την συσκευη αντιγραφεις την ρομ την οποια εχεις ηδη κατεβασει

6)μετα επιλεγεις το go back και πηγαινεις στην επιλογη "install zip from sdcard"

7) βρισκεις το αρχειο με την ρομ που εχεις κατεβασει και την κανεις install

8) μετα επιλεγεις το reboot system now και εισαι ετοιμος!

 

 

 

δεν την βλεπω πουθενα την επιλογη 4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

και εχω το ιδιο προβλημα , εκανα ροοτ και δεν ξερω και τι αλλο , τωρα μολις το ανοιγω βγαζει το σημα της γκουγλε το λουκετο το ανοιχτο

αν το ανοιξω με παουερ και βολουμε απ , τοτε μπαινει dfastboot mode

εκει γραφει

fastboot mode

product name - herring

HW VERSION - REV 52

BOOTLOADER VERSION 19020XXKA3

BASEBAND VERSION - 19020XXKD1

CARRIER INFO - VDF

SERIAL NUMPER - 3033D33BA11E00EC

LOCK STATE UNLOCK

 

απο το recovery δεν κανει τιποτα ....

wipe ktl δεν κανουν τιποτα

και οταν το ξανανοίξω βγαίνει παλι το σημα της γκουγκλ με την κλειδαρια

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...