Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβληματικά τα Nexus S γενικά και αόριστα δεν είναι . Οτι μετά από 3-4 χρόνια λειτουργίας , καμποσα φλασαρίσματα , αναβαθμίσεις , downgrades, βάλε βγάλε μπαταρίες κάποια παραδώσανε πνεύμα , είναι λογικό και επόμενο . Και λόγω δυνατότητας αλλαγής rom και μόνο αυτά τα κινητά σε σχέση με λιγότερο custοmαδικα έχουν βγεί αλεξίσφαιρα δεδομένου οτί αποτέλεσαν πειραματόζωα . Επίσης το δικό πλησιάζοντας τα 3 χρόνια χρήσης , η μπαταρία πλησιάζει τις 2 μέρες και δεν έχει στην οθόνη ουτε γρατσουνιά .Και μέχρι πρόσφατα που διάβασα κάπου έδω , δεν ήξερα τι ειναι το screen protector ...

 

Μα δε μιλησε κανεις γενικα και αοριστα. Ουτε μιλησε για συνεχη φλασαρισματα αναβαθμισεις και πειραματα.

Ειχε 2.3, αναβαθμισα μια φορα σε 4.1.2 οφισιαλ και αλλη μια τωρα σε 4.4.4 crespo οπου μπηκε σε bootloop και ψοφησε.

Συγκεκριμενα ειπα αυτο που ολα τα ξενα φορουμ γραφουν, οτι αν βγαλεις μπαταρια κατα το φορτωμα πεθαινει τελειως χωρις σημεια ζωης και ειναι προβληματικο.

Ακομα για αυτο που μιλαμε μετα απο λιγο καιρο χρησης εχανε το recovery. Ακομα και το στοκ, τις εποχες που ειχε κλειδωμενο μπουτλοαντερ.

Οποτε για να περασω ρομ επρεπε πρωτα να ξαναφλασαρω το recovery.

Τεσπα το θεμα ειναι οτι εχω μεινει με 2 "τουβλα" και δε ξερω τι να τα κανω.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, τη συγκεκριμένη συσκευή την έχει ο αδερφός μου, ο οποίος μετά από slim rom θέλησε να ξανά περάσει σε CM, κατέβασε κ φλασαρε την cm_M10 τη τελευταία πιο σταθερή, πέρασε κ gapps για KitKat, ανοίγει τρέχει κανονικά η συσκευή αλλά χωρίς να έχουν εγκατασταθεί οι υπηρεσίες Google, χωρίς να υπάρχει το Play, όλες οι άλλες εφαρμογές της Google είναι εγκατεστημενες χωρίς να ανοίγουν όμως. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει; από gapps έχει δοκιμάσει τα τελευταία που δίνει η CM στο site, όπως επίσης έχει τρέξει κ της pa_gapps για την έκδοση 4.4.4.

Επίσης δεν του δίνει τη δυνατότητα να περάσει κ το λογαριασμό Gmail, στην αρχή, μόνο τη δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού CM, περίεργο όλο αυτό.

Edit: όλα οκ, πέρασε gapps λίγο πιο παλαιά (01/01/14) και όλα τρέχουν ομαλά.

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλησε κανεις γενικα και αοριστα. Ουτε μιλησε για συνεχη φλασαρισματα αναβαθμισεις και πειραματα.

Ειχε 2.3, αναβαθμισα μια φορα σε 4.1.2 οφισιαλ και αλλη μια τωρα σε 4.4.4 crespo οπου μπηκε σε bootloop και ψοφησε.

Συγκεκριμενα ειπα αυτο που ολα τα ξενα φορουμ γραφουν, οτι αν βγαλεις μπαταρια κατα το φορτωμα πεθαινει τελειως χωρις σημεια ζωης και ειναι προβληματικο.

Ακομα για αυτο που μιλαμε μετα απο λιγο καιρο χρησης εχανε το recovery. Ακομα και το στοκ, τις εποχες που ειχε κλειδωμενο μπουτλοαντερ.

Οποτε για να περασω ρομ επρεπε πρωτα να ξαναφλασαρω το recovery.

Τεσπα το θεμα ειναι οτι εχω μεινει με 2 "τουβλα" και δε ξερω τι να τα κανω.

Ρίξε μια ματιά εδώ : Αν παραγγείλεις αυτό το usb jig , και το τηλέφωνο μπει σε download mode μπορείς στην συνέχεια με αυτόν τον οδηγό http://sexynexus.blogspot.in/2012/06/flashing-with-odin-i9023-and-i9020t.html και το odin να φλαράσρεις στοκ αντροιντ και θεωρητικά να επαναφερεις το τηλέφωνο . Για να λειτουργήσει το jig απαραίτητη προϋπόθεση είναι να ανάβει η οθόνη , να δείχνει κάτι , οτιδήποτε . Στην περιπτώση σου μια και εχεις δύο τηλέφωνα στην άκρη θα το δοκίμαζα , ένα να σώσεις τα εβγάλες τα 5 εβρώ . Θα σου συνιστούσα να αγοράσεις απο εδώ : http://usbjig.com/ ο οποίος εχει και ebay store http://www.ebay.com/itm/NEW-Fix-Download-Mode-USB-Jig-Samsung-Nexus-S-EXCLUSIVELY-US-MADE-AND-SOLD-/130537472343 αλλά αν δεις ΔΕΝ στελνει Ελλάδα . Εγω του έστειλα μειλ στην σελίδα , τον πλήρωσα με paypal και το πρωτο jig δεν ήρθε ποτέ . Μου είπε να μου κάνει refund και ότι περιέργως 8/10 πακέτα για Ελλάδα χάνονται και για το λόγο αυτό δεν στέλνουν μέσω Ebay .Αντί για refund του ζήτησα να μου στείλει ένα δεύτερο και αν χαθεί και αυτό είμαστε οκ .Το 2ο τελικά ήρθε άσχετα αν το τηλέφωνο για το οποίο το ήθελα δεν ξύπνησε . Θα σου έστελνα το δικό μου άλλα το κινητο το χρησιμοποιώ και αργότερα θα το παραλάβει η σύζυγος οπότε το θέλω για μια ώρα δύσκολη

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλησε κανεις γενικα και αοριστα. Ουτε μιλησε για συνεχη φλασαρισματα αναβαθμισεις και πειραματα.

Ειχε 2.3, αναβαθμισα μια φορα σε 4.1.2 οφισιαλ και αλλη μια τωρα σε 4.4.4 crespo οπου μπηκε σε bootloop και ψοφησε.

Συγκεκριμενα ειπα αυτο που ολα τα ξενα φορουμ γραφουν, οτι αν βγαλεις μπαταρια κατα το φορτωμα πεθαινει τελειως χωρις σημεια ζωης και ειναι προβληματικο.

Ακομα για αυτο που μιλαμε μετα απο λιγο καιρο χρησης εχανε το recovery. Ακομα και το στοκ, τις εποχες που ειχε κλειδωμενο μπουτλοαντερ.

Οποτε για να περασω ρομ επρεπε πρωτα να ξαναφλασαρω το recovery.

Τεσπα το θεμα ειναι οτι εχω μεινει με 2 "τουβλα" και δε ξερω τι να τα κανω.

Μπορείς να δοκιμάσεις το "Linux Tool for Bricked Nexus S after firmware update" - http://goo.gl/fxJcLv.

OnePlus 6T - Nexus 6P
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ : Αν παραγγείλεις αυτό το usb jig , και το τηλέφωνο μπει σε download mode μπορείς στην συνέχεια με αυτόν τον οδηγό http://sexynexus.blogspot.in/2012/06/flashing-with-odin-i9023-and-i9020t.html και το odin να φλαράσρεις στοκ αντροιντ και θεωρητικά να επαναφερεις το τηλέφωνο . Για να λειτουργήσει το jig απαραίτητη προϋπόθεση είναι να ανάβει η οθόνη , να δείχνει κάτι , οτιδήποτε . Στην περιπτώση σου μια και εχεις δύο τηλέφωνα στην άκρη θα το δοκίμαζα , ένα να σώσεις τα εβγάλες τα 5 εβρώ . Θα σου συνιστούσα να αγοράσεις απο εδώ : http://usbjig.com/ ο οποίος εχει και ebay store http://www.ebay.com/itm/NEW-Fix-Download-Mode-USB-Jig-Samsung-Nexus-S-EXCLUSIVELY-US-MADE-AND-SOLD-/130537472343 αλλά αν δεις ΔΕΝ στελνει Ελλάδα . Εγω του έστειλα μειλ στην σελίδα , τον πλήρωσα με paypal και το πρωτο jig δεν ήρθε ποτέ . Μου είπε να μου κάνει refund και ότι περιέργως 8/10 πακέτα για Ελλάδα χάνονται και για το λόγο αυτό δεν στέλνουν μέσω Ebay .Αντί για refund του ζήτησα να μου στείλει ένα δεύτερο και αν χαθεί και αυτό είμαστε οκ .Το 2ο τελικά ήρθε άσχετα αν το τηλέφωνο για το οποίο το ήθελα δεν ξύπνησε . Θα σου έστελνα το δικό μου άλλα το κινητο το χρησιμοποιώ και αργότερα θα το παραλάβει η σύζυγος οπότε το θέλω για μια ώρα δύσκολη

 

Ναι το διαβασα για το jig, αλλα δεν εβρισκα για i9023.

Εγω βρηκα αυτο: http://www.ebay.co.uk/itm/250877686037?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT αλλα του εστειλα μνμ αν θα δουλεψει στο κινητο μου και δεν απαντησε καν.

Επισης σε φορουμ διαβασα οτι για να δουλεψει θελει να ανοιξει το κινητο. Εμενα το ενα ειναι τελειως νεκρο και το αλλο βγαζει μαυρη οθονη, οποτε λες να το δοκιμασω?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το "Linux Tool for Bricked Nexus S after firmware update" - http://goo.gl/fxJcLv.

 

Ευχαριστω Akobites, θα του ριξω μια ματια και θα σας πω.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, ποια είναι η καλύτερη stock Rom για αυτό το κινητό; Το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου οπότε θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα. Τώρα είναι με 4.1.2 αλλά είναι με αναβαθμίσεις η μία πανω στην άλλη και κολλάει τρελά όταν πάει να απαντήσει μια εισερχόμενη κλήση. Πιο σπάνιο αλλά επισης έχει εμφανίσει να τελειώνει πιο γρήγορα από ότι συνήθως η μπαταριά ακόμα και σε stand by. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια είναι η καλύτερη stock Rom για αυτό το κινητό; Το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου οπότε θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα. Τώρα είναι με 4.1.2 αλλά είναι με αναβαθμίσεις η μία πανω στην άλλη και κολλάει τρελά όταν πάει να απαντήσει μια εισερχόμενη κλήση. Πιο σπάνιο αλλά επισης έχει εμφανίσει να τελειώνει πιο γρήγορα από ότι συνήθως η μπαταριά ακόμα και σε stand by. Ευχαριστώ

Μια λύση είναι να κάνεις επαναφορά εργ. ρυθμίσεων ώστε να έρθει στην αρχική του κατάσταση και η δεύτερη όσο αφορά ποια ρομ είναι πιο σταθερή, θα σου προτείνω την cyanogenmod, την έχει ο αδερφός μου με 4.4.4 χωρίς το παραμικρό θέμα.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, τελικά εκανα επαναφορά εργ. ρυθμ. και root. Φαίνεται να πηγαίνει καλα!
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ρουτ η συσκευή, βάλε την εφαρμογή greenify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify και πάγωσε τις εφαρμογές οι οποίες δεν είναι απαραίτητο να τρέχουν στο παρασκήνιο, για καλύτερα αποτελέσματα σε μπαταρία αλλά κ μνήμης ram.
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά ήθελα λίγο να ρωτήσω κάτι που είδα στο κινητό με τρώει πολύ μπαταρία από της υπηρεσίες google , μέσα έχω cyanogenmod 11-20140908-nightly-crespo android 4.4.4

υπάρχει Κάποια λύση ?

και υπάρχει κάποια άλλη Ρομ που να μην έχει τέτοια προβλήματα . η συγκεκριμένη έχει τα google μεσα δεν βάζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ήθελα λίγο να ρωτήσω κάτι που είδα στο κινητό με τρώει πολύ μπαταρία από της υπηρεσίες google , μέσα έχω cyanogenmod 11-20140908-nightly-crespo android 4.4.4

υπάρχει Κάποια λύση ?

και υπάρχει κάποια άλλη Ρομ που να μην έχει τέτοια προβλήματα . η συγκεκριμένη έχει τα google μεσα δεν βάζω κάτι.

Είναι γενικό το φαινόμενο με τις υπηρεσίες Google, έχει να κάνει με την ερχόμενη αναβάθμιση του Android και γενικά υπάρχει μια συνεχόμενη αναβάθμιση όλων των εφαρμογών της Google. Το έχω παρατηρήσει κ στη δική μου συσκευή (Ν4) αυξημένη κατανάλωση των υπηρεσιών. Όσο αφορά για τη ρομ, θεωρώ ότι η CM έχει τη πιο σταθερή ρομ για το ns από αυτές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, διότι η αλήθεια είναι ότι οι πιο δυνατές ρομ έχουν σταματήσει να πολύ ασχολούνται με το ns.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ήταν απλα ένα update στα επόμενα διορθώθηκε το bug ευχαριστώ

Είναι γενικό το φαινόμενο με τις υπηρεσίες Google, έχει να κάνει με την ερχόμενη αναβάθμιση του Android και γενικά υπάρχει μια συνεχόμενη αναβάθμιση όλων των εφαρμογών της Google. Το έχω παρατηρήσει κ στη δική μου συσκευή (Ν4) αυξημένη κατανάλωση των υπηρεσιών. Όσο αφορά για τη ρομ, θεωρώ ότι η CM έχει τη πιο σταθερή ρομ για το ns από αυτές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, διότι η αλήθεια είναι ότι οι πιο δυνατές ρομ έχουν σταματήσει να πολύ ασχολούνται με το ns.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
παιδια ειχα γραψει πριν αλλα δεν ξερω γιατι δεν το βλεπω.τεςπα.ξαναρωταω.το τηλεφωνο με μαμα ρομ μπηκε για φορτιση το βραδυ και το πρωι δεν ανοιγε.ουτε ρικαβερυ μπορω να μπω ουτε τιποτα.αλλαξα μπαταρια που εχω δευτερη και παλι δεν ανοιγει.το βαζω φορτιση ξανα δεν δειχνει τιποτα.ουτε με υπολογιστη το βλεπει.καποια συμβουλη?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
έμεινα μονάχος με το Nexus S? :p

Έχω και γω ένα δύο κοντινά που τα σκαλίζω.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει Lollipop?

Όχι, μέχρι KitKat αλλά μένει από μνήμη. Γενικά από jelly bean και μετά, ζορίζεται από μνήμη. Δεν είναι χρηστικό. Το ένα είναι κιτ κατ το άλλο το γύρισα σε ics. Το δεύτερο είναι αξιοπρεπές και στέκεται ακόμα και σήμερα. Στο άλλο δεν θέλει fb messenger και αν γίνεται όχι Skype whatsapp viber. Πολλά μαζί =μνήμη κάτω από 70mb και καληνύχτα...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. εγώ το έχω αφήσει με KitKat και είναι εντάξει , όχι πάντα βέβαια, με Messenger και Facebook ταυτόχρονα παθαίνει καθίζηση
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. εγώ το έχω αφήσει με KitKat και είναι εντάξει , όχι πάντα βέβαια, με Messenger και Facebook ταυτόχρονα παθαίνει καθίζηση

Βάλε Facebook lite και βγάλε messenger και κανονικό fb.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το έχω ακόμα το κινητάκι, αλλά σκέφτομαι να το δώσω στον πατέρα μου γτ ουσιαστικά δε το χρειάζομαι.

Του είχα περάσει SlimKat αλλά θέλω να το επαναφέρω σε pure android να δω αν την παλεύει.

Πηγαίνω ρυθμίσεις > Back up and Reset > Factory Data Reset και οταν περναω google account μου φορτώνει ότι έχω σετάρει στο tablet μου!! Και κρατάει ακόμα το SlimKat interface (Το ίδιο account έχω και στο tablet και το Huawei Honor 6 που έχω τώρα).

Πως κάνω πλήρες reset?

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και το δικό μου δουλεύει ανελλιπώς από το 2011 . Πλέον το πάσαρα στην γυναίκα μου να μάθει λίγο αντρόιντ . Ρουταρισμένο και με μία rom που μου είχε συστήσει ο σύντροφος Γυαλάκιας πριν περίπου ενάμιση χρόνο που άλλαξα κινητό . Δεν θυμάμαι πια δυστυχώς αλλά για απλή χρήση πάει καλά . Το μόνο αρνητικό που μποιρώ να θυμηθω απο αυτό το τηλεφωνάκι είναι η χαμηλή ένταση ηχείου . Έχασα κάμποσες κλήσεις . Και σήμερα κάποιοι κράζουνε συσκευές επειδή έχουν μόνο 1 G μνήμη ....
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...