Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορείτε να συζητάτε για όλες τις custom Rom του Nexus S.Post τα οποία θα έχουν μορφή οδηγού για οποιαδήποτε βελτίωση/hack του NS θα προστίθεντο εδώ.Παρακαλώ πολύ να μένετε on topic για να διευκολύνεστε και εσείς αλλά και εμείς.

 

- Nexus S : Root και Custom Recovery by sakiss

 

- Ελληνικό πληκτρολόγιο στην επίσημη ICS ROM

 

- XDA (Custom Roms,Hacks etc)

 

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα εκανα ολα φιλε μου μεχρι που ετρεξα το εκτελεσιμο. ολα ενταξει μεχρι που με εβγαλε στο σημειο που ειχα κολλησει και παλαιοτερα.μου εχει 4 επιλογες.reboot bootloader reboot recovery power off.εδω τι να πατησω??

Αν θυμάμαι καλά, μπες σε recovery και από εκεί πρέπει να επιλέξεις το συμπιεσμένο. Όταν το επιλέξεις, στο παράθυρο του υπολογιστή του cmd θα σου βγάλει ότι είσαι πλέον root. Επέλεξε μετά το power off στο κινητό για να κάνει επανεκκίνηση η συσκευή και μετά θα είσαι root. Για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είσαι root κοίτα στο μενού να έχεις το πρόγραμμα superuser.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια.μου εβγαλε την ξεκληδωτη κλειδαρια οταν ανοιγει το κινητο αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω το superuser.δεν μπορω να flasharo και τιποτα.εχω χασει τον υπνο μου 2 μερες .ειμαι πανω απο λεξικα συνεχεια και προκοπη δεν βλεπω.heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp.:cry::cry:

 

μολις κατεστρεψα το κινητο.πανε τα λεφτα που εδωσα πρωτη φορα για ακριβο κινητο.το κινητο δεν ανοιγει πλεον.μπαινει κατευθειαν σε εκεινο το μενου με τις 4 επιλογες.λες και εγιναν ολα φορματ.μπακ απ και ρεστορε εκανα τπτ. το λεω για 3τη φορα.αμα καποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει παρακαλω(αμα μπορει να διορθωθει το θεμα)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

μολις κατεστρεψα το κινητο.πανε τα λεφτα που εδωσα πρωτη φορα για ακριβο κινητο.το κινητο δεν ανοιγει πλεον.μπαινει κατευθειαν σε εκεινο το μενου με τις 4 επιλογες.λες και εγιναν ολα φορματ.μπακ απ και ρεστορε εκανα τπτ. το λεω για 3τη φορα.αμα καποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει παρακαλω(αμα μπορει να διορθωθει το θεμα)

 

Καλημερα! Κατα αρχην μην φοβασαι αυτο το κινητο οτι και να γινει δεν μπορεις να το κανεις brick!!! Ακολουθησε τα βηματα που θα σου πω ακριβως και θα το ξανα ζωντανεψεις...

 

0)κατεβαζεις απο xda καποια ρομ oπως αυτη η αυτη η αυτη η οποια εσυ θελεις!

1) με κλειστο κινητο πατας το κουμπι αυξησης εντασης ηχου και το κουμπι για να ανοιξει η συσκευη!

2) επιλεγεις recovery

3) πηγαινεις στο mounts and storage

4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

5)οταν σου εμφανισει ο υπολογιστης σου την συσκευη αντιγραφεις την ρομ την οποια εχεις ηδη κατεβασει

6)μετα επιλεγεις το go back και πηγαινεις στην επιλογη "install zip from sdcard"

7) βρισκεις το αρχειο με την ρομ που εχεις κατεβασει και την κανεις install

8) μετα επιλεγεις το reboot system now και εισαι ετοιμος!

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Κατα αρχην μην φοβασαι αυτο το κινητο οτι και να γινει δεν μπορεις να το κανεις brick!!! Ακολουθησε τα βηματα που θα σου πω ακριβως και θα το ξανα ζωντανεψεις...

 

0)κατεβαζεις απο xda καποια ρομ oπως αυτη η αυτη η αυτη η οποια εσυ θελεις!

1) με κλειστο κινητο πατας το κουμπι αυξησης εντασης ηχου και το κουμπι για να ανοιξει η συσκευη!

2) επιλεγεις recovery

3) πηγαινεις στο mounts and storage

4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

5)οταν σου εμφανισει ο υπολογιστης σου την συσκευη αντιγραφεις την ρομ την οποια εχεις ηδη κατεβασει

6)μετα επιλεγεις το go back και πηγαινεις στην επιλογη "install zip from sdcard"

7) βρισκεις το αρχειο με την ρομ που εχεις κατεβασει και την κανεις install

8) μετα επιλεγεις το reboot system now και εισαι ετοιμος!

 

φιλε μου πηγα να βαλω και custom ροομ αλλα μου λεει failed to flash image.και μονο το power button να πατησω με βγαζει στο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Το ThinkFree είναι αυτό?? Βαριά κουβέντα είπες βρε αδελφέ...! :blink: Για ανάλυσε το λίγο περισσότερο αν ευκαιρείς.... :)

BTW, έχει γίνει σε κανένα σας update στο Google Maps?? Χθες έφτασε στην version 5.7 και τόσες μέρες που έχω το κινητό δεν έχει συμβεί τίποτα...Από την μια δεν μου κάνει εντύπωση, δεδομένου οτι η εφαρμογή κανονικά δεν είναι διαθέσιμη στο ελληνικό market, από την άλλη ομως στο Milestone έπαιρνε τα updates κανονικα - ασχετα αν μετά επιλέγοντας την στην λίστα με τις downloaded εφαρμογές βγάζει "the requested item is not found" εκτος αν εχει εγκατασταθει market enabler.... :confused:

 

Εγω έκανα αναβάθμιση στην 5,7 από χθες...μου την εμφανίσε κανονικά στις αναβαθμισεις αλλά όταν την επελεγα μου έλεγε ότι δεν βρέθηκε. Πιεζοντας παρατεταμενα την οθόνη μου έβγαλε μενου το οποιο ειχε και την επιλογη update και έτσι την έκανα...

Sent from my Xoom using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα αναβάθμιση στην 5,7 από χθες...μου την εμφανίσε κανονικά στις αναβαθμισεις αλλά όταν την επελεγα μου έλεγε ότι δεν βρέθηκε. Πιεζοντας παρατεταμενα την οθόνη μου έβγαλε μένουν το οποιο ειχε και την επιλογη update και έτσι την έκανα...

Sent from my Xoom using Tapatalk

 

Ναι ακριβως ετσι δούλευε το σύστημα και στο milestone που είχα, με αυτό το υπομενού-το παράξενο είναι οτι το nexus δεν...ξυπνάει να δει το update :worry:

Αν και κατά βάθος δεν με εντυπωσιάζει να μην κάνει update σε μια εφαρμογή που

1) δεν διατίθεται στην χώρα μας

2) τρέχει όμως κανονικά στο κινητό

3) 9/10 φορές μετά το update βγάζει μνμ item not found στη λίστα με τις downloaded market apps :blink: Γιατί μου έχει τύχει σε Defy να ανοίξει τη σελίδα κανονικά και στις επόμενες 10 προσπάθειες να πετάει πάλι το ίδιο ποίημα...:mad:

Μήπως τα έχει λίγο f***d up η καλή μας Google σε αυτό το θέμα???? Ας την δώσει επιτέλους ελέυθερα παντού να λυθούν τα προβλήματα - ετσι και αλλιώς είναι σχεδον προεγκατεστημένη παντού...ουφφφφφφφ

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινα root.... (ευχαριστώ τον funk)

απο τις ROM κυκλοφορούν πια κατά την άποψη σας είναι η καλύτερη? και πιο σταθερή? ώστε να τρέχει καλά ο launcher pro που χρησιμοποιώ.

αξίζει να περάσω κάποιον kernel για overcloking?

 

Μόλις έγινα root.... (ευχαριστώ τον funk)

απο τις ROM κυκλοφορούν πια κατά την άποψη σας είναι η καλύτερη? και πιο σταθερή? ώστε να τρέχει καλά ο launcher pro που χρησιμοποιώ.

αξίζει να περάσω κάποιον kernel για overcloking?

 

κάτι δεν πάει καλά... δεν μπορώ να δώσω πρόσβαση σε εφαρμογές όπως titanium backup (μου λέει οτι δεν είμαι root) βρίσκω διαθέσιμη αναβάθμιση του souperuser και όταν πατάω να να μπω στον bootloader μου λέει οτι είναι ξεκλείδωτος, πατάω recovery αλλά μου βγάζει το ανδοειδή και το τρίγωνο με το θαυμαστικό! και δεν μπαίνει στην recovery!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλο που το έχω αγοράσει εδώ κ μέρες,δεν το έχω χρησιμοποιήσει παρά για λίγες ώρες γιατί θα είμαι όλη την ώρα στο facebook κ στο internet κ φοβάμαι μην ξεπεράσω κατά πολύ τα mb που έχω.Μετά τις 26 Ιουλίου(κάθε 26 βγαίνει ο λογαριασμός κ αν αλλάξει κάποιος όπως εγώ πρόγραμμα στο ενδιάμεσο,δεν έχει πρόσβαση σε τέτοιες πληροφορίες μέχρι τον επόμενο) που θα μπορώ να ελέγχω τι έχω ξοδέψει από το δωρεάν χρόνο,θα το ανοίξω.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ από ένα παλιό nokia 3110 που έχω τώρα να περάσω σε ένα Γερμανό όλες τις επαφές στο nexus s χωρίς να χρειάζεται να τις γράφω μια μια...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά την βοήθεια σας.

ακολούθησα έναν οδηγό για root.

 

αφού κάνει τις επανεκινήσεις που χριάζονται μου λέει να επιλέξω την recovery την επιλέγω και μπαινει κανονικά. μετά μου λεεί αυτό!

Pushing files over
1441 KB/s (296745 bytes in 0.201s)
'mv' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.




Select go back (the bottom most option) or hit the back arrow softkey


Then select option 5 from the top, (install zip from sd card)

Press any key to continue . . .

δεν ξέρω τι να κάνω... πατάω ενα πλήκτρο και μου λέει οκ... εισαι root. έχει εγκαταστήσει κανονικά το superuser αλλά δεν μπορεί να δώσει πρόσβαση σε κάποιες εφαρμογές.

όταν πατάω το volume + μαζί με το power μπαίνει στον bootloader και εαν επιλέξω recovery μου δείχνει το θαυμαστικό....

τι να κάνω?

 

όταν παω να τρέξω το stickyrecovery.bat

και μου βγάζει αυτό.

'adb.exe' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
'adb.exe' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

στο quadrant standar μονο 1450 βγαζει.μικρη διαφορα με το nexus one.μηπως δεν ειναι 100% συμβατο με τη συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και αυτόν το τρόπο.

μέχρι την εγκατάσταση του superuser όλα μια χαρά...

απο εκεί και πέρα δεν αναγνωρίζει ΚΑΜΙΑ εντολή, εκτός απο την τελευταία εντολή. αλλα μετά πάλι δεν μπαινει στην RECOVERY (διχνι το θαυμαστικό)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις το 1 click root από τους xda-developers. Εγώ έτσι έγινα root και είναι και πολύ εύκολο.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο quadrant standar μονο 1450 βγαζει.μικρη διαφορα με το nexus one.μηπως δεν ειναι 100% συμβατο με τη συσκευη?

 

Μη δίνεις σημασία στα score του quadrant, απέχουν πολύ από την πράξη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έχεις τα αρχεία που χρειάζονται?

δοκίμασα αλλά δεν λειτουργούν στο xda.

η ίδια διαδικασία είναι που περιγράφω λίγο πιο πάνω αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!

Link to comment
Share on other sites

έχεις τα αρχεία που χρειάζονται?

δοκίμασα αλλά δεν λειτουργούν στο xda.

η ίδια διαδικασία είναι που περιγράφω λίγο πιο πάνω αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!

Έχω την εντύπωση ότι τα έχω τα αρχεία στον υπολογιστή μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τώρα βρίσκομαι σε διακοπές, οπότε δεν μπορώ να σου τα στείλω. Εννοείς ότι δε λειτουργεί το link; Αν ναι, κοίτα τις τελευταίες σελίδες του θέματος, γιατί προφανώς θα έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα να το κατεβάσουν, οπότε ενδεχομένως να έχει δοθεί εναλλακτικό link.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα έχω τα αρχεία στον υπολογιστή μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τώρα βρίσκομαι σε διακοπές, οπότε δεν μπορώ να σου τα στείλω. Εννοείς ότι δε λειτουργεί το link; Αν ναι, κοίτα τις τελευταίες σελίδες του θέματος, γιατί προφανώς θα έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα να το κατεβάσουν, οπότε ενδεχομένως να έχει δοθεί εναλλακτικό link.

 

τα κατέβασα και είναι τα ίδια με αυτά που είχα... :(

 

κάποιος να ποθήσει ρε παιδιά? αν περάσω άλλη ROM που να είναι root θα μπορέσω να περάσω μετά την recovery?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα λύθηκε...

δεν μπορούσα να εγκαταστήσω την recovery και να γίνω root. αλλά μπορούσα να μπω σε recovery όταν ήμουν συνδεμένος με το PC.

έτσι συνδέθηκα φόρτωσα την recovery και flashara μια ROM (CM) και μέσα απο την ROM κατάφερα και εγκατέστησα την recovery!

αν και ανορθόδοξο ήταν εύκολο τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα που πειραματίζομαι με το κινητό...

για όποιον ενδιαφέρεται θα πω σχόλια για τις ROM και τους kernels που έχω δοκιμάσει.

 

1. CyanogenMod 7 for Nexus S: πολύ καλή και σταθερή, μου τα χάλαγε λιγο με τον kernel όταν ανεβαίναμε πάνω απο το 1Ghz και έκανε κάποια reboot.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/69/79423335.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/828/42467629.png/

 

2. SuperAosp 8.6: ακριβός τα ίδια με την CM, βέβαια είναι λίγο πιο γρήγορη.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/4/78390754.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/607/77734021.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/684/40731480.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/808/77541969.png/

 

3. infin1ty 1.3.0: μόλις την εγκατέστησα την έβγαλα αμέσως γιατί δεν μου δούλευαν κάποιες εφαρμογές (handsent sms)

 

4. Oxygen-2.1.6: σε νορμάλ καταστάσεις (1Ghz) έχει το καλύτερή αίσθηση στο scrolling και φαίνεται αρκετά σταθερή. επίσης έχει μόνο τα βασικά έτσι μπορείς πολύ εύκολα να την προσαρμόσεις στις ανάγκες σου. τώρα δοκιμάζω να την ανεβάσω λίγο.

http://imageshack.us/photo/my-images/810/29097798.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/593/33137177.png/

 

KERNEL χρησιμοποίησα τον 1.3.4 CFS.

έχει κανείς δοκιμάσει τον 1.3.7?

ξέρει κάποιος να μου πει την διαφορά μεταξύ CFS και BFS?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα που πειραματίζομαι με το κινητό...

για όποιον ενδιαφέρεται θα πω σχόλια για τις ROM και τους kernels που έχω δοκιμάσει.

 

1. CyanogenMod 7 for Nexus S: πολύ καλή και σταθερή, μου τα χάλαγε λιγο με τον kernel όταν ανεβαίναμε πάνω απο το 1Ghz και έκανε κάποια reboot.

 

2. SuperAosp 8.6: ακριβός τα ίδια με την CM, βέβαια είναι λίγο πιο γρήγορη.

 

 

3. infin1ty 1.3.0: μόλις την εγκατέστησα την έβγαλα αμέσως γιατί δεν μου δούλευαν κάποιες εφαρμογές (handsent sms)

 

4. Oxygen-2.1.6: σε νορμάλ καταστάσεις (1Ghz) έχει το καλύτερή αίσθηση στο scrolling και φαίνεται αρκετά σταθερή. επίσης έχει μόνο τα βασικά έτσι μπορείς πολύ εύκολα να την προσαρμόσεις στις ανάγκες σου. τώρα δοκιμάζω να την ανεβάσω λίγο.

 

KERNEL χρησιμοποίησα τον 1.3.4 CFS.

έχει κανείς δοκιμάσει τον 1.3.7?

ξέρει κάποιος να μου πει την διαφορά μεταξύ CFS και BFS?

 

Καλα εσυ θα "καεις" σιγουρα!:p:p

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναγκαστικα ολη μερα σπιτι (προβλημα με την μεση μου) οποτε ευκαιρια να καω .... ή να καψω το κινητο

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το matrix v4 πολυ καλο kernel και απροβληματιστο ακομα και στα 1.4,η για πιο νορμαλ κατασταση το v3 σταθερα στα 1.2

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το matrix v4 πολυ καλο kernel και απροβληματιστο ακομα και στα 1.4,η για πιο νορμαλ κατασταση το v3 σταθερα στα 1.2

 

Θα δοκιμασω το απογευμα που θα γυρισω σπιτι.

Με ποιες ROM τον εχεις δοκιμασει?

Ξερει κανεις την διαφορα των CFS & BFS?

 

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις την διαφορα των CFS & BFS?

 

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Το FAQ στο δεύτερο post του topic του Kernel του Netarchy το διάβασες; Search στο Google έκανες; Τα λέει και αναλυτικότερα στο Wikipedia. BFS - γρήγορο αλλά πολλές φορές μη σταθερό, CFS - λιγότερο γρήγορο αλλά σταθερό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Με ποιες ROM τον εχεις δοκιμασει?

superaosp η καλυτερη για εμενα so far

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...