Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτούς που είναι αρχάριοι και φοβούνται γενικότερα τους οδηγούς για root, σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το superoneclick v2.0 που είναι ο ευκολότερος τρόπος (απλά συνδέεις την συσκευή και πατάς root). Επίσης δεν θα χρειάζεται να κάνει κανείς backup τα δεδομένα σου, αφου με αυτή την μέθοδο δεν θα χρειάζεται να γίνει unlock o bootloader, οπότε δεν θα υπάρχει το σπαστικό wipe. Υπομονή λίγες μέρες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 (η υπάρχουσα version δεν λειτουργεί σε 2.3.3 ή 2.3.4). Αν πάλι δεν μπορείς να περιμένεις, ο πιο δοκιμασμένος οδηγός που κάνει για όλες τις εκδόσεις firmware είναι με το ClockworkMod Recovery Ιmage. Τον χρεισημοποίησα στην 2.3.4 χωρίς πρόβλημα, αλλά είναι στα αγγλικά και κάνει wipe: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782 Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι θέλω να κάνω unroot, γιατί είμαι στη 2.3.3 και δε μπορώ να κάνω upgrade στην 2.3.4. Πώς γίνεται λοιπόν το unroot;
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που είναι αρχάριοι και φοβούνται γενικότερα τους οδηγούς για root, σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει το superoneclick v2.0 που είναι ο ευκολότερος τρόπος (απλά συνδέεις την συσκευή και πατάς root). Επίσης δεν θα χρειάζεται να κάνει κανείς backup τα δεδομένα σου, αφου με αυτή την μέθοδο δεν θα χρειάζεται να γίνει unlock o bootloader, οπότε δεν θα υπάρχει το σπαστικό wipe. Υπομονή λίγες μέρες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 (η υπάρχουσα version δεν λειτουργεί σε 2.3.3 ή 2.3.4). Αν πάλι δεν μπορείς να περιμένεις, ο πιο δοκιμασμένος οδηγός που κάνει για όλες τις εκδόσεις firmware είναι με το ClockworkMod Recovery Ιmage. Τον χρεισημοποίησα στην 2.3.4 χωρίς πρόβλημα, αλλά είναι στα αγγλικά και κάνει wipe: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782

 

ευχαριστω πολυ,εισαι πολυ διευκρινιστικος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,

μια ερωτηση εχω να κανω μιας που ενδιαφερομαι για το κινητο . Με τις custom rom κλπ τελικα δουλευει το ραδιο ή οχι ? Δεν ειχα προσεξει καθολου οτι δεν εχει ραδιο και μολις χθες το ανακαλυψα . Τα λιγα που βρηκα ειναι οτι εχει τσιπακι για ραδιο αλλα οχι ντραιβερς στην επισημη ρομ . Μπορει καποιος να με βοηθησει .... χωρις να ψαξω ολο το ιντερνετ/φορουμ ?

Ευχαριστω !!!

 

Η απάντηση που ψάχνεις είναι σίγουρα η Cyanogenmod7 για το Nexus S που έχει ράδιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ROM που να έχει. Φυσικά μιλάω για μη επίσημες ROMs. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πειραματική εφαρμογή στο market. Σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι (σύμφωνα με αναφορές δουλεύει κυρίως σε συσκευές με CyanogenMod 7 αλλά και σε μερικές stock roms). Λέγεται spirit fm radio https://market.android.com/details?id=com.mikersmicros.fm Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ποια cyanogen εχει radio fm (?) Οσες nightlies εχω δοκιμασει δεν ειχα δει κατι

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ποια cyanogen εχει radio fm (?) Οσες nightlies εχω δοκιμασει δεν ειχα δει κατι

 

κατέβασε την τελευταία stable που είναι διαθέσιμη!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει με την superaosp αλλα θα τη δοκιμασω καποια στιγμη σιγουρα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εγω και αλλο ενα παιδι εχουμε κανει ποστ αν υπαρχει κανενας οδηγος ελληνικος για το πως μπορουμε να κανουμε unroot και δεν εχει απαντησει κανεις...... :( μηπως τελικα καποιος μπορει να βοηθησει????
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εχει ανεβει στο xda ενα stock nandroid που το κανεις restore απο recovery μετα κλειδωνεις το b/l και εισαι κομπλε

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που ψάχνεις είναι σίγουρα η Cyanogenmod7 για το Nexus S που έχει ράδιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ROM που να έχει. Φυσικά μιλάω για μη επίσημες ROMs. :)

 

Για το ραδιο χριάζεται να εχουμε τα ακουστικα συνδεμενα? Καποιες ρυθμίσεις για να δουλέψει?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... κοιτουσα καποια αποτελεσματα απο εφαρμογες συγκεκριμενα το antutu benchmark και βρηκα καποια κινητά nexus s με ram 1.2g. Πως γινετε αυτο?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια.

Χαρούμενος κάτοχως και εγώ πλέον του Nexus S.

 

Θα ήθελα όμως λίγη βοήθεια. Έχοντας μέχρι τώρα το Galaxy3 και τον Κyrillos ο οποίος μας είχε καλομάθει είναι η αλήθεια, θέλω να ρωτήσω μερικα πράγματα.

Βρήκα αυτόν τον οδηγό http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s/ για το πως να κανω unlock τον bootloader kai root το κινητό για να προχωρήσω σε άλλη ROM.

 

Το θέμα μου είναι οτι ενω περασα τα drivers της συσκευής στο πισι, οταν (σύμφωνα παντα με τις οδηγίες απο το σιτε) ανοίγω το cmd και πατάω fastboot oem unlock εκέι μου πετάει ενα μήνυμα και λέει waiting for device........

Μήπως καποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ή να μου πει τι κάνω λάθος.

Στην τελική μήπως είναι λάθος ο τρόπος που βρήκα για να ξεκλειδώσω την συσκευή και πρέπει να το κάνω κάπως αλλιώς????

 

 

Α το πισι μου είναι Windows 7 Ultimate x64 (αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Thanks in advance!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο antutu το 1200 αναφερεται στο σκορ της μετρησης της ram,και οχι στο μεγεθος της

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια.

Χαρούμενος κάτοχως και εγώ πλέον του Nexus S.

 

Θα ήθελα όμως λίγη βοήθεια. Έχοντας μέχρι τώρα το Galaxy3 και τον Κyrillos ο οποίος μας είχε καλομάθει είναι η αλήθεια, θέλω να ρωτήσω μερικα πράγματα.

Βρήκα αυτόν τον οδηγό http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s/ για το πως να κανω unlock τον bootloader kai root το κινητό για να προχωρήσω σε άλλη ROM.

 

Το θέμα μου είναι οτι ενω περασα τα drivers της συσκευής στο πισι, οταν (σύμφωνα παντα με τις οδηγίες απο το σιτε) ανοίγω το cmd και πατάω fastboot oem unlock εκέι μου πετάει ενα μήνυμα και λέει waiting for device........

Μήπως καποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ή να μου πει τι κάνω λάθος.

Στην τελική μήπως είναι λάθος ο τρόπος που βρήκα για να ξεκλειδώσω την συσκευή και πρέπει να το κάνω κάπως αλλιώς????

 

 

Α το πισι μου είναι Windows 7 Ultimate x64 (αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Thanks in advance!!!

 

Τελικά η λύση βρέθηκε με ένα απλό ρεσταρτ του Η/Υ...... :)

 

Ολα καλά και το Nexus με Cyanomod 7 πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει κάποια ενημερωση και το ψάχνετε; Γιατί και εγώ με custom Rom είμαι (cyanogen).
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενεργοποιησει κανεις το ραδιο?

Κατεβασα μια εφαρμογη απο το μαρκετ αλλα τιποτα (SUPERAOSP, CM7 και καποιες άλλες). Θελει καποια διαδικασια?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει ήδη αυτό. ;)

 

Απλά θα ήθελα να δω τις εντυπώσεις κάποιων από εδώ μέσα με το ίδιο κινητό και άλλη rom. Επίσης θα ήθελα γνώμες για kernel, rom κτλ

 

Ας πούμε εγώ έχω δει μόνο την cyanogenmod

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την τελευταία nightly από cyanogenMod

 

Όλα πολύ καλύτερα σε σχέση με την RC

 

Πως μπορώ να βάλω τον netarchy kernel σε συνδυασμό με την τελευταία Nightly;

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την τελευταία nightly από cyanogenMod

 

Όλα πολύ καλύτερα σε σχέση με την RC

 

Πως μπορώ να βάλω τον netarchy kernel σε συνδυασμό με την τελευταία Nightly;

 

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις την nscollab η οποια χρησιμοποιει τον matrix kernel και ειναι πολυ πιο σταθερος και γρήγορος απο τον netarchry

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις την nscollab η οποια χρησιμοποιει τον matrix kernel και ειναι πολυ πιο σταθερος και γρήγορος απο τον netarchry

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=959282

Πριν δύο ώρες την πέρασα και εγώ και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές. Έχει και 2.3.5. Βέβαια ακόμα στο ψάξιμο είμαι, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή.

Και μία ερώτηση. Με το titanium backup οι ρυθμίσεις για apn δεν αποθηκεύονται; Και αν αποθηκεύονται που βρίσκονται; Δε μου είναι δύσκολο να τις βάλω χειροκίνητα, απλά ρωτάω αν υπάρχει κάπου στο titanium που έκανα μαζικό backup εφαρμογών και ρυθμίσεων.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να επιβαιβεωσει καποιος οτι με την cyanogenmod7 λειτουργει ραδιο;

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργει ακομα, η επομενη εκδοση miui λενε οτι θα επιχειρησουν να προσθεσουν ραδιοφωνο και ενα προγραμμα που λεγεται spirit fm radio που δουλευει σε πολλες συσκευες και καποια στιγμη θα υποστηριξει και το nexus (τωρα δεν δουλευει το δοκιμασα)
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Παρ' όλα αυτά κάποια παιδια 3-4 σελίδες πίσω ισχυρίζονται πως η τελαυταία stable το υποστηρίζει γι αυτό και ρώτησα.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...