Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Να ρωτησω κάνα 2 πραγματάκια που τα χουμε ξαναπεί πολλές φορές αλλά δεν εχω πολυ χρόνο να τα ψάξω. Έχω το μοντέλο με την s-amoled και κλειδωμένο bootloader. Για να το κάνω root θα πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader; με το τηλ τι γινεται; θα χάσω δεδομενα; Επισης αν υπαρχει καποιο λινκ για την 2.3.4 ακομα καλυτερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Να ρωτησω κάνα 2 πραγματάκια που τα χουμε ξαναπεί πολλές φορές αλλά δεν εχω πολυ χρόνο να τα ψάξω. Έχω το μοντέλο με την s-amoled και κλειδωμένο bootloader. Για να το κάνω root θα πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader; με το τηλ τι γινεται; θα χάσω δεδομενα; Επισης αν υπαρχει καποιο λινκ για την 2.3.4 ακομα καλυτερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Δες 2-3 σελιδες πριν για μια πολυ ευκολη μεθοδο (1-CLICK). Εμενα μου εκανε κατι κουλά αλλα ολα καλα. Λινκς οσα θελεις xda... ναι θα χασεις τα δεδομενα αλλα αν εχεις τις επαφες στο gmail και κανεις ενα backup τα SMS νομιζω τα αλλα ειναι ευκολο να τα περασεις (δεν ξερω αν μπορεις να τα σωσεις εαν δεν εισαι root, εγω χρισιμοποιώ titanium backup)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

(δεν ξερω αν μπορεις να τα σωσεις εαν δεν εισαι root, εγω χρισιμοποιώ titanium backup)

 

Όμως για να χρησιμοποιήσει κανείς το titanium backup δεν χρειάζεται να είναι ήδη root?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε μια εφαρμογή (appmonster) να πάρεις backup των εφαρμογών σου (οχι τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις σου).

ναι το titanium θέλει να είσαι root.

αυτή η μέθοδος εμένα μου ξεκλείδωσε μόνο τον bootloader είχε πρόβλημα στο φόρτωμα της recovery (λέω σε άλλο post πως την φόρτωσα) σε εσένα μπορεί να δουλέψει κανονικά.

 

Το FAQ στο δεύτερο post του topic του Kernel του Netarchy το διάβασες; Search στο Google έκανες; Τα λέει και αναλυτικότερα στο Wikipedia. BFS - γρήγορο αλλά πολλές φορές μη σταθερό, CFS - λιγότερο γρήγορο αλλά σταθερό.

 

ήμουν στον δρόμο και δεν μπορούσα να ψάξω αναλυτικά. ευχαριστώ πάντως για την εξήγηση.

είδα χρησιμοποιείς τον "Netarchy Nexus 1.3.7 CFS" αν θές μπορείς να μας πεις εντυπώσεις?

 

στα πόσα Mhz έχετε το κινητό σας ώστε να είναι σταθερό... (όσοι το έχετε "πειραγμένο")

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το τηλεφωνο/rom/kernel προσωπικα βλεπω οτι στα 1.3-1.4 δεν εχω θεμα σταθεροτητας,στα 1.5(trinity)επισης εκτος καποια f/c στο browser 1.6 κτλ μονο για κανενα bench εντυπωσιασμουπολλα reboot και κολληματα.1.2-1.3 ειναι μια χαρα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

ήμουν στον δρόμο και δεν μπορούσα να ψάξω αναλυτικά. ευχαριστώ πάντως για την εξήγηση.

είδα χρησιμοποιείς τον "Netarchy Nexus 1.3.7 CFS" αν θές μπορείς να μας πεις εντυπώσεις?

 

στα πόσα Mhz έχετε το κινητό σας ώστε να είναι σταθερό... (όσοι το έχετε "πειραγμένο")

Μια χαρά είναι ο 1.3.7, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γενικά, έχω δοκιμάσει όλους τους kernels αλλά ο Netarchy είναι εγγύηση, κάνει πολύ καλή και καθόλου πρόχειρη δουλειά. Οσον αφορά το Overclock ακόμη και στο 1.2 να το βάλεις μπορεί να κάνει 1 restart κάθε 1-2 μέρες ή την ώρα που βλέπεις video με συγκεκριμένους players. Οπότε το αφήνω σχεδόν πάντα στο 1GHz και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Με undervolt δεν ασχολούμαι καν γιατί η μπαταρία τα πάει μια χαρά. Πέφτει 1-2% το βράδυ που κοιμάμαι και την υπόλοιπη μέρα ξοδεύω κάπου 30-40%, δηλαδή κρατάει πάντα τουλάχιστον 2 μέρες χωρίς φόρτιση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το τηλεφωνο/rom/kernel προσωπικα βλεπω οτι στα 1.3-1.4 δεν εχω θεμα σταθεροτητας,στα 1.5(trinity)επισης εκτος καποια f/c στο browser 1.6 κτλ μονο για κανενα bench εντυπωσιασμουπολλα reboot και κολληματα.1.2-1.3 ειναι μια χαρα

 

1.3 & 1.4 με πιον kernel ? Κανεις καθολου ρυθμισεις με το proton?

 

Μια χαρά είναι ο 1.3.7, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Γενικά, έχω δοκιμάσει όλους τους kernels αλλά ο Netarchy είναι εγγύηση, κάνει πολύ καλή και καθόλου πρόχειρη δουλειά.

 

Τωρα εχω πανω τον matrix στα 1.3. Καλά πάει ως τωρα. Για να περασω μετά να δωκιμασω τον 1.3.7 πρεπει να κανω wipe?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με matrix ν4,proton δεν το δουλευω καθολου,wipe σπανια κανω στα kernel σχεδον ποτε

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απο αυτα τα 2 One Click Root for Nexus S - Clockwork 3.0.2.4

One Click Root for Nexus S - Clockwork 4.0.0.2 modded by j_r0dd

ποιο κατεβαζω? Επισης το Recovery Stick τι ακριβως ειναι? να το κανω η δεν ειναι απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτα με τιποτα,εκανες wipe το dalvik cache/data ?

 

Το εκανα (το ειχε τσεκαρισμενο ουτως ή αλλως) τελικα ειχε κολλησει, εβγαλα μπαταρια εκανα restore δοκιμασα παλι με την 7.0.2 αυτη την φορα αλλα και παλι τιποτα δεν "θελει" με τιποτα να installαρει στο NEXUS μου. Δοκιμασα ακομα και με new install σε "καθαρη" εγκατασταση υστερα απο factory reset αλλα και παλι αφου "κατεβασω" το rom manager, ξεκινησει η εγκατασταση, μετα το restart πεφτει σε ατερμονο κυκλο.....τι κανω τωρα?

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα η rom που αναφερεις ειναι για την παλιοτερη εκδοση μαλλον εκει ειναι το θεμα γιατι δεν βαζεις την rc 7.1?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα (το ειχε τσεκαρισμενο ουτως ή αλλως) τελικα ειχε κολλησει, εβγαλα μπαταρια εκανα restore δοκιμασα παλι με την 7.0.2 αυτη την φορα αλλα και παλι τιποτα δεν "θελει" με τιποτα να installαρει στο NEXUS μου. Δοκιμασα ακομα και με new install σε "καθαρη" εγκατασταση υστερα απο factory reset αλλα και παλι αφου "κατεβασω" το rom manager, ξεκινησει η εγκατασταση, μετα το restart πεφτει σε ατερμονο κυκλο.....τι κανω τωρα?

 

Πιθανολογώ ότι 99% φταίει η έκδοση της CWM. Μια προσωπική συμβουλή, μην εμπιστεύεσαι τον ROM manager.

Ψάξε στο XDA να βρεις πως μπορείς να περάσεις την CWM με Fastboot η όποια παρόμοια διαδικασία και δεν θα έχεις πρόβλημα μετά.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σιγά σιγά να περάσω την πρώτη custom rom μου. Απλά δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα για το nandroid backup. Ουσιαστικά κατεβάζω το zip αρχείο και το κρατάω στον υπολογιστή μέχρι να (αν) μου χρειαστεί να επιστρέψω στη stock; Και σε αυτήν την περίπτωση ακολουθώ τα βήματα από εδώ;

Έχω πόσο καιρό και δεν έχω καταλάβει τι είναι το wipe data (εντελώς noob ερώτηση, αλλά πραγματικά δεν το γνωρίζω). Είναι το ότι σβήνουν τα πάντα από το κινητό; Και όταν λέμε τα πάντα, εννοούμε και η εσωτερική μνήμη και ο χώρος αποθήκευσης;

Και αφού το κατέβασα το nandroid είμαι κομπλέ για την πρώτη custom rom; Σίγουρα θέλω κάποια rom που να βελτιστοποιεί τον ήχο γιατί είναι υπερβολικά χαμηλός. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω (δεν έχω δοκιμάσει σε android custom rom ώστε να ξέρω πόσο καλύτερη θα είναι), τέλος πάντων, πείτε μου και κάποια που προτείνετε, ώστε να ξεκινήσω από αυτήν. Και αν είναι δυνατόν, κάποιο link που να αναφέρει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω, καθ' ότι δεν έχω εμπειρία.

Και τέλος να ρωτήσω κάτι για το titanium. Στη μαζική λειτουργία πήρα αντίγραφα ασφαλείας όλων των εφαρμογών και των αρχείων του συστήματος. Αυτό είναι αρκετό; Φλασάροντας κάποια rom σβήνονται τα πάντα από το κινητό οπότε πρέπει το φάκελο με τα αντίγραφα ασφαλείας να τον έχω στον υπολογιστή;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Περνώντας στη συσκευή σου το clockworkmod (για να περάσεις άλλη rom στη συσκευή σου) το πρώτο που θα κάνεις είναι nandroid backup ούτως ώστε να πάρεις ένα backup από τη συσκευή σου όπως είναι τώρα σε περίπτωση που θα χρειαστεί να το επαναφέρεις με restore μέσα πάλι από το clockworkmod. Είναι η δικλείδα ασφαλείας σου αυτό.

 

Το Wipe All κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (hard reset) στη rom που φορά η συσκευή σου. Δεν πειράζει αποθηκευτικό χώρο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα η rom που αναφερεις ειναι για την παλιοτερη εκδοση μαλλον εκει ειναι το θεμα γιατι δεν βαζεις την rc 7.1?

 

Τελικα ΚΑΤΑΦΕΡΑ και περασα την 7.0.3(ποτε τηλεφωνο δεν με εχει ταλαιπωρησει τοσο ουτε ακομα και το ιδιο το Iphone!!!!!!) την 7.1 δεν την "περασα" γιατι οπως γραφουν και στο site τους ειναι υπο δοκιμη, οποτε μαλλον θα περιμενω!!!

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ΚΑΤΑΦΕΡΑ και περασα την 7.0.3(ποτε τηλεφωνο δεν με εχει ταλαιπωρησει τοσο ουτε ακομα και το ιδιο το Iphone!!!!!!) την 7.1 δεν την "περασα" γιατι οπως γραφουν και στο site τους ειναι υπο δοκιμη, οποτε μαλλον θα περιμενω!!!

 

Αξίζει τελικά όλος αυτό ο κόπος για το cyanogen ? Τι βλέπετε καλύτερο από την stock ROM ?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τελικά όλος αυτό ο κόπος για το cyanogen ? Τι βλέπετε καλύτερο από την stock ROM ?

 

Νομιζω οχι... κ μονος λογος που αλλαξα υην stock ειναι κτι δεν μπορουσα να την κανω root.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα αυτή τη rom, αφού πήρα πρώτα backup με το nandroid. Τώρα, κάνοντας επαναφορά από recovery, ουσιαστικά επιστρέφω στη stock, σωστά;

Αν σε κάποια φάση θελήσω να εγκαταστήσω μια άλλη rom, θα πρέπει να πάρω πάλι backup ή να μην παίρνω καθόλου backup ώστε με την επαναφορά να μου επαναφέρεται η stock rom;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Νέος ευτυχής κάτοχος nexus s και εγώ μετά απο την προσφορά του πλαισίου.

 

Έχω κάνει μία κουτσουκέλα και θα ήθελα εαν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει . Έκανα root (υποθέτω το έκανα σωστά), δείχνει τώρα στην αρχή την κλειδαριά την ξεκλείδωτη, στο μενού vol up + power κανονικά δείχνει τη συσκευή unlocked. Το θέμα είναι πως τώρα δε μπορώ να περάσω την αναβάθμιση OTA 2.3.4 που τη χρειάζομαι λόγο video chat στο gmail, επειδή μου βγάζει not signed όταν το κάνω.

 

Υπάρχει καμία λύση να περάσω στο stock rom το αρχικό, να κάνω την OTA σε 2.3.4 και μετά ξανά root κτλ ?

 

Θα ήμουν υπόχρεος εαν κάποιος με βοηθούσε και ακόμα καλύτερα live σε κάποιο msn ή gmail .

 

To msn μου είναι το : pleasurefromthebass(at)hotmail.com

και το gmail : skatharozoumis(at)gmail.com

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα αυτή τη rom, αφού πήρα πρώτα backup με το nandroid. Τώρα, κάνοντας επαναφορά από recovery, ουσιαστικά επιστρέφω στη stock, σωστά;

Αν σε κάποια φάση θελήσω να εγκαταστήσω μια άλλη rom, θα πρέπει να πάρω πάλι backup ή να μην παίρνω καθόλου backup ώστε με την επαναφορά να μου επαναφέρεται η stock rom;

Κάποια απάντηση σε εμένα για αυτό;

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια ROM πραγματικα αξια χρησης,και εννοω χωρις ηλιθια bugs,reboots και αλλα ενοχλητικα φαινομενα ; Κρινοντας απ τις cyano στο mini pro της αδερφης,στο οποιο εχω δοκιμασει διαφορες ROM,γινεται μεν μια καποια καλη δουλεια αλλα δυστυχως οχι αψογη. Στον τομεα του nexus,που ειμαι καινουργιος,δεν ξερω τι γινεται γι'αυτο ακουω συμβουλες και προτασεις !
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβληματα σταθεροτητας εχω δοκιμασει infinity,zulugen,zuluzulu,oxygen,cm,miui αλλα προτιμαω superaosp καμια δεν με προβληματησε στην χρηση εκτος ισως ορισμενα built των nightlys.Γενικα υπαρχουνπολυ και καλες δουλειες στις rom για το s

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβληματα σταθεροτητας εχω δοκιμασει infinity,zulugen,zuluzulu,oxygen,cm,miui αλλα προτιμαω superaosp καμια δεν με προβληματησε στην χρηση εκτος ισως ορισμενα built των nightlys.Γενικα υπαρχουνπολυ και καλες δουλειες στις rom για το s

Αν θέλεις πες μου για ποιο λόγο προτιμάς superaosp. Έχει κάτι παραπάνω από τις άλλες; Εγώ αυτή τη στιγμή έχει την Cyanogenmod 7.1.0-RC1.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...