Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την αισθηση οτι ειναι ελαφρα πιο γρηγορη,δεν μου εχει παρουσιασει προβληματα,και γενικα μου αρεσει να την δουλευω. Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες για root απο 2.3.4 official μπορώ να χρησιμοποιήσω τον οδηγό αυτόν: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782; Υπάρχουν ακόμη προβλήματα για την 2.3.4; Κάποιος άλλος δοκιμασμένος οδηγός για root υπάρχει;
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάζοντας άλλη ρομ υπάρχει περίπτωση να κάνεις βιντεοκλήσεις μέσω δικτύου? (Σόρι αν πέταξα μεγάλη κοτσάνα αλλά δεν το πολύ κατέχω ακόμη) :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάζοντας άλλη ρομ υπάρχει περίπτωση να κάνεις βιντεοκλήσεις μέσω δικτύου? (Σόρι αν πέταξα μεγάλη κοτσάνα αλλά δεν το πολύ κατέχω ακόμη) :p

Μπα δεν νομιζω! οσες ρομ και αν εχω δει δεν αναφερουν κατι τετοιο! Ειναι θεμα android αυτο!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Σημερα πρωτη φορα το κινητο μου εχει κανει 3 reboot (με αρκετη χρηση 3G internet, chat στο DB και στο MSN) χρισιμοποιω την SUPERAOSP. Χωρις να το εχω υπερχρονισει απλως εχω περασει τον netarchy 1.3.7

 

Άλλαξε kernel/rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με superaosp &matrix kernel δεν εχω προβληματα με reboot καποιες φορες με trinity μου εκανε μονο καπου καπου

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

στις πληροφοριες συστηματος στο quadrant μου βγαλε οτι εχει επεξεργαστη ARMv7 rev2 ενω θα επρεπε να χει cortex-8.καντε εναν ελεγχο και σεις γιατι κατι βρωμακ.πως αλλιως μπορω ναδω τι επεξεργαστη εχει;
Link to comment
Share on other sites

στις πληροφοριες συστηματος στο quadrant μου βγαλε οτι εχει επεξεργαστη ARMv7 rev2 ενω θα επρεπε να χει cortex-8.καντε εναν ελεγχο και σεις γιατι κατι βρωμακ.πως αλλιως μπορω ναδω τι επεξεργαστη εχει;

 

O cortex βασιζεται στην τεχνολογια ARMv7. Αλλα ας μιλησουν καλυτερα οσοι ξερουν περισσοτερα.

Εχεις παντως ενα μονιμο τρομο...

Link to comment
Share on other sites

Με superaosp &matrix kernel δεν εχω προβληματα με reboot καποιες φορες με trinity μου εκανε μονο καπου καπου

 

Με super aosp matrix η netarchy?? ιδου η απορια...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε τα και τα 2 δεν τρεχει τιποτα σε 10sec το εχεις φλασαρει

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στις πληροφοριες συστηματος στο quadrant μου βγαλε οτι εχει επεξεργαστη ARMv7 rev2 ενω θα επρεπε να χει cortex-8.καντε εναν ελεγχο και σεις γιατι κατι βρωμακ.πως αλλιως μπορω ναδω τι επεξεργαστη εχει;

 

Η συσκευή σου έχει τον επεξεργαστή που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά του. Προτείνω να εμπιστεύεσαι αυτό και όχι προγράμματα τύπου quadrant.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε τα και τα 2 δεν τρεχει τιποτα σε 10sec το εχεις φλασαρει

 

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις πως εγκαθισταται καποιος kernel γιατι δεν εχω βρει οδηγιες;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις πως εγκαθισταται καποιος kernel γιατι δεν εχω βρει οδηγιες;
οπως οι ρομ μπες recovery και φλασαρεις το zip κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Στα kernel δεν χρειαζεται wipe αντε το πολυ να κανεις wipe το cache του dalvik αν θελεις,οσο για το nandroid εγω κραταω μονο οταν εχω καλο στησιμο και κανω πειραματισμους

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Χρειαζομαι μια βοηθεια γιατι εχω ξεμεινει απο ιδεες.

Ειμαι κατοχος το Nexus S απο την Δευτερα. Φανταστικη συσκευη by the way. Το κινητο μετα απο την αφιξη του στο σπιτι "ξεκλειδωσε" εγινε root και περασα και μια νεα rom. MIUI απο το site MIUIandroid. Αποτελεσμα αυτου ηταν το κινητο να μην κανει εστω ενα κυκλο φορτισης πριν πειραχτει, γιατι σκεφτηκα να το "στρωσω" με την νεα rom κατευθειαν.

 

Το προβλημα λοιπον ειναι το εξης: Το κινητο δεν φορτιζει εως το 100%. Συγκεκριμενα φτανει εως το 96% και μετα σταματαει. Εχω ενα widget το οποιο μολις το κινητο φτασει στο 96% δειχνει ενδειξη FULL. Η μπαταρια δειχνει να φτανει στα 4.191mV αλλα με το που το βγαλω απο τον φορτιστη η ενδειξη πεφτει και ξεκιναει να αποφορτιζεται απο το 96%.

 

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει δυο διαφορετικους φορτιστες, πολλα reboot, wipe battery stats, φλασαρισμα της rom ξανα, και τελικα αφου το αφησα και ενα ολοκληρο βραδυ στο φορτιστη εκανα factory reset, περασμα ξανα αλλα το προβλημα παραμενει.

Οπως ειπα εχω ξεμεινει απο ιδεες. Οποιαδηποτε ιδεα/βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον οδηγό να χρησιμοποιήσω για root στην 2.3.4?
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα οπως λεει και ο τιτλος νεος με το ανδροιδ και γεματοσ απορειες... λοιπον σαν νεος ξεκινησα να το σκαλιζω και το εχω γεμισει με αχρηστα πραγματα ...οποτε παραθετω τις απορειες μου.

 

1. υπαρχει τροπος να κανω restore ωστε να επανελθει στην εργοστασιακη κατασταση οπως οταν το εβγαλα απο το κουτι του??? Αν ναι πως?

2. χαζολογοντας στα διαφορα φορουμς εχω διαβασει ενα σωρο κινεζικα όπως: kernel, root και άλλα. Είναι υποχρεωτικό να τα κάνω? Και αν ναι πως γίνεται? Να σημειώσω ότι έχω έκδοση android 2.3.4 . Τι είναι τα costum roms? Απ' ότι έχω διαβάσει η google βγάζει αναβαθμίσεις του android για τα nexus, οι οποίες γίνονται port για τις άλλες συσκευές και έτσι δημιουργούνται τα costum roms, σωστό? Αν είμαι σωστός δεν έχω λόγο να περάσω κάποια custom rom, έτσι δεν είναι?

 

 

Συγνώμη αν σας πρίζω με τις απορίες μου αλλά χρειάζομαι βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Για restore πήγαινε ρυθμίσεις-αποθηκευτικός χώρος-διαγ. αποθ. χώρου usb. Εγώ απο την πλευρά μου θα σου πρότεινα ένα απλό root για αρχή. Τo root ουσιαστικά είναι σαν να αποκτάς πρόσβαση σαν administrator στο κινητό σου. Ξεκλειδώνει κάποιες extra δυνατότηες και επίσης κυκλοφορούν κάποιες πολύ καλές εφαρμογές οι οποίες όμως για να λειτουργήσουν χρειάζεται να έχεις ρουτάρει το κινητό (titanium backup, adblock κλπ). Αν δείς οτι επιζητάς το κάτι παραπάνω, μπορείς μετά να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με custom roms. Καλό θα ήταν επειδή οι απορίες σου σχετίζονται γενικά με την λειτουργία του android να τσεκάρεις τα αντίστοιχα γενικά sections. Μια καλή επιλογή να αρχίσεις είναι απο εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ποιος ο λόγος να κάνω root, μη μου απαντήσετε απλά για να γίνω power user ή να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το άμεσο όφελος. Τι θα κερδίσω με το να γίνω power user ή με το να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματο?. Απλά εγκαθιστώ κάποια προγράμματα τα οποία δεν μπαίνουν αν δεν είσαι rooted? Ας πούμε στο iphone κάνω jail break για να μπορέσω να εγκαταστήσω το installous και να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές επί πληρωμή. Στο android το root, η αλλαγή του kernel, η αλλαγή rom τι με οφελούν? Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί προσπαθώ τρεις ώρες να κάνω root στο nexus , έχω διαβάσει τρεις διαφορετικούς οδηγούς και δεν έχω καταφέρει καν να περάσω τους drivers για τα usb. Έχω κάνει ένα κεφάλι κουδούνι χωρίς ακριβώς να ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσω. Αν είναι εύκολο ή εξηγήστε μου τι κερδίζω ή στείλτε με σε έναν οδηγό που θα έχει οδηγίες για τους drivers (windows 7)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ποιος ο λόγος να κάνω root, μη μου απαντήσετε απλά για να γίνω power user ή να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος. Θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το άμεσο όφελος. Τι θα κερδίσω με το να γίνω power user ή με το να αποκτήσω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματο?. Απλά εγκαθιστώ κάποια προγράμματα τα οποία δεν μπαίνουν αν δεν είσαι rooted? Ας πούμε στο iphone κάνω jail break για να μπορέσω να εγκαταστήσω το installous και να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές επί πληρωμή. Στο android το root, η αλλαγή του kernel, η αλλαγή rom τι με οφελούν? Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί προσπαθώ τρεις ώρες να κάνω root στο nexus , έχω διαβάσει τρεις διαφορετικούς οδηγούς και δεν έχω καταφέρει καν να περάσω τους drivers για τα usb. Έχω κάνει ένα κεφάλι κουδούνι χωρίς ακριβώς να ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσω. Αν είναι εύκολο ή εξηγήστε μου τι κερδίζω ή στείλτε με σε έναν οδηγό που θα έχει οδηγίες για τους drivers (windows 7)

 

Ευχαριστώ.

Τέρμα ο μύθος του root, αναλυτική επεξήγηση.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , μου μένουν δύο ακόμη ερωτησούλες αν έχετε τη καλή διάθεση.

1. Σαν πιο έμπειροι και φαντάζομαι έχοντας διαβάσει για το nexus s εσείς ποια είναι η γνώμη σας? Υπάρχει καποιος σοβαρός λόγος για να επιδιώξω να κάνω root? Π.Χ λίγη μνήμη , κάποια εφαρμογή που μπαίνει μόνο σε rooted ή κάτι άλλο?

2. pως μπορω να στειλω φωτο , εικονες και διαφορα αρχεια στο κιν μεσω usb??? το συνδεω και το βλεπει σαν ενα card reader χωρις καρτα μνημης..

 

Ευχαριστώ.

 

 

- H συζήτηση για παράνομες εφαρμογές απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς. -

Edited by intruder
Link to comment
Share on other sites

πως θα κανουμε την συσκευη root σε εκδοση 2.3.4 ?

google nexus S i9023

 

Διαβασα τον οδηγο που εχει γραψει πιο πισω ο φιλος για την 2.3.3 αλλα κολησα στο CWM 3.0.2.5 (οπου το εχουν σβησει απο το mediafire),και βρηκα απο το Google.gr μια εκδοση αλλα δεν ξερω αν οντως κανει αυτη ...!!

:):p

 

EDIT : γιατι με βγαζει τοταλ ραμ στα 345MB ???? ενω κανωνικα πρεπει να εχει 512 ΜΒ ?

και CPU γιατι λεει πως ειναι ο ARMv7 Processor rev 2 (v7l)

 

αυτα βαση των προγραμματων : quadrant & antutu !

 

και αν παω στις διαχειρηση εφαρμοργων - > εκτελειται .. λεει:

105ΜΒ μετ. και 197ΜΒ δωρ. τα αλλα 200ΜΒ ΡΑΜ που ειναι ...?!

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

αφότου εγκατέστησα μια νεα ρομ το τηλ δεν μπουτάρει μενει κολλημένο στο google με το λουκετάκι κατω. ούτε σε recovery μπορώ να πάω. καμια λύση ??
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για να κανω unroot στο nexus s γτ με τους αγγλικους δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω.... σας παρακαλω βοηθηστε...
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει κανενας ελληνικος οδηγος για να κανω unroot στο nexus s γτ με τους αγγλικους δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω.... σας παρακαλω βοηθηστε...

 

Γιατί θες να κάνεις unroot; Ποιον οδηγό διαβάζεις, ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω εγώ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...