Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και αυτά που σου πρότεινε ο Γιάννης είναι τα καλύτερα και για μένα, βλέπω ότι έχεις stock kernel οπότε δεν θα έχεις αυτές τις επιλογές. Άσε τις προεπιλογές, αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι ondemand/cfq

 

σωστος αυτες εχει..... θα το βαλω 368 μπας και στρωσει μετα θα αλαξω θεμα σε sgs2

 

Έχω την δικιά σου με skyhigh. Smartass2 sio. Σβησε τα scripts. 246 1400. Sg2 theme. Μπαταρία 2 μέρες Χωρίς 3g. Πετάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ'οτι φαινεται δεν θα αργησει και πολυ να ερθει και η ρομ του invedor... https://github.com/ivendor?tab=activity
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω εδώ και καιρό περασμένη την Shadow v2.1C. Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα εκτός από ένα: To GPS. Για να συνδεθεί όχι μόνο θέλει πολύ ώρα, αλλά το κινητό πρέπει να είναι και εντελώς ακίνητο. Και στο χέρι μου να το κρατάω πάλι δεν συνδέεται να φανταστείτε. Δεν μιλάω για το αυτοκίνητο ενώ είναι υπό κίνηση... Ποτέ!

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό, ακόμα και να καταφέρω να συνδεθώ, το σήμα είναι πολύ ασθενές. Το αποτέλεσμα είναι ενώ ότι ενώ βλέπει πολλούς δορυφόρους (10+ πολλές φορές) συνδέεται μόνο με 4-5 από αυτούς. Η ισχύς της σύνδεσης είναι πολύ μικρή (<30 σύμφωνα με το πρόγραμμα GPS Test, με αποδεκτό όριο τις τιμές πάνω από 40) με αποτέλεσμα η ακρίβεια του GPS να είναι πολύ κακή.

 

Γνωρίζεται αν μπορεί με κάποιο τρόπο να φτιάξει αυτό; Με άλλη ROM μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα; Παρακαλώ μοιραστείτε τις εμπειρίες σας μαζί μου :p

 

Ευχαριστώ :)

 

Έχει ένα θέμα με το gps η shadow επειδή ο developer της είναι Κινέζος και έχει ρυθμίσει το gps.conf για την Κίνα. Γενικά πάντως οι ics roms είναι καλύτερες στο θέμα αυτό από τις gingerbread.

 

Σου έχω εδώ το gps.conf που έφτιαξε ο broodblank και το έχω τροποποιήσει για την Ελλάδα. Κατέβασέ το, τοποθέτησέ το στον φάκελο system/etc, αντικαθιστώντας αυτό που έχεις τώρα, δώσε του τα σωστά δικαιώματα (permissions) με κάποιον file explorer όπως ο root browser (rw-r-r, 644) και κάνε reboot. Την πρώτη φορά θα αργήσει λίγο αλλά μετά λογικά θα κλειδώνει πιο γρήγορα.

 

Απ'οτι φαινεται δεν θα αργησει και πολυ να ερθει και η ρομ του invedor... https://github.com/ivendor?tab=activity

 

Ε..ε...έρχεται :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ kouros17! Θα το δοκιμάσω.

 

Από ics roms μπορείς να μου προτείνεις κάποια να δοκιμάσω (link αν είναι εύκολο);

Επίσης θυμάμαι είχες πει παλιά ότι υπάρχει μια εφαρμογή που κάνει copy όλη τη μνήμη, οπότε μετά την εγκατάσταση νέας ROM μπορείς να επαναφέρεις το κινητό χωρίς να ξανά βάζεις rom και εφαρμογές; Μπορείς να μου θυμίσεις πως γίνεται αυτό ώστε αν δεν μου κάτσει καλά η νέα rom να μπορώ να επανέλθω στην τωρινή κατάσταση του κινητού εύκολα;

 

Επίσης να ξανά ρωτήσω, έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί ενώ είναι εν κινήσει στο αυτοκίνητο; Αν ναι, ποια ROM έχει;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κατά τη γνώμη μου ics rom είναι η CyanogenMod 9 (Build 3) του arco68. Από εδώ κατεβάζεις τη ρομ και από εδώ τα gapps (google apps). Οδηγός για την εγκατάσταση υπάρχει εδώ.

 

Αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να πάρεις ένα backup όπως είναι το τηλέφωνό σου τώρα, για να το επαναφέρεις σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά ή στην περίπτωση που δεν θα σου αρέσει η καινούρια ρομ. Φυσικά και μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο δημιουργώντας το λεγόμενο "nandroid backup" ή "CWM backup". Μπαίνεις σε recovery mode (Volume Up + Power) και κάνεις τα εξής:

 

backup and restore/backup to external sd card (αν θέλεις το backup να πάει στην εξωτερική, ή σκέτο backup για να πάει στην εσωτερική, αν έχεις εξωτερική θα σου πρότεινα να το πας σ'αυτήν). Το backup θα δημιουργηθεί στον φάκελο Clockworkmod και θα έχει τη μορφή μιας ημερομηνίας.

 

Αν κάποια στιγμή θελήσεις να γυρίσεις πίσω ξαναπηγαίνεις recovery και από backup and restore επιλέγεις restore ή restore from external sdcard (αν το φύλαξες στην εξωτερική).

 

Υπάρχει και ένα βίντεο

.

 

EDIT: Ανέβηκε εδώ η CM10 του ivendor και η νέα AOSP του brood! :D:D:D

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κατά τη γνώμη μου ics rom είναι η CyanogenMod 9 (Build 3) του arco68. Από εδώ κατεβάζεις τη ρομ και από εδώ τα gapps (google apps). Οδηγός για την εγκατάσταση υπάρχει εδώ.

 

Αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να πάρεις ένα backup όπως είναι το τηλέφωνό σου τώρα, για να το επαναφέρεις σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά ή στην περίπτωση που δεν θα σου αρέσει η καινούρια ρομ. Φυσικά και μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο δημιουργώντας το λεγόμενο "nandroid backup" ή "CWM backup". Μπαίνεις σε recovery mode (Volume Up + Power) και κάνεις τα εξής:

 

backup and restore/backup to external sd card (αν θέλεις το backup να πάει στην εξωτερική, ή σκέτο backup για να πάει στην εσωτερική, αν έχεις εξωτερική θα σου πρότεινα να το πας σ'αυτήν). Το backup θα δημιουργηθεί στον φάκελο Clockworkmod και θα έχει τη μορφή μιας ημερομηνίας.

 

Αν κάποια στιγμή θελήσεις να γυρίσεις πίσω ξαναπηγαίνεις recovery και από backup and restore επιλέγεις restore ή restore from external sdcard (αν το φύλαξες στην εξωτερική).

 

Υπάρχει και ένα βίντεο

.

 

EDIT: Ανέβηκε εδώ η CM10 του ivendor και η νέα AOSP του brood! :D:D:D

 

Παιδιά γεια σας έβαλα τη cm10 του ivendor και ενώ έχει εγράφη video δεν έχει αναπαραγωγή?

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την δικιά σου με skyhigh. Smartass2 sio. Σβησε τα scripts. 246 1400. Sg2 theme. Μπαταρία 2 μέρες Χωρίς 3g. Πετάει.

 

 

για πες... πως περναω τον skyhigh .... και τι εννοεις με το σβησε τα scripts ..? πως τα σβηνω...?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας έβαλα τη cm10 του ivendor και ενώ έχει εγράφη video δεν έχει αναπαραγωγή?

 

Ναi δυστυχώς δεν παίζει με H/W αποκωδικοποιητή, είναι το μοναδικό σοβαρό bug μαζί με το ότι δεν φαίνονται τα βίντεο στο youtube παρά μόνο ο ήχος, κατά τα άλλα είναι άψογη ρομ και πιστεύω ότι σύντομα θα τα διορθώσει.

 

Μέχρι τότε για να βλέπεις τα βίντεο που τραβάς επέλεξε S/W αποκωδικοποίηση από τις ρυθμίσεις του mxplayer (ή όποιου άλλου player έχεις και σου δίνει αυτές τις επιλογές) και απενεργοποίησε την Η/W αποκωδικοποίηση.

 

για πες... πως περναω τον skyhigh .... και τι εννοεις με το σβησε τα scripts ..? πως τα σβηνω...?

 

Μπες με κάποιον file explorer όπως ο root browser στην διαδρομή system/etc/init.d, διέγραψε ότι υπάρχει εκεί και μετά φλάσαρε τον SkyHigh V1.4d (όχι κάποιον παλιότερο), μέσω recovery. Θα τον βρεις εδώ

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Οκ κούρος σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω τότε τη pacman και βλέπω πως θα πάει.

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Περασα πριν λιγο την cm10 του invedor..ωραια αισθηση...απιστευτη δουλεια...αν εξαιρεσουμε πως η καμερα θελει δουλεια(δεν μου βγαλει επιλογη να πηγαινουν η φοτο στην εξωτερικη sd) και αυτο με το youtube και την αναπαραγωγη βιντεο ,ειναι μια αψογη ρομ...θα δω λιγο πως θα παει με deep sleep κλπ ...Οσοι την εχουν περασει την εχουν για καθημερινη χρηση ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Περασα του ivendor τη cm10 και ξενερωσα με το youtube και λεω ας δοκιμασω την aosp build 2.

Aν δεν κανω λαθος ειναι πιο γρηγορη απο την beta 3 του arco.

Μολις διορθωσει ο ivendor το προβλημα με τον decoder θα την ξανα περασω.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και τη νέα jb aokp δεν έχει το πρόβλημα με το YouTube μόνο με τη front camera

 

EDIT: Και την νέα pacman!

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

στην jb του invedor παω στο μαρκετ να κανω update και μου πεταει error πως δεν μπορει να συνδεθει στον σερβερ...καμια προταση για το τι να κανω ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέχασες μαζί με τη ρομ να εγκαταστήσεις και τα gapps;

 

το περασα...και πριν καμια ωρα κατεβαζα κανονικα εφαρμογες...εκανα clear cache και dalvic (πανω στην απελπισια μου :blink:) και ενα reboot και εστρωσε..τωρα αμα το ξανακανει να ξαναφλασαρω τα gapps ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

το περασα...και πριν καμια ωρα κατεβαζα κανονικα εφαρμογες...εκανα clear cache και dalvic (πανω στην απελπισια μου :blink:) και ενα reboot και εστρωσε..τωρα αμα το ξανακανει να ξαναφλασαρω τα gapps ?
Δοκίμασε πρώτα να πας ρυθμίσεις/εφαρμογές/google play store/εκκαθάριση δεδομένων και μετά αυτό που έκανες clear cache και dalvic. Ε, αν επιμένει ξαναεγκατέστησε τη ρομ κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvic cache (δεν θα πειραχθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις). Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να πας ρυθμίσεις/εφαρμογές/google play store/εκκαθάριση δεδομένων και μετά αυτό που έκανες clear cache και dalvic. Ε, αν επιμένει ξαναεγκατέστησε τη ρομ κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvic cache (δεν θα πειραχθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις).

 

Εντωμεταξύ βρέθηκε και το fix για τον H/W αποκωδικοποιητή και το youtube στην cm10 :)

 

 

Νταξει δουλευει μια χαρα...καλα ο invedor εχει κανει κανα διαλειμα??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να ξεκουραστεί λίγο γιατί έκανε θαυμάσια δουλειά, αλλά πρέπει να ξαναρχίσει γιατί περιμένουμε και το 3.x kernel απ'αυτόν (και από τον arco φυσικά που δουλεύει ασταμάτητα πάνω σ'αυτό). :p Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ...περασα το alpha3 ..περασα και gapps κανς ρεβοοτ και απλα πεταει το samsung στην αρχη και μετα τπτ...δεν μπαινει σε recovery...τι να κανω ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ...περασα το alpha3 ..περασα και gapps κανς ρεβοοτ και απλα πεταει το samsung στην αρχη και μετα τπτ...δεν μπαινει σε recovery...τι να κανω ??

 

Και γω το ίδιο έπαθα. Η alpha 3 δεν μπουτάρει! Γυρίζω πίσω με το nandroid backup.

Κάνε το ίδιο...φαίνεται θα περιμένουμε λίγο ακόμα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο έπαθα. Η alpha 3 δεν μπουτάρει. Γυρίζω πίσω με το nandroid backup. Κάνε το ίδιο...φαίνεται θα περιμένουμε λίγο ακόμα :rolleyes:

 

 

το θεμα ειναι πως δεν εκανα nandroid backup και τωρα δεν εχω κινητο...καμια λυση να επαναφερω την προηγουνεη ρομ ?? ανοιγει πεταει το σημα της samsung και μετα τπτ...SOS...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα :)

Έχεις κάποια άλλη ρομ στο τηλέφωνο; Αν ναι φλάσαρέ την μέσω recovery.

 

Αν όχι μπες σε download mode και φλάσαρε μέσω odin την broodrom για να ανοίξει το τηλέφωνο και μετά βάζεις όποια ρομ θέλεις. Την κατεβάζεις από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα :)

Έχεις κάποια άλλη ρομ στο τηλέφωνο; Αν ναι φλάσαρέ την μέσω recovery.

 

Αν όχι μπες σε download mode και φλάσαρε μέσω odin την broodrom για να ανοίξει το τηλέφωνο και μετά βάζεις όποια ρομ θέλεις. Την κατεβάζεις από εδώ.

 

 

Βρηκα στους xda και με καποιο μυστηριο τροπο με volume up+down+power button μπηκα σε recovery :wacko: εβαλα την 1η του invedor..παλλι καλα...(πως φαινεται πως ειμαι καινουριος στον χωρο) :O

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...