Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχε παρει το ματι μου ενα εξαρτημα tv-out στο eclick.gr ...αλλα και στο amazon εχω δει...Αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου !! :worry:

 

Μακαρι να βρεθει καποιος που να που πει παρε αυτο και τελειωσε το θεμα...!!

Ευχαριστω πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τον ιδιο λογο γυρισα και εγω σε arco..πολυ καλη η aosp αλλα λειπουν πραγματα...αμα βγει κανα update της θα αλλαξω..αλλα μεχρι τοτε arco..Kouros ποιο castagna εβαλες και εχεις αυτα τα αψογα αποτελεσματα ? (Oc,ExtremeUv ??) :rolleyes:

 

v7.3 CFS OC/UV version αλλά συγχρονισμένο στα 1400Mhz και με governor και scheduler τις προεπιλογές (Lulzactive, sio).

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να βρεθει καποιος που να που πει παρε αυτο και τελειωσε το θεμα...!!

Ευχαριστω πολυ παντως!

 

TV-Out

The Galaxy S Plus provides analogue TV-out through the headphone jack. Currently this only works on Samsung-based ROMs. There is no HDMI out via USB.

The headphone jack does not use the standard pin order for 3.5mm jacks so in addition to a 3.5mm to composite cable you will need an adapter to change the pin order as follows:

* L -> L

* R -> R

* GND -> MIC

* MIC -> GND

An affordable working tv-out cable is the Nokia CA-75U, an example of the headphone jack adapter needed can be found*here

.

Instructions (Samsung ROMs only):

* In system settings, enable TV out and set TV type (NTSC or PAL)

* Connect headphone adapter to headphone jack and to video adapter

* Connect video adapter to headphone adapter and to composite plugs in TV (video, audio left, audio right).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από μένα...κατεβάζω και δοκιμάζω την aosp...τόσο καιρό είχα την Biohazard, αλλά τελευταία η μπαταρία μου κράταγε λίγο σε σχέση με πριν αν και το deep sleep έδειχνε να δουλεύει κανονικά..με wifi ή 3G πόσο σας κρατάει;
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

TV-Out

The Galaxy S Plus provides analogue TV-out through the headphone jack. Currently this only works on Samsung-based ROMs. There is no HDMI out via USB.

The headphone jack does not use the standard pin order for 3.5mm jacks so in addition to a 3.5mm to composite cable you will need an adapter to change the pin order as follows:

* L -> L

* R -> R

* GND -> MIC

* MIC -> GND

An affordable working tv-out cable is the Nokia CA-75U, an example of the headphone jack adapter needed can be found*here

.

Instructions (Samsung ROMs only):

* In system settings, enable TV out and set TV type (NTSC or PAL)

* Connect headphone adapter to headphone jack and to video adapter

* Connect video adapter to headphone adapter and to composite plugs in TV (video, audio left, audio right).

 

Με λιγα λογια χρειαζομαι το Nokia CA-75U και ενα ανταπτορα 3.5mm TRRS to 3.5 TRRS Adapter for Select Phones και ολα θα ειναι ενταξει.Το θεμα ειναι και που τα βρισκουν αυτα..Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά τη εγκατάσταση ελληνικού πληκτρολογίου έκανα τα εξής βήματα γιατί δεν έβρισκα άλλο τρόπο...

 

Εγκατέστησα τον es file explorer όπου πήγα στις ρυθμίσεις --Επιλογές Root και τσέκαρα και τα τέσσερα. και στην συνέχεια πήγα κι έκανα αντικατάσταση το LatinMe.apk μέσα στον φάκελο system. Στη συνέχεια έκανα εγκατάσταση αλλά δεν ξέρω αν χρειαζόταν. Το Latinme.apk θα το βρείτε στην σελίδα 198 στο #2957 :) ευχαριστώ kouros :)

Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια χρειαζομαι το Nokia CA-75U και ενα ανταπτορα 3.5mm TRRS to 3.5 TRRS Adapter for Select Phones και ολα θα ειναι ενταξει.Το θεμα ειναι και που τα βρισκουν αυτα..Ευχαριστω πολυ!

 

Η το κοβεις με το χέρι και το αλλαζεις εσύ. Μπορείς να βρεις στο YouTube το πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια χρειαζομαι το Nokia CA-75U και ενα ανταπτορα 3.5mm TRRS to 3.5 TRRS Adapter for Select Phones και ολα θα ειναι ενταξει.Το θεμα ειναι και που τα βρισκουν αυτα..Ευχαριστω πολυ!

 

Για ολα αυτα που ζητας η πιο φτηνη λυση ειναι το ebay (εγω για το galaxy s απο εκει το πηρα...) και δεν χρειαζοταν καμια αλλαγη.Ηρθε ετοιμο....;)

Link to comment
Share on other sites

Kouros η eindrox η καινούρια βασίζεται στη arco και kastana 7. 3. Την έχεις δοκιμάσει; επειδή εχει τα ίδια Χαρακτηριστικά με τη δική σου.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στο ebay και το καλωδιο και τον ανταπτορα.

 

Η το κοβεις με το χέρι και το αλλαζεις εσύ. Μπορείς να βρεις στο YouTube το πως γίνεται.

Ναι το ειδα και φαινεται ευκολο.

Για ολα αυτα που ζητας η πιο φτηνη λυση ειναι το ebay (εγω για το galaxy s απο εκει το πηρα...) και δεν χρειαζοταν καμια αλλαγη.Ηρθε ετοιμο....;)

Πως και ηρθε ετοιμο?Εννοεις το ειχε μονταρει αυτος?η ηταν αλλο καλωδιο?

 

Edit:Απο οτι διαβασα δουλευει μονο σε stock roms?Οποτε ακυρο..!Εκτος και αν το δοκιμασε κανεις σε καποια custom και επαιζε!

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στο ebay και το καλωδιο και τον ανταπτορα.

 

 

Ναι το ειδα και φαινεται ευκολο.

 

Πως και ηρθε ετοιμο?Εννοεις το ειχε μονταρει αυτος?η ηταν αλλο καλωδιο?

 

Edit:Απο οτι διαβασα δουλευει μονο σε stock roms?Οποτε ακυρο..!Εκτος και αν το δοκιμασε κανεις σε καποια custom και επαιζε!

Οχι ...δεν ειχε μονταρει κανενας τιποτα... Απλα ηρθε το καταλληλο καλωδιο ;) Κοιτα εδω για να καταλαβεις...

http://viewitem.eim.ebay.gr/TV-AV-Video-Out-Cable-for-Samsung-i9000-Galaxy-S--UK/280859389304/item

Οσο για τη δευτερη ερωτηση σου ....εγω στο galaxy S, ειμαι με slimbean (που ειναι custom rom) και εχω την επιλογη για "tv out"

[ATTACH]28006[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Theme Choose Themes και δεν μπορώ να βρω τρόπο να αλλάξω το θέμα στο κινητό, έχω και το Apex launcher που χρησιμοποιώ..καμιά ιδέα;;
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Οχι ...δεν ειχε μονταρει κανενας τιποτα... Απλα ηρθε το καταλληλο καλωδιο ;) Κοιτα εδω για να καταλαβεις...

http://viewitem.eim.ebay.gr/TV-AV-Video-Out-Cable-for-Samsung-i9000-Galaxy-S--UK/280859389304/item

Οσο για τη δευτερη ερωτηση σου ....εγω στο galaxy S, ειμαι με slimbean (που ειναι custom rom) και εχω την επιλογη για "tv out"

[ATTACH]28006[/ATTACH]

 

Δηλαδη με αυτο το καλωδιο το εχεις δοκιμασει και δουλευε κανονικα??Αν ειναι να το παρω και βλεπω αν παιζει με την rom που φοραει το δικο μου!

Σε ευχαριστω πολυ!!!

edit:Τωρα ειδα οτι εισαι με galaxy s.Ξερεις η εσυ η καποιος αλλος αν το S με το S Plus εχουν το ιδιο,πως να το πω τωρα,την ιδια υποδοχη.Δεν εννοω μονο να ειναι το κλασικο 3.5 jack αλλα και ολα τα υπολοιπα!

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με αυτο το καλωδιο το εχεις δοκιμασει και δουλευε κανονικα??Αν ειναι να το παρω και βλεπω αν παιζει με την rom που φοραει το δικο μου!

Σε ευχαριστω πολυ!!!

edit:Τωρα ειδα οτι εισαι με galaxy s.Ξερεις η εσυ η καποιος αλλος αν το S με το S Plus εχουν το ιδιο,πως να το πω τωρα,την ιδια υποδοχη.Δεν εννοω μονο να ειναι το κλασικο 3.5 jack αλλα και ολα τα υπολοιπα!

 

 

Ναι εμενα μου δουλευει κανονικα...στο λεω με σιγουρια γιατι πριν ποσταρω το δοκιμασα.

Τωρα οσον αφορα το βυσμα..λογικα ειναι ιδιο γιατι τα ακουστικα ταιριαζουν απο το ενα στο αλλο,που σημαινει

οτι και εσωτερικα εχουν στα ιδια σημεια τις επαφες...Τωρα με σιγουρια, μονο με δοκιμη μπορεις να ξερεις αν δουλευει.Παντως εαν μενεις Αθηνα δεν εχω προβλημα να στο δανεισω για δοκιμη....:rolleyes: τουλαχιστον αν δεν δουλευει μην το παραγγειλεις και χρεωθεις αδικα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα μου δουλευει κανονικα...στο λεω με σιγουρια γιατι πριν ποσταρω το δοκιμασα.

Τωρα οσον αφορα το βυσμα..λογικα ειναι ιδιο γιατι τα ακουστικα ταιριαζουν απο το ενα στο αλλο,που σημαινει

οτι και εσωτερικα εχουν στα ιδια σημεια τις επαφες...Τωρα με σιγουρια, μονο με δοκιμη μπορεις να ξερεις αν δουλευει.Παντως εαν μενεις Αθηνα δεν εχω προβλημα να στο δανεισω για δοκιμη....:rolleyes: τουλαχιστον αν δεν δουλευει μην το παραγγειλεις και χρεωθεις αδικα......

 

Όχι εντάξει φίλε μου! Θα το παραγγειλω φίλε μου! Ευτυχώς είναι μικρό το ποσό!

Σε ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και πιο πολύ για την προσφορά σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Kouros η eindrox η καινούρια βασίζεται στη arco και kastana 7. 3. Την έχεις δοκιμάσει; επειδή εχει τα ίδια Χαρακτηριστικά με τη δική σου.

 

Θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή, αν και τελικά αφαίρεσα τον Castagna kernel γιατί και αυτή η βερσιόν μου έκανε πολλά lags στα παιχνίδια. Άφησα το stock κερνελ του arco και το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι στερούμαι τον δυνατό ήχο που έχει ο Castagna.

 

Κατέβασα το Theme Choose Themes και δεν μπορώ να βρω τρόπο να αλλάξω το θέμα στο κινητό, έχω και το Apex launcher που χρησιμοποιώ..καμιά ιδέα;;

 

Ανοίγεις την εφαρμογή και όταν πατήσεις το εικονίδιο κάτω δεξιά θα σου ανοίξει την επιλογή για θέματα. Αυτό δηλαδή που στην cm9 σου ανοίγει επιλέγοντας θέματα. Αν έχεις κατεβάσει και άλλα θέματα εκτός από το system τότε θα τα βρεις εκεί και μπορείς να τα εγκαταστήσεις. Με την συγκεκριμένη εφαρμογή μπορείς επίσης να κατεβάσεις και θέματα.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Με την AOSP 4.0.4 παρατήρησα στις 2 τελευταίες φορτίσεις οτι ενω το βράδυ που πάω για ύπνο εχει η μπαταρία γύρω στο 20-25%,το πρωί έχει σβήσει.Δηλαδή στον υπόλοιπο κύκλο της μπαταρίας δεν έχει τόσο κατανάλωση μέσα σε 6-7 ώρες.

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από το απόγευμα έχω βάλει την νέα ehndroix...

Πολύ καλές εντυπώσεις από ταχύτητα, στα παιχνίδια όπως το temple run έχει πολύ μικρά lag μερικές φορές αλλά όχι κάτι τραγικό.

 

Ξέρει κανείς η εφαρμογή beats που έχει (σαν το dsp manager) γιατί δεν δουλεύει με άλλους music players?

Link to comment
Share on other sites

Kouros η eindrox η καινούρια βασίζεται στη arco και kastana 7. 3. Την έχεις δοκιμάσει; επειδή εχει τα ίδια Χαρακτηριστικά με τη δική σου.

 

Την δοκίμασα κι εγώ την ehndroix, ήταν καλή σε όλα της, αλλά μετά από κάποιες ώρες άρχισε να μου κάνει τα γνωστά lags στο temple run. :(

 

Βασικά, είναι το μοναδικό μελανό σημείο στις ics roms και γι'αυτό ψάχνω να βρω κάποια ρομ, με όσο λιγότερα lags γίνεται στα παιχνίδια. Αν έχει και τον Castagna kernel (για τον δυνατό ήχο) ακόμα καλύτερα.

 

Έτσι αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω την UltraGen 1.6 η οποία συν τοις άλλοις έχει και το αγαπημένο μου look (Galaxy S3). Φλάσαρα και την τελευταία βερσιόν του Castagna (v7.3 CFS), όλα είναι όμορφα και λειτουργικά και παρ'ότι την έχω μία μέρα περίπου, παίζω το temple run με ελάχιστα και καθόλου ενοχλητικά lags. Να δούμε πόσο θα κρατήσει...

 

Έχει και την καλύτερη ποιότητα στην κάμερα απ'όσες έχω δοκιμάσει, αν και χρειάζεται επανεγκατάσταση το script για τις ΗQ photo και αλλαγή δικαιωμάτων στα υπόλοιπα scripts που βρίσκονται στον φάκελο system/init.d...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε έτσι όπως είναι να πάρεις μία φωτό και κοίτα το μέγεθός της. Αν είναι κάποια Mb και όχι Kb, τότε σημαίνει ότι το script 22zerojpegcompression - επομένως και τα υπόλοιπα - λειτουργούν σωστά, οπότε δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι.

 

Αν η φωτό είναι κάποια Kb τότε δεν λειτουργεί και επανεγκατέστησε το 22zerojpegcompression. Τα δικαιώματα που πρέπει να έχει ο φάκελος init.d και όσα scripts βρίσκονται εκεί θα πρέπει να είναι rwxr-xr-x (755). Αν ξαναεγκαταστήσεις τον ζιπαρισμένο φάκελο με το 22zerojpegcompression θα δεις ότι αποκτά μόνο του αυτά τα δικαιώματα. Άλλαξε τα δικαιώματα (permissions) σε όλα τα scripts και σε όλον τον φάκελο init.d.

 

EDIT: Δεύτερη μέρα σήμερα με Ultragen, συνεχίζω να παίζω χωρίς ενοχλητικά lags το temple run και η μπαταρία σε standby δεν έπεσε ούτε μία μονάδα σε 9,5 ώρες (smartassV2/sio)!

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου τραβηξει ενα screenshot απο το φακελο system/fonts με τον file manager hd για να δω τις αδειες απο τα αρχεια μεσα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την

4.0.4

cm-9-20121023-EXPERIMENTAL-ariesve-beta3

και kernel 2.6.35.14 cyanogenmod acro@tuxbox#1

 

ενημερώνω την rom μου όταν βγαίνει καινούρια, με τον πυρήνα τι γίνετε όμως? μπορώ να τον ενημερώσω ξεχωριστά?

π.χ. ο φίλος Lefteris112 έχει την ίδια ρομ με εμενα, αλλα kernel διαφορετικό... Τι είναι πιο μάγκας δηλαδή???:p:p:p:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Kouros.;)

Εβαλα την slim biohazard, το τηλεφωνο εχει πιο "ελαφρια" αισθηση ...

Λογικο πιστευω γιατι λοιπουν αρκετα mb στην rom.

Μεχρι τωρα ολα καλα και με το temple run (εχω φαει κολλημα με το παιχνιδι αυτο) αλλα θα δειξει και στην πορεια πως θα παει.

Καποιο προβλημα δεν εχω βρει στιγμης.

Βεβαια αγανακτησε ο μικρος μεχρι να την κανει να bootarei.:p

 

Καλησπέρα, έχω την

4.0.4

cm-9-20121023-EXPERIMENTAL-ariesve-beta3

και kernel 2.6.35.14 cyanogenmod acro@tuxbox#1

 

ενημερώνω την rom μου όταν βγαίνει καινούρια, με τον πυρήνα τι γίνετε όμως? μπορώ να τον ενημερώσω ξεχωριστά?

π.χ. ο φίλος Lefteris112 έχει την ίδια ρομ με εμενα, αλλα kernel διαφορετικό... Τι είναι πιο μάγκας δηλαδή???:p:p:p:D:D

 

Μπορεις να δοκιμασεις και το kernel που εχω εγω αλλα στα παιχνιδια εχει καποια μικρα lag.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...