Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα δοκιμασει την ehndroix που βγηκε πριν λιγες μερες και ηταν βασισμενη στου arco, ειχε τα γνωστα κολληματα στο temple run.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε συ, έχεις φτιάξει μία καινούρια gingerbread custom rom βασισμένη στην τελευταία stock και δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στους xda. Γιατί δεν την ανεβάζεις εκεί να δούμε και την ελληνική σημαία επιτέλους κάτω από το nickname ενός dev :)

Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις κάποια πραγματάκια ακόμα, ίσως και ένα άλλο kernel (π.χ. το broodkernel) κάποια scripts που μπορείς εύκολα να βρεις με αναζήτηση στους xda (μια τεράστια συλλογή είναι αυτήν) να αλλάξεις ή να προσθέσεις στο Build.prop κοιτάζοντας εδώ και θα είναι η μοναδική custom rom για το τηλέφωνό μας, βασισμένη στo πιο πρόσφατο firmware! Πολλά συγχαρητήρια και ευχαριστούμε!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ kouros, αλλά τα απολύτως βασικά ενσωμάτωσα. Ήθελα να μάθω περισσότερο κάποια εργαλεία. Θα προσθέσω ότι είναι χρήσιμο από αυτά που μου έδειξες αλλά θα την ανεβάσω στο xda μόνο αν καταφέρω να κάνω κάτι που δεν έχει κάνει κάποιος άλλος, γιατί τώρα που γίνεται η μάχη με τις ics μόνο έτσι μπορείς να τραβήξεις τα βλέμματα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανέβει και έτσι ως η μοναδική gb custom rom που θα είναι βασισμένη στο τελευταίο firmware και αυτό από μόνο του είναι κάτι καινούριο που θα τραβήξει τα βλέμματα. Έξάλλου υπάρχουν ακόμα κάποιοι που επιμένουν σε gingerbread.

 

Από κει και πέρα βλέπεις τα feedback, άνοίγει ένας διάλογος, σου προτείνονται ιδέες και όταν θα θέλεις να παρουσιάσεις κάτι ακόμα "πιο ηχηρό" το κάνεις. Θα σου το πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη, αρκεί να έχεις χρόνο και όρεξη...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμασει την ehndroix που βγηκε πριν λιγες μερες και ηταν βασισμενη στου arco, ειχε τα γνωστα κολληματα στο temple run.

 

Η καινούρια βγήκε χτες.

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πήγα να εγκαταστήσω μια ρομ στο τηλ αυτό μου εσβηνε συνεχώς οταν πατούσα wipe data κτλ.Μου το έκανε πάνω από δέκα φορές ακόμα και όταν πάτησα να περάσει την καινούργια ρομ.Που μπορεί να οφείλεται αυτό;Μήπως φτάνει το recovery;Μου έχει περάσει ένας φίλος μου ένα recovery που δουλεύει η οθόνη αφης όταν μπαίνω σε αυτό.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται από το titanium να κάνεις restore τις εφαρμογές χωρίς να σε ρωτάει συνεχώς το κινητό εγκατάστασή για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά.
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα την σαντοου και περασα με recovery και το S2 theme ... ομως δεν εχω καμια αλλαγη ? κανω κατι λαθος?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πήγα να εγκαταστήσω μια ρομ στο τηλ αυτό μου εσβηνε συνεχώς οταν πατούσα wipe data κτλ.Μου το έκανε πάνω από δέκα φορές ακόμα και όταν πάτησα να περάσει την καινούργια ρομ.Που μπορεί να οφείλεται αυτό;Μήπως φτάνει το recovery;Μου έχει περάσει ένας φίλος μου ένα recovery που δουλεύει η οθόνη αφης όταν μπαίνω σε αυτό.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται από το titanium να κάνεις restore τις εφαρμογές χωρίς να σε ρωτάει συνεχώς το κινητό εγκατάστασή για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά.

 

Υπάρχουν αρκετά recovery αλλά τα περισσότερα βγάζουν διάφορα bugs σαν αυτό που περιγράφεις. Γι'αυτό επιμένω συνέχεια ότι το πιο σταθερό και αξιόπιστο recovery (και με το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε ρομ) είναι το CWM v5.5.0.4. (εγκατέστησέ το μέσω odin).

 

Για να μην σε ρωτάει το titanium για κάθε εφαρμογή θα πρέπει να εγκαταστήσεις την pro έκδοση.

Μπορείς να ψάξεις βέβαια στο μάρκετ για κάποια άλλη δωρεάν εφαρμογή. Μία καλή και δοκιμάσμένη είναι το mybackup root, αλλά ίσως να υπάρχουν και άλλες καλύτερες.

 

εγω εβαλα την σαντοου και περασα με recovery και το S2 theme ... ομως δεν εχω καμια αλλαγη ? κανω κατι λαθος?

 

To θέμα του s2 υπάρχει ήδη προεγκαταστημένο γι'αυτό και δεν αλλάζει. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τωρα οποιος βγαζει μια ρομ την ονομαζει slim απο το πουθενα.

Και η ehndroix τωρα "λεγεται" slim κι ας ειναι 185mb :blink:

 

Geo_xar πολλα μπραβο και απο μενα φιλε!

Και συμφωνω με τον kouro ανεβασε τη στο xda δεν χανεις τιποτα, ολοι ξεκινουν σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου να πω κι εγώ μπράβο στον Geo_xar!! Φίλε ξεκίνησες κάτι, μην το σταματάς και μην μασάς ;)
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εβαλα την CyanogenMod 9 BETA (Build 3)

Οταν ξεκινω το my backuproot για να επαναφερω καποια πραγματα δεν μου βρισκει τα data στην external_sd . Πηγαινω με τον explorer και μεσα εχει κενο !!. Πηγαινω ομως απο το file system στην ex_card και ειναι ολα εκει ?? Τι γινεται ???

 

 

Την ξαναπερασα τωρα και ειδα οτι οταν εκανα advanced/wipe dalvik cache μου εβγαλε error unknown volume E:/external_sd

???

 

περασα και την aosp και οταν κανω dalvik cache το ιδιο...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εβαλα την CyanogenMod 9 BETA (Build 3)

Οταν ξεκινω το my backuproot για να επαναφερω καποια πραγματα δεν μου βρισκει τα data στην external_sd . Πηγαινω με τον explorer και μεσα εχει κενο !!. Πηγαινω ομως απο το file system στην ex_card και ειναι ολα εκει ?? Τι γινεται ???

 

Η εξωτερική είναι στην διαδρομή mnt/external sd. Με τον es file explorer αν πάς επάνω αριστερά στα αγαπημένα θα τη βρεις σαν επιλογή. Δεν θυμάμαι αν μπορείς να κατευθύνεις το mybackroot να πάει mnt/external sd για να βρει το backup, διαφορετικά κάνε copy paste το backup από την εξωτερική στην εσωτερική και μετά λογικά θα στο βρει και θα στο επαναφέρει.

 

Την ξαναπερασα τωρα και ειδα οτι οταν εκανα advanced/wipe dalvik cache μου εβγαλε error unknown volume E:/external_sd

???

 

περασα και την aosp και οταν κανω dalvik cache το ιδιο...

 

Έχεις το CWM v5.5.0.4 ή κάποιο άλλο recovery; Αν όχι εγκατέστησέ το μέσω odin.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις μήπως και αλλάξει κάτι. Τα αρχεία της ρομ που φλάσαρες τα είχες τοποθετήσει στην εσωτερική ή εξωτερική κάρτα; Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Επομένως το recovery βλέπει την εξωτερική. Δοκίμασες να ξαναεγκαταστήσεις το recovery;

 

Έβαλα από την αρχή τα πάντα. Recovery, cyanogen invedor rom. Πάλι όμως το βγάζει...

Πως βάζω άλλο πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα προχτές τη Shadow GB rom και χθες πέρασα το SkyHigh v1.4d κερνελ. Ρύθμιση smartass2/sio και min-max 245-1402. H μπαταρία από το πρωί 8:00 (4 ώρες) με κάποιες κλήσεις είναι ακόμα στο 95%. Αν είναι και σταθερή δεν αλλάζω ρομ με τπτ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα προχτές τη Shadow GB rom και χθες πέρασα το SkyHigh v1.4d κερνελ. Ρύθμιση smartass2/sio και min-max 245-1402. H μπαταρία από το πρωί 8:00 (4 ώρες) με κάποιες κλήσεις είναι ακόμα στο 95%. Αν είναι και σταθερή δεν αλλάζω ρομ με τπτ

 

Η Shadow είναι η πιο σταθερή και smooth gingerbread rom που υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

 

Βγήκε PAC-MAN JB με κάμερα που δουλεύει! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972936

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καποιος αν μπορεί να γίνει πιο γρήγορη η αντίδραση του τηλεφώνου στο πάτημα του μεσαίου κουμπιού? Πχ όταν το πατάω για να ανάψει η οθόνη θέλει ~2 δευτ. μπορεί να γίνει λιγότερο?
Link to comment
Share on other sites

Η Shadow είναι η πιο σταθερή και smooth gingerbread rom που υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

 

Πολύ σωστό! Επίσης είναι η μόνη custom rom που με μέτρια χρήση μου έχει κρατήσει λίγο παραπάνω από 3 μέρες!

 

Σύντομα έρχεται και η δικιά μου gb rom, δεν μπορώ να υποσχεθώ με τίποτα τόσο καλή κατανάλωση μπαταρίας όσο η shadow, σίγουρα όμως υπόσχομαι πολλές αισθητικές αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα από την αρχή τα πάντα. Recovery, cyanogen invedor rom. Πάλι όμως το βγάζει...

Πως βάζω άλλο πληκτρολόγιο;

 

Δεν ξέρω, δεν αναγνωρίζει υποθέτω το partition της dalvik cache. Στη θέση σου θα δοκίμαζα και ένα φορμάρισμα της sdcard (τοποθέτησε ότι θέλεις από την εσωτερική κάρτα στην εξωτερική ή στον υπολογιστή γιατί θα στα διαγράψει όλα). Δοκίμασε να κάνεις δηλαδή:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache (αν δεν γίνει δεν πειράζει)

mounds and storage: (format/system, format/sdcard, format/cache, format/data)

install rom (από την εξωτερική)

wipe data/factory reset,

reboot

 

Αν θες πληκτρολόγιο στα ελληνικά κατέβασε αυτό το αρχείο τοποθέτησέ το σε system/apps αντικατέστησε το προηγούμενο, δώσε τα σωστά δικαιώματα (permissions rw-r-r, 644) και κάνε reboot.

 

Ξέρει καποιος αν μπορεί να γίνει πιο γρήγορη η αντίδραση του τηλεφώνου στο πάτημα του μεσαίου κουμπιού? Πχ όταν το πατάω για να ανάψει η οθόνη θέλει ~2 δευτ. μπορεί να γίνει λιγότερο?

 

Αν αλλάξεις την minimum συχνότητα του επεξεργαστή σε 245, ή 368Mhz με κάποια εφαρμογή όπως το No frills, ίσως να μην στο κάνει. Σε κάποιες ρομ εμφανίζεται σε κάποιες άλλες όχι.

 

Σύντομα έρχεται και η δικιά μου gb rom, δεν μπορώ να υποσχεθώ με τίποτα τόσο καλή κατανάλωση μπαταρίας όσο η shadow, σίγουρα όμως υπόσχομαι πολλές αισθητικές αλλαγές!

 

Μ'αρέσεις, περιμένουμε να τη δοκιμάσουμε :D

 

Βγήκε PAC-MAN JB με κάμερα που δουλεύει! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1972936

 

Χα, χα, ναι πλέον έχουμε Jelly Bean με την κάμερα να λειτουργεί!

 

Για όποιον εγκαταστήσει την pacman και θέλει να επαναφέρει το γνωστό phone ui για να μην έχει την εμφάνιση των tablet στο μενού των ρυθμίσεων και τα μικρά γράμματα, μπορεί να κατεβάσει το ParanoidPreferences.apk από εδώ να το τοποθετήσει σε system/apps, να δώσει οπωσδήποτε τα σωστά δικαιώματα (permissions rw-r-r, 644), να κάνει reboot, μετά από paranoid settings/apps/paranoid preferences να επιλέξει size 240, layout/ui 360 και μετά reboot.

 

Αν και απ'ότι βλέπω ο camcory ενσωμάτωσε μόλις πριν λίγο το fix της κάμερας και στην "κλασική" CyanogenMod 10

Την έχω κατεβάσει ήδη και τώρα θα την φλασάρω. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό! Επίσης είναι η μόνη custom rom που με μέτρια χρήση μου έχει κρατήσει λίγο παραπάνω από 3 μέρες!

 

Σύντομα έρχεται και η δικιά μου gb rom, δεν μπορώ να υποσχεθώ με τίποτα τόσο καλή κατανάλωση μπαταρίας όσο η shadow, σίγουρα όμως υπόσχομαι πολλές αισθητικές αλλαγές!

 

Περιμένουμε να την ανεβάσεις να τη δοκιμάσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και απ'ότι βλέπω ο camcory ενσωμάτωσε μόλις πριν λίγο το fix της κάμερας και στην "κλασική" CyanogenMod 10

Την έχω κατεβάσει ήδη και τώρα θα την φλασάρω. :D

 

Ελα ξερεις οτι με τρωει να φλασσαρω:p...αν μπορεις πες μου εντυπωσεις μεχρι το απογευμα.

Πιο πολυ με νοιαζει αν ειναι οκ για καθημερινη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα λειτουργούν κανονικά Λευτέρη και κάνει άνετα για καθημερινή χρήση.

Απομένει να διορθωθούν και τα υπόλοιπα της κάμερας (panorama, μπροστινή κάμερα) και να αποκτήσει λίγο καλύτερη αίσθηση. Είναι μεν γρήγορη αλλά και λίγο "νευρική" :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...