Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρίσκοντας λύσεις σε τέτοια προβλήματα μαθαίνουμε όμως. :p

 

 

Παλλι καλα που εχουμε και εσας στο forum και μας σωζετε στα σκουρα !! :)

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό είναι πάντως να έχεις ένα nandroid backup για τέτοιες στιγμές.

 

 

εχεις απολυτο δικιο..μετα το σημερινο θα κατσω να δω πως γινεται και να το εγκαταστησω !! Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μην μπαινω σε διαδικασιες καθε φορα...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ και εδώ...

 

Αψογα...απλα δεν παιζει να λειτουργησει αμα αλλαξω ρομ σωστα ? (απλα βαριεμαι να ξαναπερναω εφαρμογες κλπ οταν δοκιμαζω διαφορες ρομ)

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το backup είναι ακριβώς όπως έχεις το τηλέφωνό σου αυτή τη στιγμή. Με τη ρομ τις εφαρμογές καi τις ρυθμίσεις. Επομένως αν κάνεις restore θα σου επαναφέρει και τη rom. Υπάρχει ένας τρόπος να αλλάξεις ρομ και να γυρίσεις τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μόνο (backup and restore/advanced restore/restore data), αλλά δεν λειτουργεί πάντα.

 

Πάντως αν περνάς από μία ρομ σε μία αναβάθμιση της ίδιας ρομ (όπως εδώ με την cm10) μπορείς να κάνεις μόνο wipe cache και wipe dalvik cache (ίσως ούτε και αυτά) και να μην πειραχθούν ρυθμίσεις και εφαρμογές.

 

Τελικά με την cm10 του ivendor χρειάζεται να φλασάρεις μαζί με το αρχείο της ρομ (alpha 3) και το update zip (Update from Alpha 2). Όλα δουλεύουν ρολόι τώρα. :D

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ...περασα το alpha3 ..περασα και gapps κανς ρεβοοτ και απλα πεταει το samsung στην αρχη και μετα τπτ...δεν μπαινει σε recovery...τι να κανω ??

 

Και εγώ το ίδιο έπαθα, ευτυχώς είχα ένα nandroid και επέστρεψα.

Αλλά και odin να μη θέλεις να χρησιμοποιείσεις απλά βάζεις τη micro sd στο pc και καθάρισες.

 

Άμα περάσετε την alpha 2 και μετά το update.zip δουλεύει κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με alpha2+update.zip αλλά και με alpha3+update.zip δουλεύει κανονικά, δεν έχω καταλάβει γιατί ανέβασε και την alpha3 ο ivendor και όχι μόνο το διορθωτικό update; :rolleyes:

 

Και μερικά screenshots από τη ρομ με το δικό της kernel.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα gps είναι πολύ μπερδεμένη ιστορία και δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη (ευτυχώς που δεν το χρησιμοποιώ συχνά). Έχω φλασάρει εκατοντάδες φορές roms και άλλες φορές στην ίδια ρομ κλειδώνει σφαίρα, άλλες αργεί πολύ. Γενικά πάντως οι ics και οι jb roms έχουν καλύτερο gps από τις gingerbread. Υπάρχει βέβαια και το gps.conf του brood που συνήθως βελτιώνει τα πράγματα, αλλά γενικώς υπάρχει θέμα (όπως και με όλη την σειρά των γαλαξιών απ'ότι ξέρω). :rolleyes: Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...Μια φιλη πηρε ενα τετοιο μεταχειρισμενο και εχει ενα symbian nokia

 

Πως μπορει να μεταφερει τις επαφες της στο νεο κινητο ?

 

Αν τις αποθηκευση στην sim μπορει μετα και πως ν ατις μεταφερει στο samsung ?

 

Γινεται χωρις gmail και outlook ?

 

Ευχαριαστω

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα τον kouro να ρωταει για τον καινουριο kernel...

Εχω την pacman. Και περασα τον τελευταιο kernel test4. Το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο. Χωρις lags. Και καθυστερησεις. Δεν δουλευει η καμερα και το usb. Πολυ πιο αξιοπιστο απ οτι ο 2.6 kernel. Μεχρι τωρα δεν εχω shutdowns ουτε κολληματα στη lockscreen. Θα το τεσταρω και αυριο και θα σας ξαναπω. Η μπαταρια προς το παρον ειναι αξιοπρεπεστατη.

9% σε μιαμιση ωρα συνεχους πειραγματος και με wifi 3g συνεχεια ανοιχτα.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει στην doomnexus και ήταν όντως πολύ καλό απλώς ρώτησα μήπως σε αυτό το update λειτουργούσε η κάμερα αλλά δεν...

 

Είναι το μοναδικό επόμενο μεγάλο πράγμα που περιμένουμε για τη συσκευή μας. Μακάρι ο arco και ο ivendor να το τελειοποιήσουν γρήγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα nandroid backup και μου έβγαλε κάτι μηνύματα που δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικά ή όχι:

 

Backing up data...

No /sdcard/.android_secure found. Skipping backup of applications in external storage.

Backing up cache...

No sd-ext found. Skipping backup of sd-ext.

Generating md5 sum...

 

Backup complete!

 

 

Τα παραπάνω μου τα έβγαλε είτε έκανα backup στην εξωτερική sd είτε στην εσωτερική. Στην εξωτερική μου έβγαλε επιπλέον στην αρχή "E: Can't mount /cache/recovery/command"

 

Να το εμπιστευτώ το backup που έκανα; ROM έχω την Shadow v2.1C.

 

Επίσης διάβασα στον οδηγό εδώ ότι "Για να μην δημιουργηθούν προβλήματα πρέπει να επαναφέρεις το Backup έχοντας στο κινητό σου περασμένη τη ROM από την οποία πήρες το Backup.". Ισχύει αυτό; Δηλαδή αν βάλω ics ROM μετά θα πρέπει να ξανά φλασάρο την Shadow και μετά να κάνω το restore;

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι το backup. :)

 

Όσες φορές χρειάστηκε να γυρίσω πίσω δεν ξαναφλάσαρα τη ρομ απ'την οποία πήρα το backup και δεν είχα προβλήματα. Εκτός από την περίπτωση που επανέφερα μόνο εφαρμογές και ρυθμίσεις (advanced restore/restore data). Αλλά το να φλασάρεις πρώτα τη ρομ, όπως λέει ο οδηγός, σου εξασφαλίζει μεγαλύτερη σιγουριά στην σωστή επαναφορά. Δοκίμασε να επαναφέρεις χωρίς να φλασάρεις τη ρομ και αν σου βγάζει διάφορα, τότε φλάσαρε και τη ρομ πριν την επαναφορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..

Μιας και είδα ότι αναφέρθηκε και πιο πάνω.. Έχω περίπου 1,5 χρόνο το κινητό χωρίς να έχω πειράξει ρομ ή κάτι άλλο.. Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι αργεί ΠΑΡΑ πολύ να κλειδώσει δορυφόρους το gps του. Χρησιμοποιώ και το igo και το navigon.

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω;;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις ρομ, μπορείς να αντικαταστήσεις το gps.conf που βρίσκεται στην διαδρομή system/etc με αυτό εδώ, να του δώσεις τα σωστά δικαιώματα (rw-r-r, 644) και να κάνεις reboot.

 

Πρέπει όμως πρώτα να γίνεις root (εδώ υπάρχουν οδηγίες) και μετά να εγκαταστήσεις έναν file explorer όπως ο root explorer. Μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα αν και με το gps έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχουν σίγουρες συνταγές.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις ρομ, μπορείς να αντικαταστήσεις το gps.conf που βρίσκεται στην διαδρομή system/etc με αυτό εδώ, να του δώσεις τα σωστά δικαιώματα (rw-r-r, 644) και να κάνεις reboot.

 

Πρέπει όμως πρώτα να γίνεις root (εδώ υπάρχουν οδηγίες) και μετά να εγκαταστήσεις έναν file explorer όπως ο root explorer. Μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα αν και με το gps έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχουν σίγουρες συνταγές.

 

ειμαι ηδη rooted κι έχω και root explorer, οποτε παω να δοκιμασω..

τα δικαιώματα που αναφέρεις πως τα δινω κι από που;;

Edited by xaxanoula
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις permissions. Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς να τικάρεις επέλεξε permissions σε κάποιο από τα άλλα αρχεία που βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με το gps.conf και κάνε το ίδιο και σ'αυτό. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και το gps test για να τεστάρεις το gps. Την πρώτη φορά αργεί λίγο να κλειδώσει (και καλό είναι για πρώτη φορά να έχεις τα δεδομένα ανοιχτά), αλλά μετά πάει καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις permissions. Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς να τικάρεις επέλεξε permissions σε κάποιο από τα άλλα αρχεία που βρίσκονται στον ίδιο φάκελο με το gps.conf και κάνε το ίδιο και σ'αυτό. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και το gps test για να τεστάρεις το gps. Την πρώτη φορά αργεί λίγο να κλειδώσει (και καλό είναι για πρώτη φορά να έχεις τα δεδομένα ανοιχτά), αλλά μετά πάει καλύτερα.

 

στα permissions γράφει rwxrwxr-x 0775 και δεν μ αφηνει να το αλλαξω :O

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις root explorer όπως είπες άλλαξε πρώτα από επάνω δεξιά τα δικαιώματα (r/w mount αν θυμάμαι καλά) και μετά κάνε τις αλλαγές. Δώσε ότι δικαιώματα έχουν και τα άλλα αρχεία του φακέλου. Είναι 644 ή 755;
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις root explorer όπως είπες άλλαξε πρώτα από επάνω δεξιά τα δικαιώματα (r/w mount αν θυμάμαι καλά) και μετά κάνε τις αλλαγές. Δώσε ότι δικαιώματα έχουν και τα άλλα αρχεία του φακέλου. Είναι 644 ή 755;

 

ο φακελος etc πανω δεξια γραφει r/o

αλλα δεν βρισκω τρόπο να το αλλαξω.. επισης δεν εχουν ολα τα αρχεια τα ιδια permissions..

σε επρηξα.. θα το παλεψω και θα επανελθω.. σ ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Πάτησε το εικονίδιο για να αλλάξει σε r/w (αν θυμάμαι καλά), μετά δώσε τα δικαιώματα (rw-r-r, 644) και κάνε reboot. Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε το εικονίδιο για να αλλάξει σε r/w (αν θυμάμαι καλά), μετά δώσε τα δικαιώματα (rw-r-r, 644) και κάνε reboot.

 

φίλε μου, σ ευχαριστώ πάρα πολύ! :D

έκανα όλα όσα μου είπες, τώρα μένει να δοκιμάσω να κάνω πλοήγηση για να δω αν άλλαξε κάτι.. ελπίζω να κλειδώνει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update σε alpha 5 του ivendor χωρίς wipe και είχα κολλήματα, εφαρμογές δεν μου δούλευαν... Τελικά ξανά έκανα install με full wipe και τώρα δουλεύουν όλα. Δεν ξέρω αν φταίει που έκανα το update με το νέο recovery... Τελικά το έβγαλα και αυτό και γύρισα στο παλιό πάλι. Γενικά έφαγε αρκετά κολλήματα μέχρι να το στήσω πάλι (κάποια στιγμή θα προσπάθησα ίσα και με 10 φορές να μπω recovery με το κόλπο με τα κουμπιά) και δεν ξέρω γιατί, πρώτη φορά μου το έκανε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...