Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είμαι εδώ και μια βδομάδα τελικά με την Smoothie ICS και με Broodrom Kernel. Από όσες ICS και Jelly Bean δοκίμασα, είναι η μόνη που μέχρι στιγμής δεν είχα lags και διάφορα άλλα. Πολύ σταθερή και πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας. Καλές οι Jelly Bean ρε παιδιά αλλά πολλά lags. Άμα οι devs δεν φτιάξουν τον Kernel 3.0, δεν νομίζω να φτάσουν στο επίπεδο των ICS Roms!!

 

Jimsiv συμφωνώ σε αυτό που λες για τις JB custom rom, αλλά μετά από τόσους πολλούς μήνες εμφάνισης των ICS custom rom δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε από αυτές (τις ICS) κυρίως σε θέμα σταθερότητας στο χρόνο, αλλά και από το γεγονός ότι κάθε μία έχει και από ένα μικρό lag σε κάποια διαφορετική λειτουργία. Σε κάθε μία επιλογή (custom ή stock rom) που υπάρχει για το κινητό μας πρέπει να κάνεις σε κάποιο θέμα μια μικρή ή πιο μεγάλη υποχώρηση ώστε να την χρησιμοποιήσεις. Ελπίζω κάποια στιγμή να βάλω μια rom και να νιώσω ότι όντως κρατάω διαφορετικό κινητό στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακριβως για τον ιδιο λογο γυρισα σε arco 4.0.4 ..Αμα δοκιμασεις την aosp πες λιγο πως παει διοτι δοκιμασα και την jelly bean του invedor..πολυ καλη αλλα μερικα ψυλοπραγματακια με χαλασαν(δεν αποθηκευει φοτο στην εξωτερικη μνημη πχ)

 

Βρες στο Google jb camera plus. Ειναι η κάμερα με τη δυνατότητα να αποθηκευεις στην external.

Link to comment
Share on other sites

Βρες στο Google jb camera plus. Ειναι η κάμερα με τη δυνατότητα να αποθηκευεις στην external.

 

Υπάρχει και αυτό το mod αν θέλεις το οποίο είναι η AOSP camera και έχεις τη δυνατότητα να αποθηκεύεις τις φωτογραφίες σε external sd. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με τη CM10 του Ivendor αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό το mod αν θέλεις το οποίο είναι η AOSP camera και έχεις τη δυνατότητα να αποθηκεύεις τις φωτογραφίες σε external sd. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με τη CM10 του Ivendor αν σε ενδιαφέρει.

 

 

Θα δουλεψει στην smootheJB ?? :worry:

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει στην smootheJB ?? :worry:

 

Δεν το έχω δοκιμάσει στην smootheJB. Λογικά θα δουλέψει αλλά αν δεν το δοκιμάσεις δεν θα ξέρουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει στην smootheJB. Λογικά θα δουλέψει αλλά αν δεν το δοκιμάσεις δεν θα ξέρουμε:)

 

 

Μεσω recovery το βαζω ε ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσω recovery.

 

Παιδια το φλασαρα το αρχειο και δεν εγεινε τιποτα...εκανα κατι λαθος η' πρεπει να κανω και καποια αλλη ενεργεια ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φλασαρα το αρχειο και δεν εγεινε τιποτα...εκανα κατι λαθος η' πρεπει να κανω και καποια αλλη ενεργεια ?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, ίσως να μην λειτουργεί στη ρομ που έχεις, αλλά δοκίμασε να πας system/app και κοίτα αν η εφαρμογή gallerygoogle έχει τα σωστά δικαιώματα όπως και οι άλλες εφαρμογές του φακέλου (rw-r-r, 644). Αν όχι δώσε αυτά τα δικαιώματα στην εφαρμογή και κάνε reboot.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, ίσως να μην λειτουργεί στη ρομ που έχεις, αλλά δοκίμασε να πας system/app και κοίτα αν η εφαρμογή gallerygoogle έχει τα σωστά δικαιώματα όπως και οι άλλες εφαρμογές του φακέλου (rw-r-r, 644). Αν όχι δώσε αυτά τα δικαιώματα στην εφαρμογή και κάνε reboot.

 

 

ειπαρχει κανας οδηγος για αυτο διοτι δεν το εχω ξανακανει και μου ακουγεται λιγο δυσκολο

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον file explorer (πχ root browser, ή es file explorer) άνοιξέ τον και πήγαινε στον φάκελο system/app. Εκεί θα βρεις λογικά την εφαρμογή gallerygoogle. Κοίτα τι δικαιώματα έχει (permissions) και αν δεν έχει τα ίδια με τα υπόλοιπα, πάτα παρατεταμένα επάνω στην εφαρμογή για να αλλάξεις τα δικαιώματα σε rw-r-r (644). Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον file explorer (πχ root browser, ή es file explorer) άνοιξέ τον και πήγαινε στον φάκελο system/apps. Εκεί θα βρεις λογικά την εφαρμογή gallerygoogle. Κοίτα τι δικαιώματα έχει (permissions) και αν δεν έχει τα ίδια με τα υπόλοιπα, πάτα παρατεταμένα επάνω στην εφαρμογή για να αλλάξεις τα δικαιώματα σε rw-r-r (644).

 

 

το εκανα και ηδη εχει rw-r-r permissions...οποτε μαλλον δεν κουμπωνει η aosp στην smoothie :(

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει και δεν το έψαξα αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις και την εφαρμογή Camera Jb Plus που πρότεινε ο falcon. Κάπου θα τη βρεις με αναζήτηση στην google. Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει και δεν το έψαξα αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις και την εφαρμογή Camera Jb Plus που πρότεινε ο falcon. Κάπου θα τη βρεις με αναζήτηση στην google.

 

 

Θα περασω την JB του invedor και θα κανω υπομονη μεχρι να το φτιαξει το ολο θεμα... ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.. :)

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Jimsiv συμφωνώ σε αυτό που λες για τις JB custom rom, αλλά μετά από τόσους πολλούς μήνες εμφάνισης των ICS custom rom δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε από αυτές (τις ICS) κυρίως σε θέμα σταθερότητας στο χρόνο, αλλά και από το γεγονός ότι κάθε μία έχει και από ένα μικρό lag σε κάποια διαφορετική λειτουργία. Σε κάθε μία επιλογή (custom ή stock rom) που υπάρχει για το κινητό μας πρέπει να κάνεις σε κάποιο θέμα μια μικρή ή πιο μεγάλη υποχώρηση ώστε να την χρησιμοποιήσεις. Ελπίζω κάποια στιγμή να βάλω μια rom και να νιώσω ότι όντως κρατάω διαφορετικό κινητό στα χέρια μου!

 

Δεν έχεις άδικο.....το πόσες φορές έχω μπει στον πειρασμό να επαναφέρω το backup από την Shadow Gingerbread δεν λέγεται!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει και δεν το έψαξα αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις και την εφαρμογή Camera Jb Plus που πρότεινε ο falcon. Κάπου θα τη βρεις με αναζήτηση στην google.

 

Την εψαξα στην Google και κατεβασα την 1.1.4. Εχει την ρύθμιση για Samsung , αποθήκευση στην ext.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό 2.3.6 gigabread.

Βλέπω στους xda πολλές ICS roms και λέω να το δοκιμάσω.

Έχω διαβάσει για την AOSP και CM9 σε συνδιασμό με άλλους kernel και δε συμμαζεύεται!

Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα δοκιμασμένο και καλό συνδιασμό rom και kernel?

Αν βάλω ICS rom θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω kernel?

Ευχαριστώ!!!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό 2.3.6 gigabread.

Βλέπω στους xda πολλές ICS roms και λέω να το δοκιμάσω.

Έχω διαβάσει για την AOSP και CM9 σε συνδιασμό με άλλους kernel και δε συμμαζεύεται!

Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα δοκιμασμένο και καλό συνδιασμό rom και kernel?

Αν βάλω ICS rom θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω kernel?

Ευχαριστώ!!!

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτη που είναι του arco ή την AOSP αν θέλεις που είναι και οι δυο δοκιμασμένες. Δε χρειάζεται να αλλάξεις kernel. Πρέπει όμως να έχεις αυτο το recovery. Εδω είναι ένας οδηγός που θα σε βοηθήσει. Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτη που είναι του arco ή την AOSP αν θέλεις που είναι και οι δυο δοκιμασμένες. Δε χρειάζεται να αλλάξεις kernel. Πρέπει όμως να έχεις αυτο το recovery. Εδω είναι ένας οδηγός που θα σε βοηθήσει. Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

 

Γιάννη σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω FeaMod Recovery v.1.4-based on CWM v5.5.0.4

Είναι διαφορετικό από αυτό που προτείνεις?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω FeaMod Recovery v.1.4-based on CWM v5.5.0.4

Είναι διαφορετικό από αυτό που προτείνεις?

 

Ναι είναι διαφορετικό. Αν θέλεις να βάλεις ICS πρέπει να έχεις CWM και η πιο απροβλημάτιστη βερσιόν είναι η 5.5.0.4 Με αυτό μπορείς να περάσεις οποία rom θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά!

Έβαλα την AOSP. Έχω 2 θέματα.

1) Πως βάζω ελληνικά όταν γράφω μήνυμα?!?!?!? Δεν έχει τα ελληνικά σα γλώσσα γραφής.

2)Πάω να κάνω εισαγωγή το vcard file με τις επαφές μου, το οποίο είναι

στην εξωτερική sd card, αλλά δεν το βρίσκει. Να το κάνω με κάποια εφαρμογή? (Λύθηκε με μεταφορά

στην εσωτερική μνήμη)

3)Έβαλα το spirit radio αλλά δεν παίζει. Έβαλα ρυθμίσεις: Τοπική ζώνη: Ελλάδα και audio/method: Galaxy S ICS ή qsd8250. (κομπλέ και το ράδιο)

4)Χρησιμοποιπώ το Software data cable αλλά ενώ ο φάκελος external_sd υπάρχει, είναι άδειος.

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Για Ελληνικα δεν θυμαμαι τι παιζει με την aosp...

Για τις επαφες απλα βαλε το αρχειο στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και θα το βρει.

 

Ειδα την προσφορα στον κοτσοβολο για το s2 και ψηνομαι να το παρω.

Βεβαια βλεπω εχει παραπανω bug απο το δικο μας στην jelly bean...

Καμια συμβουλη???? Kouros το σκεφτεσαι και εσυ?

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Ειδα την προσφορα στον κοτσοβολο για το s2 και ψηνομαι να το παρω.

Βεβαια βλεπω εχει παραπανω bug απο το δικο μας στην jelly bean...

Καμια συμβουλη???? Kouros το σκεφτεσαι και εσυ?

 

Εδώ και πολύ καιρό ψήνομαι για το s2 αλλά πάντα το αναβάλλω με τις εξελίξεις που συμβαίνουν στο τηλέφωνό μας. Με την προσφορά αυτήν βέβαια ο πειρασμός είναι μεγάλος, αλλά μάλλον θα αντισταθώ για μια ακόμη φορά :rolleyes:

 

Ακόμα και να αγοράσω το s2 αυτό εδώ δεν το δίνω πουθενά. Το έχω πάνω από χρόνο, το έχω καταταλαιπωρήσει και αποδείχτηκε σκυλί. Εξάλλου και τις τελευταίες εκδόσεις του android έχουμε πλέον από τους xda και γενικώς αρκετές επιλογές σε roms και mods. To 3.x κερνελ μας λείπει αλλά όπου νά'ναι έρχεται και αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν καλά!

Έβαλα την AOSP. Έχω 2 θέματα.

1) Πως βάζω ελληνικά όταν γράφω μήνυμα?!?!?!? Δεν έχει τα ελληνικά σα γλώσσα γραφής.

2)Πάω να κάνω εισαγωγή το vcard file με τις επαφές μου, το οποίο είναι

στην εξωτερική sd card, αλλά δεν το βρίσκει. Να το κάνω με κάποια εφαρμογή? (Λύθηκε με μεταφορά

στην εσωτερική μνήμη)

3)Έβαλα το spirit radio αλλά δεν παίζει. Έβαλα ρυθμίσεις: Τοπική ζώνη: Ελλάδα και audio/method: Galaxy S ICS ή qsd8250.

4)Χρησιμοποιπώ το Software data cable αλλά ενώ ο φάκελος external_sd υπάρχει, είναι άδειος.

 

1)Πήγαινε στις ρυθμίσεις και στο υπομενού που αλλάζεις γλώσσα αλλάζεις και τις γλώσσες του πληκτρολογίου. Εάν δεν έχει στις διαθέσιμες γλώσσες τα ελληνικά τότε κατέβασε αυτό. Κάντο copy-paste στο /system/app μέσω κάποιου file manager, κάνε replace όταν σε ρωτήσει, δώσε δικαιώματα rw (permissions (υπάρχει συνήθως επιλογή στον file manager εάν πατήσεις συνεχόμενα πάνω στο αρχείο)), κάνε restart και είσαι έτοιμος.

 

3)Επέλεξε audio/method: qdsp5v2 Altern

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Στην smoothie jb πως μπορώ να απενεργοποιησω το crt off. Έχω ψάξει παντού και δε το βρίσκω. Το γνωρίζει κανείς?

Και δεύτερον στην smoothie η οθόνη οταν την κλεινεις μόλις κλείσει, μετα αναβοσβηνει σαν Αστραπή για πολυ λίγο. Η λύση στο xda λένε οτι ειναι αυτη. Δεν καταφερα να το κάνω. Το εχει κάνει κανείς?

I had same bug on SmoothieJB v2 ROM (also based on CM10 a5).

 

It stopped blinking when I set sleep (Settings - Display - Sleep) mode to "After 15 seconds of inactivity".

 

Και κατι τελευταίο. Κούρος έχεις βάλει ehndroix την καινούρια? Πες εντυπώσεις. Bugs?

Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...