Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε Σταυρο, δυστυχως εχει αναφερθει πολλακις εδω μεσα οτι η samsung εδωσε μια συσκευη πολυ μπροστα στο hardware (για την εποχη του φυσικα), αλλα υστερει παρα πολυ στο θεμα του λογισμικου. Για να παρεις απο το galaxy s το 100% των δυνατοτητων του πρεπει δυστυχως να ασχοληθεις παρα πολλες ωρες και να βαλεις σε μεγαλο βαθμο κι εσυ το χερακι σου. Δεν μιλαω για τον εαυτο μου που και καλα να δουλευε παλι θα το πειραζα με μοντακια, αλλα για τον χρηστη που δεν θελει να ακολουθησει τετοια μονοπατια. Η συσκευη ΔΕΝ δουλευει οπως πρεπει out of the box. Στο χερι τους ειναι παντως να δουλεψουν σε αυτον τον τομεα (δεν ξερω σε τι βαθμο ειναι οι μανισιες ρομ του galaxy s 2 λειτουργικες) και να παρουσιασουν καλυτερα αποτελεσματα στο μελλον, γιατι ειναι κριμα πραγματικα να εχεις ferrari και να πηγαινει σαν renault (no offence κι εγω renault εχω:p)

Παναγιώτη συμφωνώ μαζί σου, αλλά ρε φίλε δεν έχω πια το χρόνο ή-και τη διάθεση να ασχολούμαι όλη την ώρα με το κινητό, στην τελική είναι απλά ένα μέσο επικοινωνίας και τίποτα παραπάνω.

Αντιλαμβάνομαι ότι κάνοντας root ίσως προσωρινά βρώ λύση αλλά από την άλλη, θα χάσω την εγγύηση αλλά το χειρότερο είναι ότι θα μπω πάλι σε ένα τριπάκι συνεχών αλλαγών και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλω με τίποτα.

Είχαμε όλοι εδώ φάει τόσες ώρες να συζητάμε για τα προβλήματα της 2.2 και περιμέναμε πως και πως την 2.2.1 και μετά φτου κι απ΄την αρχή για την 2.3.3 και τώρα που ήρθε κι αυτή πάλι προβλήματα υπάρχουν, εεε νισάφι πια .

Φαντάσου ότι η συσκευή βρήκε από τον φορτιστή σήμερα στις 10:00 περίπου και τώρα, με μικρή χρήση είναι στο 37%.....:lol::lol: με το "λειτουργικό σύστημα android" να είναι στο 45%.....:X

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τις εναλλακτικές αν τελικά το δώσω...με πρώτη το HTC Desire HD, αλλά προς το παρόν πήρα αυτό:Charging Station & Original Battery μπας και την παλέψω έχοντας μια δεύτερη μπαταρία μέχρι που να βρεθεί επίσημη και οριστική λύση.

βάλε την 2.2.1 και τελείωσες.

Είναι και αυτό μια άποψη, όμως το κινητό κατά τα λοιπά "πετάει" με την 2.3.3 πράγμα που δεν συμβαίνει με την 2.2.1

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάσου ότι η συσκευή βρήκε από τον φορτιστή σήμερα στις 10:00 περίπου και τώρα, με μικρή χρήση είναι στο 37%.....:lol::lol: με το "λειτουργικό σύστημα android" να είναι στο 45%.....:X

 

Αυτο που αναφερεις παντως, μου ακουγεται για battery drain. Σε ολα τα υπολοιπα εχεις δικιο να διαμαρτυρεσαι.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις παντως, μου ακουγεται για battery drain. Σε ολα τα υπολοιπα εχεις δικιο να διαμαρτυρεσαι.

Και για τα άλλα όπως πολύ σωστά λες έχω δίκιο να διαμαρτύρομαι αλλά και για το καραμπινάτο μου (!!!) battery drain :(

Λύση δεν βλέπω...

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το battery drain ειναι το χειροτερο θεμα του galaxy s .

Το κινητο δεν το αγοραζουν μονο αυτοι που το "χακαρουν" αλλα και "απλοι" χρηστες που ουτε ξερουν απο αυτα και το κυριοτερο που ζητουν ειναι να μην τους κρεμασει αφου αρκετοι το εχουν και σαν bussiness phone.

Εγω εχω την μαμισια 2.2 και δεν την αλλαζω ουτε με custom αλλα ουτε και με την προβληματικοτατη 2.3.3 της samsung.

Αν βγαλουν ελληνικη επισημη 2.3.4 καλως, αλλιως ειμαι μια χαρα και εδω...

Link to comment
Share on other sites

Και για τα άλλα όπως πολύ σωστά λες έχω δίκιο να διαμαρτύρομαι αλλά και για το καραμπινάτο μου (!!!) battery drain :(

Λύση δεν βλέπω...

Δυστυχώς σε 2.3.3 το battery drain υπάρχει και είναι πολύ ενοχλητικό... Το ξέρω γιατί με όλες τις 2.3.3 που δοκίμασα το είχα και αναγκαζόμουν κάθε φορά που ασχολούμουν με το κινητό (για surfing/gaming ή γενικά) να κάνω και μια επανεκκίνηση καλού κακού:lol: (με την επανεκκίνηση όλα επανέρχονται στο κανονικό μέχρι να ξανα ασχοληθείς και να επανεμφανιστεί το drain).

 

Οι λύσεις ήρθαν απο την samsung στα 2.3.4 firmware που άγνωστο αν δοθούν επίσημα στην Ελλάδα... Αν και πλέον ελπίζω βάσιμα οτι θα υπάρξει και άλλη αναβάθμιση και για την Ελλάδα (αλλά άγνωστο το πότε). Απο εκεί και πέρα αν προτιμάς την 2.3.3 λόγω ταχύτητας οι 2.3.4 θα σε ανταμείψουν διπλά (καλύτερη απόδοση+no drain). Αν δεν θέλεις να πειράξει το κινητό τότε δυστυχώς οι επιλογές περιορίζονται στο να περιμένεις νέα αναβάθμιση και να κάνεις rebοοt το τηλέφωνο κάθε φορά που υποψιάζεσαι οτι μπορεί να προκύψει drain. Σίγουρα δεν έπρεπε να είναι έτσι αλλά αφού έτσι είναι όλοι συμβιβαστήκαμε και γιαυτό (σχεδόν) όλοι εδώ ασχολούμαστε με μη επίσημα ή μη Ελληνικά firmware ή και custom roms/cm7.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ας στείλουμε και κανα mail στην samsung Hellas για το θέμα. Είναι πιθανό να μην έχουν ενημερωθεί καν για το ζήτημα. Ισως μια ομαδική επιστολή απο ταα μέλη του φόρουμ να ήταν καλή ιδέα.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ας στείλουμε και κανα mail στην samsung Hellas για το θέμα. Είναι πιθανό να μην έχουν ενημερωθεί καν για το ζήτημα. Ισως μια ομαδική επιστολή απο ταα μέλη του φόρουμ να ήταν καλή ιδέα.

 

+1

και γω εχω παρει το κινητο πριν απο λιγο καιρο και με το battery drain δεν την παλευω πλεον

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σοβαρά όσοι σκαμπάζετε έστω και λίγο απο υπολογιστές, κάντε την χάρη στον εαυτό σας να φλασάρετε την 2.3.4 (ή την 2.3.5)

Ο οδηγός του tyxerakia είναι πληρέστατος και σας πάει βήμα βήμα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ας στείλουμε και κανα mail στην samsung Hellas για το θέμα. Είναι πιθανό να μην έχουν ενημερωθεί καν για το ζήτημα. Ισως μια ομαδική επιστολή απο ταα μέλη του φόρουμ να ήταν καλή ιδέα.

 

Μηπως αν ενημερωθει για το θεμα εχεις την εντυπωσση οτι θα ιδρωσει το αυτι τους φιλε mindfield? Η προταση εχει συζητηθει και αλλες φορες και εγκαταλειφθηκε. Ποτε μια ομαδικη ενεργεια δεν ειναι ασχημη ιδεα, αλλα στην περιπτωση της samsung hellas η προσπαθεια ειναι δυστυχως ασκοπη. Δεν εχει περασει πολυς καιρος που εδωσαν την 2.3.3 και ειναι ηδη γνωστο το ποσο δυσκολο ειναι για την samsung hellas να δωσει ελληνικο firmware. Απο την αλλη μπαινουν και οι παροχοι στο παιχνιδι και μπερδευεται ακομα περισσοτερο η κατασταση. Μια τετοια ενεργεια κατα πασα πιθανοτητα θα εχει ως αποτελεσμα ισως μονο μια απαντηση του στυλ "εχει δωθει η τελευταια αναβαθμιση με ολες τις βελτιωσεις και ευχαριστουμε για την προτιμηση σας κλπ".

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υποθέσω τι θα κάνει η Samsung Hellas φίλε μου. Αν όμως δεν την ενημερώσουμε για το πρόβλημα και την δυσαρέσκειά μας, δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στα σίγουρα.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μια άποψη, όμως το κινητό κατά τα λοιπά "πετάει" με την 2.3.3 πράγμα που δεν συμβαίνει με την 2.2.1

μεγάλη διαφορά σε σχέση με την 2.2.1 λένε ότι έχει η 2.3.4 και όχι η 2.3.3 . Εξάλλου στο quadrant η 2.2.1 ήταν πιο γρήγορη από την 2.3.3.

Δυστυχώς σε 2.3.3 το battery drain υπάρχει και είναι πολύ ενοχλητικό... Το ξέρω γιατί με όλες τις 2.3.3 που δοκίμασα το είχα και αναγκαζόμουν κάθε φορά που ασχολούμουν με το κινητό (για surfing/gaming ή γενικά) να κάνω και μια επανεκκίνηση καλού κακού:lol: (με την επανεκκίνηση όλα επανέρχονται στο κανονικό μέχρι να ξανα ασχοληθείς και να επανεμφανιστεί το drain).

Εγώ ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα battery drain στην 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υποθέσω τι θα κάνει η Samsung Hellas φίλε μου. Αν όμως δεν την ενημερώσουμε για το πρόβλημα και την δυσαρέσκειά μας, δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στα σίγουρα.

Μετα απο εμπειρια 1.5 χρονου με το κινητο και με αυτα που ειδα εδω μεσα ειμαι κατα 95% σιγουρος οτι θα κανει οτι σου ειπα πιο πανω:) Στο κατω κατω δεν βγαζει η samsung hellas τις ρομς για να διορθωσει κατι, το μονο που μπορει να κανει ειναι να δωσει 2.3.4 στο ελληνικο κοινο, κατι που οπως ειπα και πιο πριν φανταζει εξαιρετικα δυσκολο τουλαχιστον την παρουσα στιγμη. Αν παρολα αυτα θελει καποιος να γραψει μια ομαδικη επιστολη την προσυπογραφω μετα χαρας :)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Το battery drain ειναι το χειροτερο θεμα του galaxy s .

Το κινητο δεν το αγοραζουν μονο αυτοι που το "χακαρουν" αλλα και "απλοι" χρηστες που ουτε ξερουν απο αυτα και το κυριοτερο που ζητουν ειναι να μην τους κρεμασει αφου αρκετοι το εχουν και σαν bussiness phone.

Εγω εχω την μαμισια 2.2 και δεν την αλλαζω ουτε με custom αλλα ουτε και με την προβληματικοτατη 2.3.3 της samsung.

Αν βγαλουν ελληνικη επισημη 2.3.4 καλως, αλλιως ειμαι μια χαρα και εδω...

 

Φίλε μου είναι δικαίωμα σου να έχεις ότι ρομ θέλεις στο κινητό σου.

Το να περάσεις μια επίσημη ρομ στο κινητό δεν είναι χακαρισμα.

 

Με την 2.2 το κινητό είναι για τον ΠΟΥ.. από 2.2.1 και μετά ΑΛΛΟ κινητό. Στο λέω πληροφοριακά, μην νομίζεις πως είναι μικρη η διαφορα από 2.2 σε 2.2.1+..

Δεν είναι μεγάλη, είναι τεράστια η διαφορά προς το χαοτική.

 

Φιλικά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από 2.2.1 και μετά ΑΛΛΟ κινητό. Στο λέω πληροφοριακά, μην νομίζεις πως είναι μικρη η διαφορα από 2.2 σε 2.2.1+..

Δεν είναι μεγάλη, είναι τεράστια η διαφορά προς το χαοτική

 

Εκτός από την τεράστια διαφορά ταχύτητας (φαντασθείτε ούτε lag fix δεν έβαλα!), το κινητό "αντέχει" πολλές εφαρμογές, wi-fi, gps άλλο πράμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι δικαίωμα σου να έχεις ότι ρομ θέλεις στο κινητό σου.

Το να περάσεις μια επίσημη ρομ στο κινητό δεν είναι χακαρισμα.

 

Με την 2.2 το κινητό είναι για τον ΠΟΥ.. από 2.2.1 και μετά ΑΛΛΟ κινητό. Στο λέω πληροφοριακά, μην νομίζεις πως είναι μικρη η διαφορα από 2.2 σε 2.2.1+..

Δεν είναι μεγάλη, είναι τεράστια η διαφορά προς το χαοτική.

 

Φιλικά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Xακαρισμα εννοουσα τις custom και τις ανεπισημες.Την 2.3.3 ειπα γιατι δεν την βαζω.

2.2.1 ελληνικη νομιζω δεν υπαρχει επισημη , ποσο μαλλον να περαστει απο kies.

Link to comment
Share on other sites

Xακαρισμα εννοουσα τις custom και τις ανεπισημες.Την 2.3.3 ειπα γιατι δεν την βαζω.

2.2.1 ελληνικη νομιζω δεν υπαρχει επισημη , ποσο μαλλον να περαστει απο kies.

 

ωραια. 2.3.4 ΕΠΙΣΗΜΗ Ελβετικη..

ουτε custom ουτε leaked ειναι :). το οτι η samsung hellas δεν νοιαζεται για τιποτα, δεν σημαινει οτι η sasmung κανει το ιδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια. 2.3.4 ΕΠΙΣΗΜΗ Ελβετικη..

ουτε custom ουτε leaked ειναι :). το οτι η samsung hellas δεν νοιαζεται για τιποτα, δεν σημαινει οτι η sasmung κανει το ιδιο ;)

 

Στο κινητό πάντως του αδερφού μου (πρώην δικό μου) όπως εγραψα και παλιότερα η συγκεκριμένη ρομ εχει δημιουργήσει τρομερά προβλήματα..το κινητό με την 2.2.1 δούλευε αψογα..

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό πάντως του αδερφού μου (πρώην δικό μου) όπως εγραψα και παλιότερα η συγκεκριμένη ρομ εχει δημιουργήσει τρομερά προβλήματα..το κινητό με την 2.2.1 δούλευε αψογα..

 

καλως τον φιλο..!

δεν υπαρχουν τα προβληματα που ειχες φιλε μου στην jvr. κατι εγινε λαθος σιγουρα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλως τον φιλο..!

δεν υπαρχουν τα προβληματα που ειχες φιλε μου στην jvr. κατι εγινε λαθος σιγουρα! :)

 

Jvr του περασα φίλε μου και έκανα και φορματ κτλ ..

Δεν ξέρω ίσως να φταίει και καποια εφαρμογή πάντως ο άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει τηλ..μπαίνει στο μενού με τις επαφές του και το κινητό τον πεταει στο κεντρικό μενού.πάει να γράψει μήνυμα το ίδιο.

Πραγματική μου κανε τρομερη εντύπωση όλο αυτό γιατί το κινητό παλιότερα δεν είχε κανένα πρόβλημα.anyway ίσως να μην έκανα και εγώ κάτι σωστά..τις επόμενες μέρες που θα το εχω στα χέρια μου θα το μελετήσω καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Jvr του περασα φίλε μου και έκανα και φορματ κτλ ..

Δεν ξέρω ίσως να φταίει και καποια εφαρμογή πάντως ο άνθρωπος δεν μπορεί να πάρει τηλ..μπαίνει στο μενού με τις επαφές του και το κινητό τον πεταει στο κεντρικό μενού.πάει να γράψει μήνυμα το ίδιο.

Πραγματική μου κανε τρομερη εντύπωση όλο αυτό γιατί το κινητό παλιότερα δεν είχε κανένα πρόβλημα.anyway ίσως να μην έκανα και εγώ κάτι σωστά..τις επόμενες μέρες που θα το εχω στα χέρια μου θα το μελετήσω καλύτερα :)

 

δεν εχουν αναφερθει καθολου τετοια προβλημα γιαυτο ειμαι σιγουρος πως δεν φταιει η ρομ!ειχα καιρο στοκ jvr και ειμαι σε custom με base jvr καιρο τωρα! οπως ειπες, η κατι δεν πηγε καλα η καποια εφαρμογη εκανε τη ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Guest dimarhos2004

Παιδια καλησπέρα.Απο τη στιγμή που έκανα την αναβάθμιση σε 2.3.3 ανα μία-δύο μέρες αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.

α)κάποιος με καλεί,το τηλέφωνο κτυπά κανονικά αλλά δεν εμφανίζει της δύο οριζόντιες μπάρες για να απαντήσω ή όχι.Παραμόνο όταν ο άλλος το κλείσει,μου δειχνει πάνω στην οθόνη το κυλιόμενο μήνυμα.

β)στην λίστα των κλήσεων μια φορά δεν έβγαζε το ιστορικό ,μόνο μια κλήση πριν καιρό.βεβαια με ενα restart λύθηκε αλλά δεν ξέρω αν επαναληφθεί.

γ)σήμερα κτύπαγε το ξυπνητήρι ,η οθόνη δεν εβγαλε τις δύο μπάρες ,ήταν μαύρη και το πλαινό κουμπι καθώς και το κεντρικο δεν λειτουργούσε,οπότε εβγαλα τη μπαταρία.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?Καμιά λύση??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα απο οτι ειδα λετε οτι το 2.3.4 ειναι ελβετικη εγω δεν εχω ιδεα με το android διοτι ειμαι πρωταρης και πηρα την συγκεκριμενη συσκευη και εχει μεσα την εκεδοση 2.3.4 μεταχειρισμενη απο την ομονοια , παω να κανω αναβαθμιση στο kies και μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της συσκευης δηλαδη ελεος.... και τωρα τι να κανω δεν μπορω να το φταξω; . το προβλημα μου δεν ειναι τοσο η εκδοση αλλα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο στο 3χ4 τις samsung και ειναι το μοναδικο πληκτρολογιο που με βολευει αλλα δεν εχει ελληνικα και εχω απελπιστει . τι μπορω να κανω ; . ευχαριστω εκ των προτερων.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι πρωτάρης, πήγαινε στον οδηγό για νέους χρήστες και διάβασε στο πρώτο πόστ το κομμάτι που αναφέρεται σε κινητό εισαγωγής που δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Γνώμη μου είναι να εγκαταστήσεις το HTC_ime που προτείνει. Eίναι εξαιρετικό και έχει πολύ εύχρηστο 3*4 πληκτρολόγιο.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι πρωτάρης, πήγαινε στον οδηγό για νέους χρήστες και διάβασε στο πρώτο πόστ το κομμάτι που αναφέρεται σε κινητό εισαγωγής που δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Γνώμη μου είναι να εγκαταστήσεις το HTC_ime που προτείνει. Eίναι εξαιρετικό και έχει πολύ εύχρηστο 3*4 πληκτρολόγιο.

 

οκ σε ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω να εισαι καλα!!. οταν λες κινητο εισαγωγης εννοεις οτι ειναι αγορασμενο σε αλλη χωρα και εχει ερθει στην ελλαδα; . αλλα εχει μεσα τα ελληνικα σαν βασικη γλωσα μενου , σορυ αλλα δεν εχω ιδεα τι θα πει εισαγωγης.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Θελω βοηθεια. Προσφατα εκανα αναβαθμιση σε 2.3.3. Η εφαρμογη της mls destinator για android που εχω στη συσκευη μου πλεον δεν τρεχει (η τελευταια αναβαθμιση που εκανα ηταν για 2.2 , και ετρεχε κανονικα) και μαλλον δεν υπαρχει η αντιστοιχη για 2.3.3 οπως ειδα στο site της mls. Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Μπορω να εγκαταστησω ξανα το λογισμικο 2.2 ;

Και αν υπαρχει η δηνατοτητα , πως μπορω να το κανω ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...