Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To πρωτο boot διαρκει λιγο παραπανω....υπομονη

 

Κατι το οποιο αναφερεται και στον οδηγο με bold γραμματα μαλιστα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατι το οποιο αναφερεται και στον οδηγο με bold γραμματα μαλιστα.

 

Απλα παντα υπαρχει το αγχος του "ωχ...πατατα εκανα" :lol:

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Απλα παντα υπαρχει το αγχος του "ωχ...πατατα εκανα" :lol:

Σωστο και αυτο, απλα ο Αλεξ γιαυτο το εγραψε κατω κατω με bold για να μετριαζουμε αυτο το αγχος (ε και για να αποφευγουμε και αυτη την ερωτηση-μυθο πλεον) :)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση σε 2.3.3. που μου κάνανε στο service στο Χαϊδάρι, έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.

Τη πρώτη φορά που φόρτισα το τηλέφωνο, το φόρτισα σβηστό. Όταν το άναψα μου έγραψε 96%, αλλά δεν έδωσα σημασία. Η αποφόρτιση της μπαταρίας ήταν καλή και ίσως λίγο καλύτερη από όταν ήταν 2.2.1.

 

Χθες το βράδυ το έβαλα να φορτίσει αναμμένο για να δω τι θα γίνει. Σήμερα το πρωί ήταν 100%.

 

Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνο δεν κράτησε ούτε 9 ώρες, και το έβλεπα συνέχεια ότι πέφτει γρήγορα.

 

Κάποια στιγμή που ήταν στο 34% και το έδωσα στη κόρη μου να παίξει λίγο Angry Birds, μετά από 5 λεπτά έσβησε και δεν άναβε. Έβγαλα την μπαταρία, την ξαναέβαλα και άναψε.

 

Όταν άναψε ήταν στο 24% και συνέχισε ακάθεκτο την γρήγορη πτώση του.

 

Το τηλέφωνο είναι 2 μηνών μετά την αναβάθμιση το έκανα και root.

 

Μπορεί κάποιος που ξέρει το θέμα να μου πει τι γίνεται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στο battery stats τι σου τρωει μπαταρια! αν ειναι σε μεγαλο ποσοστο το android system(κατι τετοιο) σημαινει οτι εχεις battery drain το οποιο ξεκινάει αφου χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμενες εφαρμογες!!!(ας πουμε σε μενα αφου χρησιμοποιουσα το tune in radio μετα κατρακυλούσε η μπαταρία και ας έκλεινα το πρόγραμμα)....γιαυτο έβαλα jvr+juwe και ησύχασα.....
Link to comment
Share on other sites

κοιτα στο battery stats τι σου τρωει μπαταρια! αν ειναι σε μεγαλο ποσοστο το android system(κατι τετοιο) σημαινει οτι εχεις battery drain το οποιο ξεκινάει αφου χρησιμοποιήσεις κάποιες συγκεκριμενες εφαρμογες!!!(ας πουμε σε μενα αφου χρησιμοποιουσα το tune in radio μετα κατρακυλούσε η μπαταρία και ας έκλεινα το πρόγραμμα)....γιαυτο έβαλα jvr+juwe και ησύχασα.....

 

Μόνο 4 % το σύστημα, το περισσότερο η οθόνη αν και δεν έχω αλλάξει τίποτα σε σχέση με τη πρώτη φόρτιση.

Γιατί έσβησε στο 30 % και δεν άναβε και άναψε όταν έβγαλα τη μπαταρία?

Τι είναι αυτό το jvr+juwe και τι κάνει?

Edited by netswim
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ειναι κατι τοσο απλο....να κανεις ας πουμε αναβαθμιση λογισμικου....για περισσοτερα εδώ....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να πω συγχαρητήρια για το site, δίνετε μεγάλη βοήθεια σε άτομα που δεν έχουν την εμπειρία και θέλουν να ασχοληθούν λίγο παραπάνω με το κινητό τους τηλέφωνο. Έτσι έκανα και εγώ και με τις οδηγίες από τον Tyxerakia εγκατέστησα την 2.3.4 I9000XΧJVQ (XEU) μαζί με CF-Root και greek swype. Όλα καλά μέχρι χθες, όμως από σήμερα, μερικές φορές μου πετάει ένα παράθυρο που λέει <<Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της διαδικασίας com.android.phone. Λυπούμαστε, δοκιμάστε ξανά!>> και δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις. Μπορώ να καλέσω κανονικά όμως εγώ. Αν κάνω επανεκκίνηση μετά είμαι οκ για κάποι διάστημα. Έχει καμιά σχέση με τον πάροχo μου (wind)? Και μια δεύτερη ερώτηση. Πρέπει να εγκαταστήσω το busybox από το market για κάποιο λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

[url=http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1157934&highlight=jvq][/url]

Για το πρωτο που αναφερεις, οχι δεν εχει σχεση με τον παροχο, το προβλημα αυτο ειναι γνωστο bug της 2.3.4 και δυστυχως εδωσαν τη ρομ στον κοσμο χωρις να το διορθωσουν. Μου εχει συμβει και εμενα πολλες φορες. Οσο για το busybox, ειναι απαραιτητο για τη λειτουργια καποιων εφαρμογων οπως πχ του titanium backup.

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί το bug αυτό? Γιατί όσο διαρκεί, δεν έχει καθόλου σήμα το κινητό και δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Η λύση ποθ προτείνει ο what δεν φαίνεται να δουλεύει.

 

<<Κανε οτι λεει εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1157934&highlight=jvq) για να διορθωθει το προβλημα με το FC.Ουσιαστικα ειναι πακετο απο 2.3.3 ρομ>>

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί το bug αυτό? Γιατί όσο διαρκεί, δεν έχει καθόλου σήμα το κινητό και δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις. Η λύση ποθ προτείνει ο what δεν φαίνεται να δουλεύει.

 

<<Κανε οτι λεει εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1157934&highlight=jvq) για να διορθωθει το προβλημα με το FC.Ουσιαστικα ειναι πακετο απο 2.3.3 ρομ>>

Απο οσο ξερω, δεν μπορει να διορθωθει καπως. Το συγκεκριμενο fix δεν το εχω δοκιμασει. Για την δικια μου περιπτωση, οσες φορες μου συνεβη το συγκεκριμενο προβλημα οταν ημουν σε JVQ, αναγκαζομουν να κανω ενα reboot. Η αληθεια ειναι οτι δεν μου συνεβη περισσοτερες απο 3-4 φορες (αλλα δεν εκατσα και πολυ καιρο με την ρομ αυτη). Ψαξου λιγο στο xda, μπορει να βρεις κατι, αλλιως μπορεις να πας σε JVR (δεν ξερω σιγουρα αν εκει εχει διορθωθει βεβαια).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε θα γίνει, πάντως εγώ που έχω επίσης EUR συσκευή άλλαξα το CSC μου σε COS, έκανα κανονικότατα την αναβάθμιση μέσω KIES και επανέφερα το κινητό σε EUR όταν όλα είχαν τελειώσει.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε θα γίνει, πάντως εγώ που έχω επίσης EUR συσκευή άλλαξα το CSC μου σε COS, έκανα κανονικότατα την αναβάθμιση μέσω KIES και επανέφερα το κινητό σε EUR όταν όλα είχαν τελειώσει.

 

Κατι που θα επρεπε να κανουν ολοι, παρα να ταλαιπωρουνται με την αθλια 2.2 περιμενοντας χωρις να υπαρχει λογος.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να το κάνουμε όλοι αλλά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Σε μελλοντική αναβάθμιση ; Ή κάποια ασυμβατότητα; Αυτοί στην Samsung δεν θα το έδιναν κατευθείαν άμα ήταν τόσο απλό; Γιατί να μας ταλαιπωρούν εμάς με EUR;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

This path has been placed before you. The choice to take it must be your's alone.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία να το κάνουμε όλοι αλλά δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Σε μελλοντική αναβάθμιση ; Ή κάποια ασυμβατότητα; Αυτοί στην Samsung δεν θα το έδιναν κατευθείαν άμα ήταν τόσο απλό; Γιατί να μας ταλαιπωρούν εμάς με eur;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οχι φιλε Amadeus, οπως το ειπες δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Με την αναβαθμιση θα εχεις απλα την ρομ που εχουν τωρα ολοι οι κατοχοι COS. Αν θελεις αλλαζεις και παλι σε EUR και εισαι ετοιμος. Πραφανως κατι παιζει με τους παροχους και δεν βγαινει ακομα η αναβαθμιση. Η ρομ θα ειναι πιθανοτατα ακριβως η ιδια, απλα με τα αντιστοιχα ΑΡΝ. Απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθενος τι θα επιλεξει να κανει.

 

Οσο για μελλοντικη αναβαθμιση, καλυτερα μην περιμενεις και πολλα...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σίγουρα ο καθένας κάνει ότι θέλει αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να μας διαφωτίζουν κάποιοι που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω. Δεν ήξερα π.χ. ότι είναι θέμα εταιριών το EUR και το COS πάλι καλά που το ανέφερες. Εγώ το αγόρασα όμως από το Saturn χωρίς κάποια σύνδεση μαζί λες να μην κάνει update κανονικά παρά μόνο με το τρικ που αναφέρεις;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

This path has been placed before you. The choice to take it must be your's alone.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σίγουρα ο καθένας κάνει ότι θέλει αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να μας διαφωτίζουν κάποιοι που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω. Δεν ήξερα ότι είναι θέμα εταιριών το EUR και το COS πάλι καλά που το ανέφερες. Εγώ το αγόρασα όμως από το Saturn χωρίς κάποια σύνδεση μαζί λες να μην κάνει update κανονικά παρά μόνο με το τρικ που αναφέρεις;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ετσι οπως τα λες, εδω συζητουμε ολες τις πιθανες λυσεις και απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του. Αφου εχεις EUR, μολις το συνδεεις στο kies λογικα θα σου γραφει οτι εχεις την τελευταια αναβαθμιση. Το EUR ειναι το γενικο CSC των κινητων που δεν ειναι καποιου παροχου (οπως το δικο σου), αλλα και αυτων που εχουν wind, αν θυμαμαι καλα. Με την αλλαγη του CSC οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θα κανεις κανονικα την αναβαθμιση σου μεσω kies. Αν θελεις μπορεις να την κανεις και κατευθειαν μεσω odin, οπως αναφερεται στους οδηγους.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ άλλη μια φορά φίλε. Έτσι μου έρχεται να σε πάρω τηλέφωνο να μιλάμε κάνα δύο μέρες για να μου λύσεις τις απορίες που έχω για το κινητό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

This path has been placed before you. The choice to take it must be your's alone.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ άλλη μια φορά φίλε. Έτσι μου έρχεται να σε πάρω τηλέφωνο να μιλάμε κάνα δύο μέρες για να μου λύσεις τις απορίες που έχω για το κινητό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

:lol: διαβαζοντας τα επισημασμενα θεματα στην αρχικη σελιδα δεν θα χρειαστει να ξοδεψεις τιποτε περισσοτερο απο μια ωριτσα για να λυσεις το 90% των αποριων για το κινητο:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Κατι που θα επρεπε να κανουν ολοι, παρα να ταλαιπωρουνται με την αθλια 2.2 περιμενοντας χωρις να υπαρχει λογος.

 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 2.2 και την 2.3.3

Βέβαια πιθανώς να φταίει ότι την 2.2 την κράτησα μόλις δύο μέρες στο κινητό οπότε ίσως να μην πρόλαβα να διαπιστώσω τα προβλήματά της. :what:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 2.2 και την 2.3.3

Βέβαια πιθανώς να φταίει ότι την 2.2 την κράτησα μόλις δύο μέρες στο κινητό οπότε ίσως να μην πρόλαβα να διαπιστώσω τα προβλήματά της. :what:

Εγώ είδα διαφορά στην γενικότερη απόκριση του κινητού. Πολύ πιο "σπιρτόζικο" :p. Εξαφανίστηκαν και τα συχνά lag spikes κατά τη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 2.2 και την 2.3.3

Βέβαια πιθανώς να φταίει ότι την 2.2 την κράτησα μόλις δύο μέρες στο κινητό οπότε ίσως να μην πρόλαβα να διαπιστώσω τα προβλήματά της. :what:

Ακριβως οπως το ειπες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 2.2 και την 2.3.3

Βέβαια πιθανώς να φταίει ότι την 2.2 την κράτησα μόλις δύο μέρες στο κινητό οπότε ίσως να μην πρόλαβα να διαπιστώσω τα προβλήματά της. :what:

 

Η 2.2 ίσως να ήταν και χειρότερη της 2.1 σε διάφορα θέματα! Ευτυχώς που δώσανε την 2.2.1 (όχι σε εμάς βέβαια) και το κινητό άρχισε να λειτουργεί όπως θα έπρεπε να λειτουργεί από την αρχή της κυκλοφορίας του!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και μια και μόλις έκανα το τηλέφωνο root, μπορεί να μου πει κάποιος πως να βαλω lagfix σε gingerbread 2.3.3 XXJVQ? (αν γίνεται δώστε κάποιο link και θα το ρίξω στο διάβασμα)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Και μια και μόλις έκανα το τηλέφωνο root, μπορεί να μου πει κάποιος πως να βαλω lagfix σε gingerbread 2.3.3 XXJVQ? (αν γίνεται δώστε κάποιο link και θα το ρίξω στο διάβασμα)

 

Δεν χρειάζεται να βάλεις lagfix στην 2.3.3 ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και μια και μόλις έκανα το τηλέφωνο root, μπορεί να μου πει κάποιος πως να βαλω lagfix σε gingerbread 2.3.3 XXJVQ? (αν γίνεται δώστε κάποιο link και θα το ρίξω στο διάβασμα)

 

Περα απο αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω, για lagfix πρεπει να περασεις εναν custom kernel. Ψαξου στο xda και δες και τον κερνελ του Στρατου (stratosk-semaphore).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...