Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι μόνο με root γίνεται battery calibration. Πάντως με την JS8 ειναι πολυ γρηγοροτερο το τηλέφωνό μου απο την 2.3.3 (αν δω το Quandrant score)

και σε εμένα..το έχω αναφέρει και παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουμε ιδέα πότε θα βγεί 2.3.x για όσους είμαστε με official (JPH/P/9) EUR;

 

Χθες φλάσαρα από την αρχή 2.1 JM5, πέρασα μέσω Kies officially την 2.2 JPH

αλλά δε μου βγάζει ακόμα update για 2.3.x .

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ιδέα πότε θα βγεί 2.3.x για όσους είμαστε με official (JPH/P/9) EUR;

 

Χθες φλάσαρα από την αρχή 2.1 JM5, πέρασα μέσω Kies officially την 2.2 JPH

αλλά δε μου βγάζει ακόμα update για 2.3.x .

Λογικα δεν θα αργησει πολυ. Παντως μπορεις να διαβασεις τον οδηγο και να περασεις την ελληνικη JVN COS μεσω odin. Εξαλλου η ιδια θα δωθει και για EUR.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα αργησει πολυ. Παντως μπορεις να διαβασεις τον οδηγο και να περασεις την ελληνικη JVN COS μεσω odin. Εξαλλου η ιδια θα δωθει και για EUR.

Θέλω να "νοιώσω" λίγο official πριν δοκιμάσω Criskelo που την είχα παραμελήσει! :blink:

Έχω καταλήξει σε MIUI(+alternatives) βέβαια αλλά είναι εκνευριστικό πως ακόμα να πρoσθέσουν

α.βιντεοκλήση

β.tv out

γ.fm radio. :mad:

Πάντως αν μείνεις καιρό με custom rom, με το που γυρνάς σε official νομίζεις πως το κινητό lagάρει(που δεν ισχύει).

 

Βλέπω έχει αναφερθεί πως το Product code EUR αφορά Galaxy S's εισαγωγής Wind.

Το δικό μου το αγόρασα με συμβόλαιο Vodafone από κατάστημα Saturn πάντως πρίν 10+ μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

To battery drain είναι το φαινόμενο του να σβήνει το κινητό μόνο του μετά από "ζόρισμα" του σε χρήση παιχνιδιών; Βρήκα το κινητό σβηστό και αφού το άνοιξα η στάθμη της μπαταρίας δεν είχε πέσει (πάνω από 60%).
Link to comment
Share on other sites

To battery drain είναι το φαινόμενο του να σβήνει το κινητό μόνο του μετά από "ζόρισμα" του σε χρήση παιχνιδιών; Βρήκα το κινητό σβηστό και αφού το άνοιξα η στάθμη της μπαταρίας δεν είχε πέσει (πάνω από 60%).

 

Battery drain είναι να βλέπεις το ποσοστό της μπαταρίας να πέφτει σαν τα δευτερόλεπτα ένα πράμα!

Link to comment
Share on other sites

To battery drain είναι το φαινόμενο του να σβήνει το κινητό μόνο του μετά από "ζόρισμα" του σε χρήση παιχνιδιών; Βρήκα το κινητό σβηστό και αφού το άνοιξα η στάθμη της μπαταρίας δεν είχε πέσει (πάνω από 60%).

Οχι, ειναι το φαινομενο που παρατηρειται οταν αφηνουμε το κινητο σε idle κατασταση (π.χ. υπνος) και ρουφαει τη μπαταρια σαν τρελο (το βρισκεις σβηστο οταν ξυπνησεις η εχει χασει αδικαιολογητα μεγαλο ποσοστο μπαταριας 25-30%). Το δικο σου εσβησε μονο του μετα απο ζορισμα του επεξεργαστη?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έσβησε από πολύ παιχνίδι-ζόρισμα, αλλά σίγουρα έσβησε κάποια στιγμή ενώ το είχα σε idle. Δεν έσβησε δηλαδή την ώρα που το ζόριζα. Όταν λοιπόν κατάλαβα ότι έχει κλείσει και το άνοιξα, η μπαταρία είχε πολύ ακόμα άρα δεν είναι battery drain. Όλα τα στραβά σε μένα ;ρ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έσβησε από πολύ παιχνίδι-ζόρισμα, αλλά σίγουρα έσβησε κάποια στιγμή ενώ το είχα σε idle. Δεν έσβησε δηλαδή την ώρα που το ζόριζα. Όταν λοιπόν κατάλαβα ότι έχει κλείσει και το άνοιξα, η μπαταρία είχε πολύ ακόμα άρα δεν είναι battery drain. Όλα τα στραβά σε μένα ;ρ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ξαναπεράσεις τη rom, κάτι δεν πάτησε καλα, με odin αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έσβησε από πολύ παιχνίδι-ζόρισμα, αλλά σίγουρα έσβησε κάποια στιγμή ενώ το είχα σε idle. Δεν έσβησε δηλαδή την ώρα που το ζόριζα. Όταν λοιπόν κατάλαβα ότι έχει κλείσει και το άνοιξα, η μπαταρία είχε πολύ ακόμα άρα δεν είναι battery drain. Όλα τα στραβά σε μένα ;ρ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Οχι, δεν ηταν σιγουρα το battery drain. Παντως απο οσα λες, μου φαινεται σαν να εσβησε το τηλεφωνο μονο του λογω υπερθερμανσης του επεξεργαστη. Μου ειχε συμβει πιο παλια, οταν με τα παιδια εδω προσπαθουσαμε να κανουμε το setCPU να λειτουργησει με καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις. Φαινεται πως οι ρυθμισεις δεν ηταν οι σωστες με αποτελεσμα σε ανυποπτο χρονο να ελεγξω το τηλεφωνο και να διαπιστωσω οτι ειχε σβησει και η θερμακρασια πισω ειχε ανεβει παρα πολυ. Κατι παρομοιο θα εγινε και σε εσενα ή απο τα παιχνιδια ή από καποια αλλη εφαρμογη που υπερθερμανε το κινητο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ηταν σιγουρα το battery drain. Παντως απο οσα λες, μου φαινεται σαν να εσβησε το τηλεφωνο μονο του λογω υπερθερμανσης του επεξεργαστη.

Πολύ πιθανό, γιατί όταν έπαιζα διαπίστωσα για πρώτη φορά πόσο πολύ μπορεί να ζεσταθεί το κινητό. Το σίγουρο είναι ότι δεν έσβησε στα χέρια μου, αλλά αφού το είχα αφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ιδέα πότε θα βγεί 2.3.x για όσους είμαστε με official (JPH/P/9) EUR;

 

Χθες φλάσαρα από την αρχή 2.1 JM5, πέρασα μέσω Kies officially την 2.2 JPH

αλλά δε μου βγάζει ακόμα update για 2.3.x .

 

Πρεπει να αλλάξεις το CSC να το κανεις απο EUR ---> COS και θα σου βγάλει την αναβάθμιση της 2.3.3 (αφου κι αυτη cos ειναι , μετά τηναλλάζεις σε EUR) κανονικά , όσο για το να πας σε JPH μπορεις να πας απεyθειας απο 2.2.1 (χωρις repartition)δεν χρειαζεται να πας πολυ πισω. Εγω το εκανα ετσι και δεν μου αρεσε ...ξαναγυρισα σε 2.2.1 JSD και αναμένω την 2.3.4 Μulti CSC

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε EUR Pcode, εννοείτε οτιδήποτε ευρωπαικο;; Γιατι το δικό μου βγάζει κάτι γερμανικό/ουκρανεζικο η κατι τέτοιο. Υπάρχει τρόπος να το spoofaro σε COS/VDF ? Για να περάσω official gingerbread?

 

Επίσης, όταν στέλνω μηνύματα μου λέει οτι θα ειναι κατεστραμμένο.. να αλλάξω τη λειτουργία εισαγωγής σε αυτόματη.Τι παιζει μ αυτο; Με τα κεφάλαια απο οτι παρατήρησα σε όποιον κ να το στείλω το αναγνωρίζει.. Ενώ με μικρά οχι πάντα..

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλάξεις το CSC να το κανεις απο EUR ---> COS και θα σου βγάλει την αναβάθμιση της 2.3.3 (αφου κι αυτη cos ειναι , μετά τηναλλάζεις σε EUR) κανονικά , όσο για το να πας σε JPH μπορεις να πας απεyθειας απο 2.2.1 (χωρις repartition)δεν χρειαζεται να πας πολυ πισω. Εγω το εκανα ετσι και δεν μου αρεσε ...ξαναγυρισα σε 2.2.1 JS8 και αναμένω την 2.3.4 Μulti CSC

λοιπον εχω την froyo 2.2 eur πως την κανω cos για να παρω την αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όταν στέλνω μηνύματα μου λέει οτι θα ειναι κατεστραμμένο.. να αλλάξω τη λειτουργία εισαγωγής σε αυτόματη.Τι παιζει μ αυτο; Με τα κεφάλαια απο οτι παρατήρησα σε όποιον κ να το στείλω το αναγνωρίζει.. Ενώ με μικρά οχι πάντα..

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αφου ανοιξεις τα μυνηματα (στην κεντρική σελίδα) πάτα μενού -> ρυθμίσεις -> εισαγωγή λειτουργίας και επέλεξε "αυτόματο".

Edited by batouska
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω την froyo 2.2 eur πως την κανω cos για να παρω την αναβαθμιση;

 

Βρήκα μια εφαρμογή στο μαρκετ.. search : CSC μια που είναι μόνο για galaxy s. Μου το έκανε spoof σε COS αλλά και πάλι το Kies μου λέει οτι δεν μπορεί να κάνει την αναβάθμιση :S

 

Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής..

 

Έκδοση υλικολογισμικού : PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 ( COS )

Edited by s0me0ne
Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια εφαρμογή στο μαρκετ.. search : CSC μια που είναι μόνο για galaxy s. Μου το έκανε spoof σε COS αλλά και πάλι το Kies μου λέει οτι δεν μπορεί να κάνει την αναβάθμιση :S

 

Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής..

 

Έκδοση υλικολογισμικού : PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 ( COS )

Πας στον dialer και πληκτρολογεις: *#272*IMEI#

όπου ΙΜΕΙ βάζεις το ιμει σου και μετα απο το μενου βρισκεις το COS και πατας απο κατω το install (έτσι γινεται απο EUR-->COS).

το κινητο μπουταρει...χανεις ολα τα δεδομενα σου (προγράμματα επαφες) αν δε τα παρεις backup.Μολις κανει επανεκινηση και μπεις στο ΚΙΕΣ θα δεις οτι σου βγαζει κανονικα αναβάθμιση σε 2.3.3 cos...και μετα με τον ιδιο τροπο το κανες EUR αν θελεις πάλι να αναβαθμισεις σε 2.3.4 θα πρεπει να το ξανακάνεις COS να μπεις στο κιεσ να κανεις την αναβάθμιση σε 2.3.4 COS και μετα ξανα κανε το ΕUR αλλιως θα σου λεει οτι η συσκευη δεν ειναι δυνατο να αναβαθμιστεί. Αυτα.

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Πας στον dialer και πληκτρολογεις: *#272*IMEI#

όπου ΙΜΕΙ βάζεις το ιμει σου και μετα απο το μενου βρισκεις το COS και πατας απο κατω το install (έτσι γινεται απο EUR-->COS).

το κινητο μπουταρει...χανεις ολα τα δεδομενα σου (προγράμματα επαφες) αν δε τα παρεις backup.Μολις κανει επανεκινηση και μπεις στο ΚΙΕΣ θα δεις οτι σου βγαζει κανονικα αναβάθμιση σε 2.3.3 cos...και μετα με τον ιδιο τροπο το κανες EUR αν θελεις πάλι να αναβαθμισεις σε 2.3.4 θα πρεπει να το ξανακάνεις COS να μπεις στο κιεσ να κανεις την αναβάθμιση σε 2.3.4 COS και μετα ξανα κανε το ΕUR αλλιως θα σου λεει οτι η συσκευη δεν ειναι δυνατο να αναβαθμιστεί. Αυτα.

 

και backup πως περνω;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια εφαρμογή στο μαρκετ.. search : CSC μια που είναι μόνο για galaxy s. Μου το έκανε spoof σε COS αλλά και πάλι το Kies μου λέει οτι δεν μπορεί να κάνει την αναβάθμιση :S

 

Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής..

 

Έκδοση υλικολογισμικού : PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 ( COS )

Το kies δεν πρόκειτε ποτέ να σου δώσει αναβάθμιση σε 2.3.3 jvn με αυτό το firmware που έχεις... H js8 δεν δόθηκε ποτε Ελλάδα για να αναγνωριστεί απο to kies... Πρέπει να περάσεις την 2.2 JPH που είναι η επίσημη ελληνική 2.2 (με cos & eur csc) και εφόσον έχεις jph με cos csc τότε (και μόνο τότε) το ΚΙΕΣ θα δείξει την αναβάθμιση στην ελληνική 2.3.3!

Ειδάλλως απλά ασχολείσαι με το odin και την περνάς ανεξαρτήτως!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Το kies δεν πρόκειτε ποτέ να σου δώσει αναβάθμιση σε 2.3.3 jvn με αυτό το firmware που έχεις... H js8 δεν δόθηκε ποτε Ελλάδα για να αναγνωριστεί απο to kies... Πρέπει να περάσεις την 2.2 JPH που είναι η επίσημη ελληνική 2.2 (με cos & eur csc) και εφόσον έχεις jph με cos csc τότε (και μόνο τότε) το ΚΙΕΣ θα δείξει την αναβάθμιση στην ελληνική 2.3.3!

Ειδάλλως απλά ασχολείσαι με το odin και την περνάς ανεξαρτήτως!

Το παλικαρι νομιζω ειπε οτι εχει JPH αν δεν κανω λάθος. Αν εχει JS8 ή JSD μπορει να φλασαρει χωρις ρεπαρτιτιον την JPH και να κανει αυτα που είπαμε.

 

...οσο για μένα όταν θα ενημερωθω ότι βγήκε 2.3.4 ειτε Ελληνικη είτε Ευρωπαικη με φουλ Ελληνικη υποστηριξη ...θα πράξω τα δέοντα για να αναβαθμιστώ , η 2.3.3 ειναι κατώτερη απο την 2.2.1 JSD ή ακόμη και JS8. (δε μιλάμε για leaked , άλλα για Rom που΄δόθηκαν απο KIES )

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Το παλικαρι νομιζω ειπε οτι εχει JPH αν δεν κανω λάθος. Αν εχει JS8 ή JSD μπορει να φλασαρει χωρις ρεπαρτιτιον την JPH και να κανει αυτα που είπαμε.

 

...οσο για μένα όταν θα ενημερωθω ότι βγήκε 2.3.4 ειτε Ελληνικη είτε Ευρωπαικη με φουλ Ελληνικη υποστηριξη ...θα πράξω τα δέοντα για να αναβαθμιστώ , η 2.3.3 ειναι κατώτερη απο την 2.2.1 JSD ή ακόμη και JS8. (δε μιλάμε για leaked , άλλα για Rom που΄δόθηκαν απο KIES )

Μιλατε για 2 διαφορετικα ατομα. Ο μεν nikoskon εχει την ελληνικη JPH/EUR και ο s0me0ne εχει την JS8. Προς το παρον κανεις απο τους 2 δεν μπορει να παρει επισημα την ελληνικη μεσω kies. Προταση μου και στους 2 να ασχοληθουν μιση ωρα με προσεκτικο διαβασμα των οδηγων και να περασουν μεσω odin την ελληνικη JVN χωρις περεταιρω ταλαιπωριες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μιλατε για 2 διαφορετικα ατομα. Ο μεν nikoskon εχει την ελληνικη JPH/EUR και ο s0me0ne εχει την JS8. Προς το παρον κανεις απο τους 2 δεν μπορει να παρει επισημα την ελληνικη μεσω kies. Προταση μου και στους 2 να ασχοληθουν μιση ωρα με προσεκτικο διαβασμα των οδηγων και να περασουν μεσω odin την ελληνικη JVN χωρις περεταιρω ταλαιπωριες.

H JPH παιρνει αναβάθμιση αν κανει την αλλαγη που λέμε (eur->cos) , και ο άλλος αν παει σε JPH απο js8 ή jsd χωρις repartition και κάνει την αλλαγη μετα (οποτε θα δεχτει κι αυτος αναβάθμιση). Ελληνικά μιλαμε!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

@coolgreek

@red hering

 

Ευχαριστώ πολύ. Αμα περάσω την 2.3.4 απο odin μπορώ να περάσω ελληνικό swype ε??

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...