Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, έχει πρόβλημα. Μπορείς να το αντικαταστήσεις με αυτό που υπάρχει στους οδηγούς και δουλεύει σωστά (απαιτείται root).

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

Ευχαριστώ, αλλά έδωσα το swype που έχει η συσκευή μου σε φίλο με άλλη ROM αγγλική και παίζει κανονικά στο δικό του με το τελικό 'ς' μήπως δεν είναι θέμα του swype αλλά είναι θέμα της ROM;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sorry παιδιά ήμουν έξω. Αν και είδα ότι ο mylogic βρήκε λύση, σε περίπτωση που κάποιος ακόμα το χρειάζεται, φλασάρετε αυτό εδώ, με το odin στο pda πεδίο χωρίς τίποτα άλλο και χωρίς repartition.

http://www.multiupload.com/9FVQWYP806

 

Aπό περιέργεια, φλασάρατε με repartition? Επίσης, ποιο firmware είχατε πριν;

 

Τελικά κατάφερα να ανοίξω τη συσκευή με αυτήν ακριβώς τη μέθοδο. Βρήκα τη λύση στο xda-developers forum μετά από υπόδειξη ενός φίλου εδώ στο myphone.gr (achillesgk) τον οποίο και ευχαριστώ. Πράγματι δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν φλασάρω γιατί "κακώς" το θεώρησα περιττό εφόσον την προηγούμενη μέρα είχα αλλάξει CSC σε EUR χωρίς κάποια επιπλέον παρέμβαση και υπέθεσα οτι το βημα αυτό είχε ήδη γίνει. Αρχικά φλάσαρα με repartition

και το επανέλαβα μερικές φορές. Την τελευταία φορά (πριν δώσω λύση) φλάσαρα χωρίς. Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο αλλά σε όλες τις προσπάθειες (εκτός από την τελευταία) φλάσαρα χρησιμοποιώντας και το αρχείο pit. Στον οδηγό αναφέρεται οτι το χρησιμοποιούμε στο repartition, ενώ στο φλασάρισμα δεν αναφέρεται. Παρόλα αυτά στη σχετική εικόνα φαίνεται να υπάρχει και γι' αυτό εγώ το χρησιμοποιήσα. Τελικά υπάρχει σωστό και λάθος ή δεν παίζει ρόλο;

 

Τα στοιχεία της συσκευής μου πριν την αναβαθμιση

GT-I9000 / 2.2.1 / I9000XXJPY / 2.6.32.9 / root@DELL105#1 / FROYO.XWIS8

τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:JS8 / PHONE:JPY / CSC:JS5 (XEH)

 

Τα στοιχεία της συσκευής μου μετά την αναβαθμιση

GT-I9000 / 2.2.3 / I9000XXJVQ / 2.6.35.7-I9000XWJVN-CL366455 / root@DELL86#2 /GINGERBREAD.XWJVN

τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:JVN / PHONE:JVQ / CSC:JV9 (EUR)

 

Παρεπιπτόντος στο Kies μου βγάζει οτι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής. Σημαίνει κάτι ανησυχητικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντος στο Kies μου βγάζει οτι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της έκδοσης της συσκευής. Σημαίνει κάτι ανησυχητικό αυτό;

Oχι, ειναι φυσιολογικο να μην σου δινει αναβαθμιση για αυτη την εκδοση firmware.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Oχι, ειναι φυσιολογικο να μην σου δινει αναβαθμιση για αυτη την εκδοση firmware.

 

Εξαιτίας του περιπετειώδους τρόπου που έγινε αυτή η αναβάθμιση ανησυχώ μήπως πήγε κάτι στραβά τελικά γι' αυτό και παρέθεσα όλα τα στοιχεία. Πιστέυεις οτι όλα είναι εντάξει πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Μια κουτη ερωτηση απο εμενα?Ειμαι root κανω απευθειας αναβαθμιση απο kies

 

εχεις τα υπολοιπα σωστα?αν ναι το ροοτ δε σε ενοχλει

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την επίσημη ελληνική BUJVA. Μπορείτε να μου πειτε πώς κάνω root γιατί έχω μπερδευτεί; Θα ήθελα το cf-root αλλά βλέπω να είναι για άλλες rom. Τι να χρησιμοποιήσω;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το μεσημερι ηταν το κινητο σε αναμονη περιπου 2.5 ωρες και οταν πηγα να δω κατι που ηθελα ηταν σβηστο!Με την 2.2.1 που ημουν 2 μηνες ολα ηταν μια χαρα και με την 2.3.3 εδω και δυο μερες ειμαι απογοητευμενος.Υπενθυμιζω στα προηγουμενα ποστ μου το προβλημα που ειχα με το προγραμμα συλλογη της samsung
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω με την 2.3.3 δεν έχω θέμα μέχρι στιγμής με battery drain.. επίσης έχω σήμα σε σημεία που πριν δεν είχα...δίκτυο cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρώτη φορά μετά την αναβάθμιση πηγα να μπώ internet με το πρόγραμμα data που έχω από τον Cosmote και δεν μπορώ...

Τί μπορεί να συμβαίνει ;

Η συσκευή μου είναι αγορασμένη από Πλαίσιο και ήταν EUR, το οποίο άλλαξα σε COS προκειμένου να πάρω την αναβάθμιση 2.3.3.

Το δίκτυο μου όμως είναι έτσι κι αλλιώς ο Cosmote .

Τί να κάνω ρε παιδιά έχετε καμιά ιδέα ;

 

 

Edit : Βρήκα τη λύση

Sent from my Galaxy S

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Edit : Βρήκα τη λύση

Sent from my Galaxy S

 

Εκτός από τους οδηγούς όπου υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες από το blog του tonyk, η ίδια η cosmote μπορεί να στείλει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Το έκανα πρόσφατα από περιέργεια και δουλεύουν άψογα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα σε 2.2 ...μανίσιο με εγγύηση . Θα περιμένω την επίσημη 2.3.4 με EUR , (θα περιμένω πολύ βέβαια)! Δεν ειναι και τεράστιες οι διαφορές σε επιδόσεις στη καθημερινή χρήση άλλα η αυτονομία για τον μεσο χρήστη ειναι πολυ σημαντική παράμετρος νομίζω
Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα σε 2.2 ...μανίσιο με εγγύηση . Θα περιμένω την επίσημη 2.3.4 με EUR , (θα περιμένω πολύ βέβαια)! Δεν ειναι και τεράστιες οι διαφορές σε επιδόσεις στη καθημερινή χρήση άλλα η αυτονομία για τον μεσο χρήστη ειναι πολυ σημαντική παράμετρος νομίζω

 

Εγώ νομίζω 2.3.4 για ελλάδα δεν θα έρθει ποτέ..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω 2.3.4 για ελλάδα δεν θα έρθει ποτέ..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

βγηκε για αγγλια προσφατα,δεν ξερεις ποτε,μπορει να παρουμε την ιδια...(αν και εγω χλωμο το βλεπω)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω αναβαθμιση ξεκιναει κανονικα και οταν φτανει στο 30% μ βγαζει μηνιμα the operation has timed out

προσπαθεισα πολλεσ φορεσ αλλα τιποτα τι να κανω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω αναβαθμιση ξεκιναει κανονικα και οταν φτανει στο 30% μ βγαζει μηνιμα the operation has timed out

προσπαθεισα πολλεσ φορεσ αλλα τιποτα τι να κανω?:confused:

Καταρχην μιλαμε για galaxy s 1 ή 2? Κανε αναβαθμιση το προγραμμα ή πηγαινε στο μενου πανω αριστερα και κανε ανακτηση προγραμματος οδηγησης. Στην υστατη περιπτωση δοκιμασε σε αλλο pc.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

για το s 1μιλαμε το παλιο.Κανω ανακτηση και με πεταει απο το κιεσ

Kατεβασε την τελευταια εκδοση του kies, κανε απεγκατασταση το παλιο και ξανα εγκατασταση το καινουργιο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασε την τελευταια εκδοση του kies, κανε απεγκατασταση το παλιο και ξανα εγκατασταση το καινουργιο.

 

ok ευχαριστω εγινε η δουλεια.

 

 

Παντωσ πολυ αθλιο το κιεσ

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες περασα κι εγω την επισημη I9000XWJVN ...Εχω μια ερωτηση ομως...το φορτιζω και ενω εχει φορτισει 100% με το που αποσυνδεω το φορτιστη μου δειχνει 96%!!! Η μπαταρια συνολικα κραταει περισσοτερο απο ό,τι μου κραταγε με τη 2.2 αλλα μου κανει αυτο το κουλο!Καμια ιδεα κανεις;;;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μολις χθες περασα κι εγω την επισημη I9000XWJVN ...Εχω μια ερωτηση ομως...το φορτιζω και ενω εχει φορτισει 100% με το που αποσυνδεω το φορτιστη μου δειχνει 96%!!! Η μπαταρια συνολικα κραταει περισσοτερο απο ό,τι μου κραταγε με τη 2.2 αλλα μου κανει αυτο το κουλο!Καμια ιδεα κανεις;;;

 

και σε μενα ετσι γινεται .δεν ειναι κατι το περίεργο.Οπως ειναι στο 96%,κλεισε το κινητό και ξαναβαλε το φορτιστη.Σε κανα 20 λεπτο θα δειξει και παλι 100% η μπαταριά.μετα το ανοιγεις κανονικα και θα εχεις 100% μπαταρια για κανα μισαωρο!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το galaxy s με froyo 2.2 μαμα.Σε περιπτωση που περασω την gingerbread 2.3.3 και δεν μου αρεσει μπορω να την βγαλω η ειναι μονοδρομος???Μπορει καποιος να μου εν περιληψει διαφορες αυτων των δυο και ποια ειναι καλυτερη??? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το galaxy s με froyo 2.2 μαμα.Σε περιπτωση που περασω την gingerbread 2.3.3 και δεν μου αρεσει μπορω να την βγαλω η ειναι μονοδρομος???Μπορει καποιος να μου εν περιληψει διαφορες αυτων των δυο και ποια ειναι καλυτερη??? ευχαριστω!!!

 

Μπορείς να την βγάλεις, αλλά πίστεψε με η ρομ που φοράς τώρα είναι τόσο κατώτερη που αποκλείεται να θελήσεις να ξαναγυρίσεις σ'αυτην. Οι διάφορες είναι πολλές, με βασικότερη την μεγαλύτερη ελεύθερη μνήμη με την οποία λειτουργεί το κινητό και άρα την μεγαλύτερη ταχύτητα και απόκριση. Από τη στιγμή που η gingerbread έχει δοθεί και επίσημα από την ελληνική αντιπροσωπεία δεν βλέπω κανένα λόγο να παραμένεις στην φτωχή froyo 2.2.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...