Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3


harvik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.Εχω κανει την αναβαθμιση σε 2.3.3 εδω και 2 βδομαδες και ειχα αναφερει το προβλημα που ειχα με την συλλογη.Εκτος απο αυτο μου παρουσιασε και το προβλημα battery drain και 3-4 φορες το βρηκα κλειστο ενω κανονικα ειχα μπαταρια.Απο τοτε που αλλαξα απο 2.2.1 σε 2.3.3 πραγματικα το κινητο για μενα ειναι αχρηστο γιατι σε περιπτωση αναγκης (γιατι κινητο ειναι και μετα ολα) μπορει να ειναι σβηστο η να μην εχει μπαταρια ενω ηταν γεματο.Το κινητο μου ειναι πορτογαλικο,θα ηθελα καποιος που ειχε παρομοια προβληματα να μου δωσει καποια λυση.Ευχαριστω

 

το πρόβλημα με την μπαταρία είναι γνωστό ως battery drain και το έχουν όλες οι 2.3.3 θα σου πρότεινα να περάσεις την τελευταία 2.3.4 JVR και σε συνδυασμό με semaphore 1.5.0 kernel πραγματικά θα δεις το κινητό σου να πετάει

 

Για το δικό μου θέμα δεν έχει κάποιος καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει ; Δεν έχει συμβεί σε κανένα κάτι παρόμοιο ;

 

 

Sent from my Galaxy S

 

το πιθανότερο είναι να μην έχει κάτσει καλά η rom, έκανες όλα τα wipes; δοκίμασε να ξαναφλασάρεις με odin και repartition κάνοντας και όλα τα wipes

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 617
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα θεμα απο την ωρα που εβαλα την Ελληνικα JVN Cosmote 2.3.3.Το βραδυ βαζω το κινητο για φορτιση και ξυπναω το πρωι και πριν το βγαλω γραφει οτι ειναι 100% φορτισμενο.Με το που το βγαζω ομως απο το ρευμα πεφτει στο 80%,75%,86%...αναλογα με το τι θα γουσταρει καθε μερα.Εχω κανει 2-3 calibration την μπαταρια εδω και πανω απο μια βδομαδα που την εχω αλλα αυτο δεν αλλαξε.Οταν ομως το βγαλω απο το ρευμα και το ξαναβαλω μεχρι να παει 100% μενει εκει(τοτε το κανω και calibration).Την επομενη μερα ομως παλι τα ιδια.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;

 

Υγ.Φοραω επισης κερνελ semaphore 1.5.0 αλλα φανταζομαι δεν παιζει ρολο.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα απο την ωρα που εβαλα την Ελληνικα JVN Cosmote 2.3.3.Το βραδυ βαζω το κινητο για φορτιση και ξυπναω το πρωι και πριν το βγαλω γραφει οτι ειναι 100% φορτισμενο.Με το που το βγαζω ομως απο το ρευμα πεφτει στο 80%,75%,86%...αναλογα με το τι θα γουσταρει καθε μερα.Εχω κανει 2-3 calibration την μπαταρια εδω και πανω απο μια βδομαδα που την εχω αλλα αυτο δεν αλλαξε.Οταν ομως το βγαλω απο το ρευμα και το ξαναβαλω μεχρι να παει 100% μενει εκει(τοτε το κανω και calibration).Την επομενη μερα ομως παλι τα ιδια.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;

 

Υγ.Φοραω επισης κερνελ semaphore 1.5.0 αλλα φανταζομαι δεν παιζει ρολο.

 

Είναι δυστυχώς γνωστό θεματακι.

Αυτό που συμβαίνει είναι μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης να μην πεφτει το κινητο σε κατασταση υπνου και να μην αρχιζει ξανα η φορτιση αν χρειαστει. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια αποτι αν ηταν αποσυνδεμενο απο την πριζα. Για τον κερνελ τωρα, νομιζω σιγουρα το εχουν ολοι οι πειραγμενοι. Στοκ θα σε γελασω.

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το usb debuging. Κάποιος τους βοηθησε.

Εναλακτικα αποσυνδεε το με το που ολοκληρωθει η φορτιση, η φορτιζε το σβηστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ έβαλα κι εγώ την 2.3.3 μέσω Kies (έχω κινητό vodafone). Μέχρι στιγμής το κινητό "πετάει" και μετά από 20 ώρες λειτουργίας είναι στο 71% η μπαταρία με αρκετή χρήση του wifi!
Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο είναι να μην έχει κάτσει καλά η rom, έκανες όλα τα wipes; δοκίμασε να ξαναφλασάρεις με odin και repartition κάνοντας και όλα τα wipes

 

Τί είναι τα wipes και πως γίνονται... ; :O

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα απο την ωρα που εβαλα την Ελληνικα JVN Cosmote 2.3.3.Το βραδυ βαζω το κινητο για φορτιση και ξυπναω το πρωι και πριν το βγαλω γραφει οτι ειναι 100% φορτισμενο.Με το που το βγαζω ομως απο το ρευμα πεφτει στο 80%,75%,86%...αναλογα με το τι θα γουσταρει καθε μερα.Εχω κανει 2-3 calibration την μπαταρια εδω και πανω απο μια βδομαδα που την εχω αλλα αυτο δεν αλλαξε.Οταν ομως το βγαλω απο το ρευμα και το ξαναβαλω μεχρι να παει 100% μενει εκει(τοτε το κανω και calibration).Την επομενη μερα ομως παλι τα ιδια.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;

 

Υγ.Φοραω επισης κερνελ semaphore 1.5.0 αλλα φανταζομαι δεν παιζει ρολο.

 

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση μετά απο κάθε φόρτιση

 

 

Καλημερα σας.Εχω κανει την αναβαθμιση σε 2.3.3 εδω και 2 βδομαδες και ειχα αναφερει το προβλημα που ειχα με την συλλογη.Εκτος απο αυτο μου παρουσιασε και το προβλημα battery drain και 3-4 φορες το βρηκα κλειστο ενω κανονικα ειχα μπαταρια.Απο τοτε που αλλαξα απο 2.2.1 σε 2.3.3 πραγματικα το κινητο για μενα ειναι αχρηστο γιατι σε περιπτωση αναγκης (γιατι κινητο ειναι και μετα ολα) μπορει να ειναι σβηστο η να μην εχει μπαταρια ενω ηταν γεματο.Το κινητο μου ειναι πορτογαλικο,θα ηθελα καποιος που ειχε παρομοια προβληματα να μου δωσει καποια λυση.Ευχαριστω

 

Επίσης

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυστυχώς γνωστό θεματακι.

Αυτό που συμβαίνει είναι μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης να μην πεφτει το κινητο σε κατασταση υπνου και να μην αρχιζει ξανα η φορτιση αν χρειαστει. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια αποτι αν ηταν αποσυνδεμενο απο την πριζα. Για τον κερνελ τωρα, νομιζω σιγουρα το εχουν ολοι οι πειραγμενοι. Στοκ θα σε γελασω.

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το usb debuging. Κάποιος τους βοηθησε.

Εναλακτικα αποσυνδεε το με το που ολοκληρωθει η φορτιση, η φορτιζε το σβηστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σοβαρα;Δεν το ειχα αυτο το θεμα ουτε με την official JVQ 2.3.4,ουτε με την JVR 2.3.4,ουτε με καποια αλλη custom rom απο οσες εχω δοκιμασει.Κερνελ παντα προτιμω του Στρατου.Δυστυχως δεν μπορω να το κλεινω γιατι αμα με παρει ο υπνος με ξυπνανε απο την δουλεια αμα αργησω.Ασε που εκτελει χρεη ξυπνητηριου.

Σ'ευχαριστω παντως!

 

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση μετά απο κάθε φόρτιση

 

Μπα δεν εκανε καμια διαφορα.Σημερα που ξυπνησα μολις το εβγαλα απο το ρευμα απο 100% πηγε 86% στο καπακι.Το εκανα επανεκκινηση αλλα τιποτα.Θα συνεχισω να το κανω καθε μερα παντως μπας και στρωσει καποια στιγμη.

 

Είναι δυστυχώς γνωστό θεματακι.

Αυτό που συμβαίνει είναι μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης να μην πεφτει το κινητο σε κατασταση υπνου και να μην αρχιζει ξανα η φορτιση αν χρειαστει. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια αποτι αν ηταν αποσυνδεμενο απο την πριζα. Για τον κερνελ τωρα, νομιζω σιγουρα το εχουν ολοι οι πειραγμενοι. Στοκ θα σε γελασω.

Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το usb debuging. Κάποιος τους βοηθησε.

Εναλακτικα αποσυνδεε το με το που ολοκληρωθει η φορτιση, η φορτιζε το σβηστο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Σοβαρα;Δεν το ειχα αυτο το θεμα ουτε με την official JVQ 2.3.4,ουτε με την JVR 2.3.4,ουτε με καποια αλλη custom rom απο οσες εχω δοκιμασει.Κερνελ παντα προτιμω του Στρατου.Δυστυχως δεν μπορω να το κλεινω γιατι αμα με παρει ο υπνος με ξυπνανε απο την δουλεια αμα αργησω.Ασε που εκτελει χρεη ξυπνητηριου.

Σ'ευχαριστω παντως!

 

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση μετά απο κάθε φόρτιση

 

Μπα δεν εκανε καμια διαφορα.Σημερα που ξυπνησα μολις το εβγαλα απο το ρευμα απο 100% πηγε 86% στο καπακι.Το εκανα επανεκκινηση αλλα τιποτα.Θα συνεχισω να το κανω καθε μερα παντως μπας και στρωσει καποια στιγμη.

Σ'ευχαριστω πολυ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί είναι τα wipes και πως γίνονται... ; :O

 

wipe σημαίνει καθάρισμα/σκούπα. Το κάνεις μέσα από το clockworkmod.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να το κλεινω γιατι αμα με παρει ο υπνος με ξυπνανε απο την δουλεια αμα αργησω.

Ωραία δουλειά! Πολύ προχωρημένη. Να μας πεις που δουλεύεις να έρθουμε κι εμείς :p.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site όπου μπρορώ να δω από ποια χώρα είναι το I9000XXJPP και αν έχει πάρει Gingerbread;

Τώρα έχει 2.2 (FROYO.XWJPH).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

wipe σημαίνει καθάρισμα/σκούπα. Το κάνεις μέσα από το clockworkmod.

 

Πρέπει να είμαι root για να το κάνω ;

Σκέφτομαι όταν βγει η 2.3.3 EUR να ξαναλλάξω από COS που έβαλα σε EUR (που είχε η συσκευή όταν την αγόρασα) για να ξαναπεράσω από την αρχή την rom, είναι σωστός ο συλλογισμός μου ή δεν γίνετε αυτό που λέω ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

οκ. η 2.3.3 για EUR ποτε θα βγει??θα περιμενουμε πολύ ακομα???

Άγνωστο... Μυστήριαι αι βουλαί της Samsung Hellas (=Μπελάς) :p

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν εκανε καμια διαφορα.Σημερα που ξυπνησα μολις το εβγαλα απο το ρευμα απο 100% πηγε 86% στο καπακι.Το εκανα επανεκκινηση αλλα τιποτα.Θα συνεχισω να το κανω καθε μερα παντως μπας και στρωσει καποια στιγμη.

Σ'ευχαριστω πολυ.

Ας υποθέσουμε ότι πέφτεις για ύπνο στις 00:00 και βάζεις το κινητό να φορτίσει. Για χάρη του παραδείγματος ας πούμε ότι στις 02:00 έφτασε στο 100%. Από εκείνη τη στιγμή εως και τη στιγμή που θα ξυπνήσεις (ας πούμε 07:00) το κινητό σου δεν ξαναφορτίζει. Οπότε με το που το βγάλεις από την πρίζα θα σου δείξει το ποσοστό που έχει καταναλώσει για 5 ώρες. Όσο περισσότερες είναι οι ώρες που τελείωσε η φόρτιση, τόσο μεγαλύτερο θα είναι και το ποσοστό κατανάλωσης από τη στιγμή που θα το βγάλεις από την πρίζα.

 

Άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως αν το βγάλω από την πρίζα με το που ακούγετε ο ήχος πλήρους φόρτισης από 100% πηγαίνει στο 98%... αν το αφήσω χωρίς να το βγάλω από τη πρίζα για 25-30 λεπτά επιπλέον, με το που αφαιρώ το καλώδιο έχω 100%.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μετα απο ολα τα προβληματα που ειχα αναφερει μετα απο την αναβαθμιση 2.2.1 και 2.3.3 τωρα εμφανιζεται και ενα καινουργιο.3 φορες μου εχει κανει αποσυνδεση της micro sd 8gb που του εχω βαλει!που μπορει να οφειλεται αυτο
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα να αλλαξω το product key απο eur σε Cosmote για να εγκαταστησω την 2.3.3?θα δω διαφορα?η θα εχω θεμα με την μπαταρια?

Δεν ειναι επικινδυνο για το κινητο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα να αλλαξω το product key απο eur σε Cosmote για να εγκαταστησω την 2.3.3?θα δω διαφορα?η θα εχω θεμα με την μπαταρια?

Δεν ειναι επικινδυνο για το κινητο αυτο??

 

Όχι δεν θα πάθει κάτι το κινητό αν αλλάξεις το product code.Νομίζω θα κάνει hard reset μόνο.

 

Sent from my GT-I5800

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει θα δω διαφορα στη συσκευη ή θα εχω μονο battery drain??μετα μπορω να ξαναλλαξω σε eur αν θελω??
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα να αλλαξω το product key απο eur σε Cosmote για να εγκαταστησω την 2.3.3?θα δω διαφορα?η θα εχω θεμα με την μπαταρια?

Δεν ειναι επικινδυνο για το κινητο αυτο??

Με ποια ρομ εισαι τωρα? Παντως οχι, δεν αξιζει να περασεις ολη αυτη την ταλαιπωρια. Κανε ακριβως οτι λεει ο οδηγος και φλασαρε την με odin. ΤΑ ΑΡΝ τα περνας μετα χειροκινητα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρομ εισαι τωρα? Παντως οχι, δεν αξιζει να περασεις ολη αυτη την ταλαιπωρια. Κανε ακριβως οτι λεει ο οδηγος και φλασαρε την με odin. ΤΑ ΑΡΝ τα περνας μετα χειροκινητα.

Ποιά ταλαιπωρία; Έναν κωδικό γράφεις, κάνει επανεκκίνηση το κινητό, και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ταλαιπωρία; Έναν κωδικό γράφεις, κάνει επανεκκίνηση το κινητό, και είσαι έτοιμος.

Δεν μιλαω για το CSC.

Την custom rom που ειχε το κινητο οταν το αγορασα. Λεω να μην την πειραξω

Ποια δηλαδη?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για το CSC.

OK τότε, αν και ρώτησε αν αξίζει η αλλαγή από EUR σε COS. Εγώ κατάλαβα ότι μιλούσε για το CSC.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση σε Gingerbread 2.3.3
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...