Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, johnny_htc said:

Έχεις μια μεγάλη εταιρεία που προσπαθεί να είναι υπόδειγμα σχεδόν σε όλη τη χώρα και να κλείνει τρύπες και έχεις τις άλλες δύο που ένα, ΈΝΑ ρε γαμώτο μέρος, περιοχή, περιφέρεια κάτι σε όλη τη χώρα να είναι από μόνες τους υπόδειγμα, χωρίς προβλήματα , να κάνουν κουμάντο που λένε... Δεν έχουν! Έτσι για το πρόμο, να ξέρουν οι κάτοικοι ότι μπορούν να μετακινηθούν από το Α στο Β μέρος μέσα στον νομό και να μην περιμένουν την έκπληξη του πιτα network. Να κάνουν επίδειξη δύναμης σε εισαγωγικά. Εδώ τους βλέπεις να το παρατάνε και στο τέλος να κλείνουν μαγαζιά όπως αναφέρεις εσύ στη Κεφαλλονιά ή πχ θυμάμαι σε κατάστημα της μπλε στη Πάτρα να διαφημίζουν "το 5G ήρθε" και έξω από το μαγαζί έπιανες 2 mbps από ξερακιανή 800αρα... 🥲Δεν μπορώ να καταλάβω γτ τόση θυσία στη ποιότητα και τόσο κουτοπονηριά τη σύγχρονη εποχή με τόσα εκατομμύρια στη πλάτη....

Εδώ που είμαι η κόκκινη παίρνει φοιτητές από τη σχολή μου για πρακτική, είναι franchise το κατάστημα της Κεφαλονιάς και έχει ένα μερίδιο κόσμου ειδικά καρτοκινητή και εταιρικά. Έχω πάρει και το προηγούμενο κινητό μου από εκεί,κανένα θέμα. 
Το θέμα είναι η κάλυψη που στα χωριά είναι ένα δράμα. Σε εσωτερικούς χώρους δεν είναι απίθανο να δεις 3G ή E στο κινητό. Στο Αργοστολι και στο Ληξούρι καλά είναι, σε Πόρο, σε Σάμη και Φισκάρδο είναι οκ, στη Σκάλα είναι μια χαρά γιατί είναι τουριστική περιοχή. Στη περιοχή Λάσση είναι οκ το σήμα. Η Λειβαθω που είναι πολλά χωριά δίπλα στο Αργοστολι έχει πρόβλημα κάλυψης,χρόνια τώρα. Μόνο οι πράσινοι έχουν επαρκές σήμα μέσα και έξω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nikolas14 said:

Εδώ που είμαι η κόκκινη παίρνει φοιτητές από τη σχολή μου για πρακτική, είναι franchise το κατάστημα της Κεφαλονιάς και έχει ένα μερίδιο κόσμου ειδικά καρτοκινητή και εταιρικά. Έχω πάρει και το προηγούμενο κινητό μου από εκεί,κανένα θέμα. 
Το θέμα είναι η κάλυψη που στα χωριά είναι ένα δράμα. Σε εσωτερικούς χώρους δεν είναι απίθανο να δεις 3G ή E στο κινητό. Στο Αργοστολι και στο Ληξούρι καλά είναι, σε Πόρο, σε Σάμη και Φισκάρδο είναι οκ, στη Σκάλα είναι μια χαρά γιατί είναι τουριστική περιοχή. Στη περιοχή Λάσση είναι οκ το σήμα. Η Λειβαθω που είναι πολλά χωριά δίπλα στο Αργοστολι έχει πρόβλημα κάλυψης,χρόνια τώρα. Μόνο οι πράσινοι έχουν επαρκές σήμα μέσα και έξω.

Να ας πούμε τώρα εδώ στα χωριά που αναφέρεις ότι σε γυρνάει σε 3G και E. Αντί να δουν τις παθογένειες του 4G στις περιοχές αυτές και να βάλουν ως προτεραιότητα την "άρση"¨τους και τη βελτίωση του 4G με ταυτόχρονη αναβάθμιση του εξοπλισμού και stand by ας το πούμε αναμονή για "άναμα" του 5G έπειτα από προσεκτική μελέτη και αφού έχουν δει ότι έχουν κάνει πασάλημα στα υπόλοιπα σημεία της χώρας.. το πολύ πολύ απλά να το ξεπετάξουν και αυτό και να γίνει ό,τι γίνεται και στην Αθήνα και τραβάμε τα μαλλιά μας, καθώς το αποδεικνύουν καθημερινά με τα διάφορα που διαβάζουμε εδώ μέσα. Ταυτόχρονα με αυτή τη κίνηση, θα χαντακώσουν και τον καταστηματάρχη που κρατάει πιθανότατα και τη πελατεία πολλές φορές ίσως και με ζόρι να μην φύγουν σε άλλον και θα τον κάνουν να τραβάει τα μαλλιά του σε εισαγωγικά, αφού δεν θα τον έχουν σεβαστεί ως συνεργάτη τόσα χρόνια και θα τον βάλουν και αυτόν σε περιπέτειες. Αυτά είναι που μου την "δίνουν" στη συμπεριφορά τους μόνο και μόνο για να κοροϊδέψουν τον κοσμάκη και φτύνουν και συνεργάτες αν χρειαστεί οι κεντρικές διοικήσεις δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

70abee970293adea263d70ac669e536f.jpg
Καλά είμασταν χωρίς κόσμο τουλάχιστον είχαμε ταχύτητες λιγο καλυτερες.
Απο τα μέσα του Ιούνη αρχισε το γονάτισμα.
Θα δώσω του κουνιάδου μου την vf εξτρα σιμ που αυτός εχει unlimited cosmote να μου δώσει μια εξτρα unlimited να την βάλω στο ρούτερ μπας και αλλάξει κάτι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

70abee970293adea263d70ac669e536f.jpg
Καλά είμασταν χωρίς κόσμο τουλάχιστον είχαμε ταχύτητες λιγο καλυτερες.
Απο τα μέσα του Ιούνη αρχισε το γονάτισμα.
Θα δώσω του κουνιάδου μου την vf εξτρα σιμ που αυτός εχει unlimited cosmote να μου δώσει μια εξτρα unlimited να την βάλω στο ρούτερ μπας και αλλάξει κάτι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν παίζει ca εκεί σ αυτήν που συνδέεσαι απ ο, τι καταλαβαίνω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ca εκεί σ αυτήν που συνδέεσαι απ ο, τι καταλαβαίνω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μήπως επαιζε και ποτέ vf 3ca και @@


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το Γκριν Γκιγκα νετγουορκ; Δεν λειτουργεί το σούπερ τερρα φορ τζι της καταπληκτικής βονταφον. Μου θέλουν και giga network 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Pixel μου δεν υποστηρίζει volte, όταν ήμουνα σε κλήση μπορούσα έστω και με Η+ να μπαίνω στο internet με 5-6 mbps αν ήθελα να δω κάτι της στιγμής. Από χτες χάνεται το Η+ όταν μιλάω, δεν υπάρχει καν ένδειξη δηλαδή, οπότε internet γιοκ και στο τέλος της κλήσης για 1s γυρνάει σε 2G κι επανέρχεται σε 4G. Αν το γυρίσω βέβαια σε 3G λειτουργία βγάζει Η+ κι έχω internet. Αυτό για την περιοχή της Άρτας, στην Πρέβεζα λειτουργεί οκ ακόμα αυτό, δε ξέρω σε άλλες περιοχές. Ίσως προετοιμάζεται σε εμάς το κλείσιμο του 3G.

Link to comment
Share on other sites

Άλσος Κεφαλαριου. 

Screenshot_2022-07-09-18-07-16-146_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-09-18-07-22-009_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Οδός Κασσαβετη, κοντά στο ΑΒ. Είδα ελάχιστο 5G για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πάει... 

Screenshot_2022-07-09-18-35-48-020_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-09-18-35-53-218_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Πλατεία Κηφισιάς. Πολύ single band η Vodafone στην Κηφισιά, χωρίς 5G και χωρίς να είναι micro... Τουλάχιστον δεν σέρνεται. 

Screenshot_2022-07-09-19-00-44-533_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-09-18-59-34-917_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα παίζουν με ξερακιανές B3 σε πολλές περιοχές. 🥴 Τουλάχιστον έχουν περισσότερο BW από την συνεργάτιδα...

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, johnny_htc said:

Ακόμα παίζουν με ξερακιανές B3 σε πολλές περιοχές. 🥴 Τουλάχιστον έχουν περισσότερο BW από την συνεργάτιδα...

Άστο,αλλά ούτε αυτό τους σώζει. Κεφαλονια έχουν B3+B20 σε όλους τους σταθμούς. 30Mhz το χειμώνα φτάνει και είναι μια χαρά,το καλοκαίρι είναι τόσο πίτα που με γυρνάει σε 3G. Ταχυτητες στα 20-40Mbps εκτος αν είσαι πάνω από τα Micro η εχεις οπτική επαφή με κεραία. Η συνεργάτιδα είναι ακόμα χειρότερη…ας μην μιλήσουμε. 
Γενικοτερα οποίος θέλει να κάνει τη δουλειά του σε Κεφαλλονια και Ιθάκη ας μην κοιτάξει τη Vodafone ειδικά αν πηγαινοέρχεται στο χωριό του και θέλει Ίντερνετ και κλήσεις εν κινήσει χωρίς προβλήματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κουκουβάγια στα Χανιά. Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από το Ρέθυμνο. Το σήμα έπαιζε σαν τρελό από Η+ σε 4g+ και οι ταχύτητες τραγικές. 

Screenshot_2022-07-09-20-56-07-15_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Screenshot_2022-07-09-20-54-56-52_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Στην Νεαπολη θεσσαλονικης,μεσα στο σπιτι.Ειχα παρει στην vf πριν 2μηνες και μου ειχαν πει οτι θα γινει αναβαθμιση.Απο οτι φαινεται τπτ.Ευτυχως δεν θα πληρωσω 3λογαριασμους.f3c24a7306d1089f7779adcf75019758.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 21 Mbps ειναι άψογα.

Τι να λέμε και εμείς με 3 Mbps στο κέντρο της πόλης με Vodafone ?

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Xrixal said:

Καλησπερα.Στην Νεαπολη θεσσαλονικης,μεσα στο σπιτι.Ειχα παρει στην vf πριν 2μηνες και μου ειχαν πει οτι θα γινει αναβαθμιση.Απο οτι φαινεται τπτ.Ευτυχως δεν θα πληρωσω 3λογαριασμους.f3c24a7306d1089f7779adcf75019758.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλά είσαι, εγώ στο σπίτι μου ανατολικά έπαιζα με την μισή και λιγότερη ταχύτητα, εναλλαγές σε 3G από 5G και γενικά ένα χαλί μαύρο. Σκέψου ότι πιστώσαν ένα πάγιο και δικαίωμα διακοπής αζημίως του συμβολαίου. 
Ο λόγος που δεν το κόβω είναι ότι στη Κεφαλονια δεν έχω Σταθερο και εκεί τουλάχιστον είναι κάπως καλύτερα το δίκτυο. 

3 minutes ago, HORGRAP said:

Τα 21 Mbps ειναι άψογα.

Τι να λέμε και εμείς με 3 Mbps στο κέντρο της πόλης με Vodafone ?

 

Τρομερή εμπειρία χρησης, κέντρο Θεσσαλονίκης που τα γράφει και ο Γιώργος λέμε είναι η χειρότερη με διαφορά. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή εμπειρία χρησης, κέντρο Θεσσαλονίκης που τα γράφει και ο Γιώργος λέμε είναι η χειρότερη με διαφορά. 
 
Φιλε Nikola14 λες να ζητησω και εγω διακοπη συμβολαιου χωρις να πληρωσω ρητρα?Θα το δεχτουν?Ανανεωσα πριν 1μηνα.Μετα ειχα μια προσφορα απο cosmote αλλα με 2gb λιγοτερα και 3ευρω πιο φθηνα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κουκουβάγια στα Χανιά. Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από το Ρέθυμνο. Το σήμα έπαιζε σαν τρελό από Η+ σε 4g+ και οι ταχύτητες τραγικές. 
Screenshot_2022-07-09-20-56-07-15_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.thumb.jpg.2a76dc017fc6456efa6ff7dfef7b79b4.jpg
Screenshot_2022-07-09-20-54-56-52_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.thumb.jpg.01d8ac75a24100ba33ebdcdc77b48a76.jpg

Εκεί ήμουν σήμερα το μεσημέρι.Edge μόλις πας να αγγίξεις ιντερνετ το αφήνεις στο τραπέζι πιάνει μια γραμμή 4G.
Καμία σχέση με Ρέθυμνο αλλα και στην παλιά πόλη απλά θα πιάσει κάτι παραπάνω.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Xrixal said:

Φιλε Nikola14 λες να ζητησω και εγω διακοπη συμβολαιου χωρις να πληρωσω ρητρα?Θα το δεχτουν?Ανανεωσα πριν 1μηνα.Μετα ειχα μια προσφορα απο cosmote αλλα με 2gb λιγοτερα και 3ευρω πιο φθηνα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δύσκολα, πιο πιθανό να σου δώσουν παραπάνω GB,να σου πιστωσουν ένα πάγιο. Στο απεριόριστο επειδή κινούμαι και σε άλλες περιοχές είναι αλλιώς. 

15 minutes ago, zerokill said:


Εκεί ήμουν σήμερα το μεσημέρι.Edge μόλις πας να αγγίξεις ιντερνετ το αφήνεις στο τραπέζι πιάνει μια γραμμή 4G.
Καμία σχέση με Ρέθυμνο αλλα και στην παλιά πόλη απλά θα πιάσει κάτι παραπάνω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτά είναι, εγώ αν είχα τέτοια θέματα όπως περιγράφεις τώρα στο Αργοστολι θα είχα κόψει το συμβολαιο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι, εγώ αν είχα τέτοια θέματα όπως περιγράφεις τώρα στο Αργοστολι θα είχα κόψει το συμβολαιο. 

Κάποια λίγα σημεία στην πόλη εχουν θέμα τα οποια τα γνώριζα απο πρίν αλλα το ιντερνετ είναι λειτουργικό σχεδον παντου! Στις κλήσεις ακόμα καλύτερα.Δεν εχω θέμα να βλέπω 100+ mbps για να πω οκ ειμαι καλά.Γίνεται η δουλειά μου στο κινητό; satisfied!!!
Εννοείται αν γινότανε συνέχεια θα είχα διακόψει αμέσως.
Στα Χανιά βέβαια πριν σκάσει ο κόσμος ειχαμε μια χαρά ταχύτητες το ζόρι θα είναι μεχρι τον Σεπτέβρη …


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zerokill said:


Εκεί ήμουν σήμερα το μεσημέρι.Edge μόλις πας να αγγίξεις ιντερνετ το αφήνεις στο τραπέζι πιάνει μια γραμμή 4G.
Καμία σχέση με Ρέθυμνο αλλα και στην παλιά πόλη απλά θα πιάσει κάτι παραπάνω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο Ρέθυμνο οι ταχύτητες δεν είναι και τίποτα τρελές όπως της πράσινης, την δουλειά του την κάνει κανείς αλλά το χάλι του 4g+/h+ και τα σκαμπανεβασματα που είχε στα Χανιά δεν τα έχει τουλάχιστον εδώ. Συμβόλαιο στην κόκκινη δεν θα έκανα σε καμία περίπτωση. Παραμένω στο δίκτυο γιατί έχει καλές προσφορές και μου βγαίνει πολύ οικονομικά το απεριόριστο ίντερνετ. Σαφώς συνεχίζω να διατηρώ τον κύριο αριθμό μου στην πράσινη και όπου ζορίζεται η κόκκινη γυρίζω το ίντερνετ και κάνω την δουλειά που θέλω. 

Screenshot_2022-07-10-13-59-41-09_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

 

IMG_20220710_140433.jpg

 

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...