Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Athens metro mall.

Οκ, είναι προφανές πως έχουν κάποια κεραία στο κατάστημα(αν και μια υπάλληλος μου το αρνήθηκε...), αλλά το νούμερο είναι εντυπωσιακό. Β7+B3 από 20MHz η κάθε μία.

6254160245.png

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Πέρασα κι εγώ από εκεί, αλλά δεν με άφησαν να μπω γιατί το κατάστημα ήταν πλήρες (23 άτομα) και βαριόμουν να περιμένω ή να πάρω τη σειρά κάποιου άλλου απλά για να κάνω speedtest. :p

 

Απέξω λοιπόν που δοκίμασα (-68 dBm), πήγε να πλησιάσει τα 200 Mbps και με "έκοβε" απότομα... Είτε σε ελληνικούς σέρβερς, είτε σε Wingo. Δεν ξέρω αν είχε κίνηση, αλλά δεν άφηνε τη συσκευή μου να πάει ψηλότερα. Το βλαμμένο Netmonster επέμενε κιόλας ότι αυτή η κεραία είχε 3CA... :wacko:

 

Σίγουρα έχουν βάλει κάτι μέσα στο κατάστημα, γιατί στο υπόλοιπο Mall, μακριά από το κατάστημα της VF, πιάνει μόνο B3 (άλλο microcell πιθανόν).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μέτρησα μέσα. Με 5-6 δοκιμές όπως περίμενα στην ουρά έφτασε το ημερήσιο όριο, και μετά δεν έκανε τίποτα. Σίγουρα ήταν 3CA. Το service mode του samsung δεν λέει βλακείες.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

B3 + B20. Έξω από το μετρό Χολαργός. Σίγουρα ήμουν κοντά στην κεραία.

 

2020-07-16-08-50-09-157.png

 

2020-07-16-08-50-23-026.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ούτε εγώ μέτρησα μέσα. Με 5-6 δοκιμές όπως περίμενα στην ουρά έφτασε το ημερήσιο όριο, και μετά δεν έκανε τίποτα. Σίγουρα ήταν 3CA. Το service mode του samsung δεν λέει βλακείες.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Από το προηγούμενο σχόλιό σου νόμισα ότι είχε μόνο B7 + B3. Γι αυτό έγραψα ότι το Netmonster μου έλεγε βλακειες... :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο πρόβλημα το δίκτυο με τα δεδομένα; Μπαίνει σε μερικές σελίδες μόνο... Πχ myphone. Google με τίποτα
Link to comment
Share on other sites

B3 + B20. Έξω από το μετρό Χολαργός. Σίγουρα ήμουν κοντά στην κεραία.

 

 

 

2020-07-16-08-50-09-157.png

 

 

 

2020-07-16-08-50-23-026.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Από το προηγούμενο σχόλιό σου νόμισα ότι είχε μόνο B7 + B3. Γι αυτό έγραψα ότι το Netmonster μου έλεγε βλακειες... :p

Συγνώμη, λάθος. 3+7 είχε, όχι την 20. Τα μπέρδεψα με άλλο πάροχο που μετρούσα παράλληλα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

13ms ping. Απλά το θεωρητικό ελαχιστο που μπορεί να πετύχει κανείς σε πραγματικό δίκτυο. Η Vodafone φαίνεται να αναβάθμισε το core network και επιπλέον να έχει οπτική ίνα στους σταθμούς της. Παλιότερα το καλύτερο που έβλεπα σε Vodafone ήταν 20 ms. Αυτό είναι μεγάλη αναβάθμιση.

 

Μιας και σκεφτόμουν αυτό που έγραψες πριν 10 μέρες, ήθελα να σε ρωτήσω...

 

Δηλαδή οι κεραίες πχ με 3CA που δεν πάνε 300 Mbps (ούτε καν 100) στις 4 το πρωί, σημαίνει ότι παίζουν με μικροκυματικα; Γι αυτό σέρνεται τόσο πολύ η Vodafone στην περιοχή μου; :wacko:

 

Εξήγησε μας λίγο, θα έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σκεφτόμουν αυτό που έγραψες πριν 10 μέρες, ήθελα να σε ρωτήσω...

 

Δηλαδή οι κεραίες πχ με 3CA που δεν πάνε 300 Mbps (ούτε καν 100) στις 4 το πρωί, σημαίνει ότι παίζουν με μικροκυματικα; Γι αυτό σέρνεται τόσο πολύ η Vodafone στην περιοχή μου; :wacko:

 

Εξήγησε μας λίγο, θα έχει ενδιαφέρον.

 

Πολλοί λόγοι μπορούν να επηρεάσουν την ταχύτητα σε ένα σημείο, μια ώρα της ημέρας.

Η ερώτηση δεν έχει απάντηση. Το backhaul network δε συνηθίζεται να είναι το bottleneck. Ειδικά εντός πόλεων.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρνουσα απο Θεσσαλονικη με τον πατερα μου που εχει ενα CAT 2G κινητο..Ειναι απαραδεκτο εν ετη 2020 στο περιφερειακο της Θεσσαλονικης να υπαρχουν σημεια που να μην εχεις σημα ουτε για τηλεφωνια ..Προσπαθουσε ο ανθρωπος να μιλησει σωστα , πηρε 4 φορες και τις 3 φορες επεσε η κληση σε διαφορετικα σημεια...για 4G αστο, ουτε λογος το θυμαμαι αππ τοτε που ειχα βασικη την voda..
Link to comment
Share on other sites

Είπα να παίξω λίγο ξανά με το speedtest στην περιοχή του Γηροκομείου Αθηνών/Πανόρμου.

 

Στο μπροστά μπαλκόνι του σπιτιού, B3 + B20.

 

2020-07-24-03-29-05-860.png

 

2020-07-24-03-30-42-421.png

 

 

Στο πίσω μπαλκόνι, ξανά με την προβληματική 3CA κεραία, που ενώ την έχω δηλώσει, η Vodafone δεν λέει να την φτιάξει... :down:

 

2020-07-24-03-31-22-042.png

 

2020-07-24-03-32-10-200.png

Link to comment
Share on other sites

Και επισήμως οι θέσεις των σταθμών της Wind περνάνε στην θυγατρική της Vodafone Vantage Towers. (62%. Vodafone και 38% Crystal Almond - την εταιρία που ελέγχει τη Wind). Και μέχρι το 21 θα πάει το 100% Vodafone.

5200 θέσεις.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Και η wind μετά θα παίζει ως mvno στο δίκτυο της vodafone?

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Και η wind μετά θα παίζει ως mvno στο δίκτυο της vodafone?

Οχι, τους σταθμούς μοιράζονται. Αυτο που έκανε δηλαδή η victus, τώρα θα το κάνει η Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λινκ υπάρχει;

 

http://www.vodafone.com

Στα σημερινά οικονομικά αποτελέσματα κάνει ιδιαίτερη αναφορά στην Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι, τους σταθμούς μοιράζονται. Αυτο που έκανε δηλαδή η victus, τώρα θα το κάνει η Vodafone

 

Οοοοχι. Η Victus θα εξακολουθησει να κανει αυτο που κανει. Ένα μέρος θα περάσει στη νέα εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Και επισήμως οι θέσεις των σταθμών της Wind περνάνε στην θυγατρική της Vodafone Vantage Towers. (62%. Vodafone και 38% Crystal Almond - την εταιρία που ελέγχει τη Wind). Και μέχρι το 21 θα πάει το 100% Vodafone.

5200 θέσεις.

 

Λογική εξέλιξη των πραγμάτων, και ακούγεται πολύ καλό και δυνατό σενάριο! :) Vodafone power!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση αυτή, εκτιμώ ότι θα βοηθήσει και τις δύο εταιρείες και την περαιτέρω ανάπτυξή τους.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δελτίο Τύπου:

Ο όμιλος Vodafone και η Wind Hellas προχωρούν σε συμφωνία για τη συνεισφορά των κλάδων των σταθμών βάσης τους σε μια νέα εταιρεία στην Ελλάδα

 

 

Ο Όμιλος Vodafone Group (“Vodafone”) ανακοινώνει ότι, μέσω της 100% θυγατρικής του εταιρείας Vodafone Europe B.V., προχωρά στην υπογραφή συμφωνίας με την Crystal Almond S.À R.L.(“Crystal Almond”), τον μέτοχο πλειοψηφίας της Wind Hellas Τηλεπικοινωνίες Α.Ε. (“Wind Hellas”), για τη συνεισφορά των κλάδων των σταθμών βάσης που διατηρούν αντίστοιχα οι δύο εταιρείες στην Ελλάδα σε μια εταιρία κοινής συμμετοχής (“Vantage Towers Greece”).

 

Μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής η Vantage Towers Greece θα είναι η μεγαλύτερη εταιρεία σταθμών βάσης στην Ελλάδα με ένα χαρτοφυλάκιο 5.200 σταθμών βάσης.

 

Μετά την ολοκλήρωση της συμφωνίας, ο Όμιλος Vodafone θα κατέχει 62% της Vantage Towers Greece και σχεδιάζει να μεταφέρει τη συμμετοχή του στην ευρωπαϊκή Vantage Towers. Αντίστοιχα η Crystal Almond θα κατέχει το υπόλοιπο 38%.

 

Επιπλέον, η Crystal Almond παραχώρησε στην ευρωπαϊκή Vantage Towers δικαίωμα προαίρεσης (Call option) να εξαγοράσει το εναπομείναν ποσοστό του 38% που θα διαθέτει η πρώτη στην Vantage Towers Greece έως τις 31 Δεκεμβρίου 2021 έναντι 288 εκατ. ευρώ, με την τιμή να προσαυξάνεται κατά 5% εάν το δικαίωμα προαίρεσης δεν έχει ασκηθεί έως την 1η Ιουλίου 2021.

 

Παράλληλα με την παραπάνω συμφωνία, η Vodafone Ελλάδας και η Wind Hellas έχουν δεσμευθεί να προχωρήσουν σε μια νέα πολυετή συμφωνία με την Vantage Towers Greece (Σύμβαση Πλαίσιο Παροχής Υπηρεσιών -“MSA”) αρχικής διάρκειας 8 ετών, με τρεις επιπλέον διαδοχικές περιόδους ανανέωσης, διάρκειας 8 ετών η κάθε μία, για τη ρύθμιση των επιμέρους θεμάτων της συνεργασίας τους με την Vantage Towers Greece. Μεταξύ άλλων, με βάση τη συμφωνία αυτή, η Vantage Towers Greece θα είναι ο προτιμώμενος προμηθευτής νέων σταθμών βάσης και για τις δύο εταιρίες.

 

Ο Χάρης Μπρουμίδης, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Vodafone Ελλάδας δήλωσε: «Οι τελευταίοι μήνες ανέδειξαν τον κρίσιμο ρόλο των αξιόπιστων δικτύων τηλεπικοινωνιών ώστε οι κοινωνίες μας να παραμείνουν συνδεδεμένες. Η ίδρυση της Vantage Towers Greece θα συμβάλει ουσιαστικά στην προσπάθεια για την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας, μέσω της εξέλιξης και περαιτέρω ανάπτυξης μιας νέας αγοράς για την φιλοξενία παθητικών υποδομών στη χώρα μας, συμβάλλοντας παράλληλα σε μια πιο ψηφιακή, πράσινη Ελλάδα».

 

Η συμφωνία τελεί υπό την αίρεση ελέγχου και έγκρισης από πλευράς των ρυθμιστικών αρχών και αναμένεται να ολοκληρωθεί έως το τέλος του 2020.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στα Άνω Ιλίσια Ζωγράφου, κοντά στην στάση 5η Ιλισίων. Μόνο μία κεραία είδα, αυτή που είναι σε κτίριο στην κορυφή του λόφου. Το δίκτυο στην περιοχή θυμίζει ραδιόφωνο. Χρειάζεται κι άλλες κεραίες. Η μόνη πολύ κοντινή που έπιασε (-55 dBm), ήταν μια 900αρα με EDGE, όταν το κλείδωσα σε 2G.

 

Πρέπει να ήταν B3 + B20, δεν είχε 2600 και το Netmonster έδειχνε ό,τι να ναι.

 

2020-07-24-20-54-46-370.png

 

2020-07-24-20-55-40-823.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Και επισήμως οι θέσεις των σταθμών της Wind περνάνε στην θυγατρική της Vodafone Vantage Towers. (62%. Vodafone και 38% Crystal Almond - την εταιρία που ελέγχει τη Wind). Και μέχρι το 21 θα πάει το 100% Vodafone.

5200 θέσεις.

 

Ήμουν σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα γίνει αυτό! Επιβεβαιώθηκα. Πολύ καλή κίνηση της Vodafone, που θα δυναμώσει το δίκτυό της σε τεράστιο βαθμό.

 

Φυσικά θα επωφεληθούν τόσο οι μπλέ συνδρομητές, όσο και οι κόκκινοι.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει ότι θα δούμε κάποια βελτίωση; Και αν ναι πότε;

 

Φυσικά. Μόνο βελτίωση. Η συμφωνία αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του έτους, οπότε και εικάζω πως θα υπάρξει μεγάλη βελτίωση του δικτύου για τους συνδρομητές της Vodafone Ελλάδος.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Μόνο βελτίωση. Η συμφωνία αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του έτους, οπότε και εικάζω πως θα υπάρξει μεγάλη βελτίωση του δικτύου για τους συνδρομητές της Vodafone Ελλάδος.

Αισθάνομαι την ανάγκη φίλε ilovemetal, να το γράψω.

Ότι δηλαδή είσαι από τα πιο αντικειμενικά και με σωστή προσέγγιση μέλη του φόρουμ.

Αυτό ακριβώς που γράφεις, το πιστεύω κι εγώ.

Η συμφωνία θα είναι επωφελής και για τις δύο εταιρείες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μονόδρομος αυτό αλλιώς τρόπο να βρουν χρήμα να επενδύσουν και να ανταγωνιστούν τους Γερμανούς δύσκολο στην εποχή του 5G.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι την ανάγκη φίλε ilovemetal, να το γράψω.

Ότι δηλαδή είσαι από τα πιο αντικειμενικά και με σωστή προσέγγιση μέλη του φόρουμ.

Αυτό ακριβώς που γράφεις, το πιστεύω κι εγώ.

Η συμφωνία θα είναι επωφελής και για τις δύο εταιρείες.

 

Αμοιβαία φίλε μου, πολλές φορές και εσύ γράφεις αυτό που σκέπτομαι να σχολιάσω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι η συμφωνία θα είναι επωφελής και για τις δύο πλευρές και είμαι πεπεισμένος ότι γεννιέται ένα δυνατό αντίπαλο δέος, που μόνο καλό θα κάνει στον ανταγωνισμό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά και η vodafone ελλάδας σε πανευρωπαϊκό όμιλο ανήκει..

 

Γι'αυτό και οι κινήσεις της είναι στοχευμένες και με σοβαρό πλάνο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...