Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

CU στην Τρίπολη. Αυτή την εβδομάδα, κάποιες ώρες την ημέρα δεν δουλεύουν οι εφαρμογές της vodafone κια αρκετές άλλες. Και ακόμα δεν έπεσε κίνηση καλοκαιριού! Premium τιμές, δίκτυο budget!

 

Το ιδιο και εμενα..Σορρυ για την εκφραση αλλα οποτε γουσταρει ανοιγει ...για wifi υοτε λογος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15 λεπτά που δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο 4G/3G της Vodafone στο νομό Σερρών(Δήμος Σιντικης) πάρα μόνο στο Edge...τα ίδια και σε άλλους δύο αριθμούς vf που έχω σε διαφορετικές συσκευές
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στην Σουρωτή Θεσσαλονίκης. Καθόλη τη διάρκεια είχα 4G.

 

Χθες ήμουν στο Λιτόχωρο Πιερίας, η Vodafone GR πάλι είχε αδιαπραγμάτευτα καλό 4G.

Συνεχίζεται η βελτίωση στην Βόρεια Ελλάδα από τη Vodafone.

Edited by XP130TD
σύγκριση δικτύων
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Στο πάρκο κεραιών στο Λιδωρίκι Φωκίδας, η vodafone απο ότι παρατήρησα χθές κατέβασε την κεραία που πρώτη αυτή είχε εγκαταστήσει το 1997,μου έκανε εντύπωση οτι σήμα είχε κανονικά (δεν ξέρω για 4g).Παραμένουν οι κεραίες της Wind (Νοέμβριος του 1998) και Cosmote (Φεβρουάριος του 2000).

 

Από οτι καταλαβαίνω η voda απέσυρε την κεραία απο το Λιδωρίκι και έκανε συνεγκατάσταση στο κεραιοσύστημα -πυλώνα της Wind,γιατί κατι αντίστοιχο είχε γίνει αυτή τη φορά απο την πλευρά της Voda προς την στη Wind, 11km περίπου ποιο μακρυά στην κεραία της voda στον Κονιάκο με κωδικό 1105796.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 15 λεπτά που δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο 4G/3G της Vodafone στο νομό Σερρών(Δήμος Σιντικης) πάρα μόνο στο Edge...τα ίδια και σε άλλους δύο αριθμούς vf που έχω σε διαφορετικές συσκευές

 

Ηταν down η vodafone σε καποια σημεια στο νομο το παρατηρούσα γυρνοντας απο θεσνικη...Στο κεντρο που ειμαι τωρα ολα κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Στην πλατεία Δημοκρατίας, έξω από το μετρό Περιστέρι.

 

4G από 1800:

 

Screenshot-Net-Perform-20190617-075035.png

 

 

Το 3G όμως έχει πρόβλημα! Χαμηλή ταχύτητα και δεν ανοίγει ούτε σελίδα (το Ping το τεσταρε για 2 λεπτά και τελικά έδειξε 0 ms)!!! :down:

 

Screenshot-Net-Perform-20190617-075530.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει ταξιδέψει προσφατα κανείς στην γραμμη Πειραιά-Κρήτη ; Παιζει ακόμα το χάλι να μην έχεις καθόλου σήμα 8 ωρες ταξίδι;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχει ταξιδέψει προσφατα κανείς στην γραμμη Πειραιά-Κρήτη ; Παιζει ακόμα το χάλι να μην έχεις καθόλου σήμα 8 ωρες ταξίδι;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Απο οτι ξερω στα ''μπλε '' αστερια παιζει με booster σε ολη την διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω στα ''μπλε '' αστερια παιζει με booster σε ολη την διαδρομη

 

Για τα πλοία που κάνουν τα δρομολόγια της Κρήτης δεν ξέρω, αλλά όποτε έχω μπει σε Blue Star, είτε δεν είχε καθόλου αναμεταδότες, είτε είχε μόνο η Cosmote... Για Vodafone δεν είδα καθόλου. Μόνο στο κατάστρωμα είχε σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω στα ''μπλε '' αστερια παιζει με booster σε ολη την διαδρομη

 

 

 

Δεν έπαιζε μέχρι περσι σίγουρα που ταξίδεψα με το BlueStar Galaxy Πειραιας-Χανιά.Αν ταξίδεψε κανείς πρόσφατα ας μας δώσει τα φώτα του.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/FwQ2pwg

 

Νέα Ηράκλεια Χαλκιδικής χθες το απόγευμα με πάρα πολύ κόσμο(2CA). Εξαιρετική δουλειά από την Vodafone, προστέθηκε 2CA με b7+b3 20mhz και οι δυο, και είχε μια σκέτη b20 10mhz η οποία είναι εκεί από πέρσι άλλα δεν κάνει ca με τις άλλες. Να σημειώσω πως η πράσινη έπαιζε με Ε...

Link to comment
Share on other sites

Απόψε περνώντας από Βάμο Αποκορώνου ξαφνικά βλέπω νέα κεραία μέσα στο χωριό 4G Band 1(2100 MHz!) Και στο netmonster αλλά και στο cell info lite την εμφάνιζε. Speedtest εν κινήσει έδειχνε γύρω στα 35/5 down/up. Μπράβο Vodafone! Άρα μπαίνουν και οι Β1 στο παιχνίδι από εδώ και πέρα;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Απόψε περνώντας από Βάμο Αποκορώνου ξαφνικά βλέπω νέα κεραία μέσα στο χωριό 4G Band 1(2100 MHz!) Και στο netmonster αλλά και στο cell info lite την εμφάνιζε. Speedtest εν κινήσει έδειχνε γύρω στα 35/5 down/up. Μπράβο Vodafone! Άρα μπαίνουν και οι Β1 στο παιχνίδι από εδώ και πέρα;

 

Πρεπει να υπαρχει καποιο bug ....Γτ εμενα αυτες πι εφαρμογές στην Vodafone μου δινουν το. EDGE στην 2100.?Επισης αν βλεπαμε 2100 στην ελλαδα νμζ θα ηταν για λογους Ca και κυριως απο την μεγαλη ..δεν βρισκω καποιο λογο ναην βαλει 1800 20 mhz ....Γενικα η vodafone δεν θελει πολυ για να ειναι και παλι ανταγωνιστιγη κεραιες εχει φασμα εχει οπου εχει ανοιξει CA βλεπω θαυματα...και πρως θεου ..Βαλτε καμια 2600 ρε παιδια δεν κανει κακο

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και τα screenshots: https://drive.google.com/file/d/1-JJDLFxgDACriQpPNil7_tFol6E9PhyM/view?usp=drivesdk

Και από το netmonster: https://drive.google.com/file/d/1-Loha4DokGnTRDrD1VOITn-984rLWJvy/view?usp=drivesdk

Θα ξανατσεκάρω να δω αν είναι bug, πάντως νέα κεραία είναι σίγουρα. Μέχρι τώρα μόνο Β20 έπιανε η Vodafone στην περιοχή...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Bug είναι σίγουρα. Το έχω δει κι εγώ σε κάποιες συσκευές στο παρελθόν, που απλά δεν λειτουργεί σωστά η εφαρμογή.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπαρχει καποιο bug ....Γτ εμενα αυτες πι εφαρμογές στην Vodafone μου δινουν το. EDGE στην 2100.?Επισης αν βλεπαμε 2100 στην ελλαδα νμζ θα ηταν για λογους Ca και κυριως απο την μεγαλη ..δεν βρισκω καποιο λογο ναην βαλει 1800 20 mhz ....Γενικα η vodafone δεν θελει πολυ για να ειναι και παλι ανταγωνιστιγη κεραιες εχει φασμα εχει οπου εχει ανοιξει CA βλεπω θαυματα...και πρως θεου ..Βαλτε καμια 2600 ρε παιδια δεν κανει κακο

 

Προτιμάς 800+1800 η 800+2600;

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και τα screenshots: https://drive.google.com/file/d/1-JJDLFxgDACriQpPNil7_tFol6E9PhyM/view?usp=drivesdk

Και από το netmonster: https://drive.google.com/file/d/1-Loha4DokGnTRDrD1VOITn-984rLWJvy/view?usp=drivesdk

Θα ξανατσεκάρω να δω αν είναι bug, πάντως νέα κεραία είναι σίγουρα. Μέχρι τώρα μόνο Β20 έπιανε η Vodafone στην περιοχή...

 

Η Vodafone έχει το φάσμα για να δώσει και 4G από 2100. Αλλά μάλλον είναι bug...

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και τα screenshots: https://drive.google.com/file/d/1-JJDLFxgDACriQpPNil7_tFol6E9PhyM/view?usp=drivesdk

Και από το netmonster: https://drive.google.com/file/d/1-Loha4DokGnTRDrD1VOITn-984rLWJvy/view?usp=drivesdk

Θα ξανατσεκάρω να δω αν είναι bug, πάντως νέα κεραία είναι σίγουρα. Μέχρι τώρα μόνο Β20 έπιανε η Vodafone στην περιοχή...

 

Μπορείς να βάλεις το cellmapper από το playstore και να ενεργοποιήσεις το sharing ώστε να φανεί στην online database?

Αν το έχουν ανοίξει θα είναι πολύ ενδιαφέρον. Σύμφωνα με το κανάλι 53 που φαίνεται στο screenshot είναι καθαρό 20άρι κανάλι. Δεν μου φαίνεται για bug, αν διάβαζε UMTS θα ήταν διαφορετικό το EARFCN. Go team Voda!

Σύμφωνα με ΕΕΤΤ πάντως δεν έχουν άδεια να εκπέμψουν κάτι διαφορετικό από UMTS στα 2100. Ίσως δοκιμάζουν, ή ίσως τους τσάκωσες με την κατσίκα στην πλάτη :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προτιμάς 800+1800 η 800+2600;

 

Ανάλογα πόσο περίπλοκο θες να κάνες το setup. Με εξοπλισμό Huawei χωρίς lean carrier ίσως αξίζει να επενδύσεις χρόνο των ανθρώπων σου να σπάσεις στα 4 το 10άρι κανάλι της band 20 και να κάνεις πιο λεπτομερή δουλειά στην ανάθεση σε κεραίες ώστε να ρίξεις το noise floor. Εναλλακτικά 2 5άρια κανάλια band 20 και 2 5άρια band 8 και CA. Σούπερ κάλυψη, μέτριες ταχύτητες. Όπου θέλει περισσότερη ταχύτητα έχει bandwidth με το τσουβάλι, όλο το 2600TDD και 2600FDD κάθεται, το 1800 έχει πολύ χώρο, κτλ.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Είναι φθηνό το refarm @ B1. Έχουν ήδη τα radios. Why not?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το B1 προοριζεται για 4CA

Επισης η στρατιγικη του group ειναι switch off το 3G.

 

Με τι backbone θα δώσει 4CA; :p Με 2CA στην Αθήνα και μερικές φορές δε βλέπω ούτε 10 Mbps...

Link to comment
Share on other sites

Με τι backbone θα δώσει 4CA; :p Με 2CA στην Αθήνα και μερικές φορές δε βλέπω ούτε 10 Mbps...

 

Έχεις κάποια μέτρηση ότι το οπτικό backbone της Vodafone έχει πρόβλημα χωρητικότητας;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουν; Ανάλογα ποτέ ψώνισαν.

 

Από το 2012 και μετά όλα τα radios ήταν multimode για ///. Δε νομίζω ότι η Huawei να έκανε κάτι διαφορετικό. Εξάλλου είναι γνωστό ότι βγάζουν στην αγορά ο,τι βγάζουμε κι εμείς. Και νοτς να βάλουμε πάνω στο Radio μετά από λίγους μήνες θα βάλουν νοτς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...